آموزش ویولن از صفر تا صد با 30 درس رایگان

رتبه: 5 ار 19 رای SSSSS
نواختن ویولن
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 12 دقیقه
Banner Image

آیا تا به حال به یک قطعه ویولن فوق ‌العاده از پاگانینی، بتهوون یا موتزارت گوش داده ‌اید و فکر کرده‌ اید که چه طور نوازندگان ویولن آنقدر خوب و حرفه ای شده ‌اند که می ‌توانند این قطعات را بدون نقص؛ و بی نظیر اجرا کنند؟ خوب، من شرط می بندم که هر یک از اعضای بزرگ ترین ارکستر های جهان، هزاران ساعت را صرف آموزش و تمرین ساز تخصصی اش کرده است. امروزه به لطف گروه ‌ها و خوانندگانی مثل Coldplay، Lana Del Rey و Adele که از تنظیم‌ های ساز های زهی بیشتر و بیشتر در موسیقی شان استفاده می ‌کنند، آموزش ویولن به یک ساز بسیار محبوب تبدیل شده است.

بنابراین صرف نظر از سبک موسیقی که به نواختنش علاقه مند هستید، مثل همه ویولونیست های خوب باید اصول اولیه مثل نگه داشتن آرشه و وضعیت صحیح بدن را یاد بگیرید.

این ها نقاط شروع فوق العاده ای هستند تا شما را به سمت تکنیک های پیشرفته تر مثل ویبراتو، توقف های دوبل و نواختن در موقعیت های مختلف سوق دهند. در مجموع پنج موقعیت یا پوزیشن در ویولن وجود دارد که جایگاه پنجم بالاترین جایگاه روی صفحه انگشت یا دسته این ساز است.

اما سوال این جا است که بهترین راه برای تبدیل شدن به یک نوازنده عالی ویولن چیست؟ یادگیری نوازندگی ویولن چه قدر دشوار است و چه طور می توانید اطمینان حاصل کنید که برای پیشرفت و تسلط بر این ساز پیچیده قدم های درستی را برداشته اید؟

این مقاله به صورت مجزا روی شناخت ویولن و نحوه یادگیری نواختن آن به عنوان یک مبتدی می پردازد. با این حال، صرف نظر از سن تان، این تمایل و اشتیاق تان است که می تواند شما را به سمت یادگیری نوازندگی ویولن و مسلط شدن بر این ساز شگفت انگیز سوق دهد.

آیا نواختن ویولن آسان است؟

نواختن ویولن نسبت به ساز های دیگری مثل پیانو، به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد. یادگیری نحوه کار ویولن به شما کمک می کند تا نحوه نواختنش را تا حد زیادی درک کنید. نوازندگان ویولن باید انگشتان شان را وادار کنند که حرکات زیادی انجام دهند و چابک باشند. پس اگر به این کار عادت نداشته باشید، ممکن است برای تان غیر طبیعی باشد.

جنبه های فنی دیگری هم وجود دارد که هنگام نواختن باید به آن ها تسلط داشته باشید، مثل پوزیشن های انگشت گذاری، آرشه کشی و اصول اولیه مثل گام ها، آرپژ، نت خوانی و درک ریتم.

با این اوصاف، نواختن ویولن چه قدر دشوار است؟

خوب برای شروع، هیچ فرت یا صفحه کلیدی وجود ندارد که به شما در یادگیری نت های ویولن کمک کند، و همین می تواند کار را برای تان دشوار کند. تعیین موقعیت انگشت و همین طور نحوه صحیح گرفتن ویولن با دست راست یا دت چپ (بسته به این که کدام دست غالب تان است) و این که بتوانید از دست غالب تان برای کشیدن آرشه استفاده کنید، مهم ترین بخش یادگیری است.

موقعیت انگشتان هم مدام تغییر می کند. اگر آرشه را نزدیک ‌تر به بخش حلزونی ویولن بکشید، تن ها از هم دورتر هستند و اگر انگشتان تان را به خرک نزدیک ‌تر کنید، تن ها به هم نزدیک ‌تر می ‌شوند.

در حال نواختن ویولن

در نواک ها و نت های زیرتر، انگشتان تان باید جایگزین یکدیگر شوند که تفاوت بین تن ها بسیار کم تر می شود و در نتیجه انگشتان تان عملا روی هم قرار می گیرند.

اجرای درست و دقیق ضربات آرشه، بخش دیگری از یادگیری است. انجام این کار می تواند چالش برانگیز باشد؛ زیرا باید هم زاویه آرشه و هم فشار اعمال شده را کنترل کنید.

اگر بیش از حد به تار ها فشار بیاورید، صدایی شبیه خراشیده شدن می‌ شنوید و فشار کم باعث تولید صدای جیرجیر می ‌شود. بنابراین باید همیشه تعادل وجود داشته باشد.

قبل از نواختن ویولن چه نکاتی را باید بدانید؟

اول از همه درک کنید که برای تسلط بر نحوه صحیح نواختن ویولن به صبر، تلاش و زمان زیادی نیاز است. همچنین ممکن است سال ها طول بکشد تا به نوازندگی ویولن عادت کرده و بر آن مسلط شوید.

یکی دیگر از نکات مربوط به یادگیری ویولن که باید بدانید این است که یادگیری نواختن ویولن غیرممکن است مگر این که صاحب ویولن باشید، بنابراین باید قبل از شروع کار، در مورد حرفه تان و تهیه یک ساز شخصی جدی باشید.

لازم است در حین نواختن یاد بگیرید تا با ظرافت های جزئی تر و ظریف تر ساز هماهنگ شوید و بفهمید که چه طور اصلاحات درست و لازم را انجام دهید.

برای نواختن اولین نت هایتان بر روی ویولن، بهتر است ویدیو های آنلاین را تماشا کنید و ببینید که یک نوازنده ماهر ویولن چه طور دستانش را حرکت می دهد و ساز را نگه می دارد. یوتیوب مکانی عالی است که در آن ویدیو های زیادی برای تماشا وجود دارد. بعد از دیدن ویدئو بهتر است برای مدتی نگه داشتن را تمرین کنید تا زمانی که به آن عادت کرده و بتوانید نواختن را شروع کنید.

دختری در حال نواختن ویولن

احتمالا بهترین راه برای کسب اطمینان از وضعیت درست بدن، انگشت گذاری و نگه داشتن آرشه و ویولن، کمک گرفتن از یک معلم خصوصی و شرکت در کلاس ‌های ویولن به صورت حضوری یا آنلاین است. معلم ‌های ویولن هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان تدریس می کنند، پس با هر سنی می توانید در کلاس ها شرکت کنید.

یک مربی حرفه ای بهترین ابزار شما خواهد بود زیرا به شما کمک می کند تا مثل یک متخصص ویولن را در دست بگیرید و بنوازید. یک معلم خوب همچنین می داند که چه طور با بدن تان کار کند، شما را در وضعیت بدنی مناسب قرار دهد و قبل از اجرا روی ریزه کاری ها تمرکز می کند.

یک معلم همچنین می ‌تواند به شما کمک کند تا عادت ‌های بدی که معمولا افراد آموزش دیده به صورت خودآموز در سرشان می ماند را اجرا نکنید و ترفند ها و نکات مفیدی را برای هدایت تان به سمت موفقیت و نواختن قطعات زیبا آموزش می دهد.

آن ها معمولا با اولین پوزیشن انگشت گذاری، نحوه نگه داشتن و نواختن گام ها، نحوه صحیح ایستادن و فشار نیاوردن به گردن یا شانه، و در نهایت به یادگیری کسر میزان ها، تئوری موسیقی و اجرای آهنگ های ساده و آسان روی پارتیتور شروع می کنند تا بتوانید در موسیقی پیشرفت کنید و بر ساز مسلط شوید.

هدف این است که در نوازندگی به نقطه ای برسید که بتوانید با دست چپ و راست تان بدون مشکل کار کنید. اگر چه، صادقانه بگویم، بیشتر ویولونیست ‌ها وقتی روی جزئیات نواختن درست ویولن متمرکز می شوند، نگرانی و استرس شان بیشتر می شود. ممکن است یادگیری تکنیک ‌های مختلف در ابتدا سخت و چالش‌ برانگیز باشد، بنابراین بهتر است از کم شروع کنید.

برای این که عمیق ‌تر شروع کنید، 5 نکته ای که یکی از معلمان متخصص ویولن یعنی لورا اوتس، نوازنده ویولن ارکستر باله نیویورک توصیه می کند به آن ها توجه داشته باشیم را مد نظر قرار بدهید.

1-تمرین کم هم خودش خیلی است!

هر هنرآموزی باید بفهمد که اشکالی ندارد فقط چند دقیقه در روز تمرین کند اما هر روز این کار را انجام بدهد و نسبت به آن تعهد داشته باشد. اگر واقعا مشغله کاری دارید، چندین دقیقه در روز هم کافیست و به شما کمک می کند تا برای جلسات تمرین طولانی تر استقامت بیشتری پیدا کنید.

فقط نواختن سیم های آزاد یا نواختن یک گام اما با دقت ، برای مبتدیان تمرین بسیار خوبی به حساب می آید و به پیشرفت آن ها در آینده کمک می کند.

اگر به طور فعال هر روز فقط ده تا پانزده دقیقه را در برنامه تان قرار دهید، واقعا به مرور تاثیرش را خواهید دید. وقتی این کار را انجام می دهید، می توانید یک روال جدید برای تمرینات تان به وجود بیاورید. شما حتی می توانید منطقه ای از خانه یا محل کارتان را به تمرین اختصاص دهید.

از آن جایی که یادگیری ویولن به تمرین زیادی نیاز دارد، اختصاص دادن مقداری زمان در روز به شما کمک می کند تا روند پیشرفت تان را کنترل کنید. علاوه بر این شما برای اینکه به طور مداوم تمرین کنید، مجبور می شوید تا نظم و انضباط را هم یاد بگیرید.

2- کاری که انجام می دهید را دوست داشته باشید

ویولن تان را دوست داشته باشید. این ساز یک ساز زیبا و اثر هنری شگفت انگیز است که باید نگاهش کرد و آن را سُتود. هنرآموزان هم باید دائما به موسیقی مورد علاقه شان گوش دهند و یاد بگیرند که چه طور موسیقی محبوب شان را بنوازند. نوازندگان ویولن می ‌توانند ملودی‌ های کلاسیک و پاپ را بنوازند، بنابراین تغییر سبک‌ ها راهی عالی برای جذاب نگه داشتن یادگیری است.

ویولن یک ساز باشکوه و در عین حال پیچیده است، پس نباید خیلی زود از کندی پیشرفت و یادگیری نا امید شوید. با این وجود، زمانی که احساس می‌ کنید از یادگیری یا درس های نوازندگی‌ نا امید و یا خسته می‌ شوید، طرز فکرتان را تغییر دهید.

ویدیویی از ویولونیست محبوب تان یا یک کنسرت سمفونیک را تماشا کنید تا دوباره عشق به ساز در شما زنده شود. تماشای ویولنی که نواخته می شود، به شما کمک می کند تا الهام بگیرید.

چیز دیگری که به شما کمک می کند این است که اهداف کوچک و دست یافتنی برای خودتان تعیین کنید، قدم به قدم پیش بروید و با ویولن خودتان به مراحل بعدی برسید. برنامه تان را عمدا طوری تنظیم کنید که شما را به سمت رسیدن به اهداف کوتاه مدت و دست یافتنی مثل تسلط بر گام ها در عرض دو ماه، یادگیری یک آهنگ کامل تا شش ماه و . . . سوق بدهد.

3- تکنیک آرشه کشی را تمرین کنید

هر بار که تمرین می کنید؛ به مدت 5 یا 10 دقیقه آرشه کشی را روی سیم های آزاد ویولن به صورت کامل و کشیده تمرین کنید. این تمرین برای هنرآموزان مبتدی و پیشرفته است و برای هر دو معجزه می کند.

همیشه چشم تان را به آرشه بدوزید و مطمئن شوید که صاف کشیده می شود . آرشه را در تمام مدت آهسته و یکنواخت حرکت دهید . این کار را می توان روی یک یا دو سیم انجام داد. سعی کنید از لرزش چوب و طنین انداختن سیم ها لذت ببرید.

داشتن یک مربی آن هم در قالب کلاس های ویولن در این جا کمک بزرگی خواهد بود. آن ها می توانند تکنیک آرشه کشی تان را ضبط کنند و به شما در مورد بهتر شدن تان مشاوره بدهند. قطعات بسیار زیادی را می توان با این ساز نواخت. این قابلیت کمک می کند تا تمام تکه های یک قطعه را به صورت مجزا بنوازید و بعد کنار هم قرار بدهید.

4- تکنیک پیزیکاتو را تمرین کنید

گام بعدی برای یادگیری ویولن این است که ببینید آیا می‌ توانید گام ها یا هر قطعه ‌ای که روی آن کار می‌ کنید را تمام مدت با استفاده از تکنیک پیزیکاتو بنوازید یا خیر.

نواختن پیزیکاتو با کشیدن آرشه به صورت هر چند وقت یک‌ بار، به شما کمک می ‌کند تا روی تن صدا و دیگر جنبه ‌های موسیقی مثل دینامیک و ریتم تمرکز کنید. پیزیکاتو معمولی با انگشت اشاره انجام می شود، اما بسته به میزان راحتی تان می توانید سیم ها را با هر انگشتی که خواستید ؛ بلند کنید و بنوازید.

کار بر روی صفحه انگشت یا دسته ساز در پیزیکاتو را می توان با یا بدون نگه داشتن آرشه انجام داد، پس حتما از معلم ویولن تان در مورد چیز هایی مثل موقعیت بدن تان در حین نواختن سوال کنید تا همه تمرکزتان روی آرشه نباشد.

می توانید به شانه چپ تان استراحت دهید ( اگر هم چپ دست هستید، به شانه راست تان ) و برای تسلط بر تکه های قطعاتی که می نوازید ، وقت بگذارید.

5- همراه با یک Bow buddy بنوازید

اختراع جدیدی به نام Bow Buddy وجود دارد که در آمازون و چندین فروشگاه موسیقی دیگر موجود است. این وسیله دو نوع است، اما من آن نوعی که انگشت کوچک را هم نگه می دارد را ترجیح می دهم. این ابزار کمکی دو تکه در انتهای آرشه قرار می گیرد .

در واقع این قطعه کمک می کند تا هنرآموزان یاد بگیرند آرشه را به درستی نگه دارند و در عین حال عضلات دست درگیر برای کار با آن را هم تقویت می کند.

موسیقی در کنار مزایای فوق العاده زیادی که دارد ، این قدرت را هم دارد که به شما کمک کند مهارت های اجتماعی تان را بهبود ببخشد. ویولن در عین پیچیده بودنش ، ساز زیبایی برای یادگیری است.

فرآیند یادگیری بسیار سخت و زمان بر است، اما نتیجه ارزش تلاش و کار سختی که شما انجام می دهید را دارد. با کمی تمرین خیلی زود می بینید که می توانید آرشه را راحت در دست بگیرید، سیم های ویولن را به بهترین شکل بنوازید و صدا و موسیقی کلاسیک فوق العاده ای را از سازتان بیرون بیاورید.

دانلود دروس آموزشی رایگان

 • برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. اگر اروری مشاهده کردید بخاطر روشن بودن وی پی ان است. بعد از پخش هر ویدیو، علامت دانلود روی آن نمایان می شود.
 • اگر روی دانلود کلیک کردید و ویدیو باز هم پخش شد، بعد از پخش ردن روی علامت سه نقطه پایینش کلیک و گزینه دانلود یا ذخیره را انتخاب کنید. از اینترنت دانلود منجر هم می توانید استفاده کنید. هر درسی مشکل داشت در نظرات اعلام کنید تا سریعا رفع شود یا به پیج منبع مراجعه کنید. ضمنا هر چند وقت یک بار احتمالا دروس به روز می شوند.

آموزش اول (اصول ضروری ویولن برای مبتدی ها)

از پیج هاکتان تی وی: (استاد علیرضا فتوحی)

درس 1
درس 2
درس 3
درس 4
درس 5
درس 6
درس 7
درس 8
درس 9
درس 10
درس 11
درس 12 (به زودی)

دانلود کنید: 11 نرم افزار برتر ویرایش فیلم (و نکات کاربردی)

آموزش دوم (روش نواختن آهنگ های معروف)

درس 1 اهنگ گل سنگ
درس 2 رسوای زمانه منم
درس 3 قطعه بت چین
درس 4 آهنگ تایتانیک
درس 5 شب به گلستان تنها
درس 6 ز من نگارم خبر ندارد
درس 7 اموزش کوک ویولن
درس 8 آهنگ رومئو و ژولیت

هیچ اموزش رایگانی ویولن رو از صفر اونم تا صد بهت یاد نمیده خیالت راحت! ویولن را یک بار برای همیشه، اصولی و بدون نیاز به هیچ کلاسی با پک زیر یاد بگیر:

ویولن-کلاسیک-درنا

دانلود کنید: آموزش گیتار از صفر تا صد با 20 درس

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

19 نظر درباره «آموزش ویولن از صفر تا صد با 30 درس رایگان»

 • Saeed
  Saeed آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام خدا قوت واقعا دستتون درد نکنه که به صورت رایگان این ویدئو هارو گذاشتید خیلی ها هستن ازجمله خودم که با کارگری یه ساز خریدم حقیقت پول آموزشگاه ندارم ،شما واقعا به هنراهمیت میدید حاضرید دیگران یاد بگیرن حتی به رایگان.🙏🙏🙏🙏♥️

  پاسخ
  • علیزاده

   خدا قوت ،بسیار سپاسگزارم که از خودتون برای ارتقای سطح فرهنگی این مرز و بوم مایه میذارید🙏🎻

 • مجید کشاورز
  مجید کشاورز آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  برای ادامه تحصیل مقطع مستر موسیقی کانادا اومدم کبک. اینجا اگه تو مستر ویولن جهانی فول نباشی ینی یه نوب به تمام معنایی. کلی دوره و پک خریداری کردم با کلی هزینه، همه شون در حد همین درس های رایگانتون بود... پک حرفه ای ویولن تون از فروشگاه تون خرید زدم بعد از یک ماه زیر و روی ویولن رو فول شدم که اصلا فکر نمیکردم با این قیمت این کیفیت اموزش. چندتا قطعه خفن که ازش یادگرفتم زدم اینجا، پرافم مدام میپرسه دوره ای چیزی رفتی خخخخ بینهایت سپاسگزارم ازتون.موید باشید...

  پاسخ
 • حسن
  حسن آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  آقا واقعا دمتون گرم. منو عاشق ویولن کردین.عالی. خدا قوت

  پاسخ
 • علی
  علی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام اقای حیدری اولا اینکه ایا میشه با این دوره ویولن یاد گرفت؟ و این مجموعه رو نمیشه یکجا دانلود کرد؟

  پاسخ
  • میلاد حیدری

   واقعیت این هست که اگر بخواین حرفه ای یا حتی در حد متوسط از صفر یاد بگیرین بصورت اصولی و در کمترین زمان باید پک حرفه ای که تبلغش اخرای مطلب هست تهیه کنید. این ویدیوهای رایگان برای هموطنان عزیزی هستند که توان خرید همین پک ارزان قیمت رو هم ندارن و همین اموزشای مبتدی میتونه واسشون کاربردی باشه

 • Sina.Sa
  Sina.Sa آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  داداش دمت گرم . من فکر میکردم که صرفا در رابطه با برنامه نویسی مطالبی رو ارائه میدید ! داشتم یک آهنگ گوش میدادم که در اون از ساز زیبای ویالون استفاده شده بود و از اونجایی که مشتاق یادگیری بودم ، اینبار اقدام به تحقیق کردم و الان که دیدم که وبسایت خوبی مثل این وبسایت که در شاخه های مرتبط با علاقه مندی هام داره مطالبی رو نشر میده ؛ این وبسایت رو وارد لیست مطالعه ی روزانه ام کرد !

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید