word image 80364 1

انواع ماسک تنفسی را بشناسیم!

اساطیر زبان

انواع ماسک

ماسک تنفسی یکی از وسائل تجهیزات حفاظت تنفسی است که می تواند امکان ابتلا به انواع بیماری های تنفسی ناشی از ذرات گرد و غبار، فیوم ها، گازها، سموم شیمیایی و سایر آلاینده ها را کاهش دهد. در محیط های مختلف صنعتی یا پزشکی و درمانی، کاهش میزان مسمومیت با گرد و غبار چوب، سیمان، مواد شیمیایی و… استفاده از ماسک های تنفسی الزامی است. نمونه های مختلفی از ماسک تنفسی ارائه شده که با توجه به نوع کاربرد و درصد مختلف فیلتراسیون، در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع ماسک تنفسی نانو پاک می توان به ماسک ffp2 و ماسک نانو n99 اشاره کرد.

ماسک نانو n99

ماسک نانو n99 یک ماسک سه بعدی است که مانع ورود آلاینده‌ های محیط به سیستم تنفسی فرد می‌شود. این ماسک‌ ها به دلیل تصفیه ذرات آلاینده از هوا، به عنوان تصفیه کننده هوا نیز شناخته می‌شوند. این ماسک بدون سوپاپ بوده و سطح مقطع فیلترینگ بسیار بالاتری نسبت به سایر ماسک های معمول دارد. در رابطه با طراحی منحصر به فرد و سطح مقطع بالاتر ماسک نانو n99 می توان گفت که منجر به کمتر بودن افت فشار داخلی و راحتی استفاده و تنفس می گردد.

در ماسک نانو n99 نانوپاک، علاوه بر دو لایه منسوج نبافته میکروالیاف ( ملت بلون)، از یک لایه کامپوزیت SSMMS درکنار اسپان باند استفاده شده است. در این ماسک ها به دلیل داشتن دو لایه ملت بلون اضافه، عملا کیفیت فیلترینگ بهبود یافته است. عدم وجود سوپاپ در این ماسک باعث شده که انتخابی مناسب برای دوران همه گیری بیماری های ویروسی باشد. چراکه در مدل های سوپاپ دار، انتقال بیماری فرد استفاده کننده از ماسک، از طریق سوپاپ امکان پذیر می باشد.

word image 80364 2

استاندارد ها و قوانین ماسک های نانو

سازمان غذا و دارو (FDA) تطابق همه ماسک ها را با استاندارد های انجمن آزمایش و مواد آمریکا (ASTM) الزامی می داند. استانداردهای ASTM F2100-11 بر اساس پنج معیار عملکرد برای مواد مورد استفاده در ساخت ماسک های تنفسی تعیین شده است:

1-مقاومت در برابر مایعات

2-قابلیت تنفس

3-راندمان فیلتراسیون باکتریایی (BFE)

4-راندمان فیلتراسیون ذرات (PFE)

5-قابلیت اشتعال

ویژگی های لایه نانوالیاف

1-اندازه منافذ کوچک که توسط قطر الیاف کوچک به وجود می آید، کارایی فیلتراسیون بالایی را برای ذرات زیر میکرون، باکتری ها و ویروس ها فراهم می کند.

2-مساحت سطح زیاد، گرد و غبار بیشتری را جذب می کند که نهایتا از ماسک مدت زمان بیشتری استفاده می شود.

3-انعطاف ‌پذیری در طراحی مانند وزن کم، احساس نرمی و عملکرد سطح برای جذب سموم و گازها امکان ‌پذیر می کند.

ماسک ffp2

ماسک ffp2 در رده ماسک های N95 قرار می گیرد. طبقه بندی این ماسک های تنفسی، با توجه به راندمان فیلتراسیون ماسک و افت فشاری که ایجاد می کند، است. این ماسک دارای فیلتراسیون نسبتا بالا (ذرات بزرگتر از 2.5 میکرون) و مقاومت موثر در برابر سموم و بخار های اسیدی می باشد که کاربرد آن در صنایع معادن، ساختمان ها، صنایع شیشه و باغداری است. در هنگام استفاده از این ماسک به همراه عینک، عینکتان هنگام کار بخار نخواهد کرد.

word image 80364 3

استاندارد اروپایی ماسک های تنفسی

بر اساس استاندارد اروپایی (British Standards)، ماسک تنفسی ffp2 در رده ماسک های گرد و غبار طبقه بندی و به دسته های زیر تقسیم می­ شوند:

طبقه FFP1: حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی با تراکم 5/4 برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL).

طبقه FFP2:‌حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا با سمیت کم تا متوسط با تراکم 12 برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL).

طبقه FFP3: حفاظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی و یا با سمیت کم تا متوسط یا با سمیت بالا با تراکم 50 برابر حد مجاز تماس شغلی (OEL).

انواع ماسک تنفسی نانو پاک

تمامی مراحل طراحی و تولید انواع ماسک نانو پاک توسط متخصصان مجموعه دانش بنیان نانو تار پاک انجام شده و مورد تایید ستاد نانو ریاست جمهوری و همینطور وزارت بهداشت قرار گرفته است. کلیه ماسک های این مجموعه موفق به اخذ تائیدیه های داخلی و خارجی معتبر، مثل سازمان انرژی اتمی ایران، و همچنین آزمایشگاه نلسون امریکا شده است. نانو تار پاک با بومی سازی تکنولوژی نانو الیاف، این ماسک های صنعتی را طراحی نموده که از نظر کیفیت و قیمت، با برند های جهانی رقابت می‌ کند.

نانو تار پاک را بشناسیم

مجموعه نانو تار پاک یک مجموعه دانش بنیان است که با هدف ارتقا سطح زندگی با به کارگيري تکنولوژی روز در تولید و ارائه انواع ماسک های تنفسی فعالیت می کند. این مجموعه با برخورداری از امتیازهای ویژه ای نظیر پرسنل متخصص و مجرب در زمینه های نساجی، نانو تکنولوژی ، فیزیک، مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی، مهندسی برق و مکانیک در زمینه تولید نانوالیاف برای مصارف گوناگون فعالیت می کند.

این مجموعه موفق به ساخت ماسک صنعتی ارتقاء یافته با نانوالیاف شده است. به کارگیری تکنولوژی نانوالیاف در ساخت ماسک، طبق استاندارد EN149 ماسک صنعتی را در کلاس ماسک های FFP3 قرار می دهد که پیش از این در کشور تولید نمی گردید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست