آموزش NFT از صفر تا صد (و روش ساخت NFT رایگان)

رتبه: 5 ار 9 رای SSSSS
nft
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 12 دقیقه
Banner Image

NFT یا توکن غیرقابل تعویض (Non fungible token) اخیرا توجه زیادی را به خودش جلب کرده‌ است؛ البته وقتی داستان هایی در مورد هنرمندانی می شنویم که ده ها میلیون دلار از فروش یک NFT به دست آورده اند، دلیل این علاقه مشخص می شود!

اگر به بازار نگاه کنید، می بینید کهNFT ها تنها در سال گذشته رشد قابل توجهی داشته اند. به گزارش شرکتDappRadar ، تجارت NFT از 100 میلیون دلار در سال 2020 به رقم باورنکردنی 22 میلیارد دلار در سال 2021 رسید. و ارزش کل صد NFT برتر در حال حاضر 16.7 میلیارد دلار است.

اما NFT چیست و چه طور می توان آن را ساخت؟

درک این مفهوم می تواند کمی گیج کننده باشد. اما نگران نباشید، ما شما را با تمام اصول اولیه ای که باید بدانید و همین طور مراحل ایجاد NFT آشنا می کنیم.

NFT چیست؟

NFT ها دارایی های دیجیتالی با هویت منحصر به فرد هستند که در یک بلاک چین (یک لِجِر دیجیتال) نگهداری و تأیید می شوند. یک NFT غیر قابل تعویض است، یعنی نمی توان آن را به راحتی با دارایی دیگری با ارزش مشابه مبادله کرد. دارایی های متداول NFT در قالب تصاویر، ویدیو ، موسیقی، GIF و کلکسیون ها هستند.

NFTها ارزش شان را حفظ می کنند؛ زیرا تنها یک نسخه از دارایی های ساخته شده وجود دارد. به عبارت دیگر، یک NFT می ‌تواند در آنِ واحد فقط یک مالک داشته باشد و هیچ ‌کس نمی ‌تواند مالکیت آن را تغییر یا همان NFT را در بلاک چین قرار بدهد. با توجه به این نایاب بودن اثری که به عنوان NFT در نظر گرفته می شود، سازندگان یا صاحبان آن می توانند هر نرخی که خودشان می خواهند را روی دارایی شان بگذارند.

مغز

حتما دانلود کنید: آموزش ارز دیجیتال از صفر تا صد با 17 درس 

NFT چطور کار می کند؟

NFT ها نیازمند ایجاد توکن های دیجیتالی از طریق تکنیکی به نام رمزنگاری هستند. در دنیای کریپتو، این فرآیند ایجاد توکن به عنوان ضرب کردن یا مینتینگ (minting) شناخته می شود. معمولا برای ضرب کردنNFT ، باید برای ایجاد قرارداد های هوشمند با استفاده از ارز های دیجیتال هزینه پرداخت کرد.

قرارداد های هوشمند قطعاتی از کد های نرم افزاری هستند که به زنجیره بلوکی اجازه می دهند تا اطلاعات را به روشی امن و مشخص ذخیره کند. در نهایت، این کد ها همان چیزی هستند که مالکیت و قابلیت انتقال NFTها را مدیریت می کنند.

چه کسی می تواند NFT بسازد؟

هر کسی که حتی مقدار کمی پول دارد، می ‌تواند یک NFT ایجاد کند! پلتفرم‌ های NFT امروزی ابزار هایی را ارائه می ‌دهند که به شما امکان می ‌دهند تا انواع NFT را ایجاد کنید و محتوای غیر قابل قفل شدنی را ضمیمه فایل‌های تان کنید. چه هنرمند، نوازنده ، کلکسیونر، کارآفرین باشید و چه صاحب یک شرکت، می توانیدNFT تان را با استفاده از ابزار های ضرب قابل درک موجود در بازار های NFT بسازید.

نمونه های محبوب NFT

قبل از پرداختن به مراحل ساخت NFT، اجازه بدهید که چند نمونه محبوب NFT را معرفی کنیم تا اگر خواستید از آن ها الهام بگیرید.

1-Everydays: the first 5000 days

Everydays: the first 5000 days

این NFT یک کولاژ دیجیتالی از 5000 تصویر است که توسط مایک وینکلمن، هنرمند دیجیتالی که به طور حرفه ای به نام Beeple شناخته می شود، ایجاد شده است . این فایل در قالب یک فایل JPG ساخته شده و در سال 2021 در یک خانه حراج بزرگ به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد. ارزش این NFT در 5000 تصویر روزمره بیپل نهفته است که از 1 می 2007 تا 7 ژانویه 2021 خلق شده اند.

2- گیف Nyan cat

گیف Nyan cat

نکته جالب در موردNFT ها این است که هر کسی می تواند اثرش را به یک دارایی منحصر به فرد تبدیل کند. خالق Nyan Cat به مناسبت دهمین سالگردش تصمیم گرفت GIF بسیار پرطرفدار این اثر را به NFT تبدیل کند و آن را به حراج بگذارد . نرخ پیشنهادی برای این NFT، 300 توکن اتریوم بوده است.

3 – Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club یک مجموعه پر فروش NFT متشکل از 10000 میمون کارتونی است. این اثر زاییده فکر چهار دوست بود که تصمیم گرفتند از میمون ها به عنوان آواتار های شبکه اجتماعی شان استفاده کنند. علت نام گذاری آن هم به خاطر اصطلاح “Aping in” است و برای افرادی کهNFT های جدید را بدون در نظر گرفتن خطرات موجود خریداری می کنند، به کار برده می شود. این چند نفر روح شان هم خبر نداشت که چند سال بعد همه از کارآفرینان گرفته تا افراد مشهور دست به کار شده و صد ها هزار دلار خرج آثارشان می کنند. به طور مثال به تازگی، امینم 462000 دلار برای خرید Bored Ape NFT هزینه کرده است.

4- Doge NFT

Doge NFT

همان طور که کلکسیونر ها مبالغ هنگفتی را صرف وسایل و کالا های کمیاب می‌ کنند، Doge NFT نشان می ‌دهد که چه طور کمبود دارایی های دیجیتالی می ‌تواند خلاقیت‌ های نمادین را ارزشمند کند. در ژوئن 2021، کُلت میم شیبا اینو به نام Kabosu به قیمت 4 میلیون دلار فروخته شد. جالب این جا است که گروه سرمایه‌گذار اینNFT که آن را خریداری کرده است، در حال حاضر مالکیت جزئی از آن را واگذار می کند، به این معنا که هر کسی می ‌تواند یک بخشی از آن را با قیمت کم تر از 1 دلار داشته باشد.

آشنایی با ارزهای دیجیتال: 7 ارز که باید بشناسید

نحوه ایجاد و ضرب NFT

 

خب حالا مراحل اساسی ساخت یکNFT را بررسی می کنیم. یادتان باشد که این راهنما، جامع نیست. بسته به ابزاری که استفاده می کنید، روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد ، بنابراین این نکات را به عنوان دستورالعمل های کلی مد نظر داشته باشید.

1-ببینید که چه نوع NFT ای را می خواهید خلق کنید

NFT ها چند کاربردی هستند. شما گزینه های زیادی برای انتخاب نوع NFT‌مورد نظرتان دارید. گزینه‌ های در اختیارتان شامل آثار هنری، بلیط رویداد ها، میم ها، رسانه و موسیقی ، بازی‌ ها، آیتم‌ های مجازی و موارد دیگرند. حتی می ‌توانید یک NFT برای اقلام واقعی مثل نگاره های کلکسیونی ارزشمند یا عکس امضا شده توسط یک فرد مشهور ایجاد کنید.

آن ها معمولا به شکل یک فایل تصویری، صوتی یا تصویری مثل JPG،PNG ،MP4 ، MOV و موارد مشابه هستند.

اگر تصمیم دارید که یک NFT ساده بسازید، لزوما نیازی به توسعه دهنده ندارید. اما اگر NFT شما یک مورد پیچیده ‌تر مثل یک بازی است یا یک قرارداد هوشمند پیچیده (شرایط فروش) دارد، ممکن است به کمک یک توسعه‌ دهنده نیاز داشته باشید.

هنگام ساختن اولینNFT ، به این فکر کنید که چه طور بر مخاطب تاثیر بگذارید. اگر از قبل کسب ‌و کاری دارید، می‌ توانید یک کارت وفاداری یا کد تبلیغاتی انحصاری ایجاد کنید. همیشه هم می توانید یک هنرمند را استخدام کنید تا اثر هنر سفارشی شما را خلق کند.

دانلود کنید: آموزش بیت کوین از صفر تا صد با 26 درس رایگان

2- یک بازار NFT انتخاب کنید

وقتی قرار است جایی را برای ساختن NFT پیدا کنید ، بازار های NFT زیادی هست که می توانید از میان شان انتخاب کنید. هر بازار NFT مزایا و معایب خاص خودش را دارد، بنابراین قبل از انتخاب حتما تحقیق کنید. سه مورد از محبوب ‌ترین آن هاOpenSea ، Rarible و SolSea هستند.

nft marketplace for beginners: Rarible

این پلتفرم‌ ها، ورود سازندگان جدید به دنیای NFT را آسان ‌تر می ‌کنند. برخی از آن ها از شما می ‌خواهند که NFTتان را بر روی بلاک چین ثبت کنید، در حالی که برخی مثل OpenSea و Rarible قابلیت هایی مثل ضرب ‌نگار تنبل یا lazy minting دارند. در مینتینگ تنبل می ‌توانید با گذاشتنNFT تان برای فروش بدون این که نیازی به نوشتن آن بر روی بلاکچین باشد، از پرداخت برخی هزینه‌ ها راحت شوید و در صورت خرید، آن را به خریدار تان بدهید .

یکی از مهم ‌ترین نکاتی که مبتدیان باید به آن توجه کنند، هزینه‌ ها است که اغلب به آن Gas می‌ گویند. هر بازاری بسته به این که چه طور NFTتان را ضرب کنید و بفروشید، هزینه های خاص خودش را دارد. به عنوان مثال، OpenSea برای مقداردهی اولیه حساب شما هزینه ای دارد که در برخی موارد ممکن است به 100 دلار هم برسد.

3- یک کیف پول کریپتو درست کنید

گام بعدی ساختن یک کیف پول دیجیتال است که در آن ارز های دیجیتال وNFT های تان را ذخیره می کنید. نکته مهمی که هنگام انتخاب کیف پول باید به آن توجه کنید؛ این است که آیا با بلاکچین و بازار NFTای که قصد دارید برای ساختNFT های تان استفاده کنید، سازگار است یا خیر.

با این که هیچ کمبودی در کیف پول ‌های رمزنگاری وجود ندارد، اما اکثر سازندگان NFT از کیف پول افزونه مرورگر MetaMask استفاده می ‌کنند. راه اندازی این کیف پول آسان است و به اکثر بلاک چین های مورد استفاده برای ایجاد و تجارت NFT از جمله اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس متصل می شود. کیف پول های رایج دیگر همEnjin ، AlphaWallet و Trust Wallet هستند.

توجه : اکثر کیف پول های NFT مبتنی بر مرورگر هستند ، یعنی به اندازه برنامه مرورگر اصلی ایمن هستند. برای برخورداری از حداکثر امنیت، توصیه می کنیم که روی یک کیف پول سخت افزاری مثل Ledger Nano X سرمایه گذاری کنید. کیف پول های سخت افزاری کلید های خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می کنند که برای مدیریت سکه های مختلف و دارایی های NFT در بلاکچین استفاده می شود.

hardware wallet for storing NFTs

4- کریپتو را از طریق صرافی بخرید

وقتی یک کیف پول درست کردید، وقت آن است که مقداری ارز دیجیتال بخرید تا بتوانید برای استخراج NFTهای تان هزینه یا گس بپردازید. بهترین راه برای انجام این کار، ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی معتبر ، مثلBinance ، Kraken یا Crypto.com است. این فرآیند بسیار ساده است و می توانید آن را در گوشی هوشمند تان هم انجام بدهید.

حالا که یک حساب کاربری دارید، می توانید لاگین شوید و ارز دیجیتال بخرید. برای ضربNFT ، بسته به این که روی کدام بلاکچین را می خواهید ضرب کنید، باید کوین های اتریوم (ETH) یا سولانا (SOL) بخرید. بعد از انجام کار، سکه هایتان را به کیف پولی که در مرحله قبل درست کردید، انتقال بدهید .

برای انتقال سکه ها از یک صرافی به کیف پول کریپتو:

1-وارد صرافی شوید.

2- زبانه Wallets را در نوار وضعیت بالا یا پایین باز کنید .

3- روی Withdraw ضربه بزنید و ارز مربوطه را انتخاب کنید.

4- آدرس کیف پول تان را در قسمت Address وارد کنید.

5- شبکه مناسب را انتخاب کنید؛ ERC-20برای اتریوم و SOL برای سولانا.

6- مقدار را وارد کرده و بر روی Withdraw کلیک کنید.

5- کیف پول تان را به پلتفرم NFT وصل کنید

بعد از پر کردن کیف پول تان، باید آن را به پلتفرم NFT که برای ایجاد دارایی دیجیتال تان استفاده می کنید، متصل کنید. اجازه بدهید مراحل کار را برای تان توضیح بدهیم ( به طور مثال از بازار Rarible استفاده خواهیم کرد ).

1-به قسمتِ Rarible.com بروید و روی دکمه Connect wallet در گوشه سمت راست صفحه کلیک کنید.

2- کیف پول دیجیتال تان (مثلا MetaMask) را انتخاب کنید و به Rarible اجازه دهید تا حساب های شما را بررسی کند.

3- روی Connest کلیک کنید و شرایط سرویس و تأییدیه سن پلتفرم را بپذیرید.

4- به صفحه اصلی Rarible برگردید و روی دکمه آبی رنگ Create در بالا سمت راست کلیک کنید.

5- بین دو گزینه ایجاد یک نسخه دیجیتالی واحد از NFT و ایجاد چندین نسخه برای فروش چند باره یک آیتم، یکی را انتخاب کنید.

6- فایل دیجیتالی که می خواهید ضرب کنید را به عنوان NFT آپلود کنید.

7- در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که نحوه فروش فایل NFTتان را انتخاب کنید. فروش دارایی در حین ایجاد آن الزامی نیست. همچنین می توانید آن را به فروش برسانید و بعد از ضرب کردن، حداقل قیمت را تعیین کنید.

8- انتخاب کنید که آیا می ‌خواهید یک نسخه کامل با رزولوشن بالا ازNFT تان را ارائه بدهید یا محتوای قابل قفلی را از طریق یک لینک دانلود مخفی یا صفحه وب اضافه کنید.

9-Rarible را به صورت کلکسیون NFT انتخاب کنید.

10- عنوان و توضیحات را برای اثر هنری NFT تان اضافه کنید.

11- درصد مشخصی از حق امتیازی که می خواهید برای فروش ثانویه دریافت کنید را مشخص کنید.

12- مشخصات فایل تان مثل رنگ یا اندازه را بر اساس پیکسل مشخص کنید.

13- روی گزینه Create کلیک کنید.

14- تراکنش را در کیف پول کریپتوتان تأیید کنید ( هزینه های گس را پرداخت کنید )

15- روی گزینه Confirm و سپس Upload file and Mint token کلیک کنید.

16- ادغام قرارداد در کیف پول تان را تأیید کنید (برای ایجاد قرارداد هوشمند مقداری هزینه گس دریافت می شود.)

17- با کلیک بر رویSign in your wallet ، سفارش فروش را امضا کنید.

همین! NFT شما ساخته شد! برای پیدا کردن NFT ساخته شده، روی Profile و سپس My Items کلیک کنید . مجموعه NFT شما روی صفحه نمایش ظاهر می شوند.

ساخت NFT خاص خودتان آن قدر ها هم دست نیافتنی نیست

وقتی برای اولین بار در موردNFT ها می شنوید، ممکن است به نظرتان ورود به این بازار خیلی پیچیده یا غیرممکن به نظر برسد. اما با تحقیقات کامل، پشتکار و خلاقیت ، دست یافتنی تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

چه کسی می داند؛ اگر درست و طبق قاعده پیش بروید ، ممکن است روزی به باشگاه میلیون دلاری NFT بپیوندید!

حتما دانلود کنید: آموزش کامل بلاک چین فقط با 6 درس+ PDF 

سوالات متداول

هزینه ساخت NFT چه قدر است؟

هزینه ضرب یک NFT معمولا بسته به هزینه گس و سایت متفاوت است. به طور مثال در بلاکچین اتریوم، ممکن است لازم شود تا 70 دلار برای ایمن کردن توکن بپردازید. هزینه های سایت به طور متوسط ​​حدود 300 دلار است، با این حال برخی از سایت ها به شما امکان می دهند که NFT ها را به صورت رایگان در لیست قرار بدهید.

آیا می توانید یک NFT را به صورت رایگان ضرب کنید؟

اگر پلتفرم NFT که انتخاب می‌کنید، از مینتینگ تنبل پشتیبانی کند، ممکن است. این فرآیند بدون این که توکنی از خود NFT بسازد، متادیتا تولید می کند. وقتی که شخصی آن NFT را خریداری می کند، به طور رسمی ضرب می شود و هزینه گس متحمل شده به خریدار منتقل می شود . یادتان باشد هزینه ها ممکن است افرادی را که سعی در خرید آثار شما دارند ؛ شگفت زده کند. بنابراین، شاید بتوانید از پرداخت هزینه‌ های ضرب طفره بروید، اما در نهایت برای فرصت ‌های فروش از دست رفته و پورتفولیو باید هزینه پرداخت کنید. (منبع)

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

9 نظر درباره «آموزش NFT از صفر تا صد (و روش ساخت NFT رایگان)»

 • ستاره
  ستاره آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  مطلب شما بسیار آموزنده و دقیق بود. لطفاً در نظر داشته باشید ساخت NFT در بستر بلاکچین استلار هم امکان پذیر است که هزینه ی تولید بسیار کمی دارد و مقرون به صرفه است. استلار یکی از آینده دار ترین رمزارزهای جهان است. با XLM میتوانید از هزاران توکن معتبر این شبکه خریداری کنید. APY سود سالانه 10درصد را هر روز دریافت کنید. معاملات spot خود را مدیریت کنید. به خانواده XLM استلار بپیوندید.

  پاسخ
  • الهام

   سلام وقت بخیر من در مورد ارز استلار بیشتر میخوام بدونم و اطلاعات چندانی ندارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 • محسن
  محسن آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  نمی دونم چرا این چیزها تو مخ من نمیره

  پاسخ
 • علی سالاری
  علی سالاری آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام
  میخام بدونم الان سایت opensia که میتونیم داخلش NFT را رایگان ایجاد کنیم و برای فروش عرضه کنیم آیا این آثار در معرض دید همه قرار میگیره و به نظرتون اینا فروش میره ؟

  پاسخ
 • A
  A آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  فرق بین فروش تکی با فروش چندتایی چیه

  پاسخ
 • ابوذر
  ابوذر آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام خدمت دوستان از راهنمایی شما ممنونم .من یه nft آپلود کردم(rarible) که هزینه ای معادل 240 دلار از من میخاست
  از چه سایت دیگه ای میتونم بدون پرداخت هزینه nft بسازم ؟ من تازه به این مارکت آشنا شدم

  پاسخ
  • میلاد حیدری

   این پک که معرفی صفرتاصد آموزش بلاک چین وان اف تی کجا باید تهیه کرد،آخه چرا فقط محصول معرفی می کنید اما چگونه تهیه کردن پک نمیگید آخه،من کجا تکراری برای شما فرستادم که زمان ارسال پیام من اخطار میده دیدگاه شما تکراریه

   • ناشناس

    کدوم منطورتونه؟ اونی که تصویرش داخل صفحه س پک خودمون اگه منطورتونه که روی لینک زیر عکس کلیک کنید وارد صفحه محصول بشین و خریداری کنید همین!

مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید