آموزش ساخت پترن در فتوشاپ (و تغییر رنگ و مقیاس)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
ساخت الگو در فتوشاپ
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 14 دقیقه
Banner Image

الگو در فتوشاپ در اصل تصویری است که می توان بارها و بارها آن را تکرار کرد. استفاده از الگوها می تواند بدون نیاز به ایجاد اشیاء پیچیده، به جریان کار شما سرعت بخشد. الگو ها نه تنها باعث صرفه جویی در وقت شما می شوند بلکه می توانند با عناصر طراحی جذاب در کارهای شما ترکیب شوند.

می توانید الگوهای دلخواه خود را بسازید، از الگوهای آماده ی فتوشاپ استفاده کنید، یا کتابخانه های الگو را از سایت های مختلف مانند deviantART دانلود و نصب کنید. در این آموزش موارد زیر را بیان می کنیم:

  • بررسی الگوهای آماده با Preset Manager
  • استفاده از الگوهای فتوشاپ با استفاده از سه روش مختلف
  • نحوه ی ایجاد الگوی فتوشاپ سفارشی
  • ایجاد و استفاده از الگوی خط مورب (برای تمرین)
  • نصب یک کتابخانه الگوی فتوشاپ
  • ایجاد یک کتابخانه الگو
  • آموزش های مثالی که از الگوها استفاده می کنند

بررسی الگوهای آماده با Preset Manager

می توانید الگوهای موجود در فتوشاپ(و همچنین هر یک از الگوهای ذخیره شده قبلی) را با Preset Manager تعیین کنید. برای دسترسی به Preset Manager به Edit > Preset Manager بروید. به طور پیش فرض، Preset Manager قلم های از پیش تعیین شده را نشان می دهد.

Edit > Preset Manager

در پنجره Preset Manager، در منوی کشویی Preset Type، Patterns را انتخاب کنید تا پیش فرض های فتوشاپ خود را به صورت ساده فیلتر کنید.

preset_manager_filtered

ممکن است در ابتدا الگوهای زیادی مشاهده نکنید. در اینصورت، باید کتابخانه های pattern که با فتوشاپ سازگارند دانلود کنید. کتابخانه pattern مجموعه ای از ۱ یا چند الگو است. یک فایل با پسوند .PAT دارد. می توانید کتابخانه های pattern را از Photoshop Exchange Adobe ، Brusheezy و سایت های دیگر پیدا کنید.

برای دانلود کتابخانه های pattern سازگار با فتوشاپ، بر روی مثلث در سمت راست کلیک کنید، که منویی از الگوهای از پیش تعیین شده را به شما نشان می دهد.

preset_manager_load_pattern

یکی از گزینه های دانلود (مانند Patterns ،Patterns 2، Rock Patterns) را انتخاب کنید.

وقتی الگویی را برای دانلود انتخاب می کنید، از شما سؤال می شود که آیا می خواهید الگوهای فعلی را جایگزین کنید یا نه.

preset_manager_append

فقط گزینه Append را انتخاب کنید، که به جای جایگزینی آن ها ، الگوهای جدید را به لیست فعلی شما اضافه می کند.

preset_manager_loaded

اعمال الگوهای فتوشاپ

با دانلود کتابخانه های pattern از پیش تعیین شده، زمان آن رسیده است که نحوه استفاده از آن ها را ببینید. چندین روش وجود دارد که می توانید از آن ها برای اعمال یک الگوی استفاده کنید. هر یک از آن ها را در ادامه مرور خواهیم کرد.

دستور Fill: انتخاب ها را با الگوها پر کنید

ساده ترین روش برای پر کردن قسمتی که انتخاب می کنید تا با الگو پر شود، استفاده از دستور Fill است. به عنوان مثال می توانید از ابزار Rectangular Marquee (M) برای انتخاب ناحیه ای روی بوم خود استفاده کنید، برای دسترسی به پنجره گفتگوی Fill ، به قسمت Edit> Fill (Shift + F5) بروید و سپس در گزینه Use ، pattern را انتخاب کنید.

fill_command

انتخاب گزینه Pattern از لیست کشویی Use گزینه جدیدی را در پنجره گفتگوی Fill با نام Custom Pattern فعال می کند. گزینه Custom Pattern را بر روی الگوی مورد نظر خود تنظیم کنید و سپس OK را فشار دهید تا انتخاب خود را با آن الگو پر کنید.

دستور Fill روشی آسان برای استفاده از الگو بر روی کل بوم یا قسمت هایی از آن است. مزیت دیگر دستور Fill این است که می توانید الگوی خود را در یک لایه جداگانه قرار دهید، به این معنی که می توانید بدون اینکه روی لایه های دیگر تأثیر بگذارد تغییراتی در آن لایه ایجاد کنید.

Pattern Overlay: طراحی یک لایه با الگو

اگر لایه ای دارید که می خواهید بر روی آن الگو اعمال کنید، می توانید از افکت لایه Pattern Overlay برای سبک دادن به آن لایه استفاده کنید. روی لایه دابل کلیک کنید تا پنجره گفتگوی Layer Styles باز شود. در سمت راست روی Pattern Overlay کلیک کنید. در زیر گزینه Pattern ، الگویی را که می خواهید اعمال کنید پیدا کنید.

pattern_overlay_layer_effect

این روش برای زمانی است که به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید: به راحتی می توانید افکت لایه را بدون تأثیرگذاری بر محتوای آن لایه مخفی کنید، نشان دهید، حذف کنید و از بین ببرید.

نکته: برای تنظیم موقعیت Pattern Overlay، تیک گزینه Preview را بزنید و بعد در بوم خود، روی ناحیه مورد نظر کلیک کنید و نگه دارید و سپس موس را روی آن ناحیه بکشید.

ابزار painting: نقاشی با الگوها

اگر مایل هستید الگو را روی بوم بکشید، چندین ابزار نقاشی مانند Paint Bucket Tool و Pattern Stamp Tool وجود دارد که می تواند برای استفاده از الگوها تنظیم شوند.

paint_bucket_apply

استفاده از یک ابزار نقاشی زمانی مفید است که می خواهید الگویی را بطور نامنظم بکار بگیرید. ابزار نقاشی همچنین کنترل بیشتری به شما می دهد مخصوصاً زمانی که تبلت گرافیکی داشته باشید، شایستگی خود را نشان می دهد.

با این وجود استفاده از یک الگو با استفاده از ابزارهای نقاشی، در مقایسه با استفاده از افکت لایه Pattern Overlay یا دستور Fill ، زمان بیشتری طول خواهد کشید زیرا آن ها بطور خودکار تصمیم می گیرند که چگونه از این الگو استفاده کنند. علاوه بر این، نتایج در هنگام استفاده از ابزار Pattern Stamp می توانند نامنظم و غیرقابل پیش بینی باشند.

جدول خلاصه: اعمال الگوهای فتوشاپ

روش کاربردی مزایا معایب
دستور Fill راحتی استفاده

می تواند در یک لایه جداگانه باشد که بتوانید بطور مستقل از سایر لایه ها آن را دستکاری کنید

برای پر کردن ناحیه های بزرگ بوم با الگو عالی است

استفاده از این روش بر روی اجسامی که باید بصورت دستی انتخاب کنید سخت تر است
افکت لایه ی Pattern Overlay کاربرد آسان بر روی اشیاء و اشکال پیچیده

گزینه های زیادی دارد که می توانید انتخاب کنید مانند Opacity ، Scale و Blend Mode

در همان لایه قرار دارد و هر تغییری که می خواهید روی الگو انجام دهید روی لایه تأثیر می گذارد
ابزار Painting  کنترل بیشتری به شما می دهد

می تواند در یک لایه جداگانه باشد که بتوانید بطور مستقل از سایر لایه ها آن را دستکاری کنید

برای استفاده نامنظم از الگوها عالی است

نتایج می توانند طبیعی به نظر برسند

زمان طولانی تر و مهارت بیشتری می طلبد

نتایج ممکن است متناقض و غیرقابل پیش بینی به نظر برسند

ایجاد الگوی فتوشاپ سفارشی

ساختن الگو کار راحتی است. به خاطر داشته باشید که الگوها باید مستطیل شکل باشند. نمی توانند اشکال عجیب و غریب باشند. اگر شکلی باشند که ضلع مستطیل شکل نداشته باشند (مانند دایره)، با الگو مانند یک مستطیل رفتار می شود.

pattern_rectangle_illustration

برای ایجاد یک الگو، از ابزار Rectangular Marquee (M) استفاده کنید تا انتخابی در اطراف ناحیه مورد نظر خود بسازید. پس از آن با رفتن به بخش Edit > Define Pattern، ناحیه انتخاب شده را به عنوان یک الگو تعریف کنید.

define_pattern

نکته: بسیاری ایجاد الگوهای خارج از سند کاری خود را که در یک سند دیگر فتوشاپ هستند آسان تر می دانند. اگر می خواهید الگویی ایجاد کنید که در هیچ بخشی از سند کاری شما نیست، این گزینه خوبی است زیرا به شما امکان می دهد فقط روی طراحی الگوی خود تمرکز کنید.

در عمل: ایجاد و استفاده از الگوی خط مورب

بیایید نحوه ایجاد و بکارگیری الگوهای فتوشاپ را تمرین کنیم. در این جا یکی از الگوی مورد علاقه مان را ایجاد خواهیم کرد: یک الگوی خط مورب، که می توانید در طول آموزش طراحی از آن استفاده کنید.

examples_pattern_use

ایجاد سند کار

ابتدا یک سند جدید (Ctrl / Cmd + N) در فتوشاپ ایجاد کنید. این سند اصلی ما خواهد بود.

pattern_main_document

برای نوشتن متن در سند جدید خود از ابزار (Horizontal Text (T استفاده کنید. از آنجا که الگویی که می سازیم سفید است، یک متن تیره (سیاه) انتخاب کنید تا بتوانیم الگوهای خود را به وضوح ببینیم. در این مثال، Helvetica Neue Medium در ۳۰pt مورد استفاده قرار گرفت (Arial – یا هر نوع فونت دیگری).

horizontal_type

ایجاد الگوی Diagonal Line

ما در یک سند دیگر این الگو را ایجاد خواهیم کرد. سند دیگری ایجاد کنید که در ابعاد ۳x3px باشد. در گزینه Background Contents، Transparent را انتخاب کنید تا در صورت خاموش بودن، ما لایه Background سفید پیش فرض را نداشته باشیم.

new_document

بوم بسیار کوچک خواهد بود – فقط ۳ در ۳ پیکسل- بنابراین نیاز به بزرگنمایی در واقع نزدیک داریم. برای بزرگنمایی از ابزار Zoom (Z) استفاده کنید تا بتوانید کار خود را به راحتی مشاهده کنید. م بزرگنمایی ۳۲۰۰٪ اندازه اصلی را انتخاب کردیم (که حداکثر بزرگنمایی است).

zoom_in

یک خط مورب سفید از گوشه بالا سمت چپ تا گوشه پایین سمت راست بوم بکشید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. روش ما استفاده از ابزار Pencil (B) است.

pencil_tool

رنگ Foreground را به رنگ سفید تنظیم کنید (#ffffff) و سپس Pencil Tool با Option Bar با انتخاب Hard Round 1 پیکسل، تنظیم کنید. بررسی کنید که Flow و Opacity 100٪ باشد (به طور پیش فرض).

hard_round_brush

ما فقط برای اینکه بتوانید روند زیر را به وضوح مشاهده کنید، رنگ متفاوتی انتخاب کردیم. Shift را نگه دارید (که مطمئن شوید خط مستقیم خواهد بود) یک بار در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید و سپس یک بار دیگر در گوشه سمت راست پایین بوم کلیک کنید.

pencil_top_left

pencil_bottom_right

الگوی مورب سفید ما تا این لحظه (به رنگ سفید اصلی برگشتیم):

finished_diagonal

هنگامی که خط مورب رسم شد، (Select > All (Ctrl+ A را انتخاب کنید تا انتخاب را در اطراف بوم قرار دهید.

select_canvas

با انتخاب کل بوم ۳ در ۳ پیکسل، به Edit > Define Pattern بروید. آنچه در ادامه مشاهده خواهید کرد پنجره گفتگوی Pattern Name است. فقط الگوی خود را چیزی نام گذاری کنید که به یاد خواهید آورد. ما الگوی خود را my pattern as 3×۳ نامگذاری کردیم.

define_pattern

اکنون می توانید این سند را ببندید (نیازی به ذخیره آن ندارید). به سند اصلی فتوشاپ بازگردید.

در مرحله بعد، ما الگوی سفارشی خود را با استفاده از ۳ روش مختلفی که مورد بحث قرار داده ایم اعمال خواهیم کرد.

اعمال الگو با استفاده از دستور Fill

ابتدا یک لایه جدید در بالای لایه متن ایجاد کنید. سپس با نگه داشتن Ctrl / Cmd و سپس کلیک بر روی لایه آن، یک انتخاب در اطراف متن ایجاد کنید.

selection

Shift + F5 را فشار دهید (یا Edit > Fill را انتخاب کنید). در زیر Use ، Pattern را انتخاب کنید و زیر Custom Pattern، الگوی خط مورب را که تازه ایجاد کردیم، پیدا کنید.

select_pattern

برای اعمال الگو با استفاده از دستور Fill ، OK را فشار دهید.

pattern_filled

نکته جالب در مورد این تکنیک این است که می توانید حالت مخلوط و سبک لایه الگو را بدون اینکه روی لایه متن زیر آن تأثیر بگذارد تنظیم کنید. بیایید همین کار را انجام دهیم. بگذارید Opacity لایه را به حدود ۸۰٪ کاهش دهیم تا آنقدر قوی نباشد.

pattern_opacity_reduced

نکته: یک کار خوب که باید هنگام استفاده از الگوهای روی یک لایه جداگانه دنبال کنید، پیوند دو لایه به هم است. به این ترتیب، اگر می خواهید لایه متن را جابجا کنید، لایه الگو با آن حرکت می کند (و بالعکس). این کار را با انتخاب هر دو لایه در Layers Panel، کلیک راست روی یکی از آن ها و سپس انتخاب Link Layers انجام دهید.

اعمال الگوی سفارشی به عنوان Pattern Overlay

بگذارید همین الگو را دوباره استفاده کنیم، اما این بار با استفاده از یک سبک لایه. لایه الگوی ساخته شده توسط دستور Fill را مخفی یا حذف کنید.

hide_fill_pattern

برای دیدن پنجره گفتگوی Layer Style، روی لایه متن دوبار کلیک کنید. برای اعمال اثر لایه و دیدن گزینه های Pattern Overlay ، در سمت چپ روی Pattern Overlay کلیک کنید.

در گزینه Pattern (منوی کشویی) ، الگوی خط مورب ۳ در ۳ ای که ساختیم را پیدا کنید. مطمئن شوید که تیک گزینه Preview در سمت راست پنجره گفتگو زده شده باشد تا بتوانید ببینید که چگونه لایه متن به عنوان سبک طراحی می شود.

pattern_overlay_dialog

pattern_overlay_applied

برخی از گزینه های سبک لایه Pattern Overlay :

pattern_overlay_options

۱- Blend Mode: (به عنوان مثال Darken, Multiply, Color Burn) الگو را تغییر می دهد.

۲- Opacity:شفافیت الگو را کنترل می کند. مقدار آن را کم کنید تا الگو نیمه شفاف شود.

blend_mode_option

۳٫ Pattern (منوی کشویی): الگویی که باید اعمال شود.

pattern_option

۴- ایجاد preset جدید از الگو: اگر می خواهید الگویی را که اعمال کرده اید به عنوان الگوی دیگری ذخیره کنید، روی این نماد کلیک کنید (این روش صرفه جویی در تمام گزینه های انتخابی دیگر که ساخته اید را نیز حفظ می کند).

۵- Snap to Origin: اگر در حین اعمال افکت لایه ، الگو را می چرخانید، این گزینه را فشار دهید تا موقعیت آن تنظیم شود.

۶- Scale: اندازه و وضوح الگو را تنظیم می کند.

scale_option

۷- Link with Layer: اگر این گزینه انتخاب شود وقتی آن را حرکت دهید، الگو به همراه لایه حرکت می کند. این گزینه به طور پیش فرض انتخاب شده است. اگر نمی خواهید الگو حرکت کند، تیک آن را بردارید.

اعمال الگوی سفارشی با استفاده از ابزار Pattern Stamp

در مرحله بعد، قصد داریم الگوی خط مورب سفارشی خود را با استفاده از ابزار Pattern Stamp (S) اعمال کنیم. ابزار نقاشی دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید، اما این ابزار خاص مخصوصاً برای کاربرد الگوها است. به این ابزار نقاشی فکر کنید که انگار ابزار براش (B) است، اما به جای براش، با الگو نقاشی می کنید.

ابتدا اثر لایه Pattern Overlay را مخفی کنید (یا حذف کنید) تا بتوانیم الگوی مورد نظر خود را با استفاده از ابزار Pattern Stamp مشاهده کنیم. با کلیک بر روی نماد چشم در پنل لایه ها کنار Pattern Overlay ، Pattern Overlay را مخفی کنید.

pattern_overlay

pattern_overlay_clicked_off

حالا از پنل Tools گزینه Pattern Stamp Tool (S) را انتخاب کنید.

pattern_stamp_tools_panel

در نوار Options، روی منوی کشویی Pattern picker کلیک کرده و الگوی خط مورب ۳در۳ پیکسل را جستجو کنید. روی الگوی مورب کلیک کنید تا آن را به عنوان نوک قلم مو Pattern Tool Stamp Tool قرار دهید.

pattern_select

برای اعمال الگو، یک لایه جدید ایجاد کنید و روی متن نقاشی کنید. در زیر می توانید ببینید که فقط روی چند مکان کلیک کرده و با گزینه های Pattern Stamp Tool’s Opacity و Flow بازی کردیم تا جلوه های طبیعی و منحصر به فردی بدست آوریم.

pattern_stamp

نصب Pattern Library در فتوشاپ

اگر Pattern Library فتوشاپ را دانلود کرده اید، نصب آن سریع است. به Edit > Preset Manager بروید. دکمه Load را در سمت راست فشار دهید. فایل آن را در رایانه پیدا کنید (فایل باید پسوند .PAT داشته باشد).

load_preset_manager

load_preset_dialog

برای نسخه های Photoshop CS ، می توانید از کتابخانه از پیش تعیین شده pattern در محل پوشه استفاده کنید: Adobe Photoshop [Photoshop Version] > Presets > Patterns.

برای دانلود کتابخانه های Pattern فتوشاپ

شاید بپرسید که از کجا می توانید کتابخانه های الگو فتوشاپ را دانلود کنید.

Adobe – Photoshop Exchange Patterns : بازار رسمی Adobe دارای بخشی در مورد کتابخانه های pattern است. در حال حاضر بیش از ۷۵ کتابخانه در سایت وجود دارد که بسیاری از آن ها برای دانلود رایگان هستند.

deviantART یکی از بزرگترین سایت ها برای طراحان و هنرمندان دیجیتال است، deviantART دارای برخی از کتابخانه های pattern فتوشاپ است که می توانید آن ها را در زیر دسته الگوهای فتوشاپ مشاهده کنید.

Brusheezy سایتی با منابع درجه یک فتوشاپ، دارای بخشی است که الگوهای فتوشاپ را ارائه می دهد که می توانید آن ها را مرتب سازی و فیلتر کنید.

The Ultimate Collection Of Free Photoshop Patterns: این پست در مجله Smashing توسط لینک هایی برای الگوهای رایگان فتوشاپ در سراسر وب بارگذاری شده است.

ایجاد یک کتابخانه الگو

همانطور که قبلاً گفته شد، یک کتابخانه الگو مجموعه ای از الگوهای فتوشاپ است. این ایده خوبی است برای ایجاد کتابخانه های الگوی فتوشاپ برای زمانی که می خواهید الگوهای سفارشی خود را به صورت سازمان یافته یا زمانی که می خواهید الگوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، ایجاد کنید.

برای ایجاد یک کتابخانه الگو، به (Edit > Preset Manager) بروید. presets را فیلتر کنید تا فقط الگوها نشان داده شوند. با نگه داشتن Ctrl / Cmd و کلیک کردن روی هر یک از آن ها ، الگوی مورد نظر خود را در کتابخانه الگو انتخاب کنید.

پس از انتخاب همه الگوی مورد نظر خود، بر روی دکمه Save Set کلیک کنید. فایل الگو را در هر نقطه از رایانه خود ذخیره کنید.

preset_saving

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «آموزش ساخت پترن در فتوشاپ (و تغییر رنگ و مقیاس)»

    هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید