آموزش پیاده‌ سازی هوش تجاری در اکسل

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
هوش تجاری در اکسل
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 18 دقیقه
Banner Image

سازمان‌ ها در سراسر جهان از هوش تجاری (Business Intelligence) برای تجزیه و تحلیل روند های داده ‌‌ای اختصاصی استفاده می‌ کنند که به آن ها در تصمیم ‌گیری بهتر کمک می ‌کند. ابزار های هوش تجاری قابلیت کاوش، دستکاری، تصویر سازی و ارائه گزارش برای تجزیه و تحلیل عمیق به کاربران را ارائه می ‌دهند. با ابزار های صفحه گسترده مثل اکسل، جمع بندی و مشاهده هوش تجاری آسان تر است. با این حال، با توجه به نیاز کسب ‌و کار ها به درک سریع ‌تر داده ‌ها و تجزیه و تحلیل پیشرفته، آیا اکسل می ‌تواند همچنان کاربرد داشته باشد یا ابزار های جدید تر هوش تجاری از آن پیشی گرفته ‌اند؟

بررسی کلی اکسل

در حقیقت اکسل از زمان اولین انتشارش در سال 1985، محبوب ترین ابزار صفحه گسترده در سطح جهان بوده است. این نرم افزار برای کسب و کار ها معادل یک وب سایت عالی حسابداری یا یک حسابدار قابل اعتماد است. وجود این ابزار صرف نظر از اندازه پروژه ‌تان یا صنعتی که در آن کار می‌ کنید، ضروری است. با این که اکسل تنها برنامه ‌ای نیست که فرمول ‌ها و جداول محوری را در مورد هوش تجاری ارائه می ‌دهد، اما باز هم یکی از رایج ‌ترین ابزار های هوش تجاری است.

بخش قابل توجهی از موفقیت آن به دلیل رابط آشنا و یادگیری آسانش است. به نظر می‌ رسد که اکسل هیچ وقت تغییر نمی ‌کند. حتی با وجود این که حجم داده‌ هایی که توسط کسب‌ و کار ها مدیریت می ‌شود هم دائما در حال گسترش است، اما عملکرد های اصلی ‌اش مثل همیشه ‌اند. صرف نظر از این که مجموعه داده‌ ها چقدر گسترده یا پیچیده باشند، کاربران می ‌توانند از ابزار های اصلی آزمایش شده برای کاوش و تجزیه و تحلیل داده‌های شان به راحتی استفاده کنند و از آن ها بهره ببرند.

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش هوش تجاری از صفر تا صد با 30 درس

با این حال، حقیقت این است که مایکروسافت اکسل در حال تغییر است. بسیاری از تحولات اخیر آن خارج از این ابزار آشنای صفحه گسترده رخ داده است. دائما ابزار های تجزیه و تحلیل و تصویر سازی مورد نیاز برای تبدیل اکسل به یک ابزار کامل هم به آن اضافه شده است.

اکسل به عنوان ابزاری برای پیاده‌سازی هوش تجاری

فرمول های اکسل و جداول محوری، محبوب ترین ابزار محاسباتی در جهان هستند. اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده قابل اعتماد و ابزار هوش تجاری محبوب است و بیش از 1.9 میلیون شرکت در سراسر جهان از Office 365 استفاده می ‌کنند. مایکروسافت معتقد است که از هر پنج بزرگ سال در جهان یک نفر از اکسل استفاده می ‌کند. دلایل این محبوبیت هم این ها هستند:

 • سهولت استفاده: حرفه‌ای ها با این ابزار احساس راحتی می ‌کنند و می‌ توانند برای تجزیه و تحلیل داده‌ها به راحتی چند صفحه گسترده ایجاد کنند. به دلیل سادگی این نرم ‌افزار کاربر می ‌تواند به راحتی با آن کار کند و شرکت ‌ها می ‌توانند در هزینه ‌‌هایی که صرف ارتقای مهارت تیم‌های شان با ابزار های جدید دیگر می ‌شوند، صرفه ‌جویی کنند.
 • ادغام با سایر ابزار ها: مایکروسافت نسخه 2016 اکسل را به عنوان یک ابزار هوش تجاری و تجزیه و تحلیل داده ارائه کرده است. این ابزار می‌ تواند داده‌ ها را از CSV، JSON، PDF، XML و فایل‌ های متنی، سرورSQL ، منابع دادهODBC ، پایگاه‌ های داده MS-Access، Oracle، Sharepoint و بسیاری موارد دیگر استخراج کند .
 • تجزیه و تحلیل موقت و اختصاصی: Power Query و Power Pivot به کاربران کمک می ‌کند تا داده ‌ها را از چندین منبع خارجی تهیه کرده و سپس آن ها را برای ایجاد مدل‌ های داده ‌ای کشف و با هم ترکیب کنند. ویژگی Quick Analytics به انتخاب داده‌‌ها برای تصویر سازی کمک می ‌کند و Quick Explore به کاربران اجازه می ‌دهد تا داده‌ ها را برای متمرکز تر بررسی کنند.
 • مقرون به صرفه بودن: به عنوان بخشی از Office 365 Enterprise، اکسل از قابلیت‌هایی برای پیاده سازی هوش تجاری برخوردار است که به شما امکان می ‌دهند تا داده‌ ها را جمع ‌آوری، دستکاری، تجزیه و تحلیل کرده و با دیگران برای رسیدن به یک درک مشترک به اشتراک بگذارید. اکثر کسب ‌و کار ها در سراسر جهان از مایکروسافت آفیس استفاده می‌ کنند و از ویژگی ‌های لازم برای به حداکثر رساندن بازدهی اطلاعات بدون نیاز از اکسل بهره ‌مند می شوند بدون این که لازم باشد نرم افزار دیگری تهیه کنند.

حتما دانلود کنید: آموزش هوش مصنوعی از صفر تا صد

با این حال اکسل در یک سری موارد محدودیت هایی دارد، مثل:

 • مدیریت کلان داده‌ ها: اکسل برای مدیریت مجموعه داده‌ های بزرگ، به ویژه آن هایی که داده ‌های ساختار یافته و بدون ساختار دارند، کاملا محدود است. ادغام داده ها در اکسل باSOX به عنوان یک پروتکل امنیتی و شفافیت داده اجباری در سطح سازمانی مطابقت ندارد .
 • اتوماسیون وظایف: اکسل با خطاهای بسیاری همراه است، به طوری که داده ها برای مدیریت دستی داده ها و بدون کنترل در دسترس و باز هستند. داده‌ ها به ‌طور خودکار به ‌روزرسانی نمی ‌شوند زیرا در پایگاه‌ های داده اصلی تغییر می ‌کنند.
 • ناسازگاری ویژگی ‌ها در همه نسخه ‌ها: مجوز های مایکروسافت آفیس فقط برای نسخه ‌های مرتبط محصولات به روز رسانی می ‌شوند، بنابراین کاربران با نسخه ‌های قبلی جدید ترین امکانات اضافه شده را از دست می ‌دهند. به طور مثال ویژگی‌ هایی مثل Power Query و PowerPivot که به‌ طور پیش ‌فرض در نسخه‌ های 2016 و نسخه‌ های بعدی گنجانده شده ‌اند، فقط به ‌عنوان افزونه ‌های نسخه ‌های قبلی مثل Excel 2010 که دیگر به‌روز رسانی نمی ‌شوند، در دسترس هستند. بنابراین، کسب‌ و کار ها یا باید اشتراک شان را در Microsoft 365 حفظ کنند تا آخرین به‌روزرسانی ‌ها را دریافت کنند، یا اگر مجوز یک بار مصرف را انتخاب کرده‌ اند، هر بار مجوز جدید را خریداری کنند.
 • صفحات گسترده ناسازگار: اغلب، چندین کاربر نسخه ‌های جداگانه ‌ای از یک صفحه گسترده ایجاد می ‌کنند، و از آن جایی که اکسل از همگام‌ سازی خودکار پشتیبانی نمی ‌کند، در نهایت با داده ‌های کاملا متفاوت مواجه می‌ شوند که هماهنگی و ادغام داده‌ ها را به خطر می ‌اندازد. هنگامی که این صفحات گسترده در گردش ‌های کاری چندگانه استفاده می ‌شود، می‌ توانند باعث اختلاف شدید داده‌ ها شوند که اعتبار داده‌ های اختصاصی را زیر سوال می برد.

هوش تجاری پیشرفته نیازمند پردازش سریع کلان داده ‌ها، دسترسی مشارکتی به داده ‌های لحظه ‌ای و یکپارچگی کامل داده است. شما به ویژگی هایی برای پیاده سازی هوش تجازی نیاز دارید که فراتر از قابلیت های اکسل است. اما اگر از ابزار های BI مبتنی بر اکسل که کاربرد آسان تری دارند استفاده کنید، عملکرد اکسل برای ارائه راه حل های جامع هوش تجاری تکمیل می شود .

ابزار های BI مبتنی بر اکسل چه هستند؟

ابزار های BI مبتنی بر اکسل به کاربران در اکسل این امکان را می ‌دهد تا درست مثل اکسل داده‌های شان را به صورت داشبورد و گزارش‌ ها در قالب صفحه ‌گسترده مشاهده کنند و آن ‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارند ضمن این که داده ‌ها را از چندین منبع به‌ طور هم ‌زمان استخراج کنند. این ابزار ها به آن ها کمک می کند تا روند ها را بر اساس اطلاعات اختصاصی قدیمی و فعلی برای اتخاذ تصمیمات مبتنی بر داده بررسی، تجسم و تجزیه و تحلیل کنند.

رابط کاربری آشنای مبتنی بر اکسل، افزایش مقیاس را در ایجاد و ویرایش گزارش‌ ها آسان‌ تر می ‌کند . سازمان ‌ها می ‌توانند هزینه ای که در غیر این صورت باید برای آموزش کارکنان برای ابزار پیچیده ‌تر BI صرف می‌ کردند را پس ‌انداز کنند. این ابزار ها که خیلی به دانش برنامه نویسی نیاز ندارند ، برای سازگار شدن کاربر و افزایش درآمد با آگاهی سریع تر ساخته شده ‌‌اند.

فواید

 • اتصال داده ‌ها: ابزار های هوش تجاری با اتصال دهنده‌ های داده داخلی ارائه می شوند تا از منابع داده متفاوت، از پایگاه داده‌ های رابطه‌ای گرفته تا فایل ها، انبار های داده و برنامه ‌های تجاری مبتنی بر ابر و پیش فرض برای تجزیه و تحلیل 360 درجه استفاده کنند.
 • تصویر سازی داده‌ ها: ابزار های هوش تجاری با وجود کتاب خانه های غنی که شامل نمودار ها، جداول و چارت ها و کیت های ابزار به منظور تعامل و دستکاری داده ها (در صورت لزوم ) هستند، به کاربران این امکان را می ‌دهند که داده‌های شان را در حین تولید تجسم و تجزیه و تحلیل کنند.
 • تصمیم‌ گیری سریع‌ تر: کاربران می‌ توانند درک شان از داده ها را با دیگران به اشتراک بگذارند و در گزارش‌ ها از طریق نظرات و حاشیه ‌نویسی در برنامه‌ های تجاری با هم همکاری کنند. در واقع این کار بهره ‌وری را بهبود و تصمیم‌گیری را سرعت می ‌بخشد. آن ها همچنین می توانند زمانی که مقادیر KPI (شاخص کلیدی عملکرد) خاص فراتر از مقادیر خاص از پیش تعریف شده تغییر می ‌کنند، هشدار های فوری تنظیم و به سرعت اقدام کنند .
 • امنیت داده ‌ها: ابزار های BI یکپارچگی و امنیت داده‌ ها را از طریق رمز گذاری، نسخه ‌سازی، مجوز های مبتنی بر نقش و کنترل دسترسی جز به جز در سطح سطر و ستون تضمین می ‌کنند . انصافا اکسل در مورد داده های استخراج شده از منابع مختلف امنیت ندارد .
 • مدیریت کلان داده‌ ها: ابزار های BI از اول ساخته شده ‌اند تا حجم وسیعی از مجموعه داده ‌های بزرگ را مدیریت کنند و امکان اتوماسیون آسان کار های تکراری مثل تجدید داده‌ ها و به اشتراک ‌گذاری گزارش را فراهم می ‌کنند که به صرفه‌ جویی در زمان و انرژی کمک می ‌کند.

بهترین ابزار های BI مبتنی بر اکسل

بسیاری از ابزار های مبتنی بر اکسل در بازار وجود دارند که هوش تجاری و تجزیه و تحلیل داده‌ ها را به خوبی انجام می ‌دهند. در ادامه پنج مورد آن را بررسی خواهیم کرد.

Microsoft Power BI

Microsoft Power BI

Power BI پیشنهاد مایکروسافت برای تکمیل قابلیت ‌های مدیریت داده اکسل است. با این که اکسل به عنوان نقاط قوتش به عنوان یک ابزار داده بسیار محبوب شده است ، اما این شرکت آن را متمایز از پاور BI طراحی کرده است. Power BI قدرتمند و قابل ارتقا است و کاربرد ساده‌ ای دارد. با پشتیبانی از بیش از 100 اتصال دهنده داده ، از جمله SAP HANA،Hadoop ،Google BiqQuery ،Google Analytics و غیره، داده ها را از منابع داده مبتنی بر فضای ابری و در محل برای تجزیه و تحلیل داده های مستقل استخراج می‌ کند. می ‌توانید از میان کتابخانه‌ ای غنی از داده‌ های بصری انتخاب کنید یا به ‌طور سفارشی کتابخانه خودتان را ایجاد کنید و گزارش داده ها را به صورت بصری ارائه بدهید .

مزایا:

 • Live Data Connection: می ‌توانید مدل‌ های داده ‌ای زنده را برای دسترسی مشترک در هر لحظه در سرور Power BI منتشر کنید. سایر کاربران به راحتی می ‌توانند گزارش‌ های جداگانه ‌ای از آن ها ایجاد کرده و در فضای کاری شان ذخیره کنند.
 • بازدید خودکار: بازدید های سریع به شناسایی محرک‌ های کلیدی مؤثر بر معیار ها، تناظر ‌ها و گروه ‌بندی داده ‌ها و نقاط پَرت از طریق تصویر سازی های مبتنی بر هوش مصنوعی کمک می ‌کند. از طریق یادگیری ماشینی (ML) با ردیابی ورودی ‌های کاربر و داده ‌های مورد استفاده، محتوایی نشان داده می‌ شوند که بیشترین ارتباط را با نقش و موارد مورد استفاده کاربر دارد.
 • انتخاب ویژگی خودکار: تحلیل گران کسب و کار می‌توانند از جریان داده‌های شان برای مشخص کردن مرتبط ترین ویژگی‌ ها به منظور آموزش، اعتبار سنجی و فراخوانی مدل ‌های مبتنی بر ML از طریق یادگیری ماشین خودکار (AutoML) استفاده کنند . یا هم Power BI با انتخاب خودکار الگوریتم و تنظیم مدل برای فراخوانی آن بر روی داده ‌های جدید در جریان داده، این کار را برای آن ها انجام می ‌دهد.
 • پردازش زبان طبیعی: داده ‌ها را به زبان طبیعی کاوش و به صورت شهودی تصویر سازی ایجاد کنید. به علاوه این نرم افزار دارای ویژگی تکمیل خودکار برای نمایش پیشنهادات مرتبط و وابسته به شرایط است.
 • دسترسی پورتابل : این برنامه به عنوان یک برنامه بومی روی گوشی تلفن های اندروید و iOS در دسترس است. می توانید گزارش ها و داشبورد ها را مشاهده کنید و به اشتراک بگذارید تا تصویر کاملی از داده های اختصاصی تان داشته باشید.

معایب:

 • اجازه فیلتر کردن یا برش دادن تکه کردن یا Slicing روی داشبورد را نمی ‌دهد.
 • این برنامه، سیستم نسخه‌ سازی برای گزارش ‌ها ارائه نمی ‌دهد.

Sisense

Sisense

Sisense با معماری تک پشته ‌ای که دارد، یک پلتفرم سرتاسری API-first برای تصمیم‌ گیری مبتنی بر داده در سطح سازمانی فراهم می ‌کند. یک موتور ابتکاری داخل تراشه، جستجوی زبان طبیعی را از طریق یادگیری ماشینی و با پشتیبانی R و SQL امکان پذیر می‌کند. علاوه بر برنامه‌ های تلفن همراه بومی مخصوص Android و iOS، نسخه‌‌ سازی گزارش و بازنویسی ایمن را با تغییر آسان نام برند برای مطابقت با شکل و ظاهر صفحه شرکت شما ارائه می‌ کند.

مزایا:

 • اتصال: این برنامه با Live Connectors داخلی، به منابع داده در لحظه متصل می ‌شود و مستقیما در مورد آن ها تحقیق و منابع را در حافظه پنهان و هارد ذخیره می ‌کند. این راه حل به کاربران این امکان را می ‌دهد که به جای وارد کردن مجموعه داده ‌های بزرگ ، فقط با نتایج کار کنند.Sisense از جستار های Live Connect در SQL Server، Amazon،Redshift ، Oracle، MySQL و غیره پشتیبانی می‌ کند.
 • هشدار های زنده پالس: الگوریتم ‌های یادگیری ماشین پالس این برنامه ، تغییرات درKPI های حیاتی کسب و کار را دنبال و به طور فعال اعلان ‌های هشدار را برای کاربران ارسال می ‌کنند. می ‌توانید محرک‌ های هشدار را در نرم افزار های مشترک شخص ثالث آن مثل Zendesk، Zapier و Slack تنظیم کنید و به صورت خودکار در بیاورید.
 • Elasticube: پایگاه داده تجزیه و تحلیل بومی Sisense که قادر به مدیریت مجموعه داده‌ های بزرگ از منابع داده ‌های متعدد است. این پایگاه به طور یکپارچه بر روی هر سخت ‌افزار اختصاصی اجرا می ‌شود. با پشتیبانی از سیستم ‌های 64 بیتی و جدیدترین معماری تراشه‌ هایCPU ، فقط روی حافظه فضا اشغال می‌ کند.
 • پرس و جو کردن به زبان طبیعی : Sisense پردازش زبان طبیعی را به صورت خود محور ارائه می‌ دهد. کاربران غیر فنی می ‌توانند پاسخ سوالات و خلاصه داشبوردشان را به زبانی قابل فهم مشاهده کنند تا داده‌ ها را بررسی کنند و اطلاعات ارزشمندی به دست بیاورند. این برنامه با کلماتی که حین جستجوی نوشتاری و صوتی پیشنهاد می ‌دهد، به اطلاعاتش بیشتر اضافه می شود و در عین حال فعالیت کاربر و سابقه جستجو را ذخیره می ‌کند.
 • یادگیری ماشینی : کاربران می‌ توانند به کتابخانه‌ های R و Python گسترده آن دسترسی پیدا کنند و الگوریتم ‌های یادگیری ماشینی پیشرفته بسازند. این نرم افزار به شما این امکان را می ‌دهد تا مجموعه داده‌ هایی را از پایگاه داده ‌تان ایجاد کنید و سپس یک مدل یادگیری ماشینی را آموزش بدهید تا قبل از تبدیل نمونه اولیه به محصول، آن را آزمایش کنید.

معایب

 • نسخه ‌های قبلی برنامه ‌های موبایل Sisense در لینوکس ویجت جداول محوری را نمایش نمی ‌دهند.
 • Live Connections از فرمول‌ های R و عملکرد های تحلیلی خاصی مثل حالت و انحراف استاندارد پشتیبانی نمی ‌کند.
 • یادگیری ایجاد Elasticcubes بسیار دشوار است .

 

Solver

Solver

Solver BI360 یک ابزار مدیریت عملکرد سازمانی است که انبار داده، داشبورد ، گزارش و تجزیه و تحلیل داده ‌ها را برای بودجه بندی و پیش ‌بینی در اختیارتان قرار می ‌دهد. گردش کار برای پایان ماه و ادغام با تبدیل ارز و درختان سازمانی، همراه با اشتراک گزارش زمان بندی شده ارائه می ‌دهد. این نرم افزار برنامه‌ ریزی دارایی، ترازنامه، صورت سود و زیان را با تجزیه و تحلیل چگونگی و کنترل نسخه برای همه اسناد ارائه می ‌دهد. این نرم نرم افزار به عنوان یک برنامه وب پاسخگوی بهینه شده برای موبایل در دسترس است و قابلیت دسترسی در هر جا و زمانی را دارد .

مزایا

 • داشبورد ها: مستقیما به Microsoft Power BI متصل می ‌شود تا داشبورد هایی را برای مدیریت مالی و تجزیه و تحلیل در اختیار کاربران قدرتمند و نهایی قرار دهد . از طریق رابط Power BI و قالب ‌های داشبورد آن، می ‌توانید روند ها را تصویر سازی کنید، ناهنجاری ‌ها را شناسایی کنید و روابط داده ‌ای که قبلا کشف نشده بود را نشان بدهید.
 • اتصال داده : از طریق اتصال دهنده‌های آماده، داده ها را از چندین پایگاه داده مبتنی بر فضای ابری و در محل می ‌گیرد. به Microsoft Dynamics، SAP Business One، SAP Business By Design، Netsuite، Salesforce، Quickbooks Online و بسیاری از منابع داده دیگر متصل می ‌شود .
 • گزارش اختصاصی : می‌ توانید گزارش‌ های پویا و قالب ‌بندی ‌شده را از افزونه BI360 Reporting Excel ایجاد کرده و اجرا کنید که تب های Reporting – Designer و Reporting – Player را به صفحه کار اضافه می ‌کند. یا می ‌توانید از طریق Composer گزارش ‌های اختصاصی ایجاد کرده و بعد از طریق Report Designer آن ‌ها را به گزارش‌ های اکسل کاملا فرمت ‌شده تبدیل کنید.
 • بودجه بندی وب: از طریق رابط کاربری، می‌ توانید گزارش ها را با داده ‌های پایگاه داده BI360 ترسیم کنید و آپدیت ها را در آن بنویسید تا پایگاه داده با هر تغییری هماهنگ بماند. به راحتی می ‌توانید از طریق وب به آخرین گزارش ‌ها و داشبورد ها از هر جایی دسترسی داشته باشید.
 • ادغام با Power BI: با اتصال مستقیم به Power BI، Solver می ‌تواند تغییرات درآمد، هزینه ‌ها و اقلام تراز نامه را از طریق اسلایدر های آماده و پیش ‌بینی اثرات بر جریان نقدی شرکت شبیه ‌سازی کند. به همین ترتیب، می‌ توانید سرنخ ‌ها، موقعیت ها و سایر محرک ‌های فروش را شبیه ‌سازی کنید و آینده درآمد را با دیگران در سراسر شرکت به اشتراک بگذارید.

معایب:

 • برنامه‌ های تلفن همراه بومی برای دستگاه‌ های Android و iOS ساخته نشده ‌اند.
 • شرکت عرضه کننده این نرم افزار تست رایگان برای این محصول ارائه نمی ‌دهد .

Clear Analytics

Clear Analytics یک پلتفرم مدیریت داده است که داده ‌ها را برای تجزیه و تحلیل داده های خود محور وارد اکسل می کند. این نرم افزار با تمام داده‌ های ذخیره شده در سرورش ، امنیت داده‌ ها را از طریق نسخه ‌سازی و نظارت تضمین می ‌کند. اشتراک داده امکان استفاده و به اشتراک گذاری داده‌ ها را مستقل از صفحات گسترده مجزایی که در آن قرار دارد، می ‌دهد. شما می ‌توانید کامل بودن داده‌ ها را با Data Profiler آن بررسی کنید و گزارش‌ ها را به صورت دوره ‌ای از طریق قابلیت زمان‌بند آن با دیگران به اشتراک بگذارید.

مزایا:

 • یکپارچه سازی داده ها: داده ‌ها را از چندین منبع داده می ‌گیرد و آن را به اکسل می ‌آورد و از عملکرد های اکسل برای کاوش و دستکاری آن ها استفاده می ‌کند. هیچ داده ‌ای باقی نمی ماند و داده‌ های مختلف از طریق SDK آن به فرمت سازگار تبدیل می ‌شوند و سپس در اکسل آپلود می ‌شوند.
 • کاربران مشترک نامحدود : این ابزار می‌ تواند تعداد نامحدودی از کاربران را مدیریت کند و فقط با تعداد درخواست های باز مجاز توسط منابع داده آن محدود می ‌شود .
 • طراح پرس و جوی پویا: شما می ‌توانید داده ‌ها را بر اساس نیاز های کسب ‌و کار از داخل اکسل و از طریق کوئری ساز پویایش کاوش و دست کاری کنید. مجموعه‌ های داده‌ ای را فیلتر و تجمیع کنید، محاسبات را انجام بدهید، داده‌ ها را در صفحات گسترده بکشید و رها کنید و اطلاعات را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همه این کار ها از داخل خود اکسل قابل انجام اند.

معایب:

 • برنامه‌ های موبایلی بومی برای اندروید و iOS در دسترس نیستند.
 • کاربران نمی ‌توانند گزارش‌ ها را بدون ادغام با Power BI به اشتراک بگذارند.
 • این برنامه فقط در سیستم عامل ویندوز در دسترس است ، نه در لینوکس و مک.
 • فاقد قابلیت تحلیل پیشگو و پیش بینی است.

آینده اکسل چگونه است؟

همان طور که خود مایکروسافت اشاره کرده، اکسل هم چنان ارزشمند است. در ابتدا، بسیاری از عرضه ‌کنندگان برنامه هوی هوش تجاری اکسل را به عنوان یک رقیب می ‌دیدند. با این حال، به خاطر سهولت استفاده و آشنایی آن برای کاربران معمولی، تقریبا هر برنامه BI با آن ادغام می ‌شود.

استفاده از اکسل این بستگی به استراتژی ‌ای دارد که می خواهید دنبال کنید. این نرم ‌افزار هم چنان انتخاب برتر برای گزارش‌ های ساده و دقیق است که باید با سرعت ایجاد شوند. بسیاری از مشاغل ، به ویژه مشاغل کوچک، روزانه از اکسل برای تهیه گزارش و تجزیه و تحلیل استفاده می ‌کنند . با این حال، هیچ وقت برای این که یک پایگاه داده باشد و داده‌ ها را از طیف وسیعی از منابع استخراج کند، طراحی نشده است . اکسل یک ابزار ارائه عالی است البته نه برای محاسبات پیچیده داده‌ ها.

icon_lesson_plan-min   دانلود فیلم های آموزش صفر تا صد اکسل +جزوه

اما شرکت ‌هایی که توانایی خرید ابزار های BIرا دارند، می ‌توانند به کمک شان از طریق پردازش سریع ‌تر، مدیریت داده‌ ها و آنالیز فوری، تجزیه و تحلیل داده‌ های اختصاصی را بهتر انجام بدهند. بنابراین توصیه می ‌شود که از ابزار های Excel و BI در کنار هم استفاده کنند.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «آموزش پیاده‌ سازی هوش تجاری در اکسل»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید