آموزش گام به گام طرز کار با فرمول های زمان و تاریخ در اکسل

رتبه: 5 ار 3 رای SSSSS
آموزش گام به گام طرز کار با فرمول های زمان و تاریخ در اکسل
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 9 دقیقه
Banner Image

اگر به طور مرتب از اکسل استفاده می کنید، قطعا برایتان پیش آمده که تاریخ و زمان ها را در سلول های خود ببینید. سابقه ایجاد یا به روزرسانی داده ها معمولا ثبت می شود، بنابراین آشنایی با نحوه کار با این داده ها ضروری است.

در این مقاله سه ​​مهارت اصلی را به شما آموزش خواهیم داد:

 • نحوه قالب بندی تاریخ ها در اکسل به سبک دلخواه شما
 • فرمول هایی برای محاسبه تعداد روزها، ماه ها و سال های بین دو تاریخ
 • فرمول تاریخ اکسل برای ورود به تاریخ امروز و میانبر صفحه کلید برای اضافه کردن زمان فعلی

Microsoft Excel اساساً می تواند با داده ها هر کاری انجام دهد البته در صورتی که آشنایی لازم را با آن داشته باشید. این مقاله می تواند گام بزرگی در جهت ارتقای مهارت Excel شما باشد. اجازه دهید شروع کنیم.

۱- نحوه تایپ تاریخ

توصیه می کنم تاریخ ها را با همان فرمتی که سیستم شما از آن استفاده می کند تایپ کنید. برای خوانندگان آمریکایی، قالب “سال / ماه / روز” مناسب خواهد بود. قالب اروپایی “سال / روز / ماه” است.

نحوه تایپ تاریخ در اکسل

زمانیکه یک تاریخ را تایپ می کنم، همیشه آن را به صورت کامل: یعنی ماه، روز و سال تایپ می کنم. اگر بخواهم تنها ماه و سال را نمایش دهم، به راحتی می تواند آن را قالب بندی کنم (در کمتر از یک دقیقه).

۲- نحوه تایپ زمان

تایپ کردن زمان در اکسل ساده است. می توانیم فقط یک ساعت از روز، یا لحظه دقیق را ثبت کنیم.

اگر می خواهید ساعت ۴ بعد از ظهر را وارد کنید، “۴ pm” را در یک سلول در Excel تایپ کرده و Enter را بزنید:

نحوه تایپ زمان

هنگامی که Enter را فشار می دهیم، اکسل آنچه را که تایپ کرده ایم را به چیزی شبیه این تبدیل می کند: ثانیه:دقیقه:ساعت.

در اینجا نمونه یک زمان خاص در صفحه گسترده را مشاهده می کنید:

تایپ زمان در اکسل :ثانیه:دقیقه:ساعت.

نکته اصلی استفاده از Colon ها (دو نقطه) برای جدا کردن بخش های مختلف زمان است، سپس یک جای خالی به اضافه عبارت هایAM یا PM را تایپ می کنیم.

۳- نحوه تایپ تاریخ و زمان با هم

شما می توانید ترکیبی از تاریخ و زمان را در Excel برای زمان های بسیار خاص تایپ کنید.

برای تایپ یک ترکیب تاریخ و زمان، از آنچه قبلاً در مورد تایپ تاریخ و زمان یاد گرفتیم استفاده کنید.

نحوه تایپ تاریخ و زمان با هم

توجه کنید که اکسل به صورت پیش فرض در حالتی که زمان و تاریخ در کنار هم استفاده شوند، زمان را به فرمت ۲۴ ساعته تبدیل می کند. اگر می خواهید سبک این تاریخ را تغییر دهید، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

جایزه: میانبر صفحه کلید اکسل برای زمان فعلی

یکی از میانبرهای صفحه کلید مورد علاقه من در اکسل مربوط به وارد کردن زمان فعلی در صفحه گسترده است. من اغلب زمانیکه داده های خود را تغییر می دهم، از این فرمول استفاده می کنم. آن را امتحان کنید:

Control + Shift + ;

قالب بندی تاریخ در اکسل

برای این بخش از مقاله، از برگه “Formatting Dates & Times” در کتاب تمرین نمونه استفاده کنید.

اگر تاریخ های شما به سبک اروپایی باشند چه باید کنید؟ یعنی آنها به صورت سال- ماه- روزهستند و شما می خواهید آنها را به قالب سال- روز- ماه تبدیل کنید.

قالب بندی تاریخ در اکسل

این سلول ها حاوی اطلاعات یکسانی هستند که به روش های مختلفی قالب بندی شده اند.

در تصویر بالا، آنچه ممکن است شما را غافلگیر کند این است که هر شش سلول شامل اطلاعات یکسانی هستند- “۱/۲۲/۲۰۱۷”. آنچه تفاوت دارد در واقع نحوه قالب بندی آنها در اکسل است. داده های اصلی یکسان هستند، اما می توان برای نمایش آنها از قالب بندی های مختلفی استفاده کرد.

در بیشتر موارد، بهتر است از گزینه formatting  برای اصلاح قالب بندی تاریخ خود استفاده کنید. لازم نیست خود داده ها را اصلاح کنید- فقط کافی است نحوه ارائه آنها را تغییر دهید.

قالب بندی سلول های اکسل

برای تغییر نحوه نمایش اطلاعات تاریخ و زمان، باید از زبانه Home در اکسل استفاده کنید. در ریبون (منوی بالای اکسل)، بخش Number را پیدا کنید.

یک پیکان کوچک در گوشه پایین سمت راست آن بخش وجود دارد. برای باز کردن منوی Format Cells روی آن کلیک کنید.

قالب بندی سلول های اکسل

برای قالب بندی سلول های اکسل که سبک های مختلفی دارند، از برگه Home استفاده کنید و روی پیکان کشویی کنار کلمه “Number” که در تصویر مشاهده می کنید کلیک کنید.

منوی Format Cells گزینه های مختلفی را برای قالب بندی تاریخ و زمان ارائه می کند. شما می توانید با فرمتینگ قالب “۱/۲۲/۲۰۱۷” را به “Sunday, January 22nd”  تبدیل کنید. سپس format painter را بگیرید و قالب تمام سلول های خود را تغییر دهید.

قالب بندی سلول های اکسل-2

منوی Format Cells به شما این امکان را می دهد که بدون تغییر تاریخ اصلی، سبک های تاریخ و زمان خود را تغییر دهید.

مدتی را صرف بررسی این منو کرده و سبک های مختلف را برای تاریخ ها و زمان های Excel خود امتحان کنید.

دریافت اطلاعات از تاریخ و زمان

فرض کنید لیستی از داده ها داریم که تاریخ و زمان مشخصی دارند و می خواهیم نسخه های ساده تری از آن فرمول ها را بدست آوریم. شاید لیستی از تاریخ دقیق معامله داشته باشیم اما می خواهیم در سطح بالاتری روی آن ها کار کنیم و آنها را بر اساس سال یا ماه دسته بندی کنیم.

با فرمول اکسل زیر می توانید سال را از یک تاریخ دریافت کنید:

=YEAR(CELL)

دریافت اطلاعات از تاریخ و زمان

برای دریافت ماه از سلول تاریخ، از فرمول اکسل زیر استفاده کنید:

=MON(CELL)

دریافت ماه از سلول تاریخ، از فرمول اکسل

پیدا کردن تفاوت بین تاریخ و زمان

برای این قسمت، از برگه “” DATEDIF در کتاب تمرین نمونه استفاده کنید.

در اکسل قالب ها برای تغییر نحوه ارائه تاریخ و زمان استفاده می شوند، در حالیکه فرمول ها برای اصلاح، محاسبه یا کار کردن با تاریخ و زمان به کار می روند.

فرمول DATEDIF برای محاسبه اختلاف بین روزها مورد استفاده قرارمی گیرد. دو تاریخ را درون فرمول قرار دهید تا تعداد روزها، ماهها و سال های بین آنها را محاسبه کند. در قسمت بعد نحوه استفاده از آن را بررسی خواهیم کرد.

۱- روزهای بین تاریخ ها

این فرمول تاریخ اکسل تعداد روزهای بین دو تاریخ را محاسبه می کند:

=DATEDIF(A1,B1,”d”)

فرمول دو سلول را به خود اختصاص می دهد که با کاما از هم جدا می شوند و از حرف  “d” برای محاسبه اختلاف بین روزها استفاده می کند.

روزهای بین تاریخ ها

فرمول DATEDIF دو سلول تاریخ را به خود اختصاص می دهد و روزهای بین آنها را محاسبه می کند.

در اینجا چند ایده برای استفاده از فرمول تاریخ Excel آورده شده است:

 • برای شروع می توانید برای روز تولد خود شمارش معکوس انجام دهید، تفاوت بین امروز و روز تولد خود را محاسبه کنید.
 • برای محاسبه تفاوت بین دو تاریخ از DATEDIF استفاده کنید و رشد سهام خود را بر تعداد روزها تقسیم کنید تا رشد (یا ضرر!) روزانه تان محاسبه شود.

۲- ماه های بین تاریخ ها

DATEDIF همچنین تعداد ماه های بین دو تاریخ را نیز محاسبه می کند. این فرمول تاریخ در اکسل بسیار مشابه فرمول قبل است، اما برای محاسبه تفاوت ماه ها، حرفm جایگزین d می شود:

=DATEDIF(A1,B1,”m”)

اگرچه، در نحوه اعمال DATEDIF در اکسل یک تناقض وجود دارد: اکسل ماههای کامل بین دو تاریخ را محاسبه می کند. به تصویر زیر نگاه کنید.

ماه های بین تاریخ ها

از نظر من، بین اول ژانویه و ۳۱ مارس سه ماه است ( ژانویه، فوریه و تقریباً کل ماه مارس) اما از آنجا که، اکسل ماههای کامل را محاسبه می کند، فقط ژانویه و فوریه را به عنوان ماه کامل، در نظر می گیرد. بنابراین نتیجه “۲” می شود.

در اینجا به روش مورد علاقه من برای محاسبه تعداد ماههای بین دو تاریخ می پردازیم. ابتدا اختلاف تاریخ بین روزها را پیدا می کنیم سپس آن را بر تعداد متوسط ​​روزها در یک ماه تقسیم می کنیم-۴۲٫۳۰٫

=(DATEDIF(A1,B1,”d”)/30.42)

اجازه دهید در اینجا DATEDIF اصلاح شده خود را روی دو تاریخ اعمال کنیم:

ماه های بین تاریخ ها-2

خیلی بهتر شد. ۲٫۹۹ به ۳ ماه کامل بسیار نزدیک تر است و این در فرمول های بعدی بسیار مفید خواهد بود.

اسناد رسمی اکسل از روش پیچیده ای برای محاسبه ماه های بین تاریخ ها استفاده می کنند، اما این روش یک روش ساده و آسان برای انجام این کار خواهد بود. نوشتن یک فرمول خوب در اکسل نیازمند دقت و سادگی است و این فرمول هر دو گزینه را دارد.

۳- سال های بین تاریخ ها

در آخر، تعداد سالهای بین دو تاریخ را محاسبه می کنیم. روش رسمی محاسبه سالهای بین دو تاریخ استفاده از فرمول زیر است.

=DATEDIF(A1,B1,”y”)

توجه کنید که این فرمول مشابه فرمول های DATEDIF بالا است، اما در آخرین قسمت فرمول y را جایگزین کرده ایم تا تعداد سال های بین دو تاریخ را محاسبه کند. اجازه دهید آن را به صورت عملی بررسی کنیم:

سال های بین تاریخ ها

توجه داشته باشید که این فرمول مانند DATEDIF ماهها عمل می کند: به این معنی که فقط سالهای کامل را در نظر می گیرد. من ترجیح می دهم سالهای غیر کامل را نیز محاسبه کنم. در اینجا یک فرمول DATEDIF بهتر برای سالها آورده شده است:

=(DATEDIF(A1,B2,”d”)/365)

در اصل، ما فقط تفاوت بین دو تاریخ را بر حسب روز بدست می آوریم، سپس آن را تقسیم بر ۳۶۵ می کنیم تا نتیجه بر حسب سال محاسبه شود:

سال های بین تاریخ ها-2

DATEDIF بسیار قدرتمند است، اما مراقب نحوه عملکرد آن باشید: زیرا به صورت پیش فرض تنها ماه ها یا سالهای کامل را، محاسبه می کند. برای بالا بردن دقت در نتایج از نسخه های اصلاح شده من استفاده کنید.

جایزه: روزهای کاری بین تاریخ ها

فرمول های تاریخ اکسل فوق، روی تعداد روزهای بین تاریخ ها تمرکز دارند. اگرچه، گاهی لازم است تعداد روزهای کاری بین دو تاریخ را محاسبه کنیم.

در این حالت، باید از NETWORKDAYS= برای محاسبه تعداد روزهای کاری بین دو تاریخ استفاده شود.

=NETWORKDAYS(A1,B1)

در تصویر زیر، نمونه ای از استفاده از NETWORKDAYS را نشان داده ام. با مشاهده تقویم می توانید نحوه محاسبه فرمول را ببینید.

سال های بین تاریخ ها-3

تاریخ و زمان در صفحه گسترده ها بسیار فراگیر هستند. فرمول های تاریخ اکسل و گزینه های قالب بندی آن مفید هستند. تکنیک های موجود در این مقاله می توانند مهارت های Excel شما را به سطح بالاتری سوق دهند تا بتوانید داده های تاریخ محور را بصورت یکپارچه در صفحات گسترده خود بگنجانید.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

3 نظر درباره «آموزش گام به گام طرز کار با فرمول های زمان و تاریخ در اکسل»

 • ابراهیمی
  ابراهیمی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  با سلام. در یک فایل اکسل حجم بالایی تاریخ به فرم اشتباه وارد شده است. مثلاً 03-02-1389 یعنی سوم اردیبهشت 1389 که این فرم استاندارد تاریخ نیست و تو فرمت سل ها وجود ندارد. چطور می توان بدون بازنویسی تمام این تاریخ ها اونها رو به فرم استاندارد مانند 1389/02/03 تبدیل کرد؟ که مثلاً بشه اونها را به راحتی به فرم میلادی تبدیل نمود.با تشکر

  پاسخ
 • آجدانی
  آجدانی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  هر روز که تاریخ سیستم آپدیت میشه ۲۰ واحد از مقدار سلول مورد نظرم کم بشه
  مثلا امروز ۱۵۰ و فردا ۱۳۰ و پس فردا۱۱۰ بشه و بعد مدتی به دلخواه خودم بتونم مقدار را آپدیت کنم مثلا بشه ۵۰۰ دوباره همون loopاجرا بشه

  پاسخ
 • مهدی
  مهدی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام وقت شما بخیر
  ممنونم برای مطالب آموزشی شما
  برادر سوال اینکه از این فایل word اطلاعاتی رو کپی گرفتم و در فایل اکسل ذخیره کردم
  ولی تاریخ های کپی شده بصورت برعکس کپی شده است
  چه راهی پیشنهاد میدید برای اصلاح تاریخ.باتشکر
  ۱۴۰۳/۰۲/۱۱
  ۱۱/۰۳/۱۴۰۴

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید