آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان (همه نکات کاربردی)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
نوجوان در حال یادگیری برنامه نویسی
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 16 دقیقه
Banner Image

وقتی والدین، فرزندان نوجوان شان را می بینند که به راحتی و بدون هیچ دردسری با جدید ترین برنامه ها در کامپیوتر یا تبلت شان کار می کنند، معمولا تصور می کنند که آن ها دارند از طریق فناوری مهارت هایی که در آینده به دردشان خواهند خورد را تقویت می کنند.

اما حقیقت این است؛ با اینکه اکثر نوجوانان این روزها مشکلی در درک شیوه استفاده از جدیدترین دستگاه ها ندارند، اما تعداد کمی وقت شان را صرف یادگیری نحوه کار با آن ها می کنند و مصرف کنندگان منفعل فناوری باقی می مانند.

لپ تاپ مناسب برنامه نویسی: قبل از خرید حتما این 5 ویژگی را چک کنید

جامعه از نظر فناوری پیشرفته تر می شود و این به والدین بستگی دارد تا چه تدابیری بیندیشند که فرزندان شان با مهارت هایی که برای رویارویی با چالش های فردا نیاز دارند، رشد کنند و به فکر آینده و پیشرفتشان باشند.

کمک به فرزندتان در یادگیری کد نویسی مسلما بهترین کار برای پرورش او است ، زیرا ابزار هایی که برای تسلط بر فناوری های موجود در اطرافش نیاز دارد را در اختیارش قرار می ‌دهد و تکنولوژی را برایش قابل فهم و ملموس تر خواهد کرد.

چرا یادگیری کد نویسی برای دانش آموزان نوجوان بسیار مهم است؟

همه ما تا به حال هزاران بار این جمله را شنیده ‌ایم که کد نویسی آینده دار است.

در واقع یادگیری کد نویسی علاوه بر این که رویای ساختن برنامه یا یک بازی فوق العاده را برای دانش آموزان نوجوان محقق می کند، بلکه می تواند به دلایل مختلفی برای شان مفید هم باشد.

کد نویسی می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا از دنیای تکنولوژی سر در بیاورند و کنترلش را در دست بگیرند.

از دست ندهید: چند زبان برنامه نویسی داریم؟ چند تا باید یاد بگیریم؟

تقریبا همه ابعاد زندگی ما با نرم ‌افزار و کد نویسی درگیر است؛ از دستگاه ‌هایی که برای پخش برنامه‌ های تلویزیونی مورد علاقه‌مان استفاده می ‌کنیم تا زنگ هوشمندی که از در های ورودیمان محافظت می‌ کند.

با آموزش کد نویسی به دانش ‌آموزان نوجوان، باعث می شویم تا آن ها بهتر متوجه نحوه کار این دستگاه‌ ها شوند و قدرت و تواناییِ تغییر و اصلاح شان را مطابق با نیاز ها به آن ها می‌ دهیم.

مهارت های کد نویسی برای موفقیت در مشاغل آینده بسیار مهم خواهد بود

دانش آموز شما هر مسیر شغلی را در زندگی طی می کند، به احتمال زیاد باید با نرم افزار و فناوری تعامل بیشتری داشته باشد.

دستگاه‌ های هوشمند و الگوریتم ‌های پیچیده با سیستم های اکثر شرکت‌ ها و سازمان ‌ها عجین شده ‌اند. اکثر شرکت ‌ها در حال حاضر انتظار دارند که کارمندان شان تا حدودی از فناوری سر در بیاورند و مشاغل پردرآمد تر هم توقع دارند کسانی که استخدام می کنند، کمی مهارت برنامه ‌نویسی بلد باشند.

در حال یادگیری برنامه نویسی

کسانی که تسلط بیشتری در فناوری دارند و می توانند کار هایی مثل ایجاد یک صفحه گسترده سفارشی یا نگهداری یک وب سایت را انجام بدهند، در آینده موقعیت بهتری قرار خواهند داشت.

کدنویسی طیف گسترده ای از مهارت های شناختی را تقویت می کند

یادگیری کد نویسی فقط وارد کردن چند خط کد نیست. این کار می تواند به نوجوانان کمک کند تا مهارت های شناختی را تقویت کنند که به آن ها هم در مدرسه و هم زندگی به دردشان خواهد خورد.

کدنویسی به دانش ‌آموزان می ‌آموزد که چطور به صورت منطقی با مسائل برخورد و رویداد ها و وظایف را در مدرسه، در محل کار یا در زندگی روزمره سازماندهی و اولویت ‌بندی کنند.

همچنین به نوجوانان اهمیت توجه به جزئیات را می آموزد. از آن جایی که خطا های کوچک می تواند باعث ایجاد دردسر بزرگی شود، کد نویسی و رفع باگ می تواند مهارت لازم برای حفظ تمرکز و کار کردن و تکمیل جزئیات یک پروژه را به نوجوانان بدهد.

حتما بخوانید: 5 زبان برنامه نویسی امنیت ضدهکر

در واقع کد نویسی یک راه عالی برای تقویت مهارت های حل مسئله هم هست. در حقیقت بخش بزرگی از کد نویسی شامل شناسایی مشکلات مهم، فکر کردن به راه‌ حل ‌های ممکن (و اغلب خلاقانه) و در نهایت پیاده ‌سازی بهترین پاسخ با دستکاری یا حتی ایجاد برنامه ‌های کاملا جدید است.

مهارت حل درست مسئله تقریبا در هر مبحثی از علوم، تکنولوژی ، مهندسی و ریاضیات که دانش‌ آموز ممکن است بعدا آن را دنبال کند، حیاتی است و به طور کلی می ‌تواند برای مواجهه با پروژه‌ های روزمره بسیار مفید باشد.

کد نویسی از طریق یک رشته دانشگاهی عالی است

شرکت ها، دانشگاه ها هم به دنبال متقاضیانی هستند که کمی از توانایی های لازم برای کد نویسی برخوردار باشند.

تجربه کد نویسی می تواند راهی عالی برای نشان دادن نظم و انضباط، سازماندهی و پشتکار باشد، و به اساتید دانشگاه نشان بدهد که یک دانشجو آینده نگری و اراده لازم برای تقویت مهارت های مرتبط و لازم برای بازار کار را دارد.

آموزش کد نویسی به نوجوانان چه تفاوتی با آموزش کد نویسی به بچه های کوچک تر دارد؟

این روز ها فشار زیادی روی بچه ‌ها برای یادگیری کد نویسی وجود دارد و مقالات زیادی در مورد این که چرا و چطور والدین می ‌توانند در آموزش کد نویسی به کودکان کمک کنند، نوشته شده است.

اما وقتی نوبت به کد نویسی برای نوجوانان می رسد، همه چیز کمی پیچیده تر می شود.

نوجوانان در مرحله حساس گذر از دوران کودکی به بزرگسالی قرار دارند و نگرانی های بسیار متفاوتی نسبت به خردسالان دارند.

برنامه نویسی چیست؟ انواع آن و نکات کاربردی

والدین و معلمان هم اگر بخواهند به دانش آموزان نوجوان شان در یادگیری کد نویسی کمک کنند، باید این تفاوت ها را در نظر بگیرند.

نوجوان در حال کد نویسی

عواملی که می توانند آموزش کد نویسی به نوجوانان را آسان تر کنند

محرک های خارجی قوی تر برای کدنویسی

نوجوانان کمی بزرگ تر، عاقل تر و باتجربه تر از بچه های کوچک تر هستند.

آن ها تا حدی دنیای اطراف شان و آنچه از آن ها انتظار می رود را بهتر درک می کنند و می توانند فوایدی که کد نویسی برای شان دارد را بفهمند.

مثلا آن ها می توانند بفهمند برای این که یک مهندس یا توسعه دهنده برنامه یا بازی شوند، باید کمی کد نویسی یاد بگیرند.

حتما بخوانید (محبوب ترین مطلب ما): بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

آن ها همچنین درک می کنند که یادگیری کد نویسی می‌تواند گامی بزرگ برای رسیدن به یک شغل پردرآمد باشد، و به هر چیزی مثل برنامه نویسی که بتواند به آن ‌ها در برتر بودن در دانشگاه کمک کند، علاقه نشان می دهند.

این انگیزه های عملی و بیرونی اغلب باعث می شود تا نوجوانان نسبت به یادگیری کد نویسی اشتیاق نشان دهند.

انگیزه داخلی (ذاتی) بیشتر برای کدنویسی

در طول سال‌ ها، دانش‌ آموزان نوجوان فرصت ‌های بیشتری داشته اند تا خودشان را درگیر علایق یا سرگرمی ‌هایی مثل بازی ‌های ویدیویی، اردو های علمی، ابزار ها یا روباتیک کنند که با کد نویسی مرتبط هستند.

در حال حاضر دانش ‌آموزان نوجوانی که قادرند ارتباط بین نرم ‌افزار و علایق شان را بهتر درک کنند، ممکن است تمایل شخصی به کد نویسی نشان بدهند.

ظرفیت بیشتر مغز برای تفکر انتزاعی و به خاطر سپاری

یکی از مشکلاتی که بچه ها اغلب با کد نویسی دارند؛ این است که رده سنی زیر 12 سال معمولا در درک کامل ایده ها و مفاهیم انتزاعی مشکل دارند.

بسیاری از مفاهیم در برنامه نویسی و علوم کامپیوتر ماهیت کاملا انتزاعی دارند. در نتیجه، در دوره های برنامه نویسی مخصوص کودکان، اغلب باید زمان زیادی صرف توضیح ایده ها به روش هایی شود که آن ها بتوانند درک کنند. از طرفی خردسالان از نظر نوع مطالبی که می تواند به طور منطقی ارائه شود هم محدود هستند.

از آن جایی که نوجوانان مغز تکامل یافته تری دارند، معمولا می توانند مفاهیم علوم کامپیوتری را راحت تر هضم و سریع تر در دوره ها پیشرفت کنند.

نوجوان می تواند کاربرد کد نویسی را راحت تر درک کند

همان طور که نوجوانان بزرگ تر می شوند، خودبینی شان هم کمرنگ تر می شود و کم کم دنیای گسترده تر اطراف شان را هم می بینند.

وقتی بچه ‌های کوچک تر به یک کد فکر می‌ کنند، اغلب آن را به شکلی محدود تر و به عنوان راهی برای ساخت یک بازی ویدیویی، وادار کردن یک ربات برای انجام کار جالب و غیره می بینند.

اما از آن طرف چون نوجوانان تجربه بیشتری در تعامل با جامعه به دست می آورند، از مسائل و مشکلات آن هم آگاه تر می شوند.

با کمی کمک، آن ها می ‌توانند درک کنند که چطور می ‌توان از کد نویسی برای حل مشکلات گسترده ‌تر و روزمره استفاده کرد. آن ها به دیدگاهی واقع ‌بینانه ‌تر می رسند که می ‌تواند برای بر عهده گرفتن پروژه‌ های کد نویسی پیچیده‌ تر و عمیق ‌تر کردن یادگیری در طولانی مدت ترغیب شان کند.

پیشینه تحصیلی قوی تر و مهارت های پیشرفته تر

علوم کامپیوتر و کد نویسی فراتر از اصول اولیه، نیاز به منطق و مهارت های ریاضی پیچیده تری دارد که مسلما کودکان از آن بی بهره اند.

از سوی دیگر، نوجوانان ممکن است در ریاضیات و تفکر ریاضی قوی ‌تر باشند، زیرا با هندسه ، نمودار، جبر آمار و حتی حساب آشنا شده ‌اند که می ‌تواند به درک چیز هایی مثل متغیر ها، منطق بولی، الگوریتم ‌ها و داده ‌ها کمک شان کند.

منطق ریاضی به آن ها اجازه می دهد تا برنامه های پیچیده تری بنویسند و مفاهیم خاص کد نویسی را راحت تر درک کنند.

کودک برنامه نویس

چالش های منحصر به فردی که نوجوانان با آن روبرو هستند

نوجوانان با وجود بزرگ تر و بالغ تر بودن وقتی کد نویسی را یاد می گیرند، چالش هایی دارند که بچه های کوچک تر ندارند.

پرمشغله تر هستند

نوجوانان دوره‌ های متوسطه و دبیرستان، تکالیف ، ورزش، مشاغل نیمه ‌وقت، سرگرمی ‌ها و زندگی اجتماعی بسیار پیچیده‌ تری دارند که معمولا به آن ها اجازه نمی دهد تا به اندازه دانش ‌آموزان جوان ‌تر وقت آزاد برای یادگیری کد نویسی داشته باشند.

در نتیجه، ادغام دوره های یادگیری طولانی و وقت گیر برنامه نویسی با برنامه روزمره می تواند کمی دشوار باشد.

پیش داوری نسبت به توانایی های شان

متأسفانه، در سنین نوجوانی تجربیات تحصیلی منفی بسیاری از دانش ‌آموزان می ‌تواند ذهنیت آن ‌ها نسبت به خودشان، توانایی ‌ها و مهارت‌های شان را شکل بدهد. مثلا خیلی می شنویم که نوجوانان می گویند در ریاضیات بد هستند یا اصلا در دروسی که نیاز به فکر کردن دادن، خوب نیستند.

نوجوانان وقتی برای اولین بار وارد دنیای کد نویسی می ‌شوند، ممکن است از این که مجبورند از صفر شروع کنند احساس نا امیدی یا خجالت کنند و در نهایت به این نتیجه برسند که برای کد نویسی ساخته نشده ‌اند.

تمایل بیشتر به استقلال و انتخاب رشته توسط خودشان

والدینی که نوجوانان شان را تشویق به یادگیری کد نویسی می کنند هم ممکن است با این مشکل همیشگی که نوجوانان دوست ندارند به آن ها گفته شود چه کار کنند، مواجه شوند.

از آن جایی که نوجوانان بیشتر احساس استقلال می کنند، ممکن است بخواهند خودشان رشته تحصیلی شان را انتخاب کنند که ممکن است کد نویسی اولویت شان نباشد.

در نتیجه، والدینی که کد نویسی را به عنوان یک فعالیت یادگیری فوق برنامه پیشنهاد می کنند، ممکن است با مقاومت غیر منتظره و البته طبیعی فرزندشان مواجه شوند.

نکاتی برای آموزش کد نویسی به نوجوانان

1-به آن ها یادآوری کنید که هیچ وقت دیر نیست

اگر دانش ‌آموز نوجوانی دارید که تازه قصد یادگیری دارد، احتمالا دیده اید که او از این که باید از پایه شروع کند نا امید، خجالت زده یا مردد است و احساس می کند برای این کار دیر است.

درست است که بچه ها هر چه اصول اولیه کد نویسی را زودتر یاد بگیرند، بهتر است اما در هر سنی می توانند شروع کنند.

در واقع شاید بلوغ بیشتر، تمرکز عمیق ‌تر، حافظه قوی ‌تر، درک بهتر ریاضیات و تجربه کلی بیشتر در زندگی بتواند در کد نویسی به کارشان بیاید.

2-اهداف بلند پروازانه برای شان تعیین کنید

در آموزش کد نویسی به بچه ها به طور کلی والدین و معلمان سعی می کنند تا همه چیز را ساده و جذاب یاد بدهند تا کودک علاقه بیشتری به یادگیری پیدا کند.

از سوی دیگر، نوجوانان معمولا انتظارات بیشتری از خودشان و آنچه فناوری واقعا می تواند انجام بدهد، دارند. آن ها دوست دارند در مورد مشکلات، ایده های مبتکرانه و هوشمندانه تری بدهند.

با تعیین اهداف و پروژه ‌های کد نویسی پیچیده ‌تر، والدین و معلمان می ‌توانند از آگاهی و جاه ‌طلبی دانش ‌آموزان نوجوان شان استفاده کنند، آتش خلاقیت شان را شعله ‌ور کرده و آن ها را برای کد نویسی تشویق کنند.

3-علایق شان را در نظر بگیرید

همان طور که شخصیت نوجوانان تکامل می یابد، آن ها تمایل پیدا می کنند که بیشتر علایق شان مثل موسیقی، هنر، بازی های ویدئویی و ورزش را پرورش بدهند.

والدین باید به جای اینکه با آن ها مخالفت کنند، این علایق را به عنوان انگیزه های بالقوه قدرتمند بشناسند و از آنها برای کمک به دانش آموزان نوجوان خود بهره ببرند. اینجاست که خواهند دید از ادغام این علایق با کد نویسی چه معجزه ای حاصل خواهد شد.

به طور مثال نوجوانانی که دوست دارند بازی های ویدیویی انجام بدهند، ممکن است علاقه مند به ساخت بازی در Roblox باشند، یا کسانی که به ورزش علاقه مند هستند می توانند اپلیکیشن خودشان را بسازند و برای بهبود عملکرد شان از آن استفاده کنند.

در حال یادگیری برنامه نویسی

حتی کسانی که از معاشرت و ارتباط آنلاین لذت می ‌برند، هم می ‌توانند با ایجاد اپلیکیشن ‌های رسانه ‌های اجتماعی گرفته و ساختن و طراحی وب‌ سایت یا وبلاگ شخصی به کمک کد نویسی در این زمینه هم فعال باشند.

4-زیاد به آن ها فشار نیاورید

دانش آموز هنوز یک نوجوان است و دوست دارد که مستقل بماند. پس اگر احساس کند برای یادگیری چیزی تحت فشار است، طبیعتا سرپیچی می کند.

با اینکه کد نویسی یک مهارت بسیار حیاتی است، اما سخت گرفتن ممکن است باعث شود تا دانش آموز به هر چیزی جز برنامه نویسی علاقه نشان بدهد.

والدین به جای سخت گیری، باید تلاش کنند و محیطی مثبت و به دور از اجبار مهیا کنند. آن ها باید به دانش آموز کمک کنند تا برنامه نویسی را به چشم یک سرگرمی مفید نگاه کند. برخی از کار هایی که کمک می کند تا نوجوان به چنین دیدگاهی برسد، عبارتند از:

  • گفتگو درباره اخبار ، کتاب ها و فیلم های که در مورد کدنویس ها یا پروژه های موفق و جالب هستند را جزئی از صحبت های روزمره تان کنید.
  • مطمئن شوید که برنامه آن ها برای اضافه کردن یک فعالیت فوق برنامه مثل برنامه نویسی خیلی پر و شلوغ نیست.
  • دوره‌ های کد نویسی که بیشتر با سرگرمی‌ها و علایق معمولی آن‌ ها، مثل توسعه بازی‌ های ویدیویی، هماهنگی داشته باشد، پیدا کنید.
  • مطمئن شوید که شیوه یادگیری کد نویسی شبیه مدرسه نیست و انتظار نمره از نوجوان نداشته باشید. سعی کنید شیوه آموزش عادی و دوستانه تر باشد.
  • به نوجوانان اجازه بدهید که کد نویسی را بدون هیچ فشاری امتحان کنند و انتظار نداشته باشید آن را در آینده ادامه بدهند.
  • به آن ها وسایلی بدهید که جالب هستند و نیاز به کد نویسی دارند، مثل ربات کدنویس یا پهپاد. و به آن ها اجازه بدهید خودشان کشف شان کنند.
  • اجازه بدهید آن ها دور از خانه و از طریق فعالیت های فوق برنامه ای مثل کمپ های کد نویسی محلی یا کلاس ‌های آموزشی؛ کد نویسی را یاد بگیرند.

برای شروع یادگیری چه زبان های کد نویسی مناسب نوجوانان هستند؟

اس کیو ال SQL

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی امنیت سایبری که برای کارشناسان امنیت سایبری جایگاه ویژه ای دارد، SQL است. SQL برای مدیریت و ایجاد، نگهداری و بازیابی داده های پایگاه داده استفاده می شود.

از آن جا که این زبان اساس پایگاه داده های زیادی را تشکیل می دهد، هکر ها اغلب از آن برای نفوذ یا آسیب رساندن به داده های ذخیره شده استفاده می کنند. مثلا بسیاری از حملات پایگاه داده با نفوذ کد های SQL شروع می شوند و در آن ها از نقاط ضعف و آسیب پذیر برای سرقت اطلاعات حساس سوء استفاده می شود.

به همین دلیل، درک SQL و نقاط ضعف آن برای کارشناسان امنیت سایبری مهم است.

جاوا اسکریپت

Javascript یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن است که زبان مشترک اینترنت و سنگ بنای توسعه وب سایت به حساب می آید. در واقع ، اغلب این زبان برای ایجاد برنامه های وب، برنامه های تلفن همراه و حتی بازی های ویدیویی آنلاین انتخاب می شود.

جاوا اسکریپت می تواند یک انتخاب جالب و بسیار مفید برای یادگیری نوجوانان باشد، زیرا بسیار پرکاربرد (یکی از زبان های اصلی اینترنت است ) و همه کاره است و راه اندازی بسیار ساده دارد. برای دریافت آن فقط به یک مرورگر نیاز است.

یادگیری جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان سطح بالاتر، نسبت به برخی از زبان ‌های دیگر مثل روبی، آسان ‌تر است. این زبان به عنوان یک زبان برنامه‌ نویسی بخشنده تر است یعنی با وجود خطا های جزئی و مشکلات سینتکسی سعی می کند تا کد را اجرا کند، بنابراین لازم نیست نوجوان شما کاملا به مهارت تایپ مسلط باشد.

پایتون (پیشنهاد ما برای شروع)

پایتون یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن است که روز به روز بر محبوبیتش افزوده می شود.

پایتون با پشتیبانی از سایت ‌های محبوبی مثل فیس‌ بوک، ردیت و یوتیوب ، معمولا همان زبانی است که افرادی مثل دانشمندان داده، حسابداران ، کارشناسان تحلیل و آنالیز داده های مالی که می‌ خواهند داده ‌ها و پردازش داده‌ ها را مدیریت کنند، آن را بر می گزینند.

شاید جالب باشد اگر بدانید پایتون برای کسانی که در پیشرفته‌ ترین و پر تقاضاترین حوزه‌ های علوم کامپیوتری یعنی رایانش ابری، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کار می ‌کنند، یک اولویت است.

پایتون به غیر از توانایی اش در مدیریت داده ها، به خاطر ساده تر بودن نسبت به سایر زبان های سطح بالا هم شناخته شده و به همین خاطر مناسب مبتدی ها است.

این زبان از سینتکس نسبتا ساده ای که شبیه به زبان انگلیسی است، استفاده می کند، بسیار منعطف است و به عنوان یک زبان نسبتا بخشنده به کاربران اجازه می دهد تا اولین برنامه های شان را به سرعت بنویسند.

پایتون پشتیبانی گسترده و کتابخانه های زیادی هم دارد که به کاربران امکان می دهد تا کد های پیچیده و در عین حال خلاقانه تری بنویسند.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان (همه نکات کاربردی)»

    هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید