نکات و ترفندهای سی پلاس پلاس

۱۰ نکته مفید برای کدنویسی صحیح در c++

اساطیر زبان

این ۱۰ نکته کمک زیادی به بهبود توان برنامه نویسی شما در سی پلاس پلاس کمک می کند.

۱ – علامت = را با علامت == اشتباه نگیرید

برای نشان دادن برابری بین دو حرف a و b استفاده از دستور زیر به نظر مناسب می‌رسد

 


سی پلاس پلاس

توی این پک فوق العاده، سی پلاس پلاس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با سی پلاس پلاس به عمق فهم برنامه نویسی شیرجه بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

word image 4

در کدنویسی‌های پر حجم، این عبارت می‌تواند خطاهایی را ایجادکند. در زبان c و c++ از عبارت زیر برای نشان‌دادن برابری استفاده نمی‌شود.

word image 5

این عبارت، مقدار حرف a را به حرف b نسبت می‌دهد. در زبان c و c++ هر مقدار عددی را می‌توان بعنوان شرایطی برای if یا while استفاده کرد.

اگر برای a و b یک مقدار عددی نسبت دهید (مثلا صفر) و از عبارت a = b استفاده‌کنید، جواب نادرستی روی صفحه نمایش نشان داده‌می‌شود.

word image 6

برای حل این مشکل و برای نشان دادن برابری از دو علامت تساوی ( = = ) استفاده کنید.

word image 7

۲- خلاص‌شدن از اعداد جادویی(Magic Numbers)

منظور از اعداد جادویی، اعدادی است که به صورت پیش‌فرض و بدون وجود مشخصه‌ای در برنامه وجود دارند ( مشخص نیست این عدد نشان‌گر چیست ). اغلب برنامه نویسان علاقه‌ای به استفاده از این اعداد ندارند. برای مثال:

word image 8

۸۱، یک عدد جادویی است. از کجا آمده‌است(معنی آن چیست)؟ بهتر است به جای استفاده از اعداد جادویی از عبارت #define استفاده کنیم

word image 9

پهنای صفحه(screen width) معنای واضح و مشخص‌تری نسبت به عدد تنهای ۸۱ دارد. اگر بخواهید در مقدار اشاره‌شده در تصویر بالا تغییر ایجاد دهید از دستور زیر استفاده کنید:

word image 10

۳- به دسته‌بندی صحیح (اعداد صحیح) اعتماد نکنید

دسته‌بندی صحیح زمانی استفاده می‌شود که شما به هر دلیلی نخواهید مقادیر کسری (غیر صحیح) را ذخیره کنید. اما گاهی اوقات اعداد صحیح، خود بخشی از اعداد بزرگتری هستند که ممکن است این اعداد بزرگتر اعدادی کسری (یا اعشاری) باشند.

word image 11

اگر از دسته‌بندی صحیح استفاده کنید، باقیمانده تقسیم نمایش داده نخواهد‌شد و مثلا اگر عدد ۹ را بر ۱۰ تقسیم کنید به‌جای مشاهده ۰٫۹ با عدد صفر روبرو می‌شوید. گاهی اوقات مقدار باقیمانده تقسیم برای شما مهم خواهدبود. C++ می‌تواند هم باقیمانده و هم مقدار عدد صحیح را به شما نشان‌دهد.

word image 12

۴- استفاده از Data Promotion برای کنترل نتایج

در عبارت‌های تشکیل‌شده از اعداد صحیح . متغیرها، اعداد صحیح به نوع double ارتقا پیدا می‌کنند.

word image 13

به یاد داشته باشید که ۱۰٫۰ عددکسری نیست، اما به صورت double ذخیره می‌شود. یک راه دیگر استفاده از دستور زیر است:

word image 14

۵- از شرایط Non-Boolean استفاده نکنید(بجز با دقت فراوان)

زبان c به برنامه نویس هم در زمینه کدنویسی و هم در استفاده از میان‌برها آزادی عمل خوبی می‌دهد. افراد مبتدی نباید از میان‌برها استفاده کنند(بخاطر عدم تسلط کافی). یکی از ترفندهایی که می‌توانید استفاده کنید:

word image 15

عبارت بالا را می‌توانید کوتاه‌تر کنید:

word image 16

اگر در عبارت بالا n مقداری منفی داشته باشد، ممکن است حلقه شما تا بی‌نهایت ادامه داشته باشد.

word image 17

تنها یک استثنا وجود دارد و آن هم زمانی است که pointer روی تهی (صفر) تنظیم شده باشد. در کد زیر، null pointer( اشاره‌گر تهی) به معنای عدم بازشدن فایل است

word image 18

در اینجا باید از یک نشانه درون شرط استفاده کنید

word image 19

۶- استفاده از statement، بخصوص در برنامه‌های کوچک

دو واژه cin و cout اعضای std محسوب می‌شوند و نیاز است تا کدها به این فرم نوشته شوند:

word image 20

این کار می‌تواند برای برنامه‌نویس بسیار وقت‌گیر باشد، برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

word image 21

۷- از متغیرهای عمومی فقط برای ایجاد ارتباط بین توابع استفاده کنید

اگر متغیری که می‌خواهید ایجاد کنید برای ذخیره اطلاعاتی است که بین توابع ارتباط برقرار می‌کند، از متغیرهای عمومی استفاده کنید.

اگر از متغیرهای عمومی استفاده کنید ممکن است عملکرد چند تابع با یکدیگر دچار تداخل‌شود (متغیر عمومی می‌تواند بین چندین تابع مشترک باشد و استفاده از آن در یک تابع می‌تواند بصورت ناخواسته باعث تاثیرگذاری در تابعی دیگرشود).

۸- استفاده از متغیرهای موضعی(لوکالی، غیرعمومی)

در نسخه‌های قدیمی c++ برای موضعی‌سازی یک متغیر باید از یک حلقه for استفاده می‌شده‌است.

word image 22

برای این کار روش دیگری وجود دارد که باعث ذخیره بیشتر فضا می‌شود، و از نظر برنامه‌ریزی نیز مطمئن‌تر است:

word image 23

۹- از استفاده زیاد از موضوعات و کلاس‌ها هراس نداشته‌باشید

هنگامی‌که افراد شروع به برنامه نویسی با زبان c++ می‌کنند، دوست دارند صاحب سبک خاصی باشند و دوست ندارند از امکانات آماده و ذخیره‌شده این زبان استفاده کنند. در فضای c++ می‌توانید از STL بهره زیادی ببرید. از حلقه‌ها و لیست‌های موجود در این قسمت می‌توانید استفاده زیادی ببرید. همواره می‌توانید از دستاوردهای گذشتگان برای بهبود کیفیت کار خود استفاده کنید.

۱۰- استفاده صحیح از علامت‌ها

هنگامی‌که تعریف‌کردن کلاس‌ها را آغاز می‌کنید، علامت‌ها نباید شما را فریب‌دهند. گاهی اوقات برنامه نویسان شکایت می‌کنند که نمی‌توانند از علامت نقطه ویرگول(؛) به‌خوبی استفاده کنند. این علامت برای جداکردن جملات نیست و بعنوان پایان دهنده جمله شناخته می‌شود. اما نباید یک جمله مرکب را با علامت ؛ به پایان برسانید

word image 24

پس قانون کلی این است که هر جمله را با یک ؛ به پایان رسانید، اما نباید پس از یک آکلاد بسته علامت ؛ بگذارید.

تنها یک استثنا وجود دارد: هر کلاسی را باید با یک ؛ به پایان برسانید

word image 25

پس می‌توانیم دو قانون کلی زیر را بیان کنیم:

۱ – هر جمله را با ؛ به پایان رسانید

۲- پس از یک آکلاد بسته ؛ نگذارید مگر اینکه این آکلاد پایان بخش یک کلاس باشد.

خلاصه

برنامه‌نویسی در C++ دارای پیچیدگی‌های بسیار زیادی است و هیچگاه نباید از یادگیری دست بکشید. در این نوشته تلاش کردیم تا چند نکته مفید را به شما آموزش دهیم. کاربرد علامت = را با علامت == متوجه‌شوید. در استفاده از میان‌برها بسیار دقت کنید. برای حلقه For از متغیرهای موضعی استفاده کنید.

دروس سی پلاس پلاس به ترتیب

کنترل جریانتوابعساختارهاآرایه ها و رشته هاکلاس و اشیا


تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خداوکیلیش اگه میشد پنج ستاره که چیزی نیست صفحه رو پر ستاره میکردم. دمتون گرم برا سایت باحالتون

  پاسخ
 • لطفافیلم آموزش ارایه های دوبعدی راهم از استاد فرشید پوشنده را در سایت قرار بدین ممنون میشم.اگرهم داره من نتونستم پیدا کنم .

  پاسخ
 • این سایت عالیست برای برنامه نویسی

  پاسخ
 • سایتتون عالیه واقعا دمتون گرم هرچی که نیاز داری تواین سایت هست دیگه نیاز نیست به سایت دیگه ای سربزنی واقعا متشکرم از همه شماکه این سایت رو راه اندازی کردید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست