شبکه

گره شبکه چیست؟ انواع آن نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

اساطیر زبان

گره های شبکه، نقاط پایانی، ارتباطی یا نقاط توزیع مجدد در شبکه هستند که می توانند داده ها را در مسیر های توزیع شده دریافت، ایجاد، ذخیره و ارسال کنند.

تعریف گره شبکه

گره شبکه (Network node) را می توان به عنوان نقطه اتصال بین دستگاه های شبکه مثل روتر ها، چاپگر ها یا سوئیچ ها تعریف کرد که می تواند داده ها را از یک نقطه پایانی به نقطه دیگر ارسال و دریافت کند.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

انواع گره های شبکه

اتصال بین دستگاه های ارتباطی مختلف از طریق اتصالات ارتباطی مختلف را می توان به عنوان یک شبکه تعریف کرد. این شبکه برای تبادل، ذخیره، ارسال و بازیابی داده ها بین دستگاه های شبکه که به عنوان گره های شبکه شناخته می شوند، استفاده می شود. هر گره شبکه به عنوان یک نقطه اتصال برای انتقال داده، شناسایی فرآیند، سوئیچینگ بسته و توزیع شبکه عمل می کند. به طور کلی، گره ها برای شناسایی، پردازش و انتقال داده ها از یک گره به گره دیگر برنامه ریزی می شوند. آن ها می توانند چندین کار را بر اساس برنامه و شبکه انجام بدهند.

word image 80608 2

در یک شبکه از چندین گره استفاده می شود. یک گره می تواند یک کامپیوتر، چاپگر ، سوئیچ یا حتی روتر باشد. گره ها به شدت به شبکه مشخص شده و لایه پروتکل برای ایجاد یک اتصال شبکه وابسته هستند. علاوه بر این، هر گره در یک شبکه یک آدرس IP منحصر به فرد دارد.

دانلود کنید: آموزش رایگان شبکه کامپیوتر با 14 درس

گره های یک محیط رشته ای دو نوع هستند:

روتر ها: وظیفه گره روتر انتقال بسته ها از دستگاه های شبکه است. این گره به حفظ اتصالات آسان و سریع بین دستگاه‌ هایی که برای اتصال به شبکه مشکل دارند کمک می‌ کند و خدمات راه‌ اندازی ایمنی را ارائه می‌ دهد.

دستگاه مقصد: نقش دستگاه مقصد ، اتصال و تعامل با یک روتر است.

در ادامه انواع مختلف گره های شبکه بر اساس کاربرد و عملکرد در یک شبکه توزیع شده مشخص شده است.

گره های شبکه اینترنت: کامپیوتر های میزبان به عنوان گره های شبکه فیزیکی در شبکه های اینترنتی شناخته می شوند. این گره ها را می توان با کمک آدرس های IP منحصر به فردشان شناسایی کرد. با این حال، برخی از تجهیزات اتصال داده نقاط دسترسی WLANآدرس IPندارند.

 • گره های مخابره داده ها: دستگاه های مخابره داده ای؛ گره های فیزیکی یا وسایل ارتباطی مثل سوئیچ ها، مودم ها، هاب ها، پل ها، روترها و غیره هستند. این گره ها بین مدار های مخابره داده ها و گره های ترمینال داده (DTE) قرار دارند و نقش اصلی این دستگاه ها به وجود آوردن شرایط برای تبدیل سیگنال، کد گذاری و خط کلاک است. دستگاه هایی مثل کامپیوتر های میزبان، تلفن های دیجیتال، چاپگر ها و سرور ها به عنوان DTE عمل می کنند.
 • ارتباطات از راه دور: گره های تلفن ممکن است به کامپیوتری متصل باشند که خدمات شبکه هوشمند یا تلفن های خصوصی یا عمومی با قابلیت تبادل اطلاعات را ارائه می دهد. گره ها در شبکه های سلولی کنترل کننده های ایستگاه پایه دارند. وظیفه اصلی این کنترلر ها کنترل چندین ایستگاه پایه است.
 • شبکه های LAN وWAN : شبکه های LAN و WAN از گره ها یا دستگاه های فیزیکی تشکیل شده اند و دارای یک آدرس MAC منحصر به فرد برای کارت رابط شبکه (NIC) هستند. چنین دستگاه های شبکه ای شامل کامپیوتر ها، نقاط دسترسی LAN بی سیم، روتر ها و غیره هستند.
 • گره های توزیع شده: گره های توزیع شده به گره های درگیر در یک محیط شبکه توزیع شده گفته می شوند. آن ها می توانند گره های فیزیکی یا مجازی باشند و برای حفظ شفافیت در شبکه استفاده می شوند.

نمونه گره های شبکه

سوئیچ ها: دستگاه های شبکه ای که از مدل OSI برای ارسال و دریافت بسته های داده از طریق شبکه پیروی می کنند؛ به عنوان سوئیچ شناخته می شوند. چندین دستگاه مثل کامپیوتر، چاپگر و روتر را می توان به یک سوئیچ که چندین پورت دارد، وصل کرد. سوئیچ ها می توانند آدرس های مقصد را بررسی کنند و در حین انتقال داده ها خطا را بررسی نمایند. آن ها از همه حالت های ارتباطی، از جمله پخش تک مقصده، پخش گسترده و پخش چندگانه پشتیبانی و از فناوری سوئیچینگ بسته برای ارسال و دریافت داده ها از مبدا به مقصد استفاده می کنند. علاوه بر این، سوئیچ ها می توانند شبکه ها را مدیریت کنند و چهار نوع هم دارند:

 • سوئیچ های مدیریت شده
 • سوئیچ های مدیریت نشده
 • سوئیچ های PoE
 • سوئیچ های LAN

پل ‌ها: دستگاه ‌های شبکه ‌ای که می ‌توانند بیش از دو شبکه محلی را به هم متصل کنند تا یک شبکه گسترده ‌تر را تشکیل دهند، به عنوان پل یا Bridge شناخته می ‌شوند. فرآیند جمع آوری شبکه های محلی با کمک چندین مؤلفه به عنوان اتصال شبکه شناخته می شود.

پل ها می توانند دو نوع باشند:

 • پل شفاف
 • پل مسیریاب منبع

نمونه های دیگر گره های شبکه؛ کامپیوتر، چاپگر یا روتر هستند.

در کنار این مطلب پیشنهاد می شود: آموزش تحلیل شبکه با نرم افزار وایرشارک

تقسیم بندی شبکه چیست؟

تقسیم بندی شبکه به تقسیم یک شبکه کامپیوتری به بخش های کوچک تر برای بهبود عملکرد و امنیت شبکه اشاره دارد. تقسیم بندی گره شبکه موثرترین تکنیک برای برآورده کردن تقاضای افزایش پهنای باند است. با این که زیرساخت کابلی با کاهش اندازه منطقه خدمات پهنای باند را افزایش می دهد، اما تقسیم بندی گره ها از طریق تفکیک یا اضافه کردن، دسترسی به بخش بزرگ تری از شبکه را فراهم می کند. توالی متعدد گره ها می تواند بر سایر نواحی شبکه تأثیر بگذارد. داشتن یک استراتژی تقسیم بندی گره موثر به شما امکان می دهد تا از پهنای باند بالا بدون این که هیچ تاثیری بر سایر حوزه های شبکه حیاتی تجاری داشته باشد، استفاده کنید.

نحوه کشف گره های شبکه

گره ‌های شبکه را می ‌توان با ابزار های خودکاری که قادر به اسکن دستگاه ‌های شبکه، اشغال کردن خودکار نقشه‌ ها برای شفاف ‌سازی توپولوژی شبکه و ایجاد نمایشگر های بصری برای نشان دادن ارتباط متقابل بین گره‌ها هستند، کشف کرد.

نحوه نگاشت گره های شبکه

تهیه نقشه شبکه برای تعیین عملکرد شبکه تان امری حیاتی است. این نقشه به مشخص کردن گلوگاه های معین و مشکلات شبکه کمک می کند. با کمک ابزار های نظارت بر عملکرد شبکه، می توانید به راحتی عملکرد شبکه تان را پیگیری کنید، گره ها را اسکن کرده و برای شبکه نقشه درست کنید. روش دیگر نقشه برداری شبکه است که به شما امکان می دهد تا تمام دستگاه ها یا گره های متصل به شبکه تان را تجسم کنید. با این کار اطلاعات مورد نیاز برای ردیابی عملکرد کلی شبکه را به دست می آورید. نگاشت شبکه یکی از موثرترین راه ها برای ردیابی شبکه شماست. به طور کلی، ابزار های نقشه برداری شبکه سه نوع نقشه تولید می کنند:

 • نقشه فیزیکی: نموداری متشکل از تمام عناصر شبکه، از جمله سوکت ها، پورت ها، وتر ها و غیره.
 • نقشه منطقی: یک نقشه منطقی توپولوژی شبکه و نحوه جریان داده های بین گره ها را نشان می دهد.
 • نقشه عملکردی: به جریان ترافیک برنامه از طریق شبکه می پردازد .

دانلود کنید: آموزش امنیت شبکه از صفر تا صد (با جزوه PDF)

مزایای استفاده از ابزار های نقشه برداری شبکه

 • ابزار های نقشه برداری شبکه می توانند به طور خودکار توپولوژی یا دستگاه های شبکه را با استفاده از پروتکل هایی مثل ICMP،SNMP ، CDP و غیره کشف کنند.
 • آن ها می توانند برای صرفه جویی در پهنای باند، منابع و زمان چندین نقشه بسازند.
 • آن ها می توانند دستگاه های جدید و سیستم های ناشناخته را به طور خودکار شناسایی و نظارت کنند تا سوابق به روز و دقیق بمانند.
 • همچنین می توانند چندین نقشه شبکه را نگه دارند تا به شما کمک شود که مطابقت از الزامات قانونی مثل PCI،HIPAA ، SOX و موارد دیگر را نشان بدهید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست