کدام نرم افزار معماری بهتر است؟ (به نقل از مجله معتبر scan2cad)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
نرم افزار معماری
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 16 دقیقه
Banner Image

هدف این مقاله این است که به شما کمک کند نرم افزار مناسب خود را پیدا کنید. انتخاب نرم افزار مناسب به کاربرد و نیازهای شما بستگی دارد. شما باید تصمیم بگیرید که نیاز به استفاده از نرم افزار ۲D CAD ، ۳D CAD ، BIM یا حتی نرم افزار رندر دارید.

برخی از افراد فقط از یک بسته نرم افزاری برای کل کار خود استفاده می کنند و برخی دیگر ترجیح می دهند از ترکیبی از چند نرم افزار برای بهترین نتیجه ممکن استفاده کنند. برای کمک به شما، ما نرم افزارها را به دسته های زیر تقسیم کرده ایم: ۲D، ۳D ، BIM و نرم افزار رندر.

نرم افزار معماری ۲ بعدی

امروزه محبوب ترین نرم افزارهای معماری CAD امکانات۲D و ۳Dرا همزمان ارائه می دهد. علیرغم این موضوع، ما قصد داریم تعدادی از نرم افزارهای ۲D را بررسی کنیم که لزوماً به امکانات سه بعدی نیاز ندارند. همه چیز با یک طرح شروع می شود، مهم نیست که چه نوع ساختمانی را طراحی می کنید. قبل از اینکه به یک مدل سه بعدی فکر کنید، ابتدا باید یک طرح ۲D ایجاد کنید. با استفاده از CAD 2D ، می توانید نقشه ها، نمای ساختمان و موارد دیگر را ایجاد کنید. با این حال، شرکت های معماری، در نهایت به سمت استفاده از ۳D CAD و BIM می روند، که در ادامه در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

AutoCAD LT

AutoCAD LT

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

همه چیز همیشه به Autodesk برمی گردد. اتوکد یکی از بزرگترین غول های صنعت CAD است. البته ما در اینجا روی نسخه LT تمرکز خواهیم کرد. اتوکد LT یک نسخه کم هزینه است که به نسبت، قابلیت ها و کارایی آن نیز کم ترهستند. اگرچه این نرم افزار برای معماران حرفه ای مناسب نیست اما به عنوان یک بسته CAD برای مبتدیان همچنین کسانی که بودجه کمتری دارند و یا به دنبال امکانات سه بعدی نیستند یک انتخاب عالی است.

اتوکد LT به کاربران این امکان را می دهد که برای نقشه طبقات و اولین مراحل طراحی، طرح های ۲D طراحی و تهیه کنند. همچنین برای سرعت بخشیدن به روند طراحی امکانات متنوعی مانند رابط کاربری و پالت ابزار خط فرمان قابل تنظیم را ارائه می کند، امکانات آن مانند dimension tools، transparency options و cross hatchingممکن است در مقایسه با اتوکد محدود به نظر برسند، اما نمی توان آنها را نادیده گرفت. بر خلاف اتوکد، LT مدل سازی سه بعدی یا سفارشی سازی با LISP ، VBA یا ARX را پشتیبانی نمی کند. شما می توانید از AutoCAD LT به عنوان قدم اول در استفاده از نرم افزارهای سه بعدی استفاده کنید، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

DraftSight

DraftSight

 • سیستم عامل: Mac ، Windows ، Fedora ، Ubuntu

DraftSight که توسط Dassault Systèmes ساخته شده است، یک بسته نرم افزاری با طراحی و تهیه دو بعدی است. با استفاده از آن، می توانید نقشه های ۲ بعدی را ایجاد کرده، ویرایش کنید و به اشتراک بگذارید. محصول فریمیوم DraftSight، در سه بسته بندی مختلف ارائه می شود: رایگان، حرفه ای و تجاری.

اگر در کار خود جدی هستید، مطمئناً باید از نسخه حرفه ای آن استفاده کنید. با استفاده از آن، کاربران قادر به دسترسی به پشتیبانی آنلاین و لیست گسترده ای از منابع یادگیری هستند. علاوه بر این، می توانید از toolbox—a mechanical symbol library و mechanical annotation add-on ، نیز استفاده کنید، و همچنین به کتابخانه طراحی که مکانی برای عناصر تعریف شده توسط کاربر مانند بلاک ها است، دسترسی داشته باشید. همانطور که مطلع هستید، درمعماری، این نوع امکانات بسیار کاربردی هستند. با استفاده از DraftSight کاربران می توانند به فایل های DWG و DXF دسترسی داشته باشند، و آن ها را ایجاد یا ویرایش کنند. این گزینه به ویژه در هنگام همکاری با تیم ها بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

نرم افزار معماری ۲D و ۳D(هم ۲ بعدی هم ۳ بعدی)

پس از انجام مراحل اولیه تهیه و طراحی دو بعدی، مرحله بعدی مدل سازی سه بعدی خواهد بود. البته، شما می توانید نرم افزارهای ۲D را کاملا کنار گذاشته و ازهمان ابتدا به سراغ نرم افزاری بروید که هم امکانات دو بعدی و هم سه بعدی داشته باشد. همانطور که اطلاع دارید، ۳D CAD گزینه های بسیاری برای ارائه به معماران دارد. با استفاده از آن، می توانید هنگام طراحی و مدل سازی به صورت سه بعدی، دقت باورنکردنی داشته باشید. فایده دیگر آن این است که رندر نیز ارائه می دهد، و این امکان را برای شما فراهم می کند که مدل های خود را به مشتریان ارائه کنید. البته یادگیری روش کار نرم افزارهای سه بعدی دشوارتر است- اما در صورتی که در زمینه معماری فعالیت می کنید، در نهایت باید آن را یاد بگیرید.

AutoCAD Architecture

AutoCAD Architecture

 • سیستم عامل: Mac ، Windows ، Linux

ما قبلاً در مورد AutoCAD LT صحبت کردیم، و در این قسمت قصد داریم درباره اتوکد معماری صحبت کنیم. اتوکد معماری که به طور خاص برای معماران طراحی شده است، کاربران را قادر می سازد تا به صورت دو بعدی و سه بعدی طراحی کنند. مهم نیست که چه نوع طراحی انجام می دهید، می توانید با استفاده از ابزارهای مدل سازی solid ، surface و mesh به آن جلوه واقعی ببخشید. امکانات سه بعدی این نرم افزار شامل اشیا خاص معماری مانند دیوارها، درها و پنجره ها نیز می شوند. به عنوان مثال، وقتی شما در حال طراحی یک ساختمان هستید، احتمالاً یک نقشه دو بعدی و یک مدل سه بعدی خواهید داشت. در اینجا، شما می توانید فقط با یک کلیک موس بین نماهای مختلف مدل های خود جابجا شوید.

قابلیت های طراحی اتوکد معماری در کنار قابلیت های شبیه سازی، آن را به گزینه قابل توجهی برای معماران تبدیل کرده است. به جای اینکه منتظر بمانید تا در مرحله ساخت و ساز متوجه اشتباهات طراحی خود شوید، می توانید آنها را از طریق شبیه سازی زودتر شناسایی کنید.

Chief Architect

Chief Architect

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

Chief Architect یک بسته نرم افزاری تجاری سه بعدی در زمینه طراحی معماری برای سازندگان، طراحان داخلی ، معماران و علاقمندان است. این نرم افزار به عنوان محبوب ترین محصول برای طراحی خانگی شناخته شده، و یادگیری آن با توجه به اینکه با هدف جذب طیف وسیعس از کاربران علاقه مند و نیز افراد حرفه ای طراحی شده نسبتا آسان است. با استفاده از آن، می توانید هم پروژه های بزرگ و هم طراحی خانگی را انجام دهید. مسلماً، این ویژگی ها Chief Architect را از اتوکد متمایز می کنند.

با استفاده از ابزارهای هوشمند ساختمان سازی، Chief Architect کاربران را قادر می سازد تا یک الگوی سه بعدی از ساختار خود بسازند – این نرم افزار سیستم های ساختمانی خانگی را بطور خودکار ایجاد می کند. ابزارهای هوشمند ساختمان سازی آن همچنین بعنوان رابط کاربری بصری عمل می کنند. اگر بخواهید پروژه های خود را به مشتری یا همکاران خود نشان دهید می توانید از نمایش پانورامای ۳۶۰ درجه آن استفاده کنید. با استفاده از ابزارهای خودکار می توانید از طراحی راحت تر خانه و بازسازی آن لذت ببرید. بنابراین، اگر به دنبال یک بسته نرم افزاری هستید که فرآیند طراحی خانه را برای شما ساده تر کند، احتمالا باید Chief Architect را امتحان کنید.

TurboCAD

TurboCAD

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

TurboCAD در بسته های مختلف به طراحان حرفه ای ارائه می شود. ما قصد داریم روی نسخهPro Platinum متمرکز شویم ، زیرا در معماری کاربردی تر است. یک بسته۲D و۳D CAD قدرتمند که یک پالت طراحی گسترده، مدل سازیACIS solid و ترسیم سه بعدی اشیا را به کاربران ارائه می دهد- رابط کاربری آن نسبتاً ساده و شبیه نرم افزار اتوکد است، در صورتی که با نرم افزار Autodesk آشنایی داشته باشید این نرم افزار برای شما موثر خواهد بود.

این نرم افزار دارای ابزارهای پیشرفته معماری و مکانیکی است. به عنوان مثال ابزار house wizard، ایجاد نقشه طبقات اتاق به اتاق را به صورت خودکار انجام می دهد – می توانید مواردی مانند کمد، پوشانه و گاراژ را ابه آن ضافه کنید. شما حتی نیازی به نگرانی در مورد درب های داخلی ندارید. آنها هنگام ساخت خانه به طور خودکار ایجاد می شوند. TurboCAD همچنین با ۵۰۰ نقشه طبقات از پیش ساخته شده، کتابخانه های گسترده اشیا و حتی تنظیماتی برای تغییر جزئیات مانند نورپردازی و سایه زنی همراه است. اگر یک کاربر غیر حرفه ای هستید، TurboFloorPlan 3D به عنوان یک راه حل برای کسانی که هیچ اطلاعی از CAD ندارند، به شما کمک خواهد کرد، و امکان ایجاد فضای داخلی و خارجی رویایی شما را فراهم می کند. شما می توانید با یک الگوی خانگی شروع کنید و سپس از طریق کشیدن و رها کردن آن را به دلخواه خود تغییر دهید- به همین راحتی!

نرم افزار BIM

(BIM) Building Information Modeling در صنعت CAD در حال توسعه است، به همین دلیل بسیاری از طراحان آن در نرم افزار خود وارد کرده اند. با استفاده از آن، می توانید جریان های کاری را یکپارچه کرده و بانک های اطلاعاتی بزرگی ایجاد کنید که تمام اطلاعات مورد نیاز مدل مانند نقشه طبقات، هزینه ها و مصالح را ذخیره می کند. این گردش کاری یکپارچه امکان همکاری بهتر را به کل اعضای گروه می دهد. همچنین به روند طراحی و ساخت سرعت می بخشد. البته می تواند بسیار پرهزینه تر از نرم افزارهای استاندارد D3 دیگر باشد. یادگیری آن نیز ممکن است کمی دشوار باشد. بنابراین استفاده از آن به اندازه پروژه و بودجه شما بستگی دارد.

ArchiCAD

ArchiCAD

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

ArchiCAD یک بسته نرم افزاری BIM CAD است که به طور کامل به معماری اختصاص یافته و توسط Graphisoft شرکت تابعه Nemetschek ساخته شده است. امکانات و کارکردهای آن راه حل هایی را برای کلیه جنبه های زیبایی شناسی و مهندسی طراحی ساختمان ارائه می دهند. با ArchiCAD می توانید نقشه ساختمان، بخش ها، نما و جزئیات ساختمان را تهیه کنید. ابزار پله آن به شما در ارزیابی هزاران گزینه مختلف و ارائه بهینه ترین طرح های پله کمک خواهد کرد. ابزار نرده آن نیز می تواند تنها با یک کلیک برای پله ها، دال ها، دیوارها، سقف و غیره نرده ایجاد کند.

این نرم افزار رتبه برتر را در بین محصولات تجاری BIM برای رایانه های شخصی به خود اختصاص داده است، ArchiCAD در صدر لیست نرم افزارهای معماری قرار دارد. قابلیت های BIM آن به کاربران اجازه می دهند اطلاعات مدل های سه بعدی خود را ذخیره کنند. BIM X همچنین به شما اجازه می دهد طرح های خود را در یک هدست VR مشاهده کنید. شما می توانید مواردی مانند انواع مصالح، هزینه ها و موارد دیگر را کامپایل کنید. علاوه بر این، با قرار دادن کلیه اطلاعات مربوط به طراحی در یک رابط واحد، هماهنگی بین مهندسان و معماران افزایش پیدا خواهد کرد.CineRender به کاربران این امکان را می دهد که رندرهایی با کیفیت بالا ارائه دهند.

Revit

Revit

 • سیستم عامل: ویندوز

ما نمی توانیم از Autodesk software دوری کنیم! اگرچه ممکن است تصور کنید اضافه کردن یک بسته نرم افزاری Autodesk دیگر به نرم افزارهایتان، کمی اضافی است، اما صحبت کردن در مورد نرم افزارهای معماری بدون اشاره به Revit تقریباً غیرممکن است. Revit به عنوان یکی از غول های صنعت معماری، به کاربران اجازه می دهد تا طرح ها و نقشه های ساختمانی ۲ بعدی، مدل های سه بعدی و رندر ارائه دهند. Revit با تمرکز بر روی مدل های کامل و یکپارچه، به کاربران این امکان را می دهد که به صورت سه بعدی و چهار بعدی در ساختارهای خارجی و داخلی طراحی کنند.

همچنین امکان ساده سازی کارها در Revit وجود دارد- به منظور سرعت بخشیدن به روند طراحی، می توانید فرآیندهای خاصی را خودکار کنید. قابلیت دیگری که باعث سرعت بخشیدن به روند معماری می شود، امکان بروزرسانی خودکار تمام مدل ها با توجه به تغییرات اخیر، از جمله نقشه ها و نماها است. این بدان معناست که شما زمان کمتری را برای ترسیم مجدد عناصر صرف خواهید کرد و این امر باعث می شود که مراحل مختلف طراحی بسیار ساده تر انجام شوند. شما حتی می توانید مدل ها را به اشتراک بگذارید تا گروه های دیگر نیز بتوانند بر روی همان طراحی کار کنند. گردش کاری Revit به طور خاص برای طرح هایی طراحی شده است که در زندگی واقعی ساخته می شوند.

Vectorworks Architect

Vectorworks Architect

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

Vectorworks نرم افزار محبوب جدید Scan2CAD است، ممکن است به اندازه اتوکد خانگی نباشد، اما مطمئناً در صنعت CAD پیشرو است. این نرم افزاربرای مهندسین ساختمان طراحی شده، Vectorworks Architect عملکرد کامل BIM را در کنار مدل سازی دو بعدی / سه بعدی ارائه می دهد. با استفاده از اشیا پارامتری انعطاف پذیر، معماران می توانند نمونه های اولیه مجازی طرح ها را با جزئیات جزئی دلخواه خود ایجاد کنند. این نرم افزار که توسط Nemetschek ساخته شده است، مدل سازی BIM را در مرکز مراحل طراحی خود قرار داده است. با استفاده از این نرم افزار، معماران می توانند هزینه ها را بررسی کنند، جنبه های ساخت و ساز را اصلاح کرده و تولید را افزایش دهند. حتی می توانید هنگام ویرایش و تجزیه و تحلیل ساختار خود طرح های تعاملی ایجاد کنید.

Vectorworks Architect دارای امکاناتی مانند مدل سازی subdivision surface، مدل سازی NURBS ، رندر کامل و ذخیره سازی مبتنی بر ابر برای اشتراک گذاری است. این بدان معناست که می توانید ایده های خود را با افراد مختلف درسراسر جهان به اشتراک بگذارید. برنامه افزودنی به اشتراک گذاری پروژه ها، تیم های کاری را قادر می سازد تا گردش کار خود را یکپارچه تر کنند، بنابراین معماران و مهندسین می توانند همزمان روی یک پرونده کار کنند. Renderworks به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از مواد و سایه های خاص، رندر تهیه کنند.

Allplan Architecture

Allplan Architecture

 • سیستم عامل: ویندوز

همانطور که نمی توانید از Autodesk فرار کنید، به نظر می رسد که از Nemetschek نیز نمی توان دوری کرد. Allplan Architecture یک بسته نرم افزاری با طراحی سه بعدی شی گرا است. چه چیزی باعث محبوبیت آن در بین معماران شده است؟ این نرم افزار مانند Vectorworks، برای ساده تر کردن فرآیندهای تصمیم گیری برای معماران، تأکید زیادی بر BIM دارد. با قابلیت IFC4 data export بهینه و پیشرفته، امکان انتقال داده ها حتی در پروژه های BIM وجود دارد- می توانید انواع داده های مدل BIM از جمله هندسه Freeform را به اشتراک بگذارید. و با استفاده از گزینه Allplan Share ، معماران می توانند داده های خود را با شرکای خود در سراسر جهان به اشتراک بگذارند.

این تازه شروع امکانات BIM است – Allplan Bimplus می تواند برای تبادل هزاران قطعه اطلاعاتی در پروژه های BIM استفاده شود. می توانید در کل چرخه عمر یک ساختمان، اطلاعات را به صورت متمرکز تعریف کرده و از آن در سیستم های مختلف استفاده کنید. علاوه بر این موارد action bar ابزاری فوق العاده برای معماران خواهد بود. ابزارهای عملکردی مانند، مدل سازی، طراحی و تصویرسازی نیز سایر گزینه های آن هستند. و با استفاده از CineRender از MAXON، می توان از رندر فیزیکی برای دستیابی به نتایج واقعی تراستفاده کرد.

نرم افزارهای ارائه و رندرینگ

در کل مراحل طراحی در معماری، به نقشه ها و ارائه ها نیاز داریم. داشتن طرح های ۲ بعدی یا مدل های ۳ بعدی به تنهایی کافی نیست، شما همچنین باید بتوانید به مشتریان و اعضای تیم خود دقیقاً نشان دهید که طرح های شما پس از اتمام چگونه به نظرخواهند رسید. به این ترتیب، پس از هر مرحله، شما باید طرح خود را ارائه کنید- مفاهیم، اقدامات و مدل های نهایی باید ارائه شوند. مطمئناً امروزه بسیاری از نرم افزارهای CAD دارای امکانات رندر یا افزودنی هستند، بنابراین لازم نیست برای رندر کردن از یک نرم افزار جداگانه استفاده کنید.

SketchUp

SketchUp

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

SketchUp یکی از بصری ترین بسته های نرم افزاری طراحی موجود است، یادگیری آن آسان است- بنابراین شما لازم نیست که متخصص CAD باشید تا بتوانید با آن کنار بیایید. در ظاهرSketchUp برای مدل سازی سه بعدی استفاده می شود. اگرچه می توان با استفاده از آن سازه های معماری کاملی ایجاد کرد، اما عملکرد نرم افزاری آن مشابه Allplan و Revit نیست. این نرم افزار می تواند امکان ادغام برنامه های CAD خارجی را نیز فراهم کند.

در حالی که ظاهرا توانایی رندرینگ آن چندان قابل توجه نیست، می توانید با استفاده از افزونه Maxwell، photorealistic rendering (ارائه تصاویر با کیفیت واقعی) وadvanced material assignment ایجاد کنید. SketchUp دارای یک کتابخانه اشیا بارگذاری شده و نیز طیف وسیعی از افزونه ها برای پیشبرد طرح های شما است. همچنین برای ایجاد نقشه های مقیاس پذیر و دقیق D2 ایده آل خواهد بود.

۳ds Max

۳ds Max

 • سیستم عامل: ویندوز

یک محصول دیگر که توسط Autodesk تولید شده است، ۳ds Max به طور عمده در صنعت بازی های ویدیویی استفاده می شود و همچنین یک انتخاب عالی برای تصویرسازی در معماری است. از SketchUp کمی گرانتر است.۳ds Max برای معمارانی است که می خواهند نمایش های خود را به یک سطح دیگر برسانند. با استفاده از آن، می توانید ساختارها و سازه های تصویری سه بعدی ایجاد کنید.

امکانات رندرینگ عالی، و نیز قابلیت های مدل سازی و معماری افزونه انعطاف پذیر از ویژگی های قابل توجه آن هستند. شما می توانید تصاویر سه بعدی خود را بگیرید و تجربیات معماری VR را توسعه دهید. اگر از کاربران Revit هستید، می توانید این نرم افزار را در کنار آن استفاده کنید. شما می توانید طراحی خود را در Revit مدلسازی کنید و از ۳ds Max برای اضافه کردن جزئیات دقیق تر — حفظ هندسه مدل، نور پردازی و داده های جانبی پروژه های Revit استفاده کنید.

Rhino3D

Rhino3D

 • سیستم عامل: Mac ، Windows

Rhino3D یک نرم افزار گرافیکی سه بعدی و CAD است که از مدل NURBS استفاده می کند. Rhino از یک مدل ساز سطح آزاد، در صنایع مختلف از طراحی صنعتی گرفته تا طراحی محصول و معماری استفاده می کند. شاید تعجب کنید که چرا ما آن را در نرم افزارهای سه بعدی طبقه بندی نکردیم. کاملاً واضح است. بیشتر نرم افزارهای سه بعدی که به آنها اشاره کردیم به شما کمک می کنند مدل خود را طراحی کرده و سپس آن را واقعی کنید. اما Rhino3D ، این قابلیت را ندارد.

Rhino3D انتخاب و قابلیت حیرت انگیزی را به کاربران ارائه می دهد- به همین دلیل ما آن را به عنوان رقیبی برای اتوکد معرفی می کنیم- انعطاف پذیری این نرم افزار به اندازه کافی نیست. بدون امکان ایجاد مدلهای solid ، شما قادر نخواهید بود مدل هایی با میزان دقت لازم در معماری حرفه ای ایجاد کنید. البته این به این معنی نیست که نباید ازاین نرم افزار استفاده کنید- مطمئناً Rhino3D یک انتخاب عالی به عنوان یک ابزار ارائه خواهد بود.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «کدام نرم افزار معماری بهتر است؟ (به نقل از مجله معتبر scan2cad)»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید