نمای ساختمان

نمای ساختمان: اصول طراحی و ویدیوهای جالب

اساطیر زبان

بیرونی ترین قسمت یک ساختمان که در دیدرس قرار می گیرد را نمای ساختمان می گویند. درواقع نما مهمترین قسمت یک ساختمان است چراکه به آن شکل و روح می دهد و البته عایقی است در برابر حوادث طبیعی، گرما و سرما. به این نکته توجه کنید که امروزه نمای ساختمان نقش بیشتری از زیبایی و محافظت از ساختمان ایفا می کنند بدین صورت که نماسازی باید با توجه به کاربرد ساختمان، آب و هوا و بافت شهری آن محدوده انجام شود.

در واقع نمایی که برای سازه های مسکونی در نظر گرفته می شود با نمای ساختمان های اداری متفاوت است و یا اینکه نمی توانیم در یک منطقه با سازه هایی با نمای آجری، یک ساختمان با نمای سنگی بسازیم، زیرا که ظاهری غیر معمول به آن محدوده می دهد یا اینکه در شرایط آب و هوایی گرم مرطوب اغلب از نمای سنگی استفاده می شود..

 


آرشیکد (معماری هم تگ بخوره)

توی این پک فوق العاده، آرشیکد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، مدلسازی، رندرینگ و نورپرداری های خفنی که همه رو مبهوت می کنه تولید کن یا اصلا باهاش از بازار معماری پول در بیار! 


 

 


رویت

توی این پک فوق العاده، رویت معماری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون کلاس، مدلینگ کن، شبیه سازی … معمار بی رویت مانند زنبور بی عسله! باهاش حسابی پول در بیار!


 

 


ایلوستریتور (طراحی و طراحی گرافیک و طراحی لوگو و آرم هم تگ)

توی این پک فوق العاده، ایلاستریتور رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، لوگو، پوستر و طرح های خفن دیگه رو بزن، ملتو انگشت به دهان کن و اصلا حسابی پول در بیار! 


 

اصول طراحی نمای ساختمان چیست؟

  • سطح مالی کارفرما یکی از اساسی ترین موضوعاتی که با آن سروکار داریم توان مالی کارفرما برای راه اندازی پروژه می باشد چراکه درصورت درنظر نگرفتن بودجه، طرح شما هرچقدر هم عالی باشد اجرایی نخواهد شد.
  • طراحی نما با توجه به بافت منطقه عدم هماهنگی بنا ساختمانهای شهرهای ایران یکی از مهم ترین مسئله های دنیای معماری است. بسیار شاهد آن بوده ایم که دو ساختمان با نماهای آجری و سنگی در مجاورت هم ساخته شده اند و هیچ توجهی به بافت شهری نشده است.
  • نورپردازی مناسب در شب نمای ساختمان در شب تنها با استفاده از نورپردازی قابل مشاهده است، پس نورپردازی برای بنا ضروری و مهم است مخصوصا برای ساختمان های تجاری و خدماتی. در زمان‌های گذشته نورپردازی فقط در مغازه و ساختمان‌ها، مکان‌های بزرگ تجاری و تفریحی و بناهای معروف و شناخته شده به کار برده می‌شد اما امروزه از این فاکتور در هتل ها، محوطه‌ها، تالار‌ها، رستوران‌ها، بانک‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های مسکونی و … نیز استفاده می شود.

طراحی نما با توجه به کاربری ساختمان

برای طراحی نما باید از نوع کاربری آن ساختمان مطلع باشیم و متناسب با آن از متریال مناسب استفاده کنیم.

  • مصالح با کیفیت و پایدار استفاده از مصالح مرغوب در دوام ساختمان بسیار موثر است. پس برای کم کردن هزینه ها از مصالح بی کیفیت استفاده نکنید. نمای ساختمان پوسته بصری یک ساختمان است و اگر به آن توجه نشود در فروش آن به مشکل بر می خورید.
  • قوانین طراحی نما ارتفاع پنجره ها، مصالح استفاده شده، میزان برامدگی و… می توانند کار طراحی نما را تحت تاثیر قرار دهند.

انواع نمای ساختمان

سبک مدرن

در این سبک معمولا از جدیدترین متریال با استفاده از قواعد و قوانین خاصی در نما استفاده می کنند. این نما به دلیل سادگی در عین پیشرفته بودن و عدم استفاده از جزئیات پیچیده و غیرعادی بسیار محبوب است البته این بدان معنا نیست که ساختمان های مدرن لزوما زاویه دار و چهار گوش هستند بلکه در برخی از آن ها از خطوط منحنی و نرم نیز به کار برده می شود.

در سبک مدرن از مصالح و متریالی همچون آجر، سنگ، شیشه و … با نورپردازی مناسب استفاده می شود. یک نکته جالب توجه در ارتباط با این سبک ساختمان ها این است که به هیچ عنوان فضا را محصور و تنگ نشان نمی دهند.

ویژگی های کلی نمای مدرن

۱. این نما ساده و معقول است.

۲. جزئیات پیچیده در طراحی نمای این ساختمان ها بکار نمی رود.

۳. با فضاسازی سعی در ایجاد عمق و بعد می شود.

۴. از خطوط عمودی و افقی بسیار استفاده می شود.

۵. از مصالح متنوع استفاده می شود.

word image 7

word image 8

word image 9

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین نمونه کارهای طراحی داخلی و معماری

نما کلاسیک

نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن المان های زیبایی متعدد همچون معماری پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت (سنگ مرمر، گرانیت و ترواورتن) افراد زیادی را به خود جذب می کند. بر طبق افکار عموم مردم اینگونه نماها مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است. اما پیشنهاد ما به افرادی که به این نما علاقه دارند ولی از عهده هزینه تهیه سنگ نما برنمی آیند، استفاده از سیمان سفید است. البته به این نکته توجه کنید که به دلیل متفاوت بودن متریال، زیبایی و استحکام سنگ شبیه سازی نخواهد شد

معمولا از این سبک نما برای ساخت خانه های ویلایی استفاده می شود. البته قابلیت اجرا در ساختمان هایی با هر ابعاد و هر تعداد واحد را دارد. همچنین علاوه بر نمای بیرونیِ پیکره اصلی ساختمان، همین سبک را بر روی تمامی دیوارهای بیرونی و داخل حیاط نیز اجرا می کنند تا اجرای نمای رومی بر پیکره و سایر اجزای ساختمان به درستی انجام شود.

ویژگی های کلی نمای رومی

1.قوس ها گرد و عریض اجرا می شوند .

2. دیوارهای نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند .

3. ستون های استفاده شده به شیوه های دوریک، یونیک و قرنتی اجرا می شوند .

word image 10

word image 11

word image 12

۸ تا از بهترین وبسایت های تخصصی و معتبر معماری

نما تلفیقی

در این سبک نما ساختمان از مصالح و تناسبات کلاسیک و مدرن به صورت ترکیبی استفاده می شود. پس برای طراحی آزادی بیشتری داریم چراکه هریک از ویژگی های دو سبک را می توانیم باهم ادغام کرده و بر طبق اصول معماری و زیبایی شناختی طرح منحصر بفردی خلق کنیم.

word image 13

word image 14

word image 15

در اجرا کردن تمامی سبک های گفته شده در بالا به این نکته توجه کنید که حتما باید اصول و ضوابط ساختمان سازی هر شهر را رعایت کنید تا برا گرفتن مجوز و پایان کار دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال در قوانین شهرسازی اصفهان، 70درصد نما ساختمان به آجر و 30درصد بقیه به شیشه اختصاص داده می شود.

آموزش پرزانته معماری از صفر تا صد (20 درس رایگان +جزوه PDF)

ویدیوهای نمای ساختمان

 

 

 

 

 

آموزش معماری و اصول اولیه آن با 6 درس رایگان

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست