نکات رویت

آموزش ۱۰۰ نکته مهم و کاربردی که هر کاربر نرم افزار Revit باید بداند!

اساطیر زبان

نکاتی برای کار با نرم افزار رویت در همه نسخه ها وجود دارد که نه تنها کار شما را اصولی تر پیش می برند بلکه باعث افزایش سرعت مدلسازی و طراحی خواهند شد. این مطلب از زبان حرفه ای های رویت نگارش شده است.

بین Callouts و Details تفاوت وجود دارد

هنگامی که شما یک Plan یا Elevation یا Section ایجاد می کنید، گزینه ” Regular” و یا ” Details ” را انتخاب می کنید. نکته مورد علاقه این است که شما می توانید از Detail Callout برای “cut” یک نمایه از یک بخش به بخش دیگر استفاده کنید؛

 


رویت

توی این پک فوق العاده، رویت معماری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون کلاس، مدلینگ کن، شبیه سازی … معمار بی رویت مانند زنبور بی عسله! باهاش حسابی پول در بیار!


 

word image 62

نمایش نام در مقابل عنوان در شیت ها

نامهای ویو ها باید برای هر ویو یکتا باشد. زمانی که یک ویو را به یک صفحه اضافه می کنید باید به آن نام اختصاص دهید. پارامتر Title بر روی شیت ها لازم نیست منحصر به فرد باشد!

word image 63

View templates را دست نزنید.

با تنظیمات View Templates تا زمانی که کاملا حرفه ا نباشید، کاری نداشته باشید.

پنهان کردن مقیاس ها

این پارمتر اجزا را که از یک مقیاسی بزرگتر باشند نمایش نمی دهد و باعث میشود که ویوی خلوت تری داشته باشید.

word image 64

نمایش پارامترهای مدل

یک پارامتر در ویو ها به نام ” Display Model وجود دارد که امکان می دهد به سرعت و به آسانی هر عنصر در مدل را قابل مشاهده یا پنهان کنید.

word image 65

حتما بخوانید: ۱۵ وبسایت فوق العاده برای دانلود رایگان فمیلی/آبجکت های رویت

سطح جزییات بر اساس طبقه بندی

ویوی شما تنظیمات سطح جزییات خود را دارد که بر اساس آن ترسیم ها انجام می شوند، اما فراموش نکنید که می توانید آن تنظیمات را تغییر دهید

word image 66

بیش از حد محدود نشوید

محدودیت ها یک راه خوب برای نگه داشتن اجزایی هستند که می خواهید آنها را در ویو داشته باشید. با این حال، محدودیت بیش از حد در یک مدل می تواند مدل سازی را سخت کند. فقط عناصری را در مدل خود محدود به حظور کنید که ضروری است.

نمایش نوار ابزار کنترل

فراموش نکنید دسترسی سریع به بسیاری از تنظیمات در هر ویو در نوار کنترل ابزار امکان پذیر است.

word image 67

حذف موارد غیر ضروری

احتمالا، شما به همه اجزا نیاز ندارید. نمایش های جدید واقعا بر اندازه مدل یا عملکرد تاثیر نمی گذارد، اما آنها قطعا کاربران را گیج می کنند و پیشرفت کارها را آهسته می کنند.

ویو های (دید) ترجیحی

نیاز به مشاهده تنظیم گرافیکی و جزییات برای یک ثانیه دارید؟ View Template را خاموش نکنید، فقط خواص موقتی را روشن کنید و سپس آن را خاموش کنید.

word image 68

ارجاع به سایر ویو یا نمایه ها

اگر میخواهید به نمایه ای که قبلا ایجاد کرده اید مراجعه کنید نیاز به تلاش دوباره نیست. در کادر تنظیمات خود، علامت کادر « Reference other view» را فعال کنید.

word image 69

تکرار ساخت یک تگ و ویو (view)

بسیاری از افراد علاقه مند به صرفه جویی در وقت می توانند از روی یک ویو نسخه دوباره ایجاد کنند. اگر این ویو دارای یک تگ باشد، تگ نیز تکرار خواهد شد.

word image 70

سازماندهی حاشیه ها

آیا شما قسمتی را در صفحه قرار داده اید و ناپدید شده است؟ نگاهی به حاشیه ها داشته باشید. احتمالا خارج از حاشیه است.

word image 71

تگهای نامربوط را چاپ نکنید

برای نمایش یا عدم نمایش تگ ها در در کادر محاوره ای option در Print Setup کلیک کنید.

word image 72

اجتناب از استفاده بیش از حد از لینک های DWG

داشتن لینک های DWG بیش از حد می تواند سرعت مدل را کند و آهسته بنماید. به آنها بیش از حد تکیه نکنید.

هرگز فایل CAD را وارد نکنید

با توجه به اینکه زمانی که من می گویم “هیچ وقت ” معمولا “۹۹٪ اوقات ” را ذکر می کنم؛ اما واقعا، وارد کردن یک فایل CAD فقط باعث اضافه کردن مقدار زیادی مطالب هرز به مدل می شود.

word image 73

Revit به مرز شیت های پرینت شما اهمیتی نمی دهد

Revit سعی خواهد کرد همه چیز روی صفحه نمایش را در یک نظر چاپ کند؛ بنابراین عناصر تصادفی را در خارج از مرز های شیت قرار ندهید زیرا نرم افزار آنها را چاپ می کند.

شیت ها نیز نمایش داده می شوند

شیت ها در پایگاه داده مدل Revit مشاهده می شوند. در حقیقت، آنها دارای تنظیمات گرافیکی Visibility Graphics هستند. فقط به یاد داشته باشید که این تنظیمات بر روی نمایش هایی که بر روی شیت قرار دارند تاثیر نمی گذارد. به معنای آن است، اگر دیوارها را در تنظیمات VG Sheet خاموش کنید، دیوارها در طرح، به آن اهمیتی نمی دهند و در آنجا قابل مشاهده هستند.

پنجره های اضافی را ببندید

با استفاده از دکمه Close Hidden Windows، نمایش های تصادفی را ببندید چون رم کامپیوتر شما را اشغال می کنند.

word image 74

از خطوط نازک استفاده کنید

ضخامت تمام خطوط خود را به ۱ پیکسل کاهش دهید و ببینید که همه چیز ساده تر است. خطوط نازک هم در کار و هم در چاپ بهتر هستند.

word image 75

آینه، آینه ی روی دیوار

در نرم افزار آینه دارید. به معنای واقعی کلمه چیز جالبی است. در هنگام استفاده از آن مراقب باشید گاهی اوقات باعث نمایش چیزهایی که نباید، می شوند.

آیا باید گروه بندی دقیق باشد؟

جزییات را دقیق ثبت کنید و سعی کنید از فایل ها و کامپونت ها بک آپ داشته باشید.

word image 76

حتما بخوانید: نحوه ترسیم در، پنجره، دیوار و پشت بام ساختمان مسکونی در Revit architecture

عناصر پنهان

Revit ابزارهایی دارد که موقتا موارد را پنهان می کنند. در حالی که این پنهان سازی دائمی نیست. قابلیت مخفی سازی موقت به طور خاص طراحی شده است و یک ابزار عالی با یادآوری بصری عالی است.

word image 77

اندازه تگ خروجی در مقابل اندازه نمایش داده شده

هنگامی که شما برای اولین بار برش مقطعی از یک بخش ایجاد می کنید، اندازه آن برابر اندازه نمایش است، اما می توانید به عقب برگردانید و اندازه ها را تغییر دهید.

word image 78

خطوط مدل و جزئیات خطوط

خطوط مدل و جزییات آنها را دقیقا یکجور در مدل قرار دهید. به یاد داشته باشید که خطوط مدل عناصر مدل هستند و در همه جا نشان داده می شوند؛ جزئیات خطوط حاشیه نویسی (annotation) هستند و جزویژگی های نمایه (View Specific) هستند. اگر در ترسیم خطوط اشتباه کردید از دکمه Convert Lines می توانید برای برگرداندن استفاده کنید.

word image 79

حتما بخوانید: دانلود جدیدترین و بهترین کتاب رایگان آموزش رویت MEP به زبان فارسی

۳D در مقابل ۲D

عناصر پایه مدل (شبکه ها، سطوح) در هر وجهی دارای حالت سه بعدی و دو بعدی می باشند

علایم آنها چالش برانگیز است اما اساسا ” Project Wide ” به معنی ۳D و “View Specific” برای ۲D است.

word image 80

حداکثر کردن سطوح و شبکه بندی ها

گاهی اوقات شما یک مدل را ایجاد میکنید و سطوح (شبکه بندی) را نیز ایجاد می کنید و سپس بخشی از نقشه را خارج از سطوح و شبکه بندی ترسیم می کنید. در نتیجه در برخی جاها خطوط سطح و ارتفاع را نمی بینید. با استفاده از تابع Maximize 3D Extents، سطوح و شبکه ها را در سراسر مدل گسترش دهید تا مشکل حل شود.

word image 81

پیوستن و عدم پیوستن با Geometry

Join Geometry یک ابزار عالی است که می تواند به پیوند عناصری که به درستی وصل نشده اند کمک کند. گاهی اوقات Revit عناصری را که مایل نیستید به هم بپیوندند، پیوند می دهد. از ابزار Unjoin Geometry برای آنها استفاده کنید.

word image 82

حتما بخوانید: معتبرترین موسسات برگزار کننده کلاس رویت معماری و عمران

ویدیویی که بسیاری از دستورات بالا را در خود دارد:

 

دانلود ویدیو

برای همه کاربران رویت

برای کاربران رویت معماری

برای کاربران رویت سازه

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام من چطور مدلم رو مثلا نرده که مدل کردم رو در جهت x و y بخوام تغییر بدم مثلا بیارم وسط اما فقط در یه محور حرکت میکنه کمکم کنید ممنون همه جا دارم میپرسم که جوابم رو یکی بده

    پاسخ
  • محمد افضل نورزی
    مرداد 12, 1401 11:15 ق.ظ

    تشکر از خدمت تان

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست