عمودی نوشتن در اکسل

عمودی نوشتن در اکسل (و نوشتن با زاویه دلخواه)

اساطیر زبان

گاهی اوقات ممکنه دوست داشته باشید متن در صفحه اکسل به صورت عمودی یا زاویه دار دیده شود یا اینکه متن به صورت خاصی نوشته شود. اکسل امکان انجام این کار فراهم کرده است. در این آموزش با روش نوشتن متن عمودی و زاویه دار در اکسل آشنا خواهید شد.

ضمنا روش گفته شده زیر برای همه نسخه های اکسل (2007-2019) یکسان است و تفاوتی نمی کند:

word image 68

مراحل را به صورت زیر دنبال کنید:

1- باز کردن فایل اکسل

صفحه اکسل را باز کرده و در مکان مورد نظر برای تایپ متن عمودی یا زاویه دار کلیک کنید.

word image 69

2- چرخش متن به صورت عمودی

 • روی سلول کلیک کرده و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. در تب “Home” در گروه “Alignment” روی قسمت “ab” (که یک فلش کنارش هست) کلیک کنید. گزینه “Text Vertical Text” را انتخاب کنید.

word image 70

 • حالا متن نوشته شده به صورت عمودی در سلول ظاهر می شود. با شروع از بالای سلول تا انتهای آن ادامه پیدا کرده است به جای اینکه به صورت عادی از چپ به راست نمایش داده شود.

word image 71

۳۰ سوال رایج اکسل برای استخدام (۳۰ تمرین اکسل)

3- چرخش متن رو به بالا

 • روی یک سلول کلیک کرده و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. در تب Home در گروه Alignment روی گزینه ab کلیک کرده و گزینه “Rotate Text Up” را انتخاب کنید.

word image 72

 • متن در سلول صفحه چرخانده می شود. نمایش متن به این شکل است که از پایین سلول شروع می شود و تا بالای آن ادامه پیدا می کند. علاوه بر این همانطور که مشاهده می کنید، دیگه حروف افقی نیستند. وقتی به صورت مستقیم از روبه روی صفحه نگاه کنید، حروف 90 درجه چرخیده شده اند.

word image 73

4- چرخش متن رو به پایین

 • روی یک سلول کلیک کنید و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. در تب Home در گروه Alignment روی گزینه ab کلیک کرده و گزینه “Rotate Text Down” را انتخاب کنید.

word image 74

 • متن به صمت پایین چرخانده می شود. متن از بالای سلول شروع می شود و تا انتهای سلول ادامه دارد. اگر هم مستقیم به صفحه خود نگاه می کنید، مشاهده می کنید که حروف با زاویه 90 درجه قرار گرفته اند.

5- چرخش زاویه دار متن در جهت عقربه های ساعت

 • روی یک سلول کلیک کنید و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. در تب Home در گروه Alignment روی گزینه ab کلیک کرده و گزینه “Angle Clockwise” را انتخاب کنید.

word image 75

 • متن با زاویه 45 درجه در جهت عقربه های ساعت در سلول چرخانده می شود.

word image 76

آموزش ۱۲ تکنیک بسیار کاربردی در اکسل 

6- چرخش زاویه دار متن برخلاف جهت عقربه های ساعت

 • متن مورد نظر خود را در سلول تایپ کنید. در تب Home در گروه Alignment روی گزینه ab کلیک کرده و گزینه “Angle Counter Clockwise” را انتخاب کنید.

word image 77

 • متن با زاویه 45 درجه بر خلاف جهت عقربه های ساعت در سلول چرخانده می شود.

word image 78

 • متن مورد نظر خود را در سلول تایپ کنید. در تب Home در گروه Alignment روی گزینه ab کلیک کنید و گزینه “Format Cell Alignment” را انتخاب کنید.

word image 79

 • یک پنجره باز می شود که در آن می توانید یک زوایه دلخواه برای چرخش متن انتخاب کنید.

word image 80

 • زاویه را انتخاب کرده و روی “OK” کلیک کنید.

word image 81

 • اکنون متن براساس زاویه تعیین شده در سلول چرخانده می شود.

word image 82

۲ روش ساخت جدول در اکسل و ویرایش آن

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست