۱۰ تا از بهترین زبان های برنامه نویسی برای وب و طراحی سایت

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
برنامه نویسی تحت وب
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 10 دقیقه
Banner Image

یادگیری برنامه نویسی یکی از جالب ترین ها برای علاقه مندان به فناوری است. حتی در این دهه اخیر، برنامه نویسی در صدر فناوری هایی قرار گرفته که دنیای مدرن را هدایت می کند. اما از کجا باید شروع کنید؟ آیا به دنبال برنامه نویسی موبایل هستید؟ آیا قصد دارید یک توسعه دهنده وب شوید؟ و یا اینکه می خواهید برنامه نویسی دسکتاپ را یاد بگیرید؟ درسته انتخاب سخته. اگر پاسختان برنامه نویسی وب است پس نیازی به جستجوی بیشتر ندارید زیرا این مقاله به شما کاملا کمک می کند تا با بهترین زبان های برنامه نویسی توسعه وب آشنا شوید.

باز هم به طور کلی اگر در مورد بهترین زبان های برنامه نویسی سردرگم هستید، این را هم پوشش داده ایم. این مقاله درباره ۱۰ زبان برنامه نویسی محبوب در سال ۲۰۲۰ است، دقیقاً همان چیزی که شما به دنبالش هستید. پس بیایید شروع کنیم.

۱۰ زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه وب

توسعه وب چند قسمت دارد: سمت کاربر (فرانت-اند یا Front-End)، سمت سرور (بک-اند یا Back-End) و توسعه کامل در هر دو سمت (Full-stack). در اینجا بهترین زبان های برنامه نویسی را بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید و برنامه نویسی در زمینه توسعه وب را شروع کنید.

زبان هایی که بررسی می کنیم، شامل:

 • JavaScript
 • HTML و CSS
 • TypeScript
 • Python
 • Node JS
 • ASP.NET
 • Java
 • Ruby
 • MEAN (Stack)
 • MERN (Stack)

بهترین زبان ها برای توسعه فرانت-اند

توسعه فرانت-اند، برنامه نویسی سمت کاربر است. در اصل شامل همه عناصر ظاهری است که در صفحه وب مشاهده می کنید. این قسمت جایی است که کاربر با پیمایش و مرور صفحات، به طور مستقیم با وب در تعامل است. اگر فرد خلاقی هستید یا به کار طراحی علاقه مندید اینجا برایتان بهتر است. خب بیایید زبان های برنامه نویسی توسعه فرانت-اند را مرور کنیم:

JavaScript

اول از همه اینکه جاوا اسکریپت (JavaScript) هیچ ربطی به جاوا ندارد. زبان های متفاوتی هستند که برای اهداف مختلفی استفاده می شوند.

چه توسعه دهنده سمت کاربر و چه توسعه دهنده سمت سرور در وب و یا حتی توسعه دهنده موبایل باشید، جاوا اسکریپت کمک زیادی خواهد کرد. این زبان با یکپارچه سازی API و تجربه کاربری سریع و تعاملی اش در سمت کاربر به شما کمک می کند تا یک وب سایت پویا و واکنشگرا بسازید. علاوه بر این جاوا اسکریپت سال ها است که بسیار محبوب بوده و این منجر به ساخت یک جامعه بزرگ و فوق العاده از توسعه دهندگان آن شده است، با ارتباط و پیوستن به این جامعه، می توانید مسائل خود را حل کنید و حتی ایده های جدید بسازید.

بر خلاف چیزی که الان فکر می کنید، جاوا اسکریپت کامل نیست و معایبی هم دارد. اما مطمئن باشید همه زبان ها حتما ضعف هایی دارند و این برای همه است. جایگزین بهتری برای این زبان پیدا نمی کنید و در حال حاضر از زیرساخت های اصلی اینترنت است. همه اینها جاوا اسکریپت را به زبانی تبدیل کرده که باید سفر هیجان انگیز خود در توسعه وب را از اینجا شروع کنید.

HTML و CSS

آشنا به نظر می رسند؟ همینطوره. چون اینها زبان های قدیمی خیلی خوبی هستند که هنوز هم در توسعه وب استفاده می شوند. دقیقا از ابتدای کار می توانید همراه با جاوا اسکریپت، HTML و CSS صفحات وب جذاب و پویایی بسازید. علاوه بر این یادگیری HTML میتونه کاملاً جالب و با لذت همراه باشد. اگر به دنبال زبان های محبوبی هستید که خلاقیت شما را تحریک کنند آن HTML و CSS است. با استفاده از HTML می توانید رابط کاربری برنامه های وب و موبایل را طراحی کنید. اگر مبتدی هستید، اینها زبان های برنامه نویسی پایه برای شروع برنامه نویسی وب می باشند.

TypeScript

تایپ اسکریپت (TypeScript) همان جاوا اسکریپت است که بزرگتر شده است. تفاوت اصلی اینه که جاوا اسکریپت نیازی به کامپایل ندارد ولی تایپ اسکریپت کامپایل می شود. متوجه نشدید؟ خب نگران نباشید. تایپ اسکریپت یک مجموعه بزرگ از جاوا اسکریپت است که به شدت در کدنویسی سخت گیر است و قبل از اجرا، تمامی کدها بررسی می شوند، در واقع یک تمیزکننده کد فراهم می کند. تایپ اسکریپت، جاوا اسکریپت را کامپایل و تبدیل می کند بنابراین تسلط روی جاوا اسکریپت برای موفقیت در تایپ اسکریپت کافی است.

تایپ اسکریپت یک زبان برنامه نویسی توسعه وب متن باز است که توسط مایکروسافت نگهداری و پشتیبانی می شود و همچنین یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد. در دسترس بودن رابط و پشتیبانی از ماژول ها، تایپ اسکریپت را به یک زبان برنامه نویسی محبوب برای توسعه وب تبدیل کرده است. کدهای جاوا اسکریپت به عنوان کدهای تایپ اسکریپت هم اجرا می شوند. تصمیم گرفتیم این زبان را هم در لیست قرار دهیم و پیشنهاد می کنیم آن را به مجموعه خود اضافه کنید.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه بک-اند

توسعه و برنامه نویسی بک-اند وب جایی است که همه کارها و عملیات ها انجام می شوند. تمرکز توسعه بک-اند روی قسمت ظاهری و زیبایی وب نیست بلکه در عوض با منطق کار و بانک اطلاعاتی ارتباط دارد. ولی با این وجود باید بدانید که سمت کاربر چگونه کار می کند حتی اگر به شناخت عمیقی از آن نیاز نباشد. چراکه توسعه سمت کاربر با بانک های اطلاعاتی سمت سرور باید با هم سازگار باشند. در اینجا بهترین زبان های برنامه نویسی سمت سروری که باید بشناسید را مرور می کنیم.

Python

در دنیای امروز پایتون (Python) زبانی است که در بین تعدد زبان های برنامه نویسی موجود بیشتر موردتوجه است. به حدی که در سال ۲۰۱۶ بیشتر از هر زبان دیگه ای مورد استفاده قرار گرفت و زبان JAVA بی رقیب و بلامنازع را در آن سال شکست داد و تا الان همچنان تسلط خودش را در دنیای برنامه نویسی حفظ کرده و ادامه داده است.

موفقیت پایتون در این زمان کوتاه، قابلیت ها و توانایی های آن را نشان می دهد. خوانایی، کارآیی و یادگیری راحت تر در موفقیت پایتون تأثیر فوق العاده ای داشته است. گرچه پایتون با برنامه های یادگیری ماشین و علوم داده سازگار است اما توسعه وب نیز سکویی برای موفقیت و پیشرفت پایتون می باشد.

توجه به عوامل فریمورک هایی مانند Django و Flask، پایتون را به یک ابزار محبوب برای بسیاری از توسعه دهندگان وب تبدیل کرده است. Django به جای روش های متداول MVC از MVT استفاده می کند. در نهایت نام های بزرگی مانندDropbox ، PayPal ، eBay و Reddit از برنامه نویسی پایتون در هسته خود استفاده می کنند.

Node JS

یادتونه گفتیم که جاوا اسکریپت همه جا وجود دارد؟ Node JS محیط یا فریمورکی است که امکان اجرای جاوا اسکریپت را در سمت سرور فراهم می کند. این زبان توسعه وب محبوب از همان موتور جاوا اسکریپت استفاده می کند، موتوری از گوگل کروم به نام V8 با کتابخانه های گسترده.

به بیان ساده تر Node JS به کاربران کمک می کند تا کد جاوا اسکریپت را در خارج از مرورگر وب AKA سرور اجرا کنند. بنابراین اگر در جاوا اسکریپت حرفه ای باشید پس یادگیری Node JS چیز جدیدی نیست. زنده باد جاوا اسکریپت!

ASP.NET

ASP.NET زبان برنامه نویسی سمت سرور و تنها زبان محبوب توسعه وب در این لیست است که رایگان نیست. ASP.NET در اصل فریمورکی است که به شما در ساخت یک برنامه وب کمک می کند. یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی توسعه وب است و قابلیت های مختلفی مانند منطق سمت سرور، اعتبار سنجی، تعامل با بانک اطلاعاتی، جلسه و مدیریت امنیتی را ارائه می دهد. کد C#، این زبان محبوب را کاراتر و خوانایی آن را آسان تر می کند.

نکته قابل توجه برای تسلط به ASP.NET این است که توسعه دهندگان آن باید از فیلدهای مختلف از جمله C# ، SQL، CSS، JS، HTML شناخت داشته باشند. ممکنه بسیار سخت به نظر برسد اما این زبان توسط مایکروسافت همراه با کتابخانه های فوق العاده توسعه یافته است و ویژوال استودیو IDE آن را پشتیبانی می کند که با استفاده از آن می توانید برنامه های وب .NET حرفه ای بسازید.

Java

“یک بار بنویس، همه جا اجرا کن.” این شعار معروفی است که هر برنامه نویس جاوا آن را می شناسد. در برنامه های سطح بالا، سایت های پر ترافیک، برنامه های اندروید و خیلی قسمت های دیگه از جاوا استفاده می شود. برنامه نویسی جاوا از پشتیبانی فوق العاده ای برای توسعه سمت سرور برنامه های وب برخوردار است. علاوه بر این ماشین مجازی جاوا به عنوان یک محیط اجرا به عنوان نگهدارنده وب عمل می کند و این ماشین در انتهای سرور برنامه وب قرار دارد.

دقیقا مانند اپلت ها، فریمورک های وب جاوا نیز براساس چند servlet می باشند. به همراه منابع صفحه هایJavaServer ، servletها و کلاس ها می توانید یک برنامه کامل وب جاوا را توسعه دهید. برنامه های کاربردی وب در جاوا شامل Struts ، Spring MVC و GWT می باشند.

Ruby

Ruby on Rails یک فریمورک توسعه برنامه های وب بر اساس زبان برنامه نویسی شی گرای روبی (Ruby) می باشد، مشابه Python Django. روبی به عنوان یک زبان برنامه نویسی توسعه وب نسبتاً جدید، چیزهای زیادی ارائه می دهد.

روبی بین افراد مبتدی بسیارمحبوب است و این مهمترین مزیت این زبان است. حجم کدنویسی آن به میزان قابل توجهی کمتر است و خوانایی آن هم در همه جای کد حفظ می شود. علاوه بر این برای یادگیری یک زبان نیاز به یک جامعه پویا و مشتاق دارید که زبان محبوب روبی در اینجا می درخشد.

وب سایت هایی مانند GitHub، Hulu، Twitch، Basecamp، SoundCloud همه از Ruby on Rails استفاده می کنند. بنابراین می توانید روبی را به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای ایجاد یک حرفه در توسعه وب یاد بگیرید.

زبان های برنامه نویسی که باید برای توسعه Full Stack یاد بگیرید

امروزه برنامه نویسانFull Stack بسیار محبوب هستند. ما تا اینجا بهترین فناوری های توسعه سمت کاربر و سمت سرور را در توسعه وب بررسی کردیم. خب، یک برنامه نویسFull Stack کیست؟ یک برنامه نویس Full-stack در واقع یک برنامه نویس همه کاره در توسعه وب است که هم در بخش فرانت-اند و هم بک-اند کار می کند. این اصطلاح چند سال پیش توسط تیم مهندسی فیسبوک توسعه پیدا کرد.

آنچه که درباره معنای stack می دانیم اینه که مجموعه ای از ماژول های مختلف در کنار هم یک سیستم کارآمد ایجاد می کند. در اینجا سیستم یک وب سایت است! داشتن مهارت های ضروری در زبان های برنامه نویسی سمت کاربر و سمت سرور کمک می کند تا بتوانید یکی از شغل های ترند را دوره فعلی توسعه وب به دست آورید. در نتیجه بهترین زبان ها برای یادگیری برای توسعه Full Stack بیشتر شامل همین زبان هایی است که مرور کردیم.

در ادامه چند فناوری پیشرفته توسعه وب full-stack مبتنی بر جاوا اسکریپت را توضیح می دهیم.

MEAN STACK

MongoDB، Express JS، Angular JS، Node JS. همه جاوا اسکریپت را به شما یادآوری می کنند. MEAN به عنوان یکی از محبوب ترین فناوری های stack به سرعت در حال پیشرفت است. از آنجا که همه این زبان های مورد استفاده مبتنی بر جاوا اسکریپت هستند پس برنامه نویسی آسان می شود. Angular JS در سمت کاربر و Node JS و Express در سمت سرور کار می کنند و MongoDB هم پایگاه داده را کنترل می کند.

MEAN STACK

MERN STACK

MERN شبیه MEAN است. تنها تفاوتشون اینه که MEAN از Angular JS در سمت کاربر استفاده می کند و MERN از React JS. React توسط فیسبوک در سال ۲۰۱۳ توسعه داده شد و در برنامه های باارزشی مانند WhatsApp و Instagram نیز به کار برده شده است. Angular و React هر دو از فناوری های توانمند توسعه وب هستند اما Angular بیشتر جا افتاده است.

React محبوبیت زیادی به دست آورده و آینده بازار کار آن نیز امیدوار کننده است. یادگیری React JS نسبت به Angular JS راحتتر است.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «۱۰ تا از بهترین زبان های برنامه نویسی برای وب و طراحی سایت»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید