قبل و بعد تار کردن اطراف عکس

محو كردن اطراف (پس زمینه) تصوير در فتوشاپ با 4 روش

اساطیر زبان

ممکنه هنگام کار روی تصویر بخواهید توجه بیننده را به قسمت خاصی از آن جلب کنید اما احتمالا به دلیل شلوغی و آشفتگی پس زمینه نمی توانید این کار را انجام دهید. در این حالت محو کردن پس زمینه تصویر بسیار موثر است.

در این آموزش انواع روش های محو کردن تصویر در فتوشاپ را به صورت گام به گام بررسی خواهیم کرد. در آخر مطلب هم روش انجام این کار به صورت ویدیویی را قرار داده ایم:

 


فتوشاپ (پوستر هم تگ)

توی این پک فوق العاده، فتوشاپ رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با فتوشاپ کاری نیست نتونی انجام بدی. همه رو انگشت به دهان می کنی یا اصلا باهاش میتونی راحت پول در بیاری!


 

روش 1: استفاده از ابزار Iris Blur Effect

در این روش با استفاده از ابزار Iris Blur Effect پس زمینه تصویر را محو خواهیم کرد. مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تصویر مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. برای این کار روی فهرست File در نوار منوی بالا کلیک کرده و گزینه Place Embedded را انتخاب کنید. پس از جستجو تصویر روی سیستم، آن را در سند وارد کنید.

word image 43

 • یک کپی از تصویر ایجاد کنید. روی Layer در نوار منو کلیک کرده و Duplicate Layer را انتخاب کنید.

word image 44

 • در پنجره باز شده می توانید نام پیشفرض لایه را تغییر دهید. پس از کلیک روی OK یک لایه کپی از تصویر در پنل لایه ها ایجاد می شود.

word image 45

word image 46

 • این لایه را انتخاب کرده سپس در نوار منوی بالا روی Filter کلیک کنید. ماوس را روی Blur Gallery قرار داده و Iris Blur را از فهرست آن انتخاب کنید.

word image 47

 • پس از انتخاب Iris Blur یک حلقه پیش نمایش بزرگ روی تصویر ظاهر می شود. در مرکز حلقه یک نقطه هدف مشاهده می کنید که نقطه کانونی است. این نقطه را انتخاب کرده و به قسمتی بکشید که می خواهید روی آن تمرکز کنید و در مرکز آن قرار دهید. (مانند تصویر زیر)

word image 48

 • بعد از تنظیم نقطه کانونی، محدوده مورد نظر برای محو کردن را با حرکت و چرخش نقاط روی حلقه تنظیم کنید. بخشی از تصویر که خارج از حلقه قرار دارد، تار و محو خواهد شد.
 • شکل ماوس با قرار گرفتن در نزدیکی نقاط روی حلقه تغییر می کند، بنابراین می توانید حلقه را بچرخانید و به درستی تنظیم کنید.

word image 49

 • در این مرحله، انتقال تاری درون حلقه را تنظیم می کنیم. درون حلقه نقاط سفیدی بین نقطه کانونی و حاشیه حلقه مشاهده می کنید. برای تنظیم ناحیه انتقال تاری روی یکی از نقاط سفید کلیک کرده و بکشید. اگر این نقاط را از نقطه کانونی دور کنید، نحوه انتقال تاری تیزتر شده و حرکت به سمت نقطه کانونی نرمتر می شود.
 • می توانید تعداد پیکسل های تاری را نیز در زیر قسمت Blur Tools تنظیم کنید. این گزینه،شدت تاری در تصویر را تنظیم می کند.
 • در نهایت برای اعمال تغییرات Iris Blur در تصویر روی OK در نوار گزینه ها کلیک کنید.

word image 50

بدین ترتیب با استفاده از فیلتر Iris Blur در فتوشاپ می توانید پس زمینه تصویر را تار کنید. برای دیدن نتیجه فیلتر تصاویر قبل و بعد را مقایسه کنید.

دانلود رایگان آموزش صفر تا صد فتوشاپ (فیلم فارسی+PDF)

روش 2: استفاده از ابزار Quick Selection، Layer Mask و Lens Blur Filter

در این روش از ابزار Quick Selection، Layer Mask و Lens Blur Filter برای محو کردن پس زمینه تصویر استفاده خواهیم کرد. مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تصویر را در فتوشاپ باز کرده سپس یک لایه کپی از تصویر ایجاد کنید، همانطور که در روش 1 توضیح دادیم.
 • حالا ابزار Quick Selection را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب کنید. سپس قسمت اصلی تصویر برای تمرکز و جلب توجه بیننده را انتخاب کنید. البته قبل از آن مطمئن شوید که لایه کپی در پنل لایه ها انتخاب شده باشد.

برای انتخاب ناحیه می توانید از ابزار انتخاب (Selection Tool) دیگری نیز استفاده کنید.

word image 51 پس از انتخاب ناحیه روی Select در نوار منوی بالا کلیک کنید. سپس ماوس را روی Modify قرار داده و Expand را از لیست آن انتخاب کنید.

word image 52

حالا تعداد پیکسل را در کادر Expand Selection براساس اندازه ناحیه انتخاب تنظیم کنید. بنابراین ناحیه انتخاب شده به تعداد پیکسل های تنظیم شده تغییر می کند. (تصاویر زیر را ببینید)

word image 53

word image 54

 • در ادامه روی آیکون Add Layer Mask در پنل لایه ها کلیک کنید تا ماسک لایه (Layer Mask) ناحیه انتخاب شده ساخته شود.

word image 55

word image 56

با کلیک روی نماد چشم، لایه پس زمینه (Background) را به طور موقت مخفی کنید تا Layer Mask را بررسی کنیم.

word image 57

برای مشاهده لایه پس زمینه دوباره روی یک آیکون چشم سمت چپ لایه کلیک کنید.

 • در این مرحله فیلتر Lens Blur Filter را روی لایه پس زمینه اعمال می کنیم. برای انتخاب لایه پس زمینه در پنل لایه ها روی لایه با عنوان Background کلیک می کنیم. لایه انتخاب شده برجسته می شود.

word image 58

حالا روی Filters در نوار منوی بالا کلیک کنید. سپس گزینه Lens Blur را از لیست Blur انتخاب کنید.

word image 59

 • پس از انتخاب فیلتر Lens Blur مقدار Radius of blur را تنظیم کرده و روی OK کلیک کنید.

word image 60

word image 61

این دومین روش ساده برای ایجاد تاری و محو کردن پس زمینه تصویر در فتوشاپ با استفاده از ابزارQuick Selection ، Layer Mask و Lens Blur بود.

word image 62

آموزش حذف عوامل اضافی از عکس در فتوشاپ (3 روش ساده)

روش 3: استفاده از ابزارهای Gaussian، Motion، Lens یا Radial blur

در ادامه ابتدا روش های انتخاب پس زمینه تصویر را توضیح می دهیم سپس نحوه استفاده از ابزارهای Gaussian، Motion، Lens یا Radial blur را برای محو کردن پس زمینه بررسی خواهیم کرد.

انتخاب پس زمینه در فتوشاپ

چند روش برای انجام این کار وجود دارد:

ابزار Magic Wand

ابزار Magic Wand سریعترین و آسانترین روش برای انتخاب پس زمینه در فتوشاپ می باشد. این روش روی تصاویر با پس زمینه واضح بهترین عملکرد را دارد.

word image 63

ابزار Magic Wand را انتخاب کرده و روی پس زمینه کلیک کنید. برای انتخاب موارد بیشتر کلید Shift را نگه دارید. اگر پس زمینه زیادی انتخاب نمی کند، میزان Tolerance را در بالای صفحه بیشتر کنید.

word image 64

ابزر Lasso

اگر پس زمینه بسیار پیچیده باشد، ابزار Lasso را امتحان کنید که کنترل بیشتری ارائه می دهد.

Lasso Standard امکان انتخاب آزاد را فراهم می کند. با Polygonal Lasso می توانید خطوط صاف و اشکال چند ضلعی ترسیم کنید. Magnetic Lasso سعی می کند به لبه ها یا حاشیه اشیای موجود در تصویر بچسبد.

برای انتخاب ابزارهای Lasso روی این ابزار در نوار ابزار کلیک کرده و نگه دارید.

word image 65

مطمئن شوید که دور تا دور قسمت مورد نظر را به طور کامل انتخاب کردید. با فشار دادن کلید Ctrl (در ویندوز) یا Command (در مک) می توانید ناحیه انتخاب شده را ببندید سپس روی بقیه قسمت های تصویر کلیک کنید.

ویرایش عکس در فتوشاپ (۵ روش برای مبتدی ها)

ابزار Quick Mask

ابزار Quick Mask یک روش عملی تر برای انتخاب پس زمینه است. ابزار Quick Mask را از پایین نوار ابزار انتخاب کنید.

word image 66

ابزار Brush را انتخاب کرده سپس با ضربه های دقیق، قسمت مورد نظر را با رنگ پوشش دهید. به رنگ قرمز در می آید. از منوی Size در بالای صفحه برای افزایش و کاهش اندازه قلم مو استفاده کنید.

word image 67

نکته: اگر هنگام رنگ آمیزی رنگ قرمز را نمی بینید، کلید X را فشار داده تا مطمئن شوید که با رنگ سیاه رنگ آمیزی می کنید. اگر هم اشتباه ضربه زدید، دوباره کلید X را فشار دهید تا به رنگ سفید تغییر رنگ داده سپس روی قسمت مورد نظر بزنید تا از حالت انتخاب خارج شود.

بعد از اتمام کار دوباره روی Quick Mask کلیک کنید تا ناحیه انتخاب شده را ببینید.

word image 68

اگر می خواهید به جای پس زمینه، پیش زمینه (foreground) را انتخاب کنید، کلیدهای Ctrl + Shift + I در ویندوز (یا Command + Shift + I در مک) را فشار دهید تا انتخاب برعکس شود.

هشدار: از هر روشی برای انتخاب ناحیه استفاده می کنید پس از انتخاب پس زمینه روی قسمت های مختلف پنجره اصلی کلیک نکنید، این باعث می شود تا انتخاب شما لغو شود. اگر این کار را انجام دادید کلیدهای Ctrl + Z (یا Command + Z) را فشار دهید تا آخرین عمل خنثی شود یا Ctrl + Alt + Z (یا Command + Alt + Z) را فشار دهید تا به چند مرحله عقب تر برگردید.

پس از انتخاب پس زمینه از ابزارهای زیر برای محو کردن آن استفاده کنید.

ابزار Gaussian Blur

Gaussian Blur ساده ترین و موثرترین ابزار برای محو کردن در تصویر است. همه پیکسل ها را با هم ادغام و همپوشانی می کند تا یک اثر محو کلی ایجاد کند. برای انتخاب این ابزار مسیر Filter> Blur> Gaussian Blur را دنبال کنید.

word image 69

با استفاده از نوار لغزنده آن میزان تاری پس زمینه را تنظیم کنید.

نکته: برای دیدن قسمتی از تصویر از پنجره پیش نمایش استفاده کنید، برای دیدن کل تصویر preview را فعال کنید.

word image 70

پس از رسیدن به نتیجه دلخواه روی OK کلیک کنید.

word image 71

افکت تاری فقط در ناحیه انتخاب شده اعمال می شود. کلیدهای Ctrl + D (یا Command + D) را فشار دهید تا از حالت انتخاب خارج شده و نتیجه نهایی را ببینید.

word image 72

ابزار Motion Blur

با استفاده از این افکت تصور می کنید که پس زمینه با سرعت زیادی در حال حرکت است یا عکاس به سرعت از آن رد شده است.

برای انتخاب این ابزار مسیر Filter> Blur> Motion Blur را دنبال کنید.

word image 73

برای تغییر میزان درجه افکت تاری از Distance استفاده کنید.

word image 74

می توانید با وارد کردن یک عدد در کادر مربوطه، زاویه حرکت را تغییر دهید.

word image 75

برای اعمال تغییرات روی OK کلیک کنید.

word image 76

ابزار Lens Blur

برای ایجاد تاری ملایم تر شبیه عمق میدان سطحی در عکاسی از ابزار Lens Blur استفاده کنید. چند گزینه دارد:

 • Radius: روی میزان درجه تاری تاثیر می گذارد.
 • Shape and Blade Curvature: لنز مجازی شکل دهنده تاری را تنظیم می کند.
 • Specular highlights: میزان روشنایی قسمت های تصویر را تنظیم می کند.

با این گزینه ها کار کنید تا به افکت دلخواه خود برسید سپس روی OK کلیک کنید.

word image 77

ابزار Radial Blur

برای ساخت یک کار منحصر به فرد از ابزار Radial Blur استفاده کنید. طبیعی نیست اما باعث می شود پیش زمینه به صورت یک ورودی به نظر برسد.

ابزار Radial Blur پیش نمایش ندارد بنابراین احتمالا مجبور شوید چند گزینه را امتحان کنید تا به افکت مورد نظر خود برسید.

word image 78

آموزش ترکیب چند عکس در یک عکس (کلاژ) در فتوشاپ

روش 4: با کمک ویدیوی کوتاه زیر

 

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست