۰۳-excel-survey

چگونگی تجزیه و تحلیل داده های آماری پرسشنامه ای در اکسل

اساطیر زبان

اگر لیستی از بررسی داده ها در یک برگه وجود داشته باشد ، همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است و شما وظیفه ی تجزیه و تحلیل این نظر سنجی و ایجاد یک گزارش و ارائه ی نتیجه را داشته باشید ، چگونه می توانید این کار را انجام دهید ؟! یک راه آسان، تجزیه و تحلیل این داده های نظرسنجی یا آمار پرسشنامه ای با کمک نرم افزار اکسل است. 

آموزش ویدیویی

 

آموزش گام به گام

در حال حاضر من در مورد مراحل مختلف تجزیه و تحلیل و بررسی داده ها و ارائه ی گزارش در اکسل صحبت می کنم.

word image 39قسمت ۱ : تعداد انواع بازدید ها در این نظرسنجی

در مرحله ی اول شما باید کل تعداد بازخورد در هر سوال را در نظر بگیرید:

۱- یک سلول خالی را انتخاب کنید به عنوان مثال سلول B53 و این فرمول را تایپ کنید COUNTBBLANK(B2:B53) = ، ( محدوده ی B2:B53 محدوده ی بازخورد در سوال ۱ است، شما میتوانید آن را در صورت نیاز تغییر دهید ) و دکمه ی ENTER را بزنید. سپس سطل پر را به محدوده ای که می خواهید از این فرمول استفاده کنید را بکشید. در اینجا آن را به محدوده B53:K53 پر میکنیم. تصویر را ببینید.

word image 40۲- در سلول B54 این فرمول را تایپ کنید : =COUNTBLANK(B2:B51) (محدوده ی B2:B51 محدوده ی بازخورد در سوال ۱ است ، شما می توانید محدوده ی آن را تغییر دهید) و دکمه ی ENTER را بزنید، سپس سطر پرش را به محدوده ای که میخواهید از این فرمول استفاده کنید بکشید. در اینجا آن را به محدوده ی B54:K54 پر میکنیم. تصویر را ببینید.

word image 41۳- در سلول B55 این فرمول SUM(B53:B54)= را تایپ کنید. (محدوده ی B2:B51 محدوده ی بازخورد در سوال ۱ است، شما می توانید محدوده ی آن را تغییر دهید) و دکمه ی ENTER را بزنید و سپس قلم پر را به محدوده ای که می خواهید از این فرمول استفاده کنید بکشید. در اینجا آن را به برد B55:K45 پر میکنیم. تصویر را ببینید:

word image 42

سپس تعداد هر یک از موارد کاملاً موافق، موافق، مخالف و کاملاً مخالف را در هر مورد شمارش کنید.

۴- در سلول B57 این فرمول را تایپ کنید . COUNTIF(B52:B51,$B$S1)= (محدوده ی B2:B51 محدوده ی بازخورد در سوال ۱ است ، شما می توانید محدوده ی آن را تغییر دهید ) و دکمه ی ENTER را بزنید . سپس قلم پر را به محدوده ای که میخواهید از این فرول استفاده کنید بکشید . در اینجا آن را به محدوده ی B57:K57 پر میکنیم. تصویر را ببینید:

word image 43۵- فرمول COUNTIF(B2:B51,$B$11)= را وارد کنید. (محدوده ی B2:B51 محدوده ی بازخورد سوال ۱ است، سلول B$11$ معیاری است که شما میخواهید آن را شمارش کنید ، شما میتوانید آن را در صورت نیاز به سلول B58 تغییر دهید ) و دکمه ی ENTER را بزنید. سپس آن را به محدوده ای که میخواهید از این فرمول استفاده کنید بکشید. در این جا آن را به محدوده ی B58:K58 پر میکنیم. تصویر را ببینید:

word image 44۶- تکرار گام ۵ یا ۶ برای شمارش تعداد بازخورد در هر سوال. تصویر را ببینید:

word image 45۷- در نوع سلول B61 این فرمول SUM(B57:B60)= (محدوده ی B2:B51 محدوده ی بازخورد در سوال ۱ است ، شما می توانید محدوده ی آن را تغییر دهید) برای جمع کردن بازخورد کل دکمه ی ENTER را فشار دهید و سپس قلم پر را به محدوده ای که می خواهید از این فرمول استفاده کنید بکشید.

نکته مهم! آموزش کامل و اصولی انواع مرتب سازی اطلاعات در نرم افزار اکسل (تصویری)

در اینجا آن را به محدوده ی B61:K61 پر میکنیم. تصویر را ببینید:

word image 46قسمت ۲: درصد را در همه ی نظرات محاسبه کنید

سپس شما باید درصد بازخورد در هر سوال را محاسبه کنید:

۸- در نوع سلول B62 این فرمول B57/$B$61 را وارد کنید. ( سلول B57 نشان دهنده ی بازخورد ویژه ای است که شما می خواهید آن را شمارش کنید و سلول $B$61 تعداد بازدید ها را نشان می دهد .شما می توانید در صورت نیاز آنها را تغییر دهید). برای جمع کردن بازخورد کل دکمه ی ENTER را بزنید . سپس قلم پر را به محدوده ای که می خواهید از این فرمول استفاده کنید بکشید. سپس سلول را به عنوان درصد با کلیک راست >FORMATS CELLS>PERCENTAGE تصویر را ببینید

word image 47

همچنین می توانید این نتایج را با درصد انتخاب آنها و با کلیک بر روی % (درصد سبک) در گروه با شماره در صفحه ی اصلی نشان دهید.

نکته مهم! آموزش کامل نوشتن فرمول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰-۲۰۱۶ (تصویری)

۹- مرحله ۸ را برای تکرار درصد بازخورد در هر سوال تکرار کنید. تصویر را ببینید:

word image 48گزارش یک بررسی را با نتایج محاسبه شده در بالا ایجاد کنید

اکنون می توانید یک گزارش با نتیجه ی نظر سنجی ایجاد کنید:

۱۰- عناوین نظرسنجی را در ستون ها انتخاب کنید . ( در این مورد A1:K1) و راست کلیک کنید. آنها را کپی کرده و سپس موارد را به یک صفحه ی خالی با راست کلیک انتقال دهید. این تصویر :

word image 49اگر از مایکروسافت اکسل ۲۰۰۷ استفاده میکنید می توانید با انتخاب یک سلول خالی این درصد محاسبه شده را با اجرای دستور Home>paste>transpose به آن انتقال دهید. تصویر را ببینید:

word image 50۱۱- عنوان را همانطور که نیاز دارید ویرایش کنید. تصویر را ببینید:

word image 51۱۲- قسمت مورد نیاز برای نمایش در گزارش را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید. Copy را بزنید، سپس به برگه ای که نیاز دارید آن را انتقال دهید بروید و یک سلول خالی مانند Cell B2 را انتخاب کنید . روی آن راست کلیک کرده و Paste>Paste Special را انتخاب کنید. تصویر را ببینید:

word image 52۱۳- در کادر Paste Special ارزش و تقدم و تاخر اطلاعات را در قسمت Paste و Transpose بررسی کرده و برای بستن این گفت و گو روی OK کلیک کنید. تصویر را ببینید:

word image 53

۱۴- مرحله ی ۱۰ و ۱۱ را تکرار کنید تا داده های مورد نیاز خود را کوپی کرده و جای گذاری کنید و پس از آن گزارش بررسی انجام شده است . تصویر را ببینید:

word image 54

نکته مهم! اگر می خواهید نرم افزار اکسل را در کمتر از ۳ هفته بصورت حرفه ای یاد بگیرید، این بسته آموزشی فوق العاده را ببینید!

این پست که برگرفته از اسکتند آفیس بود، به شما نحوه تحلیل داده های یک پرسشنامه به کمک اکسل را یاد داد. اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات سریع و آسان مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in, , ,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی بود

  پاسخ
 • سلام
  ممنون از وب سایت خوبتان
  قصد دارم یک خروجی با تابع Countif بگیرم اما #value! جواب می دهد.
  دستوری که نوشته ام این است:
  (“countif(‘1:100’!c2,”1=
  ۱۰۰ شیت دارم که می خواهم تعداد داده های در سلول c2 همه شیت ها، در سلول b2 شیت پایانی که جمع بندی نهایی است آورده شود، به شرط اینکه عدد وارد شده در سلول c2 همه شیت ها، عدد ۱ باشد. و به همین ترتیب خروجی های مورد نظرم از ۱۰۰ شیت در فرم پایانی بیاید. لطفا راهنمایی بفرمائید.
  متشکرم

  پاسخ
 • سلام و ادب
  من ۴ نوع پرسشنامه برای پایان نامم دارم که طیف های اون متفاوت هست ۵ و۶ ۷ طیف داره اون ها را چطور باید در اکسل کد بدم بهش؟؟؟ هرکدوم از پرسشنامه ها را جداگانه در اکسل متفاوت وارد کنم؟؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست