یادگیری چند زبان برنامه نویسی (و فواید آن)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
برنامه نویسی
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 11 دقیقه
Banner Image

برنامه نویسی هنر (یا فرآیند) ایجاد و نوشتن کدهای رایانه ای به گونه ای است که به کامپیوتر آموزش دهند نتیجه مطلوبی مانند ایجاد، محاسبه و عملکرد برنامه ها و نرم افزارها را تولید کند. برنامه نویسی بستر بسیاری از وب سایت ها، برنامه ها، نرم افزارها و حتی نرم افزارهایی است که نرم افزارهای دیگری که از آنها استفاده می کنید را ایجاد می کنند (مانند Unreal Engine ، 3d Studioو غیره)

یادگیری چند زبان برنامه نویسی می تواند به یکی از دو روش زیر انجام شود. اول اینکه پس از تسلط به یک زبان به سراغ زبان دوم خود بروید و روش دوم یادگیری دو زبان مشابه بصورت همزمان است!

برنامه نویس polyglot یا چند زبانه

برنامه نویس polyglot کسی است که کدهای کامپیوتر را به زبان های مختلف برنامه نویسی می نویسد. دلیل اساسی این امر این است که برنامه نویسی به چند زبان کارآمدتر و کاربردی تر از برنامه نویسی به یک زبان واحد است. برنامه نویسان Polyglot معمولا از زبان های خاص دامنه برای ایجاد برنامه هایی که به راحتی کار می کنند استفاده می کنند. برنامه نویسی چند زبانه را می توان توسط یک برنامه نویس با استفاده از چندین زبان انجام داد، یا به کمک تیم های مختلفی که به زبان های مختلف تخصص دارند. زبان های برنامه نویسی معروف شامل JavaScript ، CSS ، HTML و غیره هستند. برنامه نویسی چند زبانه مزایا و معایب خود را دارد.

مزایا

  • محصولاتی که با استفاده از برنامه نویسی چند زبانه ایجاد می شوند در مقایسه با سایر محصولات از نظر سرعت و عملکرد برتری دارند.
  • شما به عنوان یک برنامه نویس چند زبانه، فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت.
  • در مقایسه با یک برنامه نویس تک زبانه، شانس بیشتری برای کار با یک پایگاه داده یا کتابخانه کد خواهید داشت.

معایب

  • اگر اپراتورهای محصول زبان مورد استفاده در برنامه نویسی آن را درک نکنند، نمی توانند با آن کار کنند.
  • بسیاری از برنامه های چند زبانه پیچیده هستند و استفاده و نگهداری آنها گران است.

با وجود مزایا و معایب، این روزها از برنامه نویسی polyglot بیشتر استفاده می شود.

آیا می توان همه زبان های برنامه نویسی را یاد گرفت؟

ممکن است فکر کنید که برای تسلط به تمام زبان های برنامه نویسی به داشتن استعدادی خاصی نیاز دارید. یادگیری همه زبان های برنامه نویسی امکان پذیر است اما دستیابی به آن به این معنا نیست که شما فرد مستعدی است. برنامه نویسی برای درک زبان و تمرین نیاز به دانش و حوصله دارد. آیا واقعا لازم است همه آنها را یاد بگیرید؟ جواب منفی است.

من به شما توصیه می کنم تعدادی که لازم دارید را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که یادگیری زبان های بیشتر امکان انتخاب گزینه های شغلی بیشتر را فراهم می کند.

یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف

گفتیم که یادگیری همه زبان های برنامه نویسی امکان پذیر است، اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟ برای یادگیری زبان های برنامه نویسی، باید مراحل زیر را طی کنید:

ساختار زبان را بیاموزید و مرتبا آن را تمرین کنید

ساختار زبان برنامه نویسی معمولا شامل قسمت های اصلی زبان است مانند توابع ورودی / خروجی، ابزار تست واحد، روشهای اشکال زدایی و همچنین نحو عمومی. همچنین لازم است نوشتن کد و مرور آن را تمرین کنید. منابع آنلاین زیادی وجود دارد که برای تسلط بر زبان های برنامه نویسی قابل استفاده هستند. Udemy برای یادگیری زبان های جدید بسیار مناسب است.Youtube نیز می تواند مفید باشد.

طراحی و ویژگی های زبان را درک کنید

این مهمترین قسمت یادگیری یک زبان برنامه نویسی است زیرا شما را درباره آنچه باید انتظار داشته باشید راهنمایی می کند.

نحوه پیاده سازی زبان را یاد بگیرید

برای راه اندازی یک دستگاه جدید مطالعه کتابچه راهنمای آن کافی نخواهد بود. شما باید بتوانید دستورالعمل ها را اعمال کنید. همین اصل در مورد زبان های برنامه نویسی نیز صدق می کند (گرچه نه همه آن) شما زمانی به یک برنامه نویش خارق العاده تبدیل می شوید که بتوانید برنامه ها را پیاده سازی کنید!

به خواندن و نوشتن کدهای جدید با زبان جدید ادامه دهید

تمرین زبان جدید با کدهایی که یاد گرفته اید کافی نیست. گزینه هایی که شامل خواندن و نوشتن کدهای جدید به زبانی که یاد می گیرید هستند را کاوش کنید. از این گذشته، اگر نتوانید کدهای جدید را بخوانید و بنویسید، چگونه می خواهید در زبان مورد نظر پیشرفت کنید؟

آیا یادگیری چند زبان برنامه نویسی اشکال دارد؟

بگذارید مستقیما به اصل مطلب بپردازیم. یادگیری چند زبان برنامه نویسی چیز بدی نیست! منظور این است که مزایای یادگیری چند زبان برنامه نویسی از یادگیری یک زبان بیشتر است به این دلیل که یک کارفرما معمولا در مقایسه با یک برنامه نویس تک زبانه تمایل بیشتری به استخدام یک برنامه نویس چند زبانه (حتی اگر زبان مورد نیاز را بلد نباشد) دارد.

تقریبا هر کسی می داند که یادگیری اولین زبان برنامه نویسی دشوارتر است. زیرا مهارت حل مسئله را به شما می دهد. این مهارت ها به شما کمک می کنند تا کارهایی که باید انجام شود را شناسایی کنید، مشکلاتی که بلافاصله قابل حل هستند را از آنهایی که بعدا حل می شوند تشخیص دهید. این امر همچنین به گسترش افق دید شما کمک می کند به گونه ای که یادگیری زبان برنامه نویسی دوم آسان تر می شود.

زبان های مختلف برنامه نویسی شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. بنابراین، یادگیری چندین زبان برنامه نویسی به شما کمک می کند تا بتونید ابزار مناسب برای یک کار خاص را انتخاب کنید. در نتیجه با یادگیری چند زبان برنامه نویسی، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس انعطاف پذیر خواهید داشت.

چرا باید چند زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

یادگیری چند زبان برنامه نویسی به چند دلیل توصیه می شود:

تقاضا

تقاضای بیشتری برای برنامه نویسان چند زبانه نسبت به برنامه نویسان یک زبانه وجود دارد، زیرا برنامه نویسان تک زبانه که در مقایسه با برنامه نویسان چند زبانه دانش زیادی در مورد زبان های برنامه نویسی مختلف ندارند، محدودتر خواهند شد. این به معنای درآمد بالاتر نیز هست. بنابراین، با یادگیری چند زبان برنامه نویسی می توانید مطمئن باشید که درآمد شما بسیار بیشتر از برنامه نویسان تک زبانه خواهد بود.

عملکرد

وقتی به چندین زبان برنامه نویسی تسلط دارید، می توانید به راحتی ابزاری که باید برای دستیابی به عملکرد شغلی خاص استفاده شود را شناسایی کنید. در نتیجه برنامه ها و نرم افزارهایی بسیار کاربردی تولید خواهید کرد.

انعطاف پذیری

یادگیری چند زبان برنامه نویسی به شما امکان انعطاف پذیری بیشتری می دهد. معنی این امر این است که شما می توانید کدها را به یک زبان خاص بنویسید یا آنها را با استفاده از بیش از یک زبان برنامه نویسی بنویسید. انعطاف پذیری همچنین اشتیاق شما را افزایش می دهد و باعث می شود بر بی حوصلگی و بی انگیزگی غلبه کنید. علاوه بر این، کار را برای شما سرگرم کننده تر می کند.

اعتبار

در استخدام یک برنامه نویس، این احتمال وجود دارد که برنامه نویسی را انتخاب کنند که با چند زبان آشنایی دارد. یک برنامه نویس چند زبانه بودن به نوعی اعتبار شما را به عنوان یک حرفه ای افزایش می دهد. بنابراین کارفرمایان بیشتر از برنامه نویسان یک زبانه تمایل دارند که شانس خود را با برنامه نویسان polyglot امتحان کنند.

تطبیق پذیری

بسیاری از برنامه های رایانه ای که امروزه از آنها استفاده می کنیم 20 سال پیش تقریبا اصلا وجود نداشته اند. نسخه هایی که در آن زمان وجود داشته اند عملکردهای خود را بهبود بخشیده اند تا خود را با تغییر زمان بروز کنند. بنابراین، یادگیری چند زبان شما را چند منظوره نگه می دارد.

آیا می توان همزمان 3 زبان برنامه نویسی را یاد گرفت؟

توصیه می کنیم که از یادگیری همزمان 3 زبان برنامه نویسی پرهیز کنید. این کار ریسک زیادی خواهد داشت، مخصوصا اگر در برنامه نویسی مبتدی باشید. شما حداکثر می توانید همزمان 2 زبان را یاد بگیرید.

هدف از یادگیری چند زبان برنامه نویسی فقط شناخت آنها نیست، بلکه به معنی کسب مهارت کافی در هر زبان است طوری که بتوانید آنها را به صورت جداگانه پیاده سازی کنید. زبان های برنامه نویسی دارای نحوهای زبانی منحصر به فرد هستند و به همین دلیل است که شما باید همزمان روی یک زبان (یا حداکثر 2 زبان) تمرکز کنید.

کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری بهتر است؟

بعضی از زبان ها شباهت هایی دارند، بنابراین یادگیری همزمان آنها آسان تر خواهد بود. اما به یاد داشته باشید، همانقدر که یک برنامه نویس چند زبانه بودن جذابیت دارد، مهارت کافی نیز مهم است. بهتر است تا زمانی که به تسلط 100 % نرسیده اید خود را به یادگیری یک زبان برنامه نویسی محدود کنید و به سراغ زبان بعدی نروید.

دلیل این امر این است که به این ترتیب می توانید به راحتی شباهت های بین زبان ها را شناسایی کنید و سریعتر زبان های دیگر را یاد بگیرید.

کدام زبان های برنامه نویسی را با هم یاد بگیریم؟

انتخاب زبان های برنامه نویسی برای یادگیری همزمان می تواند مشکل باشد. به این دلیل که هر زبان برنامه نویسی ساختار منحصر به فرد خود را دارد، اما همانطور که قبلا گفتیم برخی از زبان های برنامه نویسی ممکن است شباهت هایی داشته باشند. فاکتورهای زیادی در انتخاب زبان ها موثر هستند.

اما لازم است دوباره تأکید کنیم که یادگیری چند زبان برنامه نویسی در صورتی که حداقل یک زبان برنامه نویسی را بلد باشید آسان تر خواهید شد. این یعنی قبل از اینکه بخواهید زبان های برنامه نویسی دیگر را بیاموزید، باید مهارت برنامه نویسی پایه را کسب کرده باشید. توصیه می شود در انتخاب زبان ها به موارد زیر توجه کنید:

محبوبیت

بسته به دلیلی که می خواهید زبان های برنامه نویسی بیشتری را یاد بگیرید، باید بدانید کدام زبان ها به ترتیب محبوب ترین و کم طرفدار ترین ها هستند. به عنوان مثال، جاوا در حال حاضر محبوب ترین برنامه نویسی در بازار است. بیش از 20 سال است که این زبان در بازار وجود دارد و کاملا ثابت است. دومین زبان برنامه نویسی محبوب JavaScript است. از طرف دیگر، روبی بر اساس تقاضا کم طرفدارترین زبان برنامه نویسی است.

چشم انداز شغلی

این فاکتور کمی شخصی تر است، زیرا چشم انداز شغلی افراد می تواند متفاوت باشد. کدام زبان برنامه نویسی تقاضای بیشتری دارد و امکان رشد شغلی را فراهم می کند؟ سطح مهارت فعلی شما چیست؟ برنامه 5 سال آینده شما به عنوان یک برنامه نویس چیست؟ هنگامی که به این سوال ها پاسخ می دهید، لیست زبان های برنامه نویسی که می توانید به صورت همزمان یاد بگیرید محدود و محدودتر می شود تا زمانیکه به گزینه های مورد نظر برسید. ما پایتون و برنامه نویسی اندروید را پیشنهاد می کنیم.

سهولت یادگیری

زبان های برنامه نویسی بر اساس سهولت یادگیری به مبتدی (پایه)، متوسط ​​و پیشرفته تقسیم می شوند. کدام یک را می توانید سریعتر یاد بگیرید؟

عوامل فوق زبان های برنامه نویسی که می توانید بصورت همزمان یاد بگیرید را به شما نشان می دهند.

به عنوان یک برنامه نویس polyglot چقدر درآمد خواهید داشت؟

به گفته بسیاری از کارفرمایان، از سپتامبر سال 2020 در ایالات متحده، حقوقی که یک برنامه نویس polyglot کسب می کند 1800 – 2800 دلار (در هفته)، 7،950 – 12100 دلار (در ماه) و 95،000 – 145،000 دلار (در سال) است. نرخ ساعتی برنامه نویسی چند زبانه بین 45 تا 75 دلار است.

توجه به این نکته مهم است که تعداد زبان ها اهمیت ندارد. بلکه سطح مهارت شما در هر زبان است که مهم است!

فواید یادگیری چند زبان برنامه نویسی از زبان یک متخصص

بزرگترین مزیت این است که شما می توانید بهترین زبان را برای هر پروژه انتخاب کنید. شما می توانید تیم هایی از توسعه دهندگان که از زبان های مختلف برنامه نویسی استفاده می کنند را مدیریت کنید. همچنین می توانید به توسعه دهندگان دیگر آموزش دهید.

بزرگترین اشکال چند زبانه بودن این است که دانش شما در مورد یک زبان خاص کمتر از فردی است که فقط به آن زبان تسلط دارد. تخصص شما کمتر است. شما باید بیشتر جستجو کنید و ممکن است به دلیل کمبود دانش مرتبا مرتکب اشتباه شوید. اساسا، شما باید به یادگیری ادامه دهید و این آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست!

هر زبان برنامه نویسی را از اینجا می توانید رایگان یاد بگیرید

وقتی در یک زبان خاص متخصص می شوید، در واقع هر آنچه برای یادگیری نیاز دارید را یاد گرفته اید و در نقطه ای قرار دارید که باید کارهای مشابه را بارها و بارها انجام دهید. اما اگر روی چندین زبان تمرکز کنید، همیشه باید چیزهای جدیدی یاد بگیرید و با چالش های جدید روبرو شوید!

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «یادگیری چند زبان برنامه نویسی (و فواید آن)»

    هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید