Google-Analytics

آموزش گوگل آنالیتیکس از صفر تا صد (10 درس رایگان)

folderسایر مقالات آموزشی
comments7 دیدگاه
اساطیر زبان

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) در واقع یکی از ابزارهای شرکت گوگل برای تحلیل داده های سایت به منظور بهینه سازی سایت است. در واقع گوگل آنالیتیکس گزارش های لازم درباره سایتتان را به شما میدهد تا به وسیله آن بتوانید عملکرد خود را بهبود ببخشید. یکی از دلایل محبوبیت این ابزار رایگان بودن و سهولت استفاده آن است. در این مقاله همه چیز را درباره این ابزار خواهیم گفت.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) چیست؟

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ابزاری برای تحلیل و آنالیز سایت است که گوگل به رایگان در اختیار وبسمتران قرار داده است . راه‌ اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس به سال 2005 برمیگردد. در سال 2019 طبق آمار، Google Analytics پرکاربردترین سرویس تجزیه و تحلیل وبسایت به حساب می‌آمد. این ابزار در واقع تحلیل گر قوی است و میتواند همه گزارشات مربوط به ترافیک ورودی سایت، رفتار کاربران در سایت شما و هر گزارشی که شما به عنوان یک وبمستر به آن نیاز دارید را در اختیارتان میگذارد.

google analytics

مفاهیم پایه ای گوگل آنالیتیکس

1- ابعاد (Dimensions)

نوع مرورگر، صفحۀ خروج کاربر، صفحات مورد بازدید و زمان حضور کاربر در وب‌سایت از نمونه ابعادی هستند که در گوگل آنالیز وجود دارد و در واقع ویژگی از وب سایت است که میتوان مقدار بپذیرد.

2- متریک‌ها (Metrics)

میتریک در واقع ویژگی درونی ابعاد هستند و معمولا به صورت نرخ اندازه گیری میشوند. برای مثال زمان ماندن کاربر در صفحه و یا تعداد بازدید از یک صفحه.

3- دوره‌ها (Sessions)

دوره معمولا مدت زمانی است که کاربر در وب سایت شما فعال است. این تعاملات معمولا طی یک دوره حساب میشوند و در اختیار شما گذاشته میشود.

4- کاربران (Users)

افرادی که حداقل برای یک دوره (Session) در وب‌سایت حضور داشته‌اند، جزو کاربران شما محسوب می‌شوند.

5- بازدیدکنندگان (Visitors)

بازدید کنندگان معمولا در دوسته بازدید کنندگان جدید(New Visitor) و بازدیدکنندگان تکراری (Returning Visitors) از سایت شما بازدید میکنند.

6- بازدید صفحات (Pageviews)

بازدید صفحات معمولا به تعداد بازدید از صفحه وب سایت شما اطلاق میشود، حتی بازدیدهای مکرر یک کاربر هم جزء بازدید صفحات شما محسوب میشود.

7- صفحات/دوره‌ها (Pages/Sessions)

صفحات/دوره‌ها به میانگین تعداد صفحاتی اطلاق می‌شود که در طی یک دوره دیده می‌شود. بازدیدهای تکراری از یک صفحه نیز در این مورد حساب می‌شود.

8- نرخ پرش (Bounce Rate)

نرخ پرش در واقع به بازدیدی اطلاق میشود که کاربر هیچ زمانی را در صفحه نگذارنده و در واقع تعامل نداشته. هرچه میزان نرخ پرش سایت شما کمتر باشد وب سایت موفق تری خواهید داشت.

9- تبدیل‌ها (Conversions)

تبدیل‌ها زمانی صورت می‌گیرند که یک کاربر اهداف شما را عملی می‌کند و در نتیجه تبدیل به یک کاربر ثابت یا مشتری شما ‌شود. ثبت نام یا خرید از نمونه تبدیل های یک سایت هستند.

10- جذب (Acquisition)

منظور از جذب، روشی است که کاربران خود را بدست آورده‌اید. مثلاً ممکن است طریقۀ جذب یک کاربر، موتور جستجوی گوگل باشد.

کاربران گوگل آنالیتیکس

word image 195

کاربردهای گوگل آنالیتیکس (اینفوگرافی)

word image 196

ساخت حساب کاربری گوگل آنالیتیکس

1- در مرحله اول به سیستم Google Analytics از طریق حساب Google یا Gmail وارد شوید.

2- از طریق همان ایمیل در گوگل آنالیتیکس ثبت نام کنید.

3- سپس نام حساب یا نام تجاری خود را وارد کنید.

4- در این مرحله از شما درخواست می‌شود از بین موارد “وب”، “برنامه‌ها” یا “هر دو”، یکی را انتخاب کنید. حتما مورد “وب” را انتخاب کنید.

5- در مرحله بعدی نام وب‌سایت، URL وب‌سایت، کشور و منطقه زمانی را وارد کنید. سپس روی دکمه بعدی بزنید.

6- سپس شرایط و خدمات GA دیده می‌شود که باید با آنها موافقت کنید. روی دکمه موافقم کلیک کنید.

7- در این مرحله کد رهگیری Google Analytics به شما داده می‌شود. این کد رهگیری را کپی کنید تا بعدا آن را در وردپرس وارد کنید. این بخش را در قسمت‌های بعدی به یاد داشته باشید.

نکات مهم در حین استفاده از گوگل آنالیتیکس

 • گوگل آنالیتیکس در ایران غیر فعال است،بنابراین باید از تنها راه موجود برای تغییر IP استفاده کنید. بنابراین برای شروع کار با این ابزار از فیلترشکن استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از گوگل آنالیتیکس این نکته را باید در نظر بگیرید که همه قسمت های آن به زبان انگلیسی است و شما باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.
 • باید استفاده درست از UTM ها را بلد باشید. UTM ، پارامترهایی هستند که به گوگل آنالیتیکس می‌گویند منبع ترافیک کاربر کجاست. کاربرد این بخش زمانی مشخص می‌شود که میخواهید تبلیغاتتان را بهینه کنید.
 • اگر در سایتتان درگاه پرداخت دارید و کاربر باید پرداختی انجام دهد، اکانت گوگل آنالیتیکس شما نمی‌تواند به خوبی منبع ترافیکی که منجر به پرداخت شده را تشخیص دهد.

آموزش کامل دیجیتال مارکتینگ با 20 درس رایگان+ جزوه PDF

دانلود دروس

 • برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. یا اینکه فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز شدن درس علامت سه نقطه پایین سمت راست را بزنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.
 • هر درسی کار نکرد حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شود
 • در زیر دو نوع آموزش وجود دارد. آموزش اول در قالب یک ساعت کلیات گوگل آنالیتیکس را توضیح می دهد و برای کسانی که عجله دارند و یا فقط برای آشنایی، به گوگل آنالیتیکس نیاز دارند توصیه می شود. آموزش دوم آموزش کامل گوگل آنالیتیکس است از ابتدا تا حرفه ای!

آموزش اول

 • آموزش کامل گوگل آنالیتیکس (برای مبتدیان)- منبع

آموزش دوم

آموزش کامل گوگل آنالیتیکس از ابتدا تا انتها از پیج الگوها:

درس 1

درس 2

درس3

درس 4

درس5

درس 6

درس7

درس 8

درس9

درس10

درس11

درس12

درس13

 

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش صفر تا صد وردپرس (رایگان)

سوالات متدوال

1- آیا در ایران، با دامنه ir می‌توان از گوگل آنالیتیکس استفاده کرد؟

بله، تنها چیزی که نیاز دارید یک فیلتر شکن است و هیچ مشکلی در جمع آوری داده‌ها برای اکانت‌های ایرانی وجود ندارد.

2- تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر در چیست؟

گوگل تگ منیجر ابزاری کاربردی برای مدیریت تگ‌های سایت شماست، در واقع هیچ داده‌ای را در آن نمی‌توانید ببینید. ۴ تفاوت تگ منیجر با آنالیتیکس را در این مقاله بخوانید.

3- داشتن گوگل آنالیتیکس ارتباطی با بهبود سئو دارد؟

خیر، اما از داده‌های گوگل آنالیتیکس می‌توانید برای بهبود سئو کمک های خوبی بگیرید اما به طور مستقیم ارتباطی با آن ندارد. اما شما به عنوان مسئول سئو نیز دارید تا استفاده های کاربردی از این ابزار را بدانید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی بود. ممنون از شما

  پاسخ
 • سلام برای استفاده از سایت های تحریم شده میشه از سایت شکن استفاده کرد

  پاسخ
 • بسیار عالی بود .سپاس

  پاسخ
 • سلام
  من می تونم نام استاد رو بدونم ؟

  ممنون

  پاسخ
 • good by party jafar
  شهریور 15, 1402 6:05 ق.ظ

  گوینده عزیز تلفظ Google Analytics را تمرین کن بهتر بگی
  گوگل آنالایتیکس نیست گوگل آنالیتیکس هست
  کلا توی تلفظ کلمات انگلیسی مشکل داری هر چی دوست داری و راحتی تلفظ میکنی

  پاسخ
  • سلام
   شما بهتره اصل موضوع که یادگیری و به کار گیری هست رو بچسبید و بهش دقت کنید.
   مهد لاتین هم که برید می بینید تلفظ و نحوه ی به کارگیری کلمات تغییر پیدا میکنه.این دوستمون هم زحمت کشیدن و محتوایی رو آماده کردن برای من و شما
   پس اصلا مهم نیست.
   اصل رو بگیر دوست عزیز.

   پاسخ
   • دوست عزیز ایشون دیگه خیلی پرت بود. ساده ترین تلفظ ها رو هم اشتباه ادا میکرد. همچنین محتوایی هم من ندیدم. حداقل توی آموزش اول اینطور بود. کیفیت آموزش بسیار پایین بود.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست