Object storage

Object storage چیست؟ (معایب و مزایا و تفاوت با انواع دیگر)

اساطیر زبان

Object storage که به آن ذخیره سازی مبتنی بر اشیا هم می گویند، رویکردی است برای آدرس دهی و دستکاری شیوه ذخیره سازی داده ها به عنوان واحد های مجزایی که به آن ها شی می گویند. اشیاء در یک مخزن واحد نگهداری می شوند و به صورت فایل در داخل پوشه های تو در تو قرار نمی گیرند.

برای درک بهتر ذخیره ‌سازی اشیا، بهتر است ذخیره ‌سازی فایلی و ذخیره‌ سازی بلوکی که دو روش رایج برای ذخیره داده ‌ها هستند را هم یاد بگیرید.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

مقایسه ذخیره سازی بلوکی، اشیا و فایل

ذخیره سازی مبتنی بر فایل یا File storage، داده ها را به عنوان یک تکه اطلاعات در داخل یک پوشه ذخیره می کند تا به مرتب کردن آن با داده های دیگر کمک کند. این روش، ذخیره سازی سلسله مراتبی هم نامیده می شود و روش ذخیره فایل های کاغذی را شبیه سازی می کند. هنگامی که نیاز به دسترسی به داده ها دارید، سیستم کامپیوترتان فقط باید برای یافتن آن ها مسیر را بشناسد.

ذخیره سازی بلوکی یا Block storage یک فایلی را به بلوک های جداگانه ای از داده ها تقسیم می کند و سپس بلوک ها را به عنوان قطعات جداگانه داده ذخیره می کند. یک سیستم ذخیره سازی می تواند این کار را بدون داشتن ساختار فایل – پوشه انجام بدهد؛ زیرا هر بلوک داده یک آدرس منحصر به فرد دارد. این به یک سیستم ذخیره ‌سازی اجازه می ‌دهد تا بلوک‌ های کوچک‌ تر داده را در هر کجای سیستم ذخیره‌ سازی که اثربخش تر تشخیص می دهد، پخش کند. نرم ‌افزار سیستم ذخیره ‌سازی، بلوک‌ های لازم را برای سر هم بندی کردن فایل هر گاه که به آن دسترسی پیدا کرد، دوباره یکی می کند.

مقایسه ذخیره سازی سنتی و مبتنی بر اشیا با هم

ذخیره سازی مبتنی بر اشیا

دخیره سازی مبتنی بر فایل

دخیره سازی مبتنی بر بلوک

واحد قابل تبادل اشیا، به عبارت دیگر فایلهایی که متادیتا سفارشی دارند. فایل ها بلوک ها
نوع آپدیت پشتیبانی شده آپدیت در جا یاin place ندارد. به روز رسانی ها نسخه های جدید از شی را به وجود می آورند. آپدیت در جا آپدیت در جا
پروتکلها REST و SOAP روی HTTP CIFS و NFS SCSI، کانال فیبری و SATA
پشتیبانی متادیتا پشتیبانی از متادیتای سفارشی ویژگی های سیستم فایل ثابت ویژگی های سیستم ثابت
بهترین کارایی مناسب برای داده های فایلی استاتیک و فضای ابری داده های فایلی به اشتراک گذاشته شده داده های تراکنشی و داده هایی که مکررا تغییر می کنند
نقطه قوت قابلیت ارتقا و دسترسی توزیع شده دسترسی ساده و مدیریت فایلهای اشتراکی کارایی بسیار عالی
نقطه ضعف نامناسب برای تغییر مکرر داده های تراکنشی، پروتکل اشتراکی در کنار مکانیزم قفل ارائه نمی دهد. تعمیم آن روی مرکز داده سخت است. تعمیم آن روی مرکز داده سخت است.

ذخیره سازی اشیا، بلوک های داده ای که یک فایل را می سازند در کنار هم نگه می دارد و تمام متا دیتاهای مرتبط با آن را به آن فایل اضافه می کند. ذخیره‌ سازی اشیا متا دیتای گسترده ‌ای را به فایل اضافه می ‌کند و ساختار سلسله مراتبی مورد استفاده در ذخیره‌ سازی فایل را حذف می‌ کند و همه چیز را در محدوده آدرس های متوالی، به نام استخر ذخیره، قرار می‌ دهد. نرم افزار سیستم ذخیره سازی، از یک شناسه منحصر به فرد که به شی اختصاص داده شده است، استفاده می کند تا هر شیء خاص مثل ویدیو یا عکس را پیدا کند.

این متا دیتا برای مقدار ذخیره ‌سازی اشیا در مقایسه با سایر روش‌ های ذخیره ‌سازی داده ‌ها عاملی کلیدی است. از آن جایی که کاربر می‌ تواند متا دیتا را تعریف کند، این امکان را برای هر نوع آنالیزی در مورد استفاده و عملکرد داده در استخر ذخیره‌ سازی فراهم خواهد کرد .

مزایا و معایب ذخیره سازی اشیاء

فناوری ذخیره سازی اشیاء به ویژه برای شرکت هایی که خدمات ذخیره سازی ارائه می دهند، به دلیل امکانات بیشتری که برای تجزیه و تحلیل داده ها و توانایی ذخیره یک شی در هر نقطه از یک مخزن داده توزیع شده دارد، جذاب به نظر می رسد. Amazon s3 به عنوان بزرگترین ارائه دهنده فضای ذخیره سازی ابری و همین طور اکثر رقبایش، از روش ذخیره سازی مبتنی بر اشیا استفاده می کنند.

علاوه بر توانایی انجام تجزیه و تحلیل سفارشی در استفاده از داده ها، محدوده آدرس های متوالی ذخیره سازی اشیا به کاربران اجازه می دهد تا با افزودن فضای ذخیره سازی بیشتر به استخر، به راحتی آن را اندازه گیری کنند.

حتما بخوانید: next.js چیست؟ معایب، مزایا و کاربردها

ذخیره سازی اشیاء معایب خودش را دارد. معمولا از یک سیستم ذخیره ‌سازی فایلی یا بلوکی مثل ذخیره‌ سازی متصل به شبکه (NAS) کندتر است. این باعث می ‌شود تا ذخیره ‌سازی اشیا برای آن دسته از برنامه ‌ها مثل سیستم ‌های مالی که نیاز به دسترسی سریع و مکرر به داده ‌ها دارند، انتخاب نامناسبی باشد.

ویدیوی کاربردی زیر رو از دست ندهید:

 

سوالات متداول در مورد ذخیره سازی اشیا

ذخیره سازی اشیا چه فرقی با NAS‌ و SAN دارد؟

  • LUN یا حجم ندارد یعنی ذخیره سازی اشیا با استفاده از یک سیستم فایل جهانی و یا الگوریتم منحصر به ‌فرد، کانتینر های شی با اندازه متغیر را در بین گره ‌ها توزیع می ‌کند.
  • RAID ندارد؛ یعنی اشیا در سر تا سر گره ها تکرار نمی شوند یا با رمزگذاری محو شونده محافظت نمی شوند تا از تلفات ناشی از خرابی دستگاه جلوگیری شود.
  • امنیت ذخیره سازی اشیا را می توان بر اساس هر شی یا دستور به وجود آورد.

ذخیره سازی اشیا چه فایده ای دارد؟

  • ذخیره سازی اشیاء برای بایگانی، بک آپ گیری و ریکاوری منابع، انطباق داده ها، رسانه و همکاری موثر است.
  • ذخیره سازی اشیاء در مواردی که کارایی بالا، تأخیر یا کیفیت خدمات دغدغه است، کاربرد ندارد.

چه طور می توان ذخیره سازی مبتنی بر اشیا انجام داد؟

  • به عنوان یک سرویس ابری عمومی
  • به عنوان یک ابزار یا دستگاه درگاهی
  • به عنوان یک آرایه همگرا که شامل شی، SAN و یا NAS است
  • به عنوان یک سرویس نرم افزاری

اخیرا فروشندگان در ذخیره ‌سازی فایلی یا بلوکی در NAS تغییر به وجود آورده اند و ذخیره ‌سازی اشیاء مشکل کم تری با ذخیره‌ سازی جهانی یا یکپارچه ایجاد کرده ‌اند. یک فروشنده از نرم ‌افزاری شبیه به NAS استفاده می ‌کند و یک منبع ذخیره ‌سازی اشیاء را طوری به کاربر ارائه می ‌دهد که انگار NAS است.

Jenkins چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

از آن جایی که سخت ‌افزار متداول معمولا در ذخیره‌ سازی اشیاء استفاده می‌ شود، سرعت بهبود می‌ یابد و فروشندگان بیشتری از ذخیره ‌سازی جهانی استفاده می ‌کنند. ذخیره‌ سازی اشیا هم کاربرد های بیشتری نسبت به ابری پیدا خواهد کرد .

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست