آموزش زبان روسی از صفر تا صد با 40 درس+ جزوه PDF

رتبه: 5 ار 20 رای SSSSS
روسی
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 15 دقیقه
Banner Image

سوالی که اغلب از افرادی که به زبان روسی علاقه دارند می شنوم این است که: “چه طور به زبان روسی صحبت کنیم؟”. از آن جایی که زبان روسی بسیار متفاوت با زبان انگلیسی است، تلفظ متفاوتی هم دارد که یادگیری آن معمولا برای افراد غیر بومی دشوار است.

بنابراین قبل از شروع اجازه بدهید یک تکلیف یک مسئله را روشن کنم . یادگیری زبان روسی سخت است. این زبان سخت است و چند سال طول می کشد تا به آن مسلط شوید. اما با همه این اوصاف، می ‌توانید در مدت زمان کوتاهی به سطح ابتدایی یعنی مکالمات پایه یا سطح B1 یا B2 مسلط شوید.

در عرض یک سال و با تمرین مداوم می توانید به نقطه ای برسید که دیگر با اصول اولیه زبان روسی مشکلی نداشته باشید. شما می توانید بدون هیچ مشکل خاصی در هر کشور روسی زبان با دیگران ارتباط برقرار کنید.

چیز هایی که تا این جا گفته شد؛ در مورد یادگیری زبان روسی است. حالا برویم سراغ نحوه صحبت کردن زبان روسی.

صحبت کردن روسی در مقایسه با یادگیری روسی

صحبت کردن به زبان روسی و یادگیری زبان روسی ممکن است به نظر شما یکی باشد. از این گذشته، وقتی کسی می گوید که در حال یادگیری زبان روسی است، معمولا به این معناست که او دارد صحبت کردن به زبان روسی را هم یاد می گیرد.

با این حال، مشکل بزرگ تر بسیاری از افراد این است که آن ها در صحبت کردن مشکل دارند. آنها ممکن است تمام گرامر را بلد باشند، بتوانند کتاب های روسی بخوانند و فیلم های روسی را تماشا کنند اما وقتی پای صحبت کردن به میان می آید، گیر می کنند . . .

یادگیریز بان عربی

اما چرا؟

اجازه بدهید توضیح بدهم:

بیشتر زبان آموزان یک زبان را خوب می فهمند اما نمی توانند درست صحبت کنند.

درک زبان روسی ساده تر از صحبت کردن به آن زبان است. اما بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می شوند که می خواهند قبل از این که صحبت کردن را شروع کنند، همه چیز را در مورد آن زبان بفهمند.

جمله را دوباره بخوانید . آشنا نیست؟

اگر جواب مثبت است، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد نمی خواهند هنگام صحبت کردن اشتباه کنند و بنابراین سعی می کنند قبل از صحبت کردن به زبان روسی تا آن جا که ممکن است یاد بگیرند.

من زمانی که اسپانیایی یاد می گرفتم همین اشتباه را کردم. حتی داشتم زندگی نامه استیو جابز را به زبان اسپانیایی می خواندم . . . اما وقتی نوبت به صحبت کردن به زبان اسپانیایی رسید، به طرز بدی شکست خوردم. بعد از این که فهمیدم زبان روسی را بیشتر دوست دارم، تصمیم گرفتم رویکرد دیگری را برای زبان روسی پیش بگیرم.

من به جای این که گرامر و مهارت های دیگر زبان روسی را یاد بگیرم، تمرکزم را گذاشتم روی شیوه صحبت کردن به این زبان. و همین تفاوت کوچک ورق را برگرداند! بنابراین اگر می‌خواهید بدانید وقتی شروع به یادگیری زبان روسی کردم چه کار متفاوتی انجام دادم و چه طور توانستم پیشرفت سریعی در صحبت کردن به روسی داشته باشم، به خواندن بقیه این مقاله ادامه دهید.

1-ابتدا روی صحبت کردن تمرکز کنید

بسیاری از زبان آموزان هنگام شروع یادگیری زبان روسی با غرق کردن خودشان در کتاب های گرامر مرتکب اشتباه می شوند. بسیاری هم احساس می کنند که باید فورا الفبای روسی را یاد بگیرند. اگرچه گرامر و الفبای روسی بخش مهمی از یادگیری زبان روسی هستند، اما من به مبتدیان توصیه می کنم که کتاب های آموزشی را کنار بگذارند. چرا؟ زیرا اگر می خواهید روسی یاد بگیرید، باید به این زبان صحبت کنید.

اگر روی بخش مکالمه و گفتار روسی تمرکز نکنید، احتمال دارد شروع حرفه شغلی تان در روسیه به تعویق بیفتد. شاید فکر کنید که قبل از شروع مکالمه باید حداقل دایره کلمات و عبارات روسی تان را گسترش دهید یا حداقل به سطح قابل قبولی در مکالمه برسید.

از نظر تئوری ایده خوبی به نظر می رسد، اما در واقعیت راه سرعت دادن به یادگیری مکالمه این است که صحبت کنید و کلی هم اشتباه داشته باشید!

تنها با قرار گرفتن در محیط و صحبت کردن به زبان روسی، متوجه خواهید شد که نقاط ضعف تان کجا است.

ابتدا روی صحبت کردن تمرکز کنید

حالا، ممکن است بپرسید: ” آیا واقعا لازم است صحبت کردن را از اول شروع کنیم؟ “. پاسخ من بله است. زیرا وقتی شروع به صحبت می کنید، حسی نسبت به آن زبان پیدا خواهید کرد. شما فقط با صحبت کردن به یک زبان واقعا آن را یاد خواهید گرفت.

و خوبی این کار این است که لازم نیست گفتگوی تان کامل و بی نقص باشد. کافی است به iTalki مراجعه یا یک روسی زبان بومی در همسایگی تان پیدا کنید. به اشیا اشاره کنید و کلمه روسی معادل شان را بگویید. سعی کنید جمله بسازید. این کار در ابتدا دشوار خواهد بود، اما مثل همه چیز های سخت زندگی، بعد از مدتی آسان تر می شود.

بنابراین، حالا که فهمیدید اگر در حال یادگیری صحبت کردن روسی هستید، باید به روسی صحبت کنید ، بیایید ببینیم بعد از کسب مهارت نسبی در مکالمه باید چه کاری انجام دهید.

2- هنگامی که با جملات ساده مکالمه را شروع کردید، گرامر را هم به فرایند یادگیری اضافه کنید و الفبای روسی را یاد بگیرید

بعد از این که صحبت کردن به زبان روسی برای تان راحت شد و در حین صحبت کردن اشتباه کردید، باید کم کم دستور زبان را هم به تمرین روزانه روسی تان اضافه کنید. اکثر افراد این کار را برعکس انجام می ‌دهند و مزیتی که در صحبت کردن هست را از دست می ‌دهند.

اما این کار چه سودی دارد؟

ساده است، در این صورت یادگیری دستور زبان برای تان جذاب تر خواهد شد .

چطور ممکن است گرامر تبدیل به سرگرمی شود؟ این سوال تقریبا سوال همه است، اما این را فقط وقتی می فهمید که در حال تمرین مکالمه و یادگیری نحوه صحبت کردن به روسی باشید. اگر در این مرحله هستید و قوانین اساسی دستور زبان را یاد می گیرید، می توانید قواعد را در گفتار روزانه تان بگنجانید.

با انجام این کار، اشتباهات کم تری مرتکب می شوید و روان تر صحبت خواهید کرد. اصلا هم مهم نیست که هنوز مسلط نیستید.

وقتی در مکالمه ماهر شدید، می توانید بلافاصله گرامر را هم تمرین کنید که واقعا موهبت بزرگی است. استفاده از چیزی که به تازگی یاد گرفته اید در بهتر به خاطر سپردنش تاثیر دارد. به این ترتیب آموخته های تان در مغز شما تثبیت می شوند و کاربرد قواعد گرامر خاص و دشوار را در زندگی واقعی به عینه خواهید دید.

یادگیری زبان مادری هم دقیقا همین طور انجام می شود ، نه با خواندن و نظریه پردازی بلکه با صحبت کردن و به کار بردن آن قواعد گرامری در مکالمه.

بنابراین اول راحت صحبت و سپس شروع به یادگیری گرامر کنید.

3- هر روز تمرین کنید

نکته بعدی در مورد نحوه صحبت کردن به زبان روسی، رعایت یک اصل واضح و مشخص است و آن هم این است که باید هر روز تمرین کنید . من افراد زیادی را می بینم که یک زبان را یاد می گیرند و فقط هفته ای یک بار یا دو هفته یک بار تمرین می کنند. با این سرعت، تا شروع درس بعدی، آن چیز هایی که در درس قبل آموخته اید را فراموش خواهید کرد.

بنابراین، برای یادگیری موثر زبان یا هر مهارت دیگری ، باید هر روز تمرین کنید.

اگر واقعا نمی توانید وقت آزاد برای این کار پیدا کنید، می توانید یک روز مرخصی بگیرید. البته مسئله ای دیگری که هست اینست که اگر در مورد یادگیری زبان روسی جدی هستید ، باید سیستمی به وجود بیاورید که امکان دستیابی به هدف تان را برای تان میسر کند . تمرین زبان روسی هم باید جزئی از این سیستم باشد. مورد دیگر، داشتن منابعی است که به شما امکان بدهد هر روز تمرین کنید.

تمرین زبان روسی با دوستان

منظور من از این حرف چیست؟

خوب، به طور مثال داشتن آموزش های صوتی در گوشی همراه تان که فقط حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. همه 10 یا 20 دقیقه زمان در روز دارند، درست است؟ مثلا موقع پیاده روی کنید یا حین رفت و آمد به محل کار به آن ها گوش دهید . فقط با 10 تا 20 دقیقه در روز از این که چه قدر می توانید چیز یاد می گیرید، شگفت زده خواهید شد . ممکن است پیشرفت کمی به نظر برسد، اما 3 ماه آن را امتحان کنید و ببینید چقدر بهتر صحبت خواهید کرد.

توجه: من شخصا از Russianpod 101 برای آموزش های صوتی روزانه ام استفاده می کنم. مردم از سرتاسر جهان از Russianpod 101 استفاده می کنند تا یاد بگیرند که چه طور روسی را به صورت روان صحبت کنند.

4- روسی زبانان بومی را پیدا کنید

اگر بتوانید با افراد بومی تمرین مکالمه کنید ، آن ها هر چیزی که اشتباه بگویید را اصلاح خواهند کرد.

و همان طور که گفتیم اشتباه کردن بهترین راه برای یادگیری زبان روسی است . تمرین با افراد بومی مزایای بسیار بیشتری دارد:

 • تمام چیز هایی که برای مکالمه لازم است را هنگام صحبت کردن شان متوجه خواهید شد: لحن، لهجه ، نحوه تلفظ صحیح.
 • همچنین روسی مکالمه ای را تمرین خواهید کرد ، به این معنا که شیوه صحبت اکثر روس ها را درک خواهید کرد.
 • علاوه بر این ها می توانید مهارت های شنیداری تان را هم تقویت و تمرین کنید.
 • از همه بهتر این که سرگرم می شوید! به جای این که در خانه بنشینید و خودتان تمرین کنید، اوقات خوشی را با طرف مقابل سپری خواهید کرد.

اما از کجا روسی زبان بومی پیدا کنیم؟ برخی از مکان هایی است که من با افراد روسی در زادگاهم ملاقات کرده ام، عبارتند از:

 • در سوپر مارکت روس ها. این یکی راحت است، فقط کافی است که سراغ نقشه گوگل بروید و عبارت “سوپرمارکت روسی ” را جستجو کنید.
 • در باشگاه یا در پارک ورزش های خیابانی. روسیه ( و واقعا هر کشور روسی زبان ) یکی از توسعه یافته ترین کشور ها در زمینه ورزش خیابانی است. یعنی وقتی به یکی از زمین ‌های بازی که وسایل ورزشی دارند بروید، تقریبا مطمئنا با تعدادی روسی ‌زبان‌ روبرو خواهید شد.
 • گردهمایی های ویژه یا دوره های زبان. بسیاری از روس ها می خواهند انگلیسی شان را تقویت کنند. پس چرا از این فرصت استفاده نکنید تا با کمک به آن ها در زمینه زبان انگلیسی شما هم بتوانید در زمینه زبان روسی کمک بگیرید؟

5- خودتان را با رسانه های روسی درگیر کنید

اگر یاد گرفتید که چه طور به زبان روسی صحبت کنید، یک نکته نهایی هست که باید در نظر بگیرید و آن هم اینست که خودتان را درگیر رسانه های روسی کنید . منظورم از این حرف چیست؟ یعنی این که:

همان طور که می بینید امکانات نامحدودی در اختیار دارید . حالا چرا غوطه وری در رسانه های روسی کارساز است؟ به این دلیل که با گوش دادن به آهنگ های روسی یا تماشای فیلم های روسی، ناخودآگاه مغزتان را آموزش می دهید. مغز شما تلفظ درست برای گفتن یک کلمه خاص را یاد می گیرد . هنگامی که کمی در زبان بهتر شوید، شروع به تشخیص کلمات و عبارات روسی فقط بر اساس بافت آن ها خواهید کرد.

اگر چه یادگیری متمرکز زبان ( بر اساس یک ساعت خاص ) مؤثرتر است اما بد نیست یادگیری انفعالی هم در سیستم یادگیری تان جای داشته باشد. دلیل این امر این است که یادگیری به این صورت جذاب و سرگرم کننده تر است . تماشای یک سری 10 قسمتی روشی عالی برای یادگیری زبان روسی به مدت تقریبا 10 ساعت است و اصلا مثل ” تمرین ” کسل کننده نخواهد بود.

دانلود دروس آموزشی رایگان

 • برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. اگر اروری مشاهده کردید بخاطر روشن بودن وی پی ان است. بعد از پخش هر ویدیو، علامت دانلود روی آن نمایان می شود.
 • اگر روی دانلود کلیک کردید و ویدیو باز هم پخش شد، بعد از پخش ردن روی علامت سه نقطه پایینش کلیک و گزینه دانلود یا ذخیره را انتخاب کنید. از اینترنت دانلود منجر هم می توانید استفاده کنید. هر درسی مشکل داشت در نظرات اعلام کنید تا سریعا رفع شود یا به پیج منبع مراجعه کنید. ضمنا هر چند وقت یک بار احتمالا دروس به روز می شوند.

آموزش اول: واژگان و عبارات کاربردی

از پیج تا انتهای افق:

درس 1
درس 2
درس 3
درس 4
درس 5
درس 6
درس 7
درس 8
درس 9
درس 10
درس 11
درس 12
درس 13
درس 14
درس 15
درس 16 (دروس جدید به زودی)

حتما دانلود کنید: 12 اپلیکیشن برتر آموزش زبان روسی و انگلیسی

آموزش دوم: مباحث اصلی گرامر روسی و عبارات کاملا پایه ای مکالمه

از پیج روس دانش:

درس 1 پیشوندها در زبان روسی
درس 2 پیشوندها در زبان روسی 2

 

درس 3 افعال حرکتی در زبان روسی
درس 4 افعال حرکتی در زبان روسی 2
درس 5 پیشوندها در افعال حرکتی
درس 6 معانی غیر مستقیم کلمات
درس 7 لهجه ها در زبان روسی
درس 8 ضرب المثل های روسی
درس 9 کلمات اختصار در زبان روسی
درس 10 صفات در زبان روسی
درس 11 اصطلاحات مربوط به بیماری و مراجعه به پزشک
درس 12 چگونه به روسی سوال بپرسیم
درس 13 تبریک – تسلیت – تشکر و تاسف
درس 14 تماس تلفنی در زبان روسی و مکالمه تلفنی
درس 15 معارفه و آشنایی در زبان روسی
درس 16 مفاهیم پرکاربرد در محیط دانشگاه

دروس بالا به مرور به روزرسانی می شوند!

دانلود جزوه PDF

pdf  دانلود کتاب PDF پانصد صفحه ای با معنی فارسی

بعد از این دروس چه کنیم تا به سطوح بالاتر برسیم؟

جملات، تلفظ و واژگان در یادگیری زبان روسی بسیار کاربردی هستند. ضمنا هیچ نرم افزار یا برنامه ای برای یادگیری یک زبان کافی نیست حتی نصف یک زبان رو هم نمیشه با نرم افزار یا یک کتاب به تنهایی یاد گرفت! اما وقتی همزمان از دو یا سه منبع بهره بگیرید قضیه فرق می کند. اما باید منابع مورد مطالعه خود را با دقت و طبق تجربه انتخاب کنید.

پیشنهاد ما طبق تجربه چندین ساله خودمان و زبان آموزانی که بسیاری از آنها در کشورهای مقصد در حال زندگی هستند می گوید، بعد از این دروس یا همزمان با این دروس، با کتاب روسی در 30 روز پیش بروید، کتابی که سرشار از واژه، عبارات و نکات یادگیری ست. و بعد از اتمام دروس بالا حتما اپلیکیشن چرب زبان را از اینجا دانلود و بعد فعالسازی کنید و هر روز یک الی 4 درس آن را کار کنید. دروس حدودا از پنج تا 12 دقیقه هستند. بعد از خواندن و یادگیری این دروس، کتاب 30 روز و اپلیکیشن چرب زبان، خواهید دید که تا حد باورنکردنی در یادگیری زبان جلو رفته اید و تا سطوح B (متوسط رو به بالا) هم پیش رفته اید و بسیاری جملات را هم بیان می کنید با تلفظ عالی و همه درک می کنید که گوینده چه می گوید.

کلام آخر: چه طور مثل یک روس زبان بومی صحبت کنیم؟

پس اگر بخواهیم که به طور خلاصه تمام 5 نکته بالا را جمع بندی کنیم ، باید بگوییم:

 • ابتدا روی صحبت کردن تمرکز کنید. بسیاری از افراد هنگام شروع یادگیری زبان، اشتباه کرده و خودشان را درگیر کتاب های آموزشی می کنند. به شما پیشنهاد می کنم برعکس این کار را انجام دهید . چند کلمه و جمله روسی را یاد بگیرید و فورا آن ها را به کار ببرید. شما به زبان روسی عادت خواهید کرد و نسبت به صحبت کردن به آن زبان احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.
 • هر وقت که توانستید جملات ساده را به زبان بیاورید، یادگیری دستور زبان را هم اضافه کنید. بعد از این که صحبت کردن به زبان روسی برای تان راحت شد، حالا می توانید کمی دستور زبان یاد بگیرید. مزیت این کار در این است که شما می توانید بلافاصله از گرامر در مکالمات تان استفاده کنید. این امر، به خاطر سپردن قواعد گرامری را آسان تر و سرگرم کننده تر می کند ، زیرا شما می توانید بلافاصله از آن برای مکالمه بهتر استفاده کنید.
 • هر روز تمرین کنید. به جای اینکه هر دو هفته یک بار کل یک بعدازظهر را تمرین کنید، بهتر است هر روز حداقل 10 دقیقه تمرین کنید. این به شما کمک می کند تا همه چیز هایی که یاد گرفته اید را به خاطر بسپارید و هر روز کمی بهتر خواهید شد . این روش ممکن است ساده به نظر برسد، اما بعد از چند ماه ، از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.
 • روسی زبانان بومی را پیدا کنید. این نکته رمز و راز یادگیری زبان است. فقط با تمرین با روس ‌های بومی، اطلاعات کوچک و بزرگ زیادی در مورد این زبان به دست خواهید آورد. این را جزء اصلی روال یادگیری زبان روسی تان قرار دهید و سعی کنید حداقل هر هفته با یک روسی زبان بومی گفتگو کنید . بهتر است این کار را رو در رو و حضوری انجام دهید اما از طریق وب کم یا تلفن هم می شود.
 • خودتان را در رسانه های روسی غرق کنید . آخرین نکته این است که از تمام رسانه های روسی که می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید ، استفاده کنید. این کار جواب می دهد زیرا سرگرم کننده است. فیلم ‌ها ، سریال ‌ها و موسیقی روسی می‌ توانند یک مزیت بزرگ برای یادگیری صحبت کردن به زبان روسی آن هم مثل یک زبان مادری باشند، زیرا می ‌توانید چندین ساعت از وقت تان را صرف یادگیری زبان کنید بدون این که متوجه گذر زمان شوید.
profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

20 نظر درباره «آموزش زبان روسی از صفر تا صد با 40 درس+ جزوه PDF»

 • zs
  zs آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  با سلام و خداقوت بابت این سایت عالیتون
  امکانش هست زبان ایتالیایی رو هم اضافه کنید؟

  پاسخ
 • Nazeri
  Nazeri آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  به عنوان طراح معمار مهاجرت کردم روسیه اما خب اینجا خیلی سخت گیرن بخصوص توانایی درک و صحبت به زبان روسی یه باید هست برای کار توی هر کمپانی. چند ماه پیش یه کلاس انلاین ایران شرکت کردم و یه پک دو میلیونی هم خریدم اما باز هم خییلی ناقص بودن. اتفاقی اپلیکیشن چرب زبان رو دیدم، 4 هفته تمام وقت گذاشتم، اونقد کامل بود و بروز که میتونم بگم تسلط کامل توی صحبت و فهمیدن مکالمه روسی پیدا کردم و الان با حقوق 4 هزار دلاری مشغل بکار شدم بینهایت بهتون مدیونم بابت دوره تون ممنون. این آومزشای رایگان هم بگم وقت تلف کردنه. وقت ادما خیلی مهم تر

  پاسخ
  • Sh81

   سلام ممنون از زحماتتون.بسیار عالی . درس ۱۷ آموزش اول کی گذاشته میشه؟

  • منیره

   اپلیکیشن چرب زبان عالی بود اما به تنهایی کافی نیست و کتاب روسی در 60 روز رو هم کنارش تهیه کنید. اموزشهای رایگان تون هم خوب ن اما بی نقص نیست

  • میلاد حیدری

   درود بر شما بله بهمین دلیل هست که توصیه کردیم تهیه کنید اپلیکیشن رو. در مورد اموزشهای رایگان هم خیر متاسفانه. خیلی ها توان خرید همون اپلیکیشن با اون قیمت پایین رو هم ندارن و این اموزشهای بیسیک می تونه تا حدی راه شون بندازه

 • FM
  FM آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام و خسته نباشید، استاد من تقریبا یک هفته هست ویدیوهای بخش اول رو میبینم و واقعا از تدریس شما لذت میبرم، لطفا زود به زود فایل هارو آپلود کنید،،، کی جلسه۱۷ بخش اول بارگذاری میکنید؟

  پاسخ
 • محمود
  محمود آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  با سلام و عرض ادب
  من تا آموزش زبان روسی: جلسه 14 جلد 1 کتاب дорога в россию دانلود کردم و از نحوه آموزش استاد عزیز بسیار لذت بردم. ممنون خواهم شد برای دریافت بلقی جلسات از کدام سایت باید اقدام کنم. همچنین اسم مدرس عزیز را هم بفرمایید ممنون خواهم شد. با سپاس فراوان

  پاسخ
 • مهدیه تبریز
  مهدیه تبریز آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  استاد واقعا عالی هستین روسی برام خیلی جذابه با اموزش شما

  پاسخ
  • مرتضی

   سر رشته هم داری از ربان روسی؟

مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید