همه چیز درباره آزمون جامع یوس ترکیه سال 2022

اساطیر زبان

آزمون  یوس چیست؟

یکی از آزمون های ترکیه آزمون YOS است که امتحانی برای داوطلبان بین المللی می باشد. واژه YOS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است که به معنی آزمون دانشجویان اتباع خارجی می باشد. اغلب دانشگاه های دولتی و غیر دولتی ترکیه با استفاده از نتایج این آرمون بسیاری از افراد را پذیرش می کنند و تنها تعداد معدودی از دانشگاه ها از نتایج آزمون SAT پذیرش دارند.
هر کدام از دانشگاه های ترکیه آزمونی اختصاصی برگزار می کنند که میزان و هوش، ریاضی و منطق متقاضیان را می سنجد. هر ساله تمامی دانشگاه های ترکیه ظرفیتی را برای پذیرش داوطلبان و متقاضیان تعیین می کند. نکته ی قابل توجه این است دانشجویان در ابتدا باید حداقل نمره قبولی را کسب نمایند. اگر افرادی بالاترین نمرات را کسب کردند می توانند درخواست بورسیه تحصیلی داشته باشند.

1

آیا آزمون YOS سخت می باشد؟

خبر خوش برای داوطلبین و متقاضیان این است که آزمون یوس از کنکور سراسری بسیار آسان تر می باشد. متاسفانه بیشتر داوطلبان فکر می کنند از پس این آزمون بر نمی آیند و این آزمون بسیار سخت است در صورتی که این طور نیست.

آزمون YOS از 3 بخش هوش، هندسه و ریاضی تشکیل شده است.

آمار ها نشان داده است که ایرانیان سوالات هوش را بالای 90 و زیر 100 می زنند. هم چنین سوالات هندسه موضوعات محدودی را در بر می گیرد که اگر وقت مناسبی برای این درس در نظر بگیرید می توانید تسلط خوبی پیدا کنید. نکته ی دیگر سوالات ریاضی است که از سوالات کنکور ایران راحت تر است حتی در برخی موارد دیده شده است که سطح سوالات در سطح کتاب های راهنمایی می باشد. اگر تلاش مستمر و پشتکار عالی داشته باشید می توانید در آزمون یوس پذیرفته شوید.

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

شاید برای شما سوال باشد اگر در آزمون YOS شرکت کنم چه رشته هایی را می توانم انتخاب کنم؟ شما می توانید تمامی رشته هایی که در دانشگاه های ترکیه تدریس می شود را انتخاب کنید و تنها موردی که نمی توانید انتخاب کنید رشته خلبانی است.
لازم به ذکر است که متقاضیان ایرانی اغلب علاقه به پذیرش در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، مامایی، پرستاری و … دارند. تنها کسانی می توانند در رشته خلبانی تحصیل کنند که شهروند ترکیه باشند و باقی افراد می توانند در مدرسه خلبانی ثبت نام کنند. پس از آن که نمره قبولی را کسب کردید می توانید داخل همان دانشگاه یا باقی دانشگاه هایی که نمرات آزمون yos در آن معتبر هستند، انتخاب رشته کنید.

22

سوالات آزمون یوس ترکیه

آزمون یوس شامل 3 مبحث ریاضی، هندسه و هوش می باشد. هدف این آزمون به چالش کشیدن هوش منطقی و ریاضی تمامی داوطلبان است. هم چنین توسط این آزمون می توان افراد بهتر و لایق تر را انتخاب کرد. برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه اگه، سلیمان دمیرل، سلجوق، گیرسون و چند دانشگاه دیگر در سوالات آزمون YOS خود از اطلاعات عمومی هم استفاده می کنند.
به دلیل این که آزمون یوس توسط دانشگاه ها و موسسات مختلفی برگزار می شود نمی توان برای آن تعداد سوالات و مدت زمان مشخصی برای آزمون تعیین کرد. اما در حالت کلی این آزمون 80 الی 100 سوال و 100 الی 120 دقیقه زمان برای جوابگویی دارد.

ریاضی در آزمون یوس

سوالاتی که در قسمت ریاضیات آزمون یوس مطرح می شوند عبارتند از: اعداد (چهار عمل اصلی، مبناء، اعداد صحیح، اعداد اول، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م)، اعداد گویا و اعشاری، توان و رادیکال، اتحاد و تجزیه عبارات، نسبت و تناسب، معادلات و نامعادلات درجه یک، قدر مطلق، منطق، مجموعه ها، رابطه، تابع، عملگرها و هم نهشتی اعداد، اصول شمارش، بسط دو جمله ای، احتمال، چند جمله ای ها، تابع درجه دو و سهمی، معادلات و نامعادلات درجه دو، مثلثات، اعداد مختلط، لگاریتم، سری و دنباله؛ سیگما و پای، توابع خاص (تابع جزء صحیح، تابع ساین و …)، حد و رفع ابهام، مشتق و کاربرد آن، انتگرال و کاربرد آن، ماتریس و دترمینان.تعداد سوالات ریاضی در آزمون یوس حدود 30 الی 40 تا می باشد.
لازم به ذکر است تمامی مباحثی که در بالا ذکر شد، می توانید در دو کتاب ریاضی 1 و ریاضی 2 مشاهده کنید. هم چنین اگر به دنبال منبعی مناسب برای تمرین های ریاضی هستید کتاب های پوزا و بعد از آن کتاب های متروپل هستند.

هندسه در آزمون یوس

تعداد سوالات در این درس بسیار کم می باشد. تعداد آن ها بین 5 الی 10 سوال هستند اما از اهمیت والایی برخوردارند. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است بسیاری از متقاضیان به علت کم بودن تعداد سوالات این درس را کنار می گذارند بنابراین اگر می خواهید از رقیب هایتان جلو بیوفتید هندسه را جدی بگیرید. سرفصل های هندسه عبارتند از:
تعاریف اولیه، زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلث، ارتفاع، نیمساز و میانه، مثلث های خاص (مانند متساوی الاضلاع و …)، مساحت مثلث، تشابه مثلث ها، نامساوی های مثلث چند ضلعی ها و چهار ضلعی ها، متوازی الاضلاع و لوزی، مستطیل و مربع، ذوزنقه، دایره (زوایای داخلی و نسبت ها)، دایره (محیط و مساحت)، هندسه تحلیلی (فقط خط و دایره)، هندسه فضایی، بردارها
نکته ی قابل توجه این است تمامی سرفصل های نامبرده در داخل یک کتاب موجود است و شما می توانید از آن استفاده کنید. این کتاب، کتاب هندسه یوس مانند پوزا می باشد.

3

بخش هوش در آزمون یوس

بخش هوش حدود 50 درصد سوالات را به خود اختصاص داده است. تعداد سوالات هوش در آزمون یوس 40 الی 50 سوال می باشد. لازم به ذکر این نکته است که سوالات هوش فصل بندی ندارد و هر دانشگاه از مدل های گوناگون استفاده می کند. سوالت هوش سطح بالایی ندارند و اگر به خوبی تمرین کنید می توانید نمره خوبی در این حوزه کسب نمایید.

چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

خبر خوب این است که به علت سطح آسان سوالات اغلب ایرانیان نمره خوبی در این آزمون کسب کرده اند. شما باید در زمان ثبت نام به دانشگاه مورد نظرتان توجه کنید. برخی از دانشگاه ها به قدری رقابت بسیار زیاد است که حتی با نمره 100 هم انتخاب افراد لایق سخت است. اگر در دانشگاه‌هایی مانند ساکاریا، جمهوریت، سلیمان دمیرل و … قصد تحصیل داشته باشید می توانید با کسب نمره ی بالای 95 به راحتی در رشته‌ای که می خواهید تحصیل نمایید.

منبع: توران پارس touranpars.com

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست