برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟ انواع آن و نکات کاربردی (به زبان ساده)

اساطیر زبان

همه ما با برنامه نویسی کامپیوتری که در طول 3 دهه گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است، کم و بیش آشنایی داریم. بسیاری از دانش ‌آموزان و دانشجویان این روز ها مایلند یکی از زبان های برنامه نویسی را انتخاب کنند تا بتوانند در آینده در شرکت فناوری رویایی شان مثل گوگل، فیسبوک، مایکروسافت، اپل و غیره، استخدام شوند و درآمد خوبی کسب کنند.

اما برنامه نویسی چیست؟

در این پست وبلاگ، اصطلاح برنامه نویسی یا Programming را برای تان تشریح خواهیم کرد و به کاربرد آن و بسیاری از اصطلاحات مرتبط دیگر خواهیم پرداخت.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

آشنایی با برنامه نویسی به زبان ساده

برنامه نویسی راهی است برای “دستور دادن به کامپیوتر برای انجام وظایف مختلف.”

گیج کننده است؟ اجازه بدهید در ادامه دقیق تر توضیح بدهیم.

حتما بخوانید: 5 زبان برنامه نویسی امنیت ضدهکر

“دستور دادن به کامپیوتر ” اساسا به این معناست که شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به کامپیوتر می دهید که به زبانی نوشته شده و برای سیستم قابل درک باشد. این دستورالعمل ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند. به طور مثال:

 • اضافه کردن 2 عدد
 • گرد کردن یک عدد و غیره

درست همان طور که ما انسان ها می توانیم چند زبان (انگلیسی ، اسپانیایی، ماندارین، فرانسوی و غیره) را بفهمیم، در مورد کامپیوتر هم همین طور است. کامپیوتر ها دستورالعمل هایی را می فهمند که به شکل نحوی یا با سینتکسی خاص به نام زبان برنامه نویسی نوشته شده باشد. ویدیوی زیر را ببینید:

 

وظایفی که در تعریف گفته شد؛ می توانند کار های ساده ای مثل اضافه کردن 2 عدد، گرد کردن یک عدد یا کار های پیچیده ای با دنباله ای از دستورالعمل های متعدد باشند. مثل:

 • محاسبه سود ساده با توجه به اصل سرمایه، رخ و زمان
 • محاسبه میانگین بازده سهام در 5 سال گذشته

2 کار فوق نیاز به محاسبات پیچیده دارد. آن ها را معمولا نمی توان با دستورالعمل های ساده ای مثل اضافه کردن 2 عدد و غیره بیان کرد.

پس برنامه نویسی به طور خلاصه روشی است که به کامپیوتر ها می گوید یک کار خاص را انجام بدهند.

word image 80416 2

چرا باید به فکر کدنویسی باشید؟

حتما می‌پرسید که چرا برای جمع کردن یا گرد کردن اعداد به کامپیوتر نیاز است؟ یا حتی برای محاسبه یک سود ساده؟ از این گذشته، حتی یک بچه پایه هشتم هم به راحتی می تواند چنین کار هایی را با اعداد بزرگ تر انجام بدهد. برنامه نویسی برای چه استفاده می شود؟ کامپیوتر ها چه مزایایی دارند؟

خب، کامپیوتر ها مزایای بسیار زیادی دارند:

 • سریع هستند: کامپیوتر ها به طرز شگفت انگیزی سریع هستند. اگر بدانید چه طور از قدرت برنامه نویسی کامپیوتر به درستی استفاده کنید، می توانید با آن معجزه کنید. برای یک کامپیوتر معمولی امروزی، جمع دو عدد که هر کدام می تواند به بزرگی یک میلیارد باشد، به قدر یک نانو ثانیه طول می کشد. دوباره بخوانید، یک نانو ثانیه! این یعنی یک کامپیوتر در 1 ثانیه می تواند حدود یک میلیارد جمع انجام بدهد. آیا انسانی هست که بتواند این کار را انجام بدهد؟ یک میلیارد جمع در ثانیه را فراموش کنید، انسان معمولی حتی نمی تواند 10 جمع را در یک ثانیه انجام بدهد. بنابراین، کامپیوتر ها سرعت فوق العاده ای دارد.
 • ارزان هستند: فرض کنید یک تحلیلگر بازار سهام بودید و مجبور بودید داده های مثلا 1000 سهام را زیر نظر بگیرید تا بتوانید به سرعت آن ها را معامله کنید. مطمئنا اگر بخواهید این کار را به صورت دستی انجام بدهید، دچار دردسر می شوید! این کار به ضررتان تمام می شود زیرا ممکن است در زمانی که شما در حال انجام محاسبات تان بر روی عملکرد سهام هستید، قیمت تغییر کند. راهکار جایگزین دیگر این است که افرادی را استخدام کنید تا بتوانید بر سهام بیشتری به صورت موازی نظارت کنید. این یعنی هزینه های شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. ناگفته نماند که اگر برخی از کارمندان شما در این فرآیند مرتکب خطای محاسباتی شوند، باز هم با مشکل مواجه خواهید شد. ممکن است در نهایت تمام سرمایه تان را از دست بدهید! حالا این کار را با زمانی که از کامپیوتر استفاده می کنید، مقایسه کنید. کامپیوتر ها می توانند حجم عظیمی از اطلاعات را به سرعت و به صورت قابل اعتماد پردازش کنند. 1000 سهام برای کامپیوتر ها در قرن 21 چیزی نیست.
 • می توانند 7*24 کار کنند: کامپیوتر ها می توانند هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز بدون خستگی کار کنند. بنابراین اگر کاری دارید که واقعا حجیم است، می توانید بدون نگرانی آن را به کمک برنامه نویسی به کامپیوترتان بسپارید و با آرامش بخوابید.

یک زبان برنامه نویسی چه زبانی چیست؟

همان طور که در بالاتر هم گفته شد، کامپیوتر ها دستورالعمل هایی را می فهمند که به شکل نحوی خاصی به نام زبان برنامه نویسی نوشته شده اند. یک زبان برنامه نویسی راهی را برای برنامه نویس فراهم می کند تا یک وظیفه و عمل را برای کامپیوتر ترجمه کند تا این سیستم بتواند آن را اجرا کرد. برخی از زبان های برنامه نویسی محبوب عبارتند از پایتون، سی ، سی پلاس پلاس، جاوا و غیره.

word image 80416 3

از دست ندهید: چند زبان برنامه نویسی داریم؟ چند تا باید یاد بگیریم؟

چرا باید برنامه نویسی کامپیوتر را یاد بگیریم؟

حالا که چیز های زیادی در مورد برنامه نویسی می دانید، سوال بزرگی که باید به آن پاسخ داده شود؛ این است که چرا باید برنامه نویسی کامپیوتر را یاد بگیرید؟ بیایید ببینیم چرا:

 • برنامه نویسی سرگرم کننده است: به کمک برنامه نویسی می توانید بازی ها، صفحه وبلاگ یا نمایه شخصی تان، یک سایت شبکه اجتماعی مثل فیسبوک، یک موتور جستجو مثل گوگل یا یک پلتفرم تجارت الکترونیک مثل آمازون بسازید! سرگرم کننده نیست؟ تصور کنید بازی دلخواه تان را خودتان بسازید، آن را در پلی استور قرار دهید و هزاران بار دانلود شود!
 • خلق یک شاهکار برای یک شرکت فناوری : ستون اصلی شرکت های فناوری امروزی مثل گوگل، فیس بوک، مایکروسافت ، اپل، آمازون و بسیاری دیگر، برنامه های کامپیوتری غول پیکری هستند که با همکاری هزاران برنامه نویس ماهر نوشته شده اند. اگر هوش تجاری مناسبی دارید، دانستن برنامه نویسی می تواند حتی به فکر تاسیس یک شرکت بزرگ فناوری هم بیفتید.
 • حقوق بسیار خوب: برنامه نویسان کامپیوتر تقریبا در سراسر جهان حقوق بسیار خوبی می گیرند. برنامه نویسان خبره در سیلیکون ولی سالانه میلیون ها دلار درآمد دارند. تعداد کمی از شرکت ‌ها هستند که سالانه حقوق 100000 دلار پرداخت می کنند.

حالا اجازه بدهید یک برنامه واقعی را با هم بنویسیم.

word image 80416 4

حتما بخوانید (محبوب ترین مطلب ما): بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

نوشتن اولین برنامه

پایتون یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد و مبتدی پسند است. می توانید پایتون را از اینجا دانلود کنید:

https://www.python.org/downloads/

بعد از دانلود، Installer را اجرا کنید تا پایتون روی دستگاه تان نصب شود.

حالا اولین کد پایتون را بنویسید. ویرایشگر متن مورد علاقه تان را باز کنید (ما Sublime Text را توصیه می کنیم) و 3 خط زیر را کپی و جایگذاری کنید:

a = 54

b = a ** 8

print b

فایل را با عنوان my_first_program.py روی دسکتاپ تان ذخیره کنید.

حالا بسته به نوع سیستم عامل تان یکی از کار های زیر را انجام بدهید:

 • ویندوز: خط فرمان را باز و python my_first_program.py را تایپ کنید.
 • Ubuntu/Mac: ترمینال را باز و python my_first_program.py را تایپ کنید.

وقتی Enter را فشار می دهید، چه چیزی روی صفحه می بینید؟ تقریبا بلافاصله بعد از فشار دادن کلید enter، اعداد زیر را مشاهده خواهید کرد:

72301961339136

این کد ضرب دو عدد 58 و 4 است که توسط کامپیوتر شما در یک چشم به هم زدن محاسبه می شود! یک انسان معمولی چند دقیقه طول می کشد تا به نتیجه برسد . قدرت یک کامپیوتر را می بینید؟

شما اولین برنامه تان را نوشتید. اما بگذارید ببینیم این دستورات چه طور اجرا می شوند.

a = 54

ما در این جا یک جایبان یا “placeholder” به نام a داریم که مقدار 54 را به آن اختصاص می دهیم.

b = a ** 8

در این جا، مکان دیگری را به نام b معرفی می کنیم که مقدار a**8 را به آن اختصاص می دهیم . در این جا، مقدار a عدد 54 است. بنابراین، ما به طور موثر 54**8 را محاسبه می کنیم . اما علامت “**” چیست؟ عملگر ** “توان” است و a**b هم یعنیab .

print b

در نهایت بعد از انجام محاسبات، می خواهیم نتیجه را روی صفحه نشان بدهیم. برای این کار از عبارت print استفاده کرده ایم که اساسا نتیجه را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

حتما بخوانید: آموزش صفر تا صد همه زبانهای برنامه نویسی

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست