اینترنت اشیا

آموزش اینترنت اشیا از صفر تا صد با 10 درس رایگان

folderسایر مقالات آموزشی
comments3 دیدگاه
اساطیر زبان

با گسترش تراشه های ارزان قیمت کامپیوتر و اتصال به شبکه های بی سیم، امروزه همه اشیا به راحتی میتوانند به اینترنت متصل شده و جزئی از اینترنت اشیا شوند. در واقع اینترنت اشیا به همه دستگاه هایی گفته میشود که در سراسر جهان به اینترنت وصل میشوند و میتوانند داده ها را جمع آوری کرده و با دیگر اشیا به اشتراک بگذارند. اینترنت اشیا، دنیای اطراف ما را هوشمند‌تر و واکنش‌گراتر و جهان دیجیتال و فیزیکی را با یکدیگر ادغام می‌کند. در این مقاله همه چیز را درباره اینترنت اشیا را خواهیم گفت.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا (Internet of Things) ، شامل همه اشیا، فرایندها و محیط هاست. به بیان دیگر اینترنت اشیا یعنی اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت. این اتصال از طریق اینترنت امکان تعامل بین دستگاه ها و یا حتی انسان ها را فراهم میکند و حتی کنترل و مدیریت اشیا به راحتی صورت میگیرد.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

تاریخچه اینترنت اشیا

کِوین اَشتون (Kevin Ashton)، یکی از بنیان گذاران مرکز شناسایی خودکار (Auto-ID) در دانشگاه MIT ایالات متحده، نخستین کسی بود که عبارت ” اینترنت اشیاء ” را در جلسه ای در شرکت پروکتر و گمبل (P&G) در سال 1999 بکار برد. ایده آن، ایجاد پیوند میان فناوری RFID و موضوع بسیار داغ ” اینترنت ” در زنجیره تامین شرکت پروکتر و گمبل بود.

اشتون نخستین کسی بود که عبارت اینترنت اشیاء را بیان کرد؛ اما ایده دستگاه های متصل از دهه 1970، تحت عناوین” اینترنت جاسازی شده ” و یا همان Embedded Internet و رایانش فراگیر (Pervasive Computing) مطرح بوده است.

در واقع اولین وسیله اینترنتی در دهه 80 ساخته شد و یک دستگاه نوشابه ساز در دانشگاه کارنگی ملون بود. در آن زمان، برنامه نویسان با استفاده از وب، می توانستند وضعیت دستگاه را از دور بررسی کنند و عملکرد آن را زیر نظر بگیرند. از سال 2010 مبحث اینترنت اشیا بیش از هر زمان دیگمورد توجه قرار گرفت.

اجزای اینترنت اشیا

1- حسگرها

حسگرها با اتصال به اینترنت داده ها را از محیط جمع آوری میکنند و در ادامه میتوانند در تصمیم گیری درست کمک کننده باشند. حسگر دما، حرکت، موقعیت، مجاورت، رطوبت، فشار، کیفیت هوا، نور و … همگی جزئی از اینترنت اشیا هستند.

2- اتصالات

اتصالات وظیفه مدیریت ساده جریان ترافیک داده‌ها بین پروتکل‌ها و شبکه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازند. همچنین با ترجمه پروتکل ها از صحت اتصال دستگاه ها و حسگرها اطمینان حاصل میکند و پس از پیکربندی صحیح، سطح بعدی را تشکیل میدهد.

3- ابر

شرکت‌ها به وسیله اینترنت اشیا حجم انبوهی از داده‌ها را از تجهیزات و برنامه‌های کاربردی جمع آوری میکنند. ابر میتواند داده ها را جمع آوری، مدیریت و ذخیره سازی کند و این موضوع میتواند بر تصمیم گیری کل سیستم تاثیر گذار باشد.

4- تحلیل داده

داده‌های آنالوگ دستگاه‌ها و حسگرها به فرمتی تبدیل می‌شود که خواندن و تحلیل آن‌ها آسان است. همه این موارد به دلیل اکوسیستم اینترنت اشیائی امکان‌پذیر می‌شود که مدیریت را انجام می‌دهد و به بهبود سیستم کمک می‌کند. فاکتور اساسی که با تحلیل‌ها متاثر می‌شود، امنیت است. در واقع تحلیل داده ها در لحظه از بسیاری از خسارات و تصمیم گیری های اشتباه پیشگیری میکند.

5- رابط کاربری

رابط کاربری، بخش قابل مشاهده‌ای را فراهم می کند که توسط کاربر به سادگی قابل دسترسی است. برای توسعه‌دهندگان، ساخت یک رابط کاربرپسند که بدون تلاش اضافی قابل دسترسی باشد و به تعامل آسان کمک کند، بسیار حائز اهمیت است.

6- محرک‌ها (عملگرها)

سیستم پایگاه داده از ویژگی‌های خودکاری استفاده می‌کند که به مدیریت داده‌ها و انباشت آن‌ها کمک می‌کنند. از سوی دیگر، داده‌های گردآوری شده تحلیل می‌شوند و اطلاعات مفید از آن‌ها حاصل می‌شود. یک گام کلیدی و مهم برای هوشمندسازی مبتنی بر اینترنت اشیا آن است که امکان انجام تنظیمات خودکار توسط اشیای متصل انجام شود که این وظیفه بر عهده عملگرها است.

کاربردهای اینترنت اشیا (اینفوگرافی)

word image 161

زبان های برنامه نویسی در اینترنت اشیا (نمودار)

word image 162

آموزش کاملا رایگان همه زبانهای برنامه نویسی

مزایا و معایب اینترنت اشیا

مزایای اینترنت اشیا معایب اینترنت اشیا
 1. تعامل بهتر و پیشرفته تر با مشتریان
 2. بهینه‌سازی فناوری
 3. کاهش تلفات و از دست رفتن منابع
 4. جمع آوری مدرن داده‌ها
 1. پیچیدگی
 2. انعطاف پذیری و انطباق پذیری بیش از حد
 3. ضعف حریم خصوصی
 4. ضعف امنیتی

دانلود دروس آموزش صفر تا صد اینترنت اشیا

 • در زیر دو نوع آموزش داریم. در اموزش اول مفاهیم پایه ای اینترنت اشیا آموزش داده می شود و در آموزش دوم نیز به صورت پایه ای با اینترنت اشیا آشنا می شوید. پیشنهاد ما این است که از هر دو آموزش استفاده کنید.
 • برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. یا اینکه فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز شدن درس علامت سه نقطه پایین سمت راست را بزنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.
 • هر درسی کار نکرد حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شودY
 • برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. ضمنا لینک دانلود هر ویدیویی روی خود ویدیو قرار دارد. بهتر است وی پی ان روشن نباشد.

آموزش اول (مفاهیم پایه ای)

برگرفته از پیج ECA:

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6

آموزش دوم (کامل)

برگرفته از پیج علی بیگدلی:

درس 1

درس 2

درس3

درس 4

درس5

درس 6

درس7

درس 8

درس9

درس10

درس11

درس12

درس13

درس14

حتما دانلود کنید: آموزش هوش مصنوعی با 15 درس رایگان +جزوه PDF

سوالات متداول

1- اینترنت اشیا (IoT) چقدر بزرگ است؟

شرکت تحلیلگر فناوری IDC پیش بینی کرده است که در کل تا سال 2025 بیش از 41.6 میلیارد دستگاه IoT متصل وجود داشته باشد و این گستردگی در همه امرو از صنعتی و سیاسی گرفته تا روزمره گسترده خواهد شد.

2- آیا اینترنت اشیا امنیت کافی را دارد؟

IoT پلی بین دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی ایجاد می کند، به این معنی که هک شدن در دستگاه ها می تواند عواقب خطرناکی در دنیای واقعی داشته باشد و دولت های بسیار نگرانی های زیادی در رابطه با امنیت اینترنت اشیا دارند.

3- آینده اینترنت اشیا چیست؟

با کاهش قیمت حسگرها و ارتباطات، افزودن دستگاه‌های جدید به اینترنت اشیا، مقرون به صرفه‌تر است؛ حتی اگر در برخی موارد، مزایای کمی مشهود باشد. استقرار اینترنت اشیا در اغلب موارد در گام‌های اولیه است. اغلب شرکت‌ها حوزه اینترنت اشیا در حال حاضر در «گام آزمایشی» (Trial Stage) به سر می‌برند، زیرا فناوری‌های لازم، برای آن‌ها شامل فناوری حسگر، اتصالات 5G و تحلیل‌های قدرت گرفته از اینترنت اشیا، خودشان همچنان در مراحل آزمایشی به سر می‌برند. این امر نشان‌گر بازار بکر این حوزه و اشباع نشدن آن و در عین حال، آینده درخشان و اقبال عمومی است که برای اینترنت اشیا وجود دارد.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in, ,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست