زبان برنامه نویسی اسکالا (معرفی، کاربردها، ویژگیها و مزایا)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
اسکالا
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 9 دقیقه
Banner Image

اسکالا (Scala) ترکیبی از دو واژه انگلیسی”scalable” به معنی مقیاس پذیر و “language” به معنای زبان و یکی از مقیاس پذیرترین زبانهای برنامه نویسی موجود است. اسکالا در سال 2001 و توسط مارتین اودرسکی (Martin Odersky) و تیمش طراحی شد. این زبان اولین بار در سال 2004 به طور عمومی منتشر گردید و در همان سال برای دات نت فریم ورک (.Net framework) تغییر کرد. این نسخه اصلاح شده عنوان نسخه 0.2 در مارس 2006 منتشر شد و آخرین نسخه اسکالا یعنی نسخه 1.13.2 در ژوئن سال 2019 انتشار یافت.

به عنوان یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر کامپایلر، اسکالا زبانی سریع و کارآمد است. مزیت این زبان قابلیت اجراِ آن روی JVM (ماشین مجازی جاوا) است. این قابلیت باعث یکپارچه شدن پشته جاوا و اسکالا می شود. در حال حاضر زبان اسکالا به طور فعالی در حال توسعه است و خیلی ها از این زبان برای توسعه چندین برنامه کاربردی مقیاس پذیر به طور همزمان استفاده می کنند.

برنامه نویسی اسکالا

برنامه نویسی اسکالا در واقع یک زبان همه منظوره است که مفاهیم برنامه نویسی تابعی و شئ گرا را با هم ترکیب می کند. علاوه بر این، برنامه نویسی با اسکالا مشکلات زبانهای دیگر را هم برطرف می کند و در کد موجود در JVM هم ادغام می شود. بنابراین، اسکالا بدون اینکه به پیکربندی نیاز داشته باشد، با کدها و کتابخانه های جاوا موجود به خوبی کار می کند.

وقتی کد اسکالای خودتان را می نویسید، لازم نیست که از اول شروع کنید چون اسکالا پشته کد جاوا موجود شما کار می کند! وقتی کد اسکالا را کامپایل می کنید، کلاس های کامپایل شده شما به کد بایتی تبدیل می شوند. این کدها به راحتی قابل فهم هستند و توسط JVM اجرا می شوند. این قابلیت همکاری زبان اسکالا با جاوا، برنامه نویسی اسکالا را بسیار مفید می کند.

اسکالا و جاوا

اسکالا را می توان نسخه پیشرفته و ارتقا یافته جاو دانست، چون شما امکان استفاده از تمام کتابخانه های جاوا در اسکالا را دارید. در حال حاضر یادگیری هر دوی این زبانها جزو مهارتهای ضروری توسعه دهندگان محسوب می شوند. با اینکه اسکالا شباهت خیلی زیادی به جاوا دارد، اما ویژگیها و خصوصیات منحصر به فردی هم دارد که باعث متمایز شدن این زبان از جاوا و سایر زبانهای برنامه نویسی شده و محبوبیت اسکالا را بیشتر کرده است.

اسکالا نحو ساده ای دارد، جزو زبانهای استاتیک یا ایستا به حساب می آید، نیازی به بازنویسی ندارد و مختصر و نسبتاً بدون خطا است. اسکالا در مقایسه با جاوا که کد نویسی فراوانی دارد، به خطوط کد کمتری نیاز دارد. این یعنی حتی یک باگ کوچک در جاوا را به سختی می توان شناسایی کرد، اما باگها در اسکالا به راحتی قابل شناسایی و حذف هستند.

حتما بخوانید: 7 ترفند یادگیری همزمان چند زبان برنامه نویسی

علاوه بر این، مقیاس پذیری بالای اسکالا برای عملیات بک اند (Backend) مطلوب است. اسکالا می تواند با داده هایی که به شکل توزیع شده پخش شده اند هم کار کند و از پردازش داده های موازی پشتیبانی می کند. جاوا و اسکالا موقع کار با داده های بزرگ هر دو از فریم ورک هادوپ (Hadoop) استفاده می کنند؛ اما اگر از Spark استفاده می کنید، تنها زبانی که می توانید با آن کار کنید اسکالا است.

ویژگی های زبان برنامه نویسی اسکالا

اسکالا قابلیت ها و ویژگی های زیادی دارد که باعث تمایز آن از سایر زبانهای برنامه نویسی می شود. برای همین است که هر روز به تعداد طرفداران این زبان اضافه می شود. این ویژگیها عبارتند از:

 • اکوسیستم: زبان برنامه نویسی اسکالا به طور همزمان از ابزارها و فریم ورکهای زیادی برای پیاده سازی های مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال Apache Spark برای داده های بزرگ، Apache Kafka برای سیستم پیام رسانی با توان عملیاتی بالا و فریم ورک Play برای ساخت برنامه های وب استفاده می شوند.
 • زبان توسعه پذیر: اسکالا ساختارهای چند زبانه ای دارد که می توانند به عنوان کتابخانه به اسکالا اضافه شوند. از همه مهمتر اینکه اسکالا با استفاده از JRE (بستر اجرای جاوا) درون یابی می کند.
 • امکان ساخت DSL: ویژگیهای اسکالا به شما امکان می دهد تا زبان زبان مخصوص دامنه خود (DSL) را بدون اینکه در آن زبان به طور تخصصی مهارت داشته باشید بسازید.
 • شئ گرا بودن: تمام مقادیری که در اسکالا استفاده می شوند به طور پیش فرض به عنوان یک شئ ذخیره می شوند. بنابراین می توان از اشیاء درجه یک و توابع ناشناس هم در اسکالا استفاده کرد.
 • برنامه نویسی تابعی: اسکالا نحو سبک وزنی برای ساخت توابع مرتبه بالاتر ارائه می دهد، یعنی می توانید یک تابع را به عنوان آرگومان به یک تابع دیگر منتقل کنید.
 • پردازش همزمان و همگام سازی: اسکالا به شما امکان می دهد تا کدها را برای پردازش همزمان و هماهنگ به صورت غیرقابل تغییر بنویسید.
 • تایپ استاتیک: دراسکالا فرآیند تأیید و اجرای محدودیتهای انواع در زمان کامپایل به طور خودکار استنباط می شود.
 • قابلیت همکاری: اسکالا و جاوا هر دو در یک بستر مشترک اجرا می شوند و این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا برای اجرا، بین دو محیط این زبانها جابجا شود. همه کلاس های Java SDK را می توان در اسکالا هم استفاده کرد، بنابراین نیازی نیست که کتابخانه های جاوا را کنار بگذارید چون اسکالا امکان ترکیب کد جاوا را در اختیارتان می گذارد. علاوه بر این، شما با استفاده از کتابخانه های اسکالا، می توانید کلاس های جاوا را سفارشی کنید.
 • بدون نقطه ویرگول: در اسکالا بعد از هر عبارت از نقطه ویرگول استفاده نمی شود، بلکه کاراکتر رفتن به خط جدید (newline) به عنوان جداکننده به کار می رود.
 • استفاده از داده های بزرگ: اسکالا به خاطر مقیاس پذیری در JVM، پرکاربردترین زبان توسعه دهندگان کلان داده است. سایت هایی مثل علی بابا (Alibaba) و نتفلیکس (Netflix) نمونه هایی از استفاده اسپارک (Spark) با اسکالا هستند.

پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی با اسکالا

از آنجایی که اسکالا همگام با جاوا کار می کند، در صورتی که با نحو جاوا آشنایی داشته باشید در کوتاهترین زمان ممکن می توانید اسکالا را هم یاد بگیرید.

پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی با اسکالا عبارتند از:

 • مهارت جاوا در سطح مبتدی، به عنوان مثال، داشتن دانش برنامه نویسی شئ گرا با جاوا، آگاهی از متغیرها، حلقه ها، آرایه ها در جاوا، چگونگی ساخت شئ با استفاده از مجموعه و رشته در جاوا.
 • دانش اولیه نرم افزار برای نصب نسخه به روز شده JDK یا Eclipse در صورت عدم دانلود اسکالا.

اگر جاوا بلد نیستید ولی با سایر زبانهای برنامه نویسی مثل سی (C)، سی پلاس پلاس (C++) یا پایتون (Python) آشنایی دارید، می توانید روی اسکالا هم مسلط شوید.

حتما بخوانید: کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری بهتر است؟

مزایای زبان برنامه نویسی اسکالا

خیلی از توسعه دهندگان موقع انتخاب زبان برنامه نویسی به سوالات زیادی برمیخورند. مثلا ممکن است از خودتان بپرسید:

 • چرا باید اسکالا را یاد بگیرم؟
 • من جاوا را بلدم، آیا باید زبان برنامه نویسی اسکالا را هم یاد بگیرم؟
 • چطور می توانم از اسکالا استفاده کنم؟
 • آیا اسکالا در علم داده به من کمک خواهد کرد؟
 • اسکالا چطور مهارتهای بک اند من را تقویت می کند؟
 • آیا شرکت های بزرگ از اسکالا استفاده می کنند؟

حتما دانلود کنید: آموزش صفر تا صد برنامه نویسی اندروید

خب، برای اینکه به جواب این سوالات برسید بد نیست نگاهی به مزایای اسکالا در مقایسه با سایر زبانهای برنامه نویسی بیندازیم تا بفهمید چرا باید اسکالا یاد بگیرید:

 • زبانی آسان برای یادگیری: اسکالا شبیه شبیه زبانهای دیگر مثل Java، C، C++ است و همین مساله یادگیری آن به خصوص برای توسعه دهندگان جاوا را تقریبا آسان می کند.
 • برخورداری از بهترین قابلیتها: اسکالا بهترین ویژگیها و قابلیتهای یک زبان برنامه نویسی را دارد که شاید در زبانهای دیگر پیدا نشوند. این ویژگیها استفاده از این زبان را آسانتر و پر بازده تر می کند.
 • زبان سریع: اسکالا از برخی زبانهای برنامه نویسی دیگر مثل روبی (Ruby)، پایتون (Python) و نود.جی اس (node.js) سریعتر است.
 • ادغام نزدیک با جاوا: از آنجایی که کامپایلر اسکالا می تواند روی JVM اجرا شود، این زبان از چارچوبها، کتابخانه‌ها و ابزارهای استفاده می کند.
 • توسعه برنامه های تحت وب و دسکتاپ: توانایی اسکالا برای کامپایل کردن به کد بایت کد جاوا اسکریپت و JVM، باعث ساده تر شدن توسعه برنامه های مبتنی برای وب و دسکتاپ می شود.
 • مورد استفاده شرکتهایی که از کلان داده ها استفاده می کنند: خیلی از شرکتهای بزرگ اکثر کدهایشان را به خاطر مقیاس پذیری بالای اسکالا از زبانهای دیگر به زبان اسکالا منتقل می کنند. شرکتهایی مثل اپل، توییتر، والمارت، نتفلیکس، لینکدین، میت آپ.کام، گوگل، آمازون، آی بی ام و اتودسک نمونه هایی از شرکتهایی هستند که از اسکالا استفاده می کنند.

دانلود رایگان: آموزش صفر تا صد پایگاه داده

کاربردهای اسکالا

اگر هنوز نمی دانید از زبان برنامه نویسی اسکالا کجا و برای ساخت چه چیزی می توان استفاده کرد، باید بگوییم که اسکالا زبان بسیار قدرتمندی است که می توانید از آن برای ساخت طیف وسیعی از برنامه ها و انجام بسیاری از عملکردها از جمله موارد زیر استفاده کنید:

 • برنامه های اندروید و API
 • برنامه های پیام رسانی
 • برنامه های کامپیوتر
 • تجزیه و تحلیل داده های بزرگ با آپاچی اسپارک (Apache Spark)
 • زبان اختصاصی دامنه
 • برنامه های کاربردی جریان داده
 • پردازش داده های همزمان و توزیع شده
 • جریان داده در لحظه با استفاده از چارچوب اسپارک
 • پردازش داده های دسته ای و پردازش موازی داده ها
 • فرانت و بک اند برنامه های وب
 • امکان استفاده با برنامه های Hadoop / Map/Reduce
 • تابع آمازون لامبدا (AWS Lambda)
 • استفاده با ML در مقیاس بزرگ برای ساختن الگوریتم های پیچیده

حوزه های کاربرد اسکالا

اسکالا علیرغم شروع دیرهنگام، توانست خودش را به عنوان یکی از قوی ترین زبان ها با بهره وری بالا نشان بدهد. از این زبان برنامه نویسی در حوزه ها و زمینه های زیادی استفاده می شود و در حال حاضر رشد شدید و افزایش موارد اجرای اسکالا منجر به بالا رفتن تقاضا برای همکاری با متخصصین این زبان شده است.

همه زبانهای برنامه نویسی را در اینجا آموزش داده ایم، کاملا رایگان!

چرا باید برنامه نویسی اسکالا را یاد بگیریم؟

یادگیری اسکالا فرصت های شغلی زیادی برای شما خلق می کند. فرقی نمی کند در برنامه نویسی مبتدی باشید یا حرفه ای، به هر حال اگر دنبال زبان سریعی هستید که بهترین ویژگیها را در اختیارتان بگذارد، اسکالا بهترین گزینه برای شماست.

با اسکالا می توانید از مزایای کار در محیط های مختلف بهره مند شوید و مطمئن باشید که مهارت های شما به عنوان یک توسعه دهنده در سطح بالایی قرار دارد. یادگیری اسکالا نه تنها مهارت جدیدی به رزومه شما اضافه می کند، بلکه باعث می شود درآمدتان هم نسبت به قبل بیشتر شود.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس
آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس
قیمت محصول 230,000 تومان 250,000
ادامه مطلب

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «زبان برنامه نویسی اسکالا (معرفی، کاربردها، ویژگیها و مزایا)»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید