۰۱_adding_comment_to_formula

آموزش کامل نوشتن فرمول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰-۲۰۱۶ (تصویری)

اساطیر زبان

در ادامه آموزش های کاربردی اکسل، در اینجا بطور کامل، نحوه نوشتن فرمول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰-۲۰۱۶ را آموزش می دهیم. در واقع یکی از قدرتمندترین قابلیت ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ ، قابلیت محاسبه‌ اطلاعات عملی با استفاده از فرمول می باشد. همانند یک ماشین حساب، اکسل می‌تواند افزودن، کم کردن، ضرب کردن و یا تقسیم را انجام دهد. در این درس، نشان داده شد که می‌توانیم از منابع خانه برای ایجاد یک فرمول ساده استفاده نماییم.

فیلم آموزشی

اگر از طریق فیلم بهتر یاد میگیرید، فرمول نویسی در اکسل را از ویدیوی زیر بیاموزید:

 

دانلود ویدیو 

اپراتورهای ریاضیاتی

اکسل از اپراتورهای استاندارد بر روی فرمول‌ها استفاده می‌نماید که از آنجمله می توان به علامت + برای جمع، علامت – برای تفریق، ستاره برای ضرب، / برای تقسیم و کارت برای نماها استفاده نمود. بهتر است که با نحوه کار با سلول ها بطور کامل در اکسل آشنا شوید. و حتی قبل از آن نحوه راه اندازی و شروع به کار با نرم افزار اکسل!

توضیحات اپراتورهای ریاضیاتی

۱- علامت «+» : جمع

۲- علامت «-» : تفریق

۳- علامت «/» : تقسیم

۴- علامت «*» : ضرب

۵- علامت «^» : توان

برای نوشتن فرمول در اکسل اولین کاری که باید انجام داد ، گذاشتن یک علامت « = » در سلول است. علامت مساوی در اکسل نشان دهنده این است که در سلول مربوطه قصد نوشتن فرمول را دارید. علاوه بر علامت مساوی ، از علامت های مثبت و منفی نیز می توان استفاده نمود ولی توصیه نمی شود. فرمول نویسی در اکسل دارای ساختار و عناصری است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • تمامی فرمول‌های اکسل باید با یک علامت مساوی شروع شود.
 • فرمول نوشته شده در هر سلول اکسل فقط در مورد همان سلول است و در محتوای سلول های دیگر تاثیری ندارد.
 • خروجی تمام فرمول ها در اکسل یک عدد است و نمی توان انتظار داشت با نوشتن یک فرمول چند خروجی به دست آورد.
 • اکسل برای عملگرهای مختلف حق تقدم قائل می شود. به عنوان مثال فرمول توان نسبت به فرمول ضرب در اکسل و هم چنین فرمول تقسیم در اکسل نسبت به فرمول جمع و تفریق دارای اولویت است.

دانلود پی دی اف آموزش کامل فرمول نویسی در اکسل

از آنجایی که مبحث فرمول ها در اکسل، گسترده تر از یک پست است، PDF آموزش کامل نوشتن فرمول ها در اکسل را بصورت رایگان برای یادگیری بهتر شما قرار داده ایم.

download icon   دانلود PDF آموزش نوشتن فرمول در اکسل

نکته مهم! با این پکیج فوق العاده، نرم افزار اکسل ۲۰۱۶ را بصورت حرفه ای و در کمتر از ۱ ماه یاد بگیرید! (بدون نیاز به کلاس)

به این فرمول های اکسل به چشم ریاضیات نگاه نکنید. این فرمول ها می توانند شما را از شر انجام محاسبات دستی نجات دهند. پس از مطالعه این مقاله آموزشی مهارت های زیر را بدست خواهید آورد:

 • محاسبه نمره میانگین امتحانات خود.
 • محاسبه سریع فاکتورهایی را که برای مشتریان خود صادر کرده اید.
 • استفاده از آمارهای اولیه برای مرور مجموعه ای از داده ها برای روندها و شاخص ها.

مبانی فرمول

قبل از شروع کار، اجازه دهید نحوه استفاده از فرمول ها در Microsoft Excel را بررسی کنیم. نکات زیر به شما در تسلط بر اکسل کمک خواهند کرد (حتی اگر با فرمول های ریاضی در اکسل سروکار نداشته باشید).

۱- فرمول ها در اکسل با “=” شروع می شوند

برای تایپ فرمول، روی یک سلول در Microsoft Excel کلیک کرده و علامت مساوی را تایپ کنید.

word image

بعد از علامت مساوی، می توانید چیزهای مختلفی را درون سلول قرار دهید. ۴ + ۴= را به عنوان اولین فرمول خود تایپ کرده و enter را فشار دهید تا نتیجه را مشاهده کنید. اکسل عدد ۸ را نشان خواهد داد و فرمول همچنان روی صفحه باقی خواهد ماند.

۲- فرمول ها در نوار فرمول اکسل نشان داده می شوند

هنگامی که یک فرمول را در یک سلول تایپ می کنید، می توانید با فشار دادن کلید اینتر نتیجه آن را مشاهده کنید. اما با انتخاب یک سلول، می توانید فرمول آن سلول را در نوار فرمول مشاهده کنید.

word image 1

برای نمایش فرمول کافی است روی یک سلول در اکسل کلیک کنید مانند فرمول ضرب در مثال بالا که نتیجه آن ۱۲۵ می شود.

در مثال بالا، عدد “۸” نمایش داده خواهد شد، اما وقتی روی آن کلیک کنیم، نوار فرمول نشان می دهد که سلول ۴ را با ۴ جمع می کند.

۳- نحوه ساخت فرمول

در مثال بالا، یک فرمول جمع ساده برای جمع دو عدد تایپ کردیم. اما، همیشه لازم نیست اعداد را تایپ کنید، می توانید سلول های دیگری را ارجاع دهید.

اکسل شبکه ای از سلول ها است که از ستون هایی که از سمت چپ به راست قرار گرفته اند، و هر کدام به یک حرف اختصاص دارند، و نیز ردیف هایی که شماره گذاری شده اند، تشکیل می شود. هر سلول محل تقاطع یک ردیف و یک ستون است. برای مثال سلولی که تقاطع ستون A و ردیف ۳ است، A3 نامیده می شود.

word image 2

فرمول های اکسل را می توان بر اساس مقادیر موجود در چندین سلول نوشت، مانند ضرب A1 و B1 برای محاسبه مقدار C1، که برابر با ۱۲۵ است.

فرض کنیم من دو سلول با اعداد ساده مانند ۱ و ۲ داشته باشم که در سلولهای A2 و A3 قرار دارند. وقتی یک فرمول تایپ می کنم، می توانم مثل همیشه آن را با “=” شروع کنم. سپس آن را به شکل زیر ادامه دهم:

= A2 + A3

… برای اضافه کردن آن دو عدد به هم. داشتن برگه ای حاوی مقادی، و یک برگه جداگانه برای انجام محاسبات بسیار معمول است. هنگام کار با این مقاله این نکته را در ذهن داشته باشید. برای هر یک از فرمول ها، می توانید سلول ها را ارجاع دهید، یا مستقیماً مقادیر عددی را در فرمول تایپ کنید.

اگر می خواهید فرمولی را که قبلاً تایپ کرده اید تغییر دهید، روی سلول دوبار کلیک کرده و مقادیر را مجددا تنظیم کنید.

حساب در اکسل

در این قسمت فرمول های ریاضی اکسل و نحوه استفاده از آنها را بررسی خواهیم کرد. اجازه دهید با بررسی فرمول های حسابی پایه شروع کنیم. این فرمول ها پایه و اساس عملیات ریاضی هستند.

۱- جمع و تفریق

جمع و تفریق دو فرمول پایه ریاضی در اکسل هستند. اگر بخواهید لیست هزینه های ماهانه کسب و کار خود را محاسبه کنید یا دفترثبت محاسبات خود را به صورت دیجیتال متعادل کنید، باید از جمع و تفریق استفاده کنید.

برای تمرین، می توانید از برگه “Add and Subtract” در کتاب کار استفاده کنید.

مقادیر را جمع کنید:

مثال:

۴۸+۲۴=

یا مقادیر مرجع سلول های زیر را:

= A2 + A3

نکته: سعی کنید پنج یا شش مقدار را جمع کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. هر آیتم را با یک علامت جمع جدا کنید.

word image 3

برای جمع مقادیر در اکسل دو عدد و علامت “+” را تایپ کنید یا دو سلول مرجع را با یکدیگر جمع کنید .

مقادیر را تفریق کنید

مثال:

۷۵-۲۵-۱۰=

یا مقادیر مرجع سلول های زیر را:

= A3-A2

word image 4

دو مقدار را در اکسل با تایپ کردن اعداد به طور مستقیم در جعبه، یا بصورت جدا شده توسط علامت “-” یا ارجاع دو سلول با علامت “-” بین آنها، از هم تفریق کنید.

۲- ضرب

برای ضرب مقادیر، از * استفاده کنید. به جای جمع مقادیر به دفعات زیاد، از ضرب استفاده کنید.

برای تمرین می توانید از برگه “Multiply” در کتاب کار استفاده کنید.

مثال:

۵ * ۴=

یا مقادیر مرجع سلول های زیر را:

= A2 * A3

word image 5

ضرب در اکسل از نماد * بین دو مقدار یا سلول مرجع استفاده می کند.

۳- تقسیم

تقسیم در جداسازی گروه ها از یکدیگر مفید است. برای تقسیم اعداد یا مقادیر موجود در سلولها در صفحه خود، از “/” استفاده کنید.

برای تمرین می توانید از برگه “Devide” در کتاب کار استفاده کنید.

مثال:

۲۰/۱۰=

یا مقادیر مرجع در سلول های دارای:

= A5 / B2

word image 6

مقادیر را در اکسل با / ، با مقادیر موجود در فرمول یا بین دو سلول تقسیم کنید.

آمار پایه

برای تمرین می توانید از برگه “Basic Statistics” در کتاب کار استفاده کنید.

اکنون که با عملیات های پایه ریاضی آشنا شده اید، اجازه دهید به موارد پیشرفته تر بپردازیم. آمارهای پایه برای مرور مجموعه ای از داده ها و نتیجه گیری در مورد آن، مفید هستند. در قسمت بعد چند فرمول آماری ساده و رایج را بررسی خواهیم کرد.

۱- میانگین

برای استفاده از فرمول میانگین ​​در اکسل، فرمول خود را با

AVERAGE(=

شروع کنید و سپس مقادیر را وارد کنید. اعداد را با کاما از هم جدا کنید. زمانی که اینتر را وارد می کنید، اکسل میانگین را محاسبه و خروجی را نمایش خواهد داد.

= AVERAGE (1،۳،۵،۷،۱۰)

بهترین روش برای محاسبه میانگین، این است که مقادیر خود را در سلول های جداگانه در یک ستون واحد وارد کنید.

= AVERAGE (A2: A5)

word image 7

از فرمول AVERAGE= برای محاسبه میانگین مجموعه ای از مقادیر که با کاما از یکدیگر جدا شده اند یا مجموعه ای از سلول ها مانند مثال بالا استفاده کنید.

۲- میانه

میانه ی ​​مجموعه ای از داده ها، مقداری است که در وسط آن ها قرار گرفته است. اگر مقادیر عددی را به ترتیب از کوچک به بزرگ مرتب کنید، میانه در وسط آن لیست قرار خواهد گرفت.

= MEDIAN (1،۳،۵،۷،۱۰)

توصیه می کنم مقادیر خود را در مجموعه ای از سلولها تایپ کنید، و سپس از فرمول میانه در بالای سلول هایی که دارای مقادیر تایپ شده هستند استفاده کنید.

= MEDIAN (A2: A5)

word image 8

برای پیدا کردن میانه از فرمول MEDIAN= ، یا از فرمول موجود در لیست سلولهایی که دارای مقادیر هستند استفاده کنید.

۳- مینیمم (کمینه)

برای پیدا کردن کمینه ی مجموعه ای از داده ها، از فرمول MIN در اکسل استفاده کنید. برای پیدا کردن کمترین مقدار در یک مجموعه داده می توانید از فرمول MIN با مجموعه ای از اعداد، که از طریق کاما از هم جدا شده اند استفاده کنید. این روش در زمان کار با مجموعه داده های بزرگ بسیار مفید خواهد بود.

= MIN (1،۳،۵،۷،۹)

اگر بخواهید کمینه مجموعه ای از داده ها را پیدا کنید، می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

= MIN (A1: E1)

word image 9

از فرمول Excel MIN برای پیدا کردن کمینه مجموعه ای از مقادیر که توسط کاما یا تعداد زیادی از سلول ها از یکدیگر جدا شده اند استفاده کنید.

۴- ماکزیمم (بیشینه)

فرمول MAX در اکسل برعکس MIN است. و بزرگترین مقدار را در یک مجموعه مشخص می کند. می توانید از آن با مجموعه ای از اعداد، که با کاما ازهم جدا شده اند استفاده کنید:

= MAX (1،۳،۵،۷،۹)

یا، مجموعه ای از مقادیر را در سلول ها انتخاب کرده، و از Excel بخواهید با استفاده از فرمول زیر بزرگترین سلول را شناسایی کند:

= MAX (A1: E1)

word image 10

فرمول Excel MAX بسیار شبیه به MIN است، اما به شما کمک می کند تا بیشترین مقدار را در یک مجموعه پیدا کنید. شما می توانید از آن در یک مجموعه از مقادیر یا لیست داده ها که با کاما از هم جدا شده اند استفاده کنید.

اگر سوالی در این زمینه دارید با سریع آسان در بخش نظرات مطرح کنید تا در حد امکان به آن پاسخ دهیم.

لیست همه توابع مهم اکسل که در سایت آموزش داده ایم

تابع FIND ( پیدا کردن یک کاراکتر یا رشته) تابع VLOOKUP (جستجوی یک مقدار در محدوده داده ها)
تابع MOD (محاسبه باقیمانده تقسیم) تابع Match (نمایش موقعیت یک آیتم در محدوده ای مشخص)
تابع count (شمارش تعداد سلول های حاوی مقدار در یک محدوده ) تابع iferror (گرفتن خطاها و جایگزینی آنها با یک سلول خالی)
تابع choose (بدست آوردن یک مقدار از محدوده معینی از داده ها) تابع SUMIF (محاسبه مجموع سلول های انتخاب شده)
تابع تناوب/بسامد (محاسبه مقدار فراوانی داده ها در یک بازه خاص) تابع LEFT (بازگردانی کاراکترهای مشخصی از ابتدای یک رشته)
تابع شرطی if (ساخت خروجی های شرطی) تابع INDIRECT (ارجاع غیر مستقیم)

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in, , , ,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

44 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید.
  واقعاازمطلبتون ممنونم خیلی کارایی دارن من چطورمیتونم تمام مطالبتون کامل بصورت تصویری وpdfداشته باشم وبا شمادرتماس باشم درصورت مشکل داشتن من اکسل دست پاشکسته خودم یادگرفتم وازهیچ چیزی به صورت اصولی بلدنیستم بایدچیکارکنم لطفاراهنمایم کنیداکسل خیلی بکارم میاد ولی وقت این ندارم کلاس برم ممنونم

  پاسخ
 • خیلی عالی است تشکر واقعا به نکته اساسی در اکسل اشاره شده است

  پاسخ
 • سلام یک جوینت هیستوری دارم میخواهم فرمول نویسی کنم تا بتونم مستقیما از خود جوینت هیستوری هم ریپورت بزنم که پرینت شود هم شماره ریپورتهام به ترتیب با یک بار وارد کردن وارد شود

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  ۱٫ من دوتا ستون در اکسل دارم که به صورت عدد قیمت را نمایش میدهند .قصد دارم ستون سومی داشته باشم که اختلاف قیمت ستون دوم نسبت به ستون اول را به صورت درصد نمایش دهد.یعنی مثلا قیمت در ستون اول ۱۰۰۰ است در ستون دوم ۱۵۰۰ من میخواهم در ستون سوم اختلاف قیمت ستون دوم از اول را به صورت درصد نمایش دهم. از چه فرمولی باید استفاده کنم؟

  ۲٫ من سه تا ستون دارم که ۳ عدد مختلف را نمایش میدهند.میخواهم در ستون چهارم عددی که از بقیه بیشتر است نشان داده شود.مثلا ستون اول عدد ۵،ستون دوم عدد ۶،ستون سوم عدد ۷ را نشان میدهد.من میخواهم ستون چهارم عدد ۷ را نشان دهد.از چه فرمولی باید استفاده کنم؟
  متشکرم

  پاسخ
  • من میخوام فرمول نویسی کنم بااین خطا مواجه میشم VALUE#
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    این خطا به شما میگه در فرمول شما اشتباهی در توالی سلولها وجود داره. در اکثر موارد شما سلولی رو در فرمول آوردید که بجای عدد حاوی متن هست

    پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    این خطا به شما میگه در فرمول شما اشتباهی در توالی سلولها وجود داره. در اکثر موارد شما سلولی رو در فرمول آوردید که بجای عدد حاوی متن هست

    پاسخ
 • سلام
  خیلی عالی بود اطلاعاتی که در اختیار من توسط سایت شما قرار گرفته بسیار کامل و دقیق بود که جای تشکر داره امید وارم بتونم مثل شما به همه کمک کنم .

  پاسخ
 • مهسا _اراک
  مرداد 22, 1397 6:26 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من میخواستم داخل اکسل قرار داد بنویسم.میخوام شیت اول طوری باشه که من نام و نام خانوادگی و کد ملی بزنم و خودش داخل شیت ۲ داخل متن قرار داد وارد بشه.
  فرمول نویسی به چ صورت هست ممنون میشم زود جواب بدید چون عجله ای هست.

  پاسخ
  • سلام برای اون سلولی که در قراردادتون برای مشخصات فرد خالی گذاشتید باید فرمول vlookup بنویسید. نوشتنش مهارت و تسلط میخواد اگه تعدادشون کمه دستی وارد کنید راحت ترید.

   پاسخ
 • سلام
  خیلی عالی توضیح دادین خیلی استفاده کردم
  سپاس

  پاسخ
 • عالی عالی خیلی خوب بود

  پاسخ
 • سلام
  من فرمولی در اکسل نیاز دارم که بتواند مقدار سلول را که عدد مقدار مصرف می باشد را بصورت ۵ واحد ۱۰۰ تایی در ۵ نرخ پایه ضرب کند و باقی مانده بیش از ۵۰۰ واحد را در نرخ پایه ثابت ضرب کند.
  چگونه می توان عدد مقدار مصرف را بصورت ۵ واحد ۱۰۰ تایی جدا کرد.؟؟
  اعداد مقدار مصرف می تواند ۲۸۵ یا ۵۴۷ یا ۹۸۵ یا بیشتر باشد
  ممنون میشم کمک کنید
  سپاس

  پاسخ
 • اسدالله محمودی
  مرداد 22, 1398 1:59 ب.ظ

  سلام
  میخام در اکسل یک سلول رو تقسیم یک سلول دیگه ی کنم
  و جوابشو در سلول سومی بدست بیارم
  هر چ میزنم ارور میده
  لطفاً راهنمایی کنید
  مممونم

  پاسخ
 • سلام.خدا قوت . من میخوام تو اکسل تاریخ دقیق بازنشستگی پرسنل را محاسبه کنم . یعنی برای تک تک افراد تاریخ دقیق بازنشستگی بر اساس ۳۰ سال سابقه را به من اعلام کند.لطفا راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

  پاسخ
 • بهرام دهقان
  آبان 12, 1398 6:11 ق.ظ

  استاد عزیز من میخواهم در یک سلول نتیجه سه سلول با علامتهای ضرب سلول ۱ در ۲ و حاصل آن تقسیم بر حاصل ضرب .راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید
   لطفا بفرمایید برای نوشتن مقدارستون مانده (مقدار ستون بدهکار منهای ستون بستانکار بعلاوه مانده قبلی ستون مانده) از چه فرمولی باید استفاده کنم
   ممنونم

   پاسخ
   • سلام فرمولش خیلی ساده هست
    اگه مثلا ستون b شما بدهکار ستون c بستانکار و ستون d مانده قبلیتون باشه و شما توی ستون e بخواید فرمولتون رو محاسبه کنه این فرمول رو توی e1 بنویسیدو بعد سلول رو به سمت پایی بکشید تا تکرار بشه
    =B1-C1+D1

    پاسخ
 • فورمل وجود دارد که یک حجره را به فارسی بنوسیم حجره دوم به انگلسی ترجمه شود

  پاسخ
  • در اکسل خیر چنین فرمولی وجود نداره
   باید از گوگل شیت استفاده کنید که آموزشش مفصله و اینجا متوجه نمیشید
   اگه توی اکسل وارد کردید کلماتتون رو میتونید وارد گوگل شیت کنید و به راحتی براتون ترجمه میشه
   سرچ کنید گوگل شیت آموزشش هست

   پاسخ
 • سلام بسیار سپاسگذاریم بابت آموزش

  پاسخ
 • سلام، میخوام ارقام یک عدد چند رقمی را جدا کرده و در خانه های جداگانه بنویسم. طول عدد هم متفاوت هست، مثلاً سه رقمی تا ۱۲ رقمی.

  پاسخ
 • سلام من در ضرب اعشار دچار #Valoueمیشم

  پاسخ
 • Mersi, aali bud. Man Excel ra tamrin mionkam.

  پاسخ
 • ولی پور
  دی 16, 1399 3:59 ق.ظ

  باسلام و خسته نباشید بنده میخواستم فرمولی جهت تولید یک واحد کالا تعریف کنم که برای تولید آن از چندین کالای مواد اولیه به تعداد مورد نیاز بردارد مثلا برای تولید یک واحد کالای الف از کالاهای a الی d هر کدام یک عدد بردارد .
  ممنون برنامه خیلی خوبتون

  پاسخ
 • سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون که رایگان در اختیار گذاشتید.خدا خیرتون بده

  پاسخ
 • آزاده مهری
  آبان 30, 1400 11:14 ق.ظ

  سلام من میخوام فاکتور فروش درست کنم . یک ردیف داشته باشه ولی هر وقت نیاز شد ردیف های بعدی رو اضافه کنم ولی فرمول فقط برای ردیف 1 جواب میده . چیکار کنم که هر وقت یک ردیف اضافه کردم خودش طبق فرمول ردیف قبل بزنه ؟

  پاسخ
  • سلام
   سلولی که فرمول رو داخلش وارد کردید انتخاب کنید بعد نشانگر موس رو ببرید گوشه سلول تا نشانگر شبیه بعلاوه سیاه رنگ شود بعد سلول را تاجایی که میخواهید پایین بکشید فرمول تکرار میشود

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر هنگام فرمول نویسی لغت(و)فارسی در اکسلم فعال نیست چطور میتونم این مشگل رو حل کنم

  پاسخ
 • ممنون بابت سایت خوبتون و آموزش های خوبتون

  پاسخ
 • شهره صبوری
  تیر 20, 1401 12:02 ب.ظ

  عالی بود استفاده کردم

  پاسخ
 • مسلم درخشان
  شهریور 6, 1401 5:40 ب.ظ

  سلام وقت به خیر
  فرمول تفریق یک عدد از سلول های رنگی یک ستون چگونه است

  پاسخ
 • مصطفی وثوق
  مهر 20, 1401 6:41 ب.ظ

  سلام
  من دو تا شیت لیست قیمت دارم شیت اول کلیه محصولات و شیت دوم برخی از کالاهای در شیت اول میخوام از لیست شیت اول کالاهای مشابه را کنار شیت دوم مرتب کنه که بتونم تفاوت قیمتها را پیدا کنم

  پاسخ
 • حسن نوری
  مهر 23, 1401 8:41 ق.ظ

  سئوال : 12تا فایل داریم که داخل هر فایل تعدادی شیت با مشخصات یکسان وجود دارد میخواهم برای هر شیت جمع 12 تا فایل را برای هر ستون داشته باشم روش آن چیست لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • با سلام و تشکر فراوان
  چطوری میشه برای یک ستون از داده ها فرمولی بنویسم که برای سلول اول تو فرمولش ارجاع بده به شیت 1 و ستون دوم به شیت 2 و همینطور شماره شیت ها در فرمول افزایش پیدا کنه به طوری که مجبور نباشیم برای هر سلول فرمول بنویسیم.
  =’1′ !A12
  =’2′ !A12
  =’3′ !A12
  .
  .
  .
  .

  پاسخ
 • سلام میخوام تابعی بنویسم که بین اعداد اینگونه بهم خروجی بدهد وعدد مورد نظر شناسایی کند مثلا میخوام در فرمول این بنویسم =IF(H6=6یا 7یا 8;IF(F6=8;(محاسبات!D4))))))))))

  پاسخ
 • ممنون خیلی عالی بود….

  پاسخ
 • باسلام و تشکر
  ببخشید من شماره موافقتنامه دارم به این صورت ۱۳۹ح۱۲۳۴۵۶ اطلاعاتی از دستگاه اجرایی گرفتم که در شماره ردیف موافقتنامه حرف ح درج نکردن و تعداد ردیفها هم خیلی زیاد هست آیا راهی هست که زمان زیادی نیاز نبره تا بتونم خودم شماره ها را اصلاح کنم .

  پاسخ
 • سلام چطور فرمول همبستگی بیرسون رو تو اکسل بنویسیم؟

  پاسخ
 • با سلام .
  در اکسل فرضا دو سلول دارم که میخوام سلول اول رو تقسیم بر سلول دوم کنم و جوابش رو در سلول سوم درج کنه که اگه هیچ عددی در دو سلول اول نوشته نشود و یا عدد صفر باشد ، جوابی که در سلول سوم میده !DIV/O# میباشد و چون جدولی که دارم آماده میکنم چند ستون چند سلولیه که تمام سلولها قرار نیست عددی وجود داشته باشه و یا عدد صفر میباشد و در آخر میخوام جمع اون اعداد درون سلولها که با هم تقسیم شده رو محاسبه کنه که اگر یکی از سلولها پیغام !DIV/O# بده جواب نهایی جمع رو همان پیغام !DIV/O# میده .این مشکل چگونه حل میشه و علت چیه؟
  ممنونم.

  پاسخ
 • جلال خانی
  مهر 22, 1402 9:23 ق.ظ

  با درود… من میخام یک فرمول توی اکسل بنویسم بیزحمت راهنمایی کنید.. برای نمونه ستون A1 نام و نام خانوادگی ستون B1 نام پدر ستون C1 شماره شناسنامه حالا میخام یک مقدار اطلاعات که دارم توی این سه ستون.. میخام در ستون A1 به صورت ابشاری اگر نام کسی انتخاب کردم اطلاعات ستون B1 و C1 هم نمایش داده بشه.. مرسی

  پاسخ
 • غزل فيروزيان
  مهر 26, 1402 7:19 ق.ظ

  خيلي مختصر و مفيد و در عين حال كامل و روان بود خدا قوت به همگي تيم سايت

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست