اندازه گذاری

آموزش کامل اندازه گذاری در اتوکد (و نکات نوشتن متن)

اساطیر زبان

مقاله های آموزشی مختلف در مورد اتوکد امکانات و ویژگی های مختلف این نرم افزار را بررسی می کنند. اگر اصول اولیه اتوکد را درک کنید، یادگیری آن نسبتاً آسان خواهد شد. پس از اتمام ترسیم، می توانید برای تعیین اندازه اشیا به آن ها را اندازه گذاری کنید. برای یادگیری نحوه اندازه گذاری در اتوکد، این مقاله را مطالعه کنید.

بخش اول: آموزش اندازه گذاری

مرحله ۱ – گزینه Linear را انتخاب کنید

اندازه گذاری در اتوکد به ترسیم های شما اضافه شده و جلوه نهایی و کاملی به آنها می دهد. نقشه های معماری باید دارای اندازه گذاری دقیق باشند. اندازه گذاری یک ترسیم در اتوکد بسیار ساده است. یک طرح اولیه بکشید در قسمت بعد آن را اندازه گذاری خواهیم کرد.

 


اتوکد

توی این پک فوق العاده، اتوکد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! اتوکد مادر نرم افزارهای مهندسیه، فقط توی 2 هفته قورتش بده، یه سر و گردن بالاتر از بقیه، یا اصلا پول دربیار!


 

ابزار اندازه گذاری در پنل “Annotation” موجود است. اندازه گذاری های مختلفی وجود دارند که می توانید آنها را انتخاب کنید. برای اندازه گذاری یک خط ساده، گزینهLinear را انتخاب کنید.

word image 234

مرحله ۲ – یک اندازه گذاری Linear اضافه کنید

اکنون روی دو نقطه روی خطی که می خواهید اندازه گیری کنید کلیک کنید. اتوکد به طور خودکار اندازه آن را در ترسیم نشان خواهد داد.

word image 235

مرحله ۳ –اندازه گذاری اشیای مدور

شما می توانید به اشیا مدور در اتوکد اندازه اضافه کنید. برای دسترسی به شعاع دایره، فرمان آن را از پنل بالا انتخاب کنید.

شی را انتخاب کرده، و برای نهایی کردن انتخاب خود کلیک راست کنید سپس شعاع را اضافه کنید.

از زبانه ” Annotate” در بالا می توانید اندازه گذاری های CAD را اضافه کنید.

word image 236

مرحله ۴ – اندازه های واقعی را اضافه کنید

اگر می خواهید اندازه های واقعی اشیا را به جای اندازه های ترسیم مشخص کنید، از گزینه های موجود در پنل ” Annotate” گزینه Dimjogline را انتخاب کنید. این علامت را می توان به خط اندازه گذاری اضافه کرد، اتوکد آن را در هیچ جای دیگر اضافه نخواهد کرد.

خط اندازه گذاری را برای اضافه کردن این گزینه انتخاب کرده و سپس برای نهایی کردن انتخاب خود راست کلیک کنید.

اندازه گذاری ها در اتوکد به ترسیم اضافه می شوند تا تفسیر دقیق آن امکان پذیر باشد.

در معماری اغلب باید اندازه گذاری ها را به ترسیم خود اضافه کنید بنابراین باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید. یک روش آسان برای یادگیری اندازه گذاری در اتوکد یادگیری ترفندهای مختلف اتوکد و ویژگی های آن است.

word image 237

آموزش اتوکد: Dimension Text

حاشیه نویسی یک پروژه مهمترین بخش یک پروژه CAD است، زیرا چاپ یک ترسیم بدون اندازه گذاری پروژه شما را غیرقابل استفاده خواهد کرد.

تقریباً همیشه سبک اندازه گذاری باید متناسب با مقیاس پروژه ای که در حال کار روی آن هستید باشد. بنابراین باید بدانید که چگونه می توانید مقیاس Dimension-text و پارامترهای دیگر مانند فاصله افست متن، dimension lines، اندازه فلش ها و موارد دیگر را تنظیم کنید.

Dimension Text اتوکد

برای تغییر پارامترهای اندازه گذاری، می توانید از خط فرمان استفاده کنید: DIMSTYLE.

word image 58

اگر DIMSTYLE را تایپ کنید و ENTER را فشار دهید، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

word image 59

شما می توانید تصمیم بگیرید یک سبک کاملاً جدید ایجاد کنید یا فقط حالت پیش فرض را تغییر دهید. در اینجا ما روی تغییراتی که می توانید ایجاد کنید و چگونگی تأثیرگذاری آنها در هر ترسیم، تمرکز خواهیم کرد.

برای استفاده از متن نامرئی در اندازه گذاری خود، می توانید از طریق زبانه Text، ارتفاع، سبک متن، رنگ متن و موارد دیگر را تغییر دهید.

اگر متن شما در مقایسه با اندازه ترسیم ها خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است، ممکن است بخواهید ارتفاع آن را بکشید و با طرح خود مطابقت دهید.

word image 60

ممکن است بخواهید Offset from dim line را نیز تغییر دهید، که فاصله اندازه را از dim line (خط اندازه گیری) تعیین می کند.

word image 61

در تصویر اول مشاهده می کنید که متن نامناسب است، افزایش مقدار offset from the dim line اجازه می دهد تا متن را به سمت بالا بکشید. (همانطور که در تصویر دوم قابل مشاهده است)

نمادها و فلش ها

زبانه Symbols and Arrows مانند تصویر زیر است.

word image 62

شما می توانید با سبک فلش ها و اندازه آنها بازی کنید.

word image 63

این زبانه همچنین امکان کنترل اندازه پیکان فلش ها را نیز به شما می دهد.

word image 64

خط

این زبانه نیز می تواند بسیار مفید باشد.

word image 65

در اینجا شما می توانید فاصله آفست را از مبدا تغییر دهید.

word image 66

دقت

با استفاده از این زبانه می توانید دقت اندازه گذاری های خود را تعیین کنید، می توانید تصمیم بگیرید که فقط یک رقم اعشار داشته باشید، یا بیشتر یا بدون اعشار. همچنین می توانید اندازه ها را گرد کنید.

برای کسانی که مایل به تغییر جداکننده اعشار هستند نیز این امکان وجود دارد.

word image 67

مطمئناً گزینه های بیشتری نسبت به آنچه در این مقاله توضیح داده ایم وجود دارند. آنها را بررسی کنید و ببینید چه تاثیری روی اندازه های شما خواهند گذاشت.

برخی از صنایع دارای استانداردهایی برای اندازه گذاری های پروژه ها هستند، ممکن است بخواهید آنها را بررسی کنید تا در مورد چگونگی تنظیمات پروژه خود مطمئن شوید.

اصول استفاده از اندازه گذاری

 1. کلیه خطوط اندازه گذاری ، فرمت و راهنما باید باریک، مشخص و تیره باشند (.۵mm/2H).
 2. خطوط فرمت نقاطی را که اندازه ها بین آنها اعمال می شوند را نشان می دهند. آنها عمود بر خطوط اندازه گیری کشیده می شوند، با یک فاصله مرئی  (~۱/۳۲″)بین آنها و شی شروع کنید و با فاصله  ۱/۸″ (۳٫۲ mm) از آخرین فلش تمام کنید.
 3. هر اندازه باید با فلشی که خطوط فرمت را لمس می کند و در جهت مخالف است خاتمه یابد. سر فلش ها به صورت آزاد با سرب  .۷mm/HBکشیده می شود. خط فقط باید در مرکز تقریبی اشکال شکسته شود.
 4. اندازه های نشان داده شده با خطوط اندازه گذاری و پیکان فلش ها باید در پایین ترسیم (سیستم یک طرفه) قرار داده شوند.
 5. کلیه اندازه ها باید به صورت اعشاری ارائه شوند. وقتی اندازه ها در مقیاس اینچ ارائه می شوند، صفرهای اصلی از اندازه های کمتر از ۱٫۰۰ حذف می شوند.
 6. هنگامی که تمام اندازه های یک ترسیم در مقیاس اینچ ارائه می شوند، علامت اینچ (“) حذف می شود، در مورد میلیمتر نیزهمین طوراست. اگر از واحدهای متریک استفاده شده باشد، کلمه METRIC در یک نقطه در قسمت پایین برگه ترسیم نمایش داده خواهد شد.
 7. خطوط اندازه گذاری هرگز نباید با خطوط شی یا خطوط وسط روی یکدیگر قرار بگیرند و خطوط فرمت نیز همین طور. اگرچه، هر دو ممکن است به عنوان خطوط فرمت مورد استفاده قرار بگیرند.
 8. خطوط فرمت و خطوط اندازه گذاری در صورت امکان نباید یکدیگر را قطع کنند. و اگر نتوانید از آن اجتناب کنید، هیچ یک از خطوط نباید شکسته باشند. اما اگر خطوط فرمت خطوط اندازه را از طریق فلشها قطع کنند، ممکن است شکسته شوند.
 9. اندازه ها باید حداقل ۳/۸″ (۱۰ mm) ازخطوط خارجی اشیا ، و حداقل ۱/۴″ (۶ mm) از یکدیگر فاصله داشته باشید. اندازه ها باید کاملا مشخص باشند. حالت استاندارد این است که کوتاهترین اندازه نزدیک به اشیا و خطوط اندازه گذاری موازی مجاور را در فاصله دورتر از اشیا با توجه به طول آنها قرار دهید.
 10. اندازه گذاری ها در خارج از محدوده خطوط خارجی قرار می گیرد. (به قانون شماره ۱۱ مراجعه کنید).
 11. اگر قرار گرفتن اندازه ها در خارج از محدوه دید منجر به موارد زیر شود (الف) اندازه هایی که بیش از فاصله ای که نشان می دهند هستند، (ب) خطوط فرمت طولانی و گیج کننده یا خطوط راهنمایی که خطوط دیگر ترسیم را قطع می کنند، یا (ج) هرگونه سردرگمی در درک محلی که اندازه ها باید اعمال شوند، ممکن است در نزدیکی فاصله ای که نشان می دهند، در داخل محدوده دید قرار بگیرند.
 12. با فاصله کمتر از ۱/۲” (۱۲٫۷ mm) ، فضای بین خطوط فرمت برای سر فلش ها و شکل ها بسیار کوچک می شود. برای این اندازه های کوچک ممکن است از روش های نشان داده شده استفاده شود. هر اندازه باید دارای دو سر فلش باشد که در جهت مخالف قرار دارند. اندازه ها می توانند سر فلش ها را به اشتراک بگذارند.
 13. در جایی که چندین خط اندازه موازی در یک گروه وجود دارند، ارقام اندازه ها باید به گونه ای باشند که با یکدیگر تداخل نداشته باشند.
 14. علامت ها همیشه باید به صورت افقی در صفحه قرار بگیرند تا از پایین ترسیم خوانده شوند (.۷mm HB).

ویدیوی آموزش کامل اندازه گذاری در اتوکد

 

دانلود ویدیو

ویدیوی آموزش اندازه گذاری اتوکد در معماری

 

دانلود ویدیو

بخش دوم: کار با متن

متن

annotation-in-AutoCAD

این پالت، ابزارهایی را ارائه می کند که به نوشتن متن در منطقه ترسیم کمک می کنند. متن ها پس از ایجاد در اتوکد مانند اشیا معمولی خواهند بود. شما می توانید آنها را جابجا کنید، کپی کنید و مانند یک تصویر با آنها رفتار کنید.

ایجاد متن در اتوکد

annotation-in-AutoCAD

Multiline Text (دستور MTEXT)

این دستور به شما این امکان را می دهد که یک شی multiline text در اتوکد ایجاد کنید. برای استفاده از آن، ابتدا باید در منطقه ترسیم جایی که می خواهید متن ظاهر شود را مشخص کنید، سپس متن خود را وارد کنید.

تصویر زیر نمونه متنی که با استفاده از MTEXT ایجاد شده است را نشان می دهد.

annotation-in-AutoCAD

پس از ایجاد متن (یا در حال ایجاد آن)، می توانید: سبک و قالب بندی آن را مشخص کنید، پاراگراف ایجاد کنید، نماد وارد کنید، متن را در ستون های مختلف قرار دهید و غیره.

Single LINE (دستور TEXT)

برخلاف Multiline Text، TEXT به شما اجازه می دهد یک شی single line text  در اتوکد ایجاد کنید. تفاوت عمده فرمان TEXT با MTEXT در این است که در زمان ایجاد یک شی text با دستور TEXT، هر بار که کلید ENTER را فشار دهید، یک متن جداگانه ایجاد می شود. این متن ها می توانند به طور جداگانه انتخاب شوند و حرکت کنند.

فرمان TEXT همچنین به شما اجازه می دهد تا با تغییر جهت گیری متن ها آنها را ایجاد کنید.

annotation-in-AutoCAD

اندازه گذاری

annotation-in-AutoCAD

Linear ،  Aligned،  Angular، Radius و Diameter.

learn-AutoCAD-basics-in-21days

دستور DIMLINEAR

DIMLINEAR برای اندازه گذاری خطوط افقی یا عمودی بکار می رود.

annotation-in-AutoCAD

تنظیمات DIMLINEAR

در حین استفاده از این دستور می توانید از طریق پنجره فرمان از موارد زیر استفاده کنید.

annotation-in-AutoCAD

دستور Mtext برای دسترسی به ویژگی های اندازه گذاری متن، textبرای ویرایش آن، Angle برای چرخش متن، Horizontal و Vertical برای جهت گیری اندازه گذاری و Rotate برای چرخش dimension line بکار می روند.

چگونه می توانیم با استفاده از دستور DIMLINEAR به موارد زیر برسیم؟

شکل ۱

annotation-in-AutoCAD

شکل ۲

annotation-in-AutoCAD

دستور DIMSTYLE

DIMYTYLE دستوری است که به شما کمک می کند تا به Dimension Style manager دسترسی پیدا کنید.

annotation-in-AutoCAD

اگر روی دکمه modify در سمت راست کلیک کنید، موارد زیر نمایش داده خواهند شد.

annotation-in-AutoCAD

از طریق این پنجره می توانید کلیه ویژگی های dimension style پروژه خود را تغییر دهید.

در پایان لازم است یادآوری کنیم که کلید یادگیری این اصول تمرین است.

بسیار کاربردی

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید ، من وقتی که میخوام با دایمنشن یک اندازه از دیوار تا مثلا فاصله ۳ متر دستی بنویسم بعد از زدن اینتر اتوماتیک تبدیل به صفر میشه یا یک صدم ، حتی اتوکد رو حذف و نصب کردم دوباره تغییری نکرد ، اتوکد ۲۰۱۸

  پاسخ
 • سلام برای ذخیره کردن استایل برای همیشه باید چیکار کنم چون وقتی برنامه را میبندم استایلی که ساختم پاک میشه ممنون میشم اگه جواب بدید

  پاسخ
 • وقتی همه تنظیم هارو درست کردیم چجوری بزنیم که فعال بشن وقتی اوکی میزنم فعال نمیشن

  پاسخ
 • سلام . من وقتی اندازه گیری رو انجام میدم اندازه خط خیلی کوچیک نوشته میشه به طوری که قابل خواندن نیست . از اتوکد 2021 استفاده میکنم . لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  پاسخ
  • سلام روی عدد مورد نظر کلیک کنید در گزینه انوتیشن annotatin گزینه dimision گزینه diision styl روی گزینه ها حرکت کنید تا انازه استاندارد مسخص شود

   پاسخ
 • سلام. در هنگام گرفتن پی دی اف از فایل اتوکد اندازه گذاری ها گرچه در پیش نمایش درست نشان میده اما در پایان کار تغییر میکنه، مثلا 5.23 رو 2.4 نشون میده، باید چیکار کرد؟ با تشکر

  پاسخ
 • ببخشید کسی بلده چگونه فشار بر روی ستون هارو با اتو کد اندازه بگیریم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست