اصول صفحه آرایی مجله: نکات طراحی که باید بدانید!

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
طراحی مجله
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 10 دقیقه
Banner Image

اصفحه‌آرایی فوق‌العاده چیزی است که یک مجله دیجیتالی را از سایر نشریات متمایز می‌کند. قرار است مجلات خوانده شوند اما باید تجربه بصری خوبی را هم برای خواننده به همراه داشته باشند. ممکن است شما متوجه تمام کارهایی که در صفحه‌آرایی یک مجله دیجیتال می‌شود تا جذاب و عالی به نظر برسد، نشوید اما قطعا اگر این کارها بد انجام شده باشند متوجه خواهید شد. مسلما هیچ کس دوست ندارد مخاطب را به خاطر اینکه طراحی صفحات مثل همیشه عالی نیست، از دست بدهد.

پس چطور می‌توان برای مجله‌های دیجیتال طوری صفحه‌آرایی کرد که کاربردی و از نظر بصری جالب بوده و در عین حال ساخت آن هم راحت باشد؟ بد نیست این راهنمای گام به گام صفحه‌آرایی دیجیتالی که برای هر دستگاه، اندازه و در هر جهتی فوق‌العاده است را بخوانید!

۱-محتوایتان را برنامه‌ریزی کنید!

قبل از اینکه دست به کامپیوتر بزنید، باید برای محتوای مجله‌تان برنامه‌ریزی کنید. اگر ندانید چه چیزی قرار است منتشر شود نمی‌توانید به درستی برای صفحه‌آرایی مجله‌تان برنامه‌ریزی کنید.

چه داستانهایی قرار است در این شماره از مجله گنجانده شود؟ آیا هدف گذاشتن یک سری عکس در مجله است؟ آیا این جلد پر از محتوای متنی خواهد بود یا ترکیب متعادلی از رسانه و متن است؟

شما باید قبل از اینکه مجله‌تان را طراحی کنید، به تمام این سوالات پاسخ بدهید. با هیئت تحریریه‌ای که دارید همکاری کنید تا در مورد محتوای نهایی بهتر تصمیم بگیرید.

همچنین باید مطمئن شوید که ایده خوبی پشت محتوای مجله‌تان قرار دارد. با این حال سعی کنید از تکرار مداوم یک ایده در کل مجله خودداری کنید چون خواننده از این همه تکرار خسته می‌شود.

۲-از تم‌های کامل استفاده کنید

صفحات بسیاری هستند که وارد یک مجله می‌شوند و طراحی یک به یک هر کدام از آنها زمان‌بر است. به جای این کار، تمی بسازید که به شما در مشخص کردن صفحه‌آرایی کلی کمک کند. احتمالا نمی‌خواهید فقط یک تم بسازید چون در این صورت هر صفحه از مجله‌تان یک جور خواهد بود. هماهنگی و انسجام خوب است اما نباید خیلی یکنواخت باشد و یا خسته‌کننده به نظر برسد. شما می‌توانید چند تم بسازید. مثلا یک تم برای اولین صفحه و یک تم برای صفحات متنی بسازید.

داشتن تم می‌تواند روند تولید محتوای شما را سریع‌تر کند. شما می‌توانید چندین قالب صفحه مختلف برای هر نوع صفحه‌ای مثل کاور، TOC، سرمقاله، مقالات، ویدئوها، تبلیغات و سایر موارد داشته باشید. داشتن یک تم کلی برای محتوا یا صفحات به این معناست که لازم نیست برای شماره بعدی فکرتان را درگیر کنید یا روی صفحه‌آرای محتوایتان از اول کار کنید. قالب یا تم های آماده به عنوان مثال در اینجا

۳-داشتن یک کاور چشم‌گیر ضروری است

کاور یا جلد اولین چیزی است که در مجله شما به چشم می‌خورد و جلب توجه می‌کند. اگر کاور مجله‌تان خسته‌کننده و غیرجذاب باشد، ممکن است خوانندگان بالقوه‌تان را از بررسی کامل مجله منصرف کند.

وقتی مجله‌تان را معرفی می‌کنید، کاور یکی از ویژگی‌های اصلی به ویژه برای خوانندگان است. این بخش به عنوان ویترین یک مغازه عمل می‌کند و هر چیزی روی جلد مجله قرار است یک ذهنیت از برند شما ایجاد کند که می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

نمونه کاور چشم گیر

فکر نکنید که کاور مجله‌تان باید یک تصویر ثابت با یک شخصیت معروف باشد که در حال لبخند زدن است! مخصوصا با ابزارهای امروزی، مجلات دیجیتال پتانسیلها و ایده‌های نامحدودی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان کاور را جذاب‌تر کرد. مثلا شما می‌توانید یک کاور متحرک به همراه ویدئو یا صدایی که در پس زمینه پخش می‌شود را مدنظر قرار دهید. نمونه های طراحی کاور زیبا در اینجا

۴-رنگ و کانتراست

مجلات داخل قفسه یک دکه روزنامه‌فروشی را تصور کنید. اگر به صورت تصادفی یکی را بردارید و ورق بزنید، بیشتر رنگ سفید می‌بینید یا اینکه صفحات رنگارنگ به چشمتان می‌خورد؟

رنگ تاثیر زیادی در ظاهر و حس و حال یک مجله دارد و حتی می‌تواند به تعیین سبک مقالات خاصی که در هر شماره درج می‌کنید، کمک کند. وقتی صفحه‌آرایی مجله دیجیتالتان را انجام دادید، مطمئن شوید که اصول استفاده از رنگ را مد نظر قرار داده‌اید.

مثلا پس‌زمینه تمام صفحاتتان نباید سفید باشند. شاید بهتر باشد صفحه مقاله اصلی یک پس‌زمینه طرح‌دار داشته باشد، شاید هم یک عکس پشت آن به جذابیت بصری‌اش اضافه کند. افزودن یک رنگ متفاوت به ستونهای فرعی هم چشم را به اطلاعاتی که می‌خواهید برجسته باشند، خیره می‌کند.

زمان خوبی است تا خارج از چارچوب فکرکنید! در مورد رنگها و هارمونی‌شان با هم بیشتر مطالعه و طرح رنگهای متفاوتی را تجربه کنید.

۵-فونت مناسب

همه ما به نوعی در زندگی تایپ کرده‌ایم. اما آیا تا به حال متوجه شده‌اید که فونتها روی آنچه می‌خوانیم و انتخاب‌های که می‌کنیم تاثیر می‌گذارند؟

فونتهای مناسب می‌توانند به نشان دادن بهتر وجهه برندتان کمک کنند. آیا مجله شما حال و هوای شیکی و مطابق مد روزی دارد؟ یا اینکه قرار است خودمانی و خلاقانه باشد؟

استفاده از فونت مناسب

به هر حال فونت مهم است. اگر فونت اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است محتوایتان (و جو کلی مجله) خسته‌کننده یا خشک و حتی غیرعادی به نظر برسد.

همینطور یادتان باشد در انتخاب فونت برای محتوایتان زیاده‌روی نکنید. استفاده بیش از فونتهای مختلف، مخاطب را گیج و خسته می‌کند. سعی کنید بیشتر از ۲ یا ۳ نوع فونت در سرتاسر محتوای مجله دیجیتالتان به کار نبرید. بهترین فونت های فارسی در اینجا

۶-فرمت‌بندی محتوا اهمیت دارد

لازم به ذکر است که یکی از مهم‌ترین کارها در صفحه‌آرایی یک مجله دیجیتال، فرمت یا قالب‌بندی محتوا است. با این حال، گاهی اوقات دیده می‌شود که تیم تحریریه بیش از حد درگیر گنجاندن هر چه بیشتر اطلاعات در یک صفحه هستند و طرح کلی در نهایت خیلی شلوغ به نظر می‌رسد.

مطمئن شوید محتوایتان به درستی ترازبندی شده و فاصله‌گذاری و حاشیه درستی در آن به کار گرفته شده است. فاصله‌گذاری درست بین خطوط به خوانندگان حس خوبی را منتقل می‌کند و این همان چیزی است که شما می‌خواهید، نه؟ هیچکس دوست ندارد محتوایی را بخواند که خطوط در آن بیش از حد نزدیک به هم هستند. هر چه خطوطتان به هم چسبیده‌تر باشند، خوانایی کلمات برای خواننده دشوارتر خواهد شد.

مزیتی که در صفحه‌آرایی مجلات وجود دارد اینست که واقعا لازم نیست نگران فضا باشید، زیرا فضا نامحدود است. با مجلات دیجیتال می‌توانید امکان اسکرول افقی و عمودی را فراهم کنید. به این ترتیب، مجبور نیستید مثل مجلات چاپی، حجم بسیار زیادی از طلاعات را در یک ابعاد ثابت بگنجانید.

شما در مدل دیجیتال، باید مراقب ستونها باشید. گنجاندن تعداد بسیار زیاد ستون در موبایل که ابزار اصلی خواندن محتوا برای مخاطبانتان است، جلوه خوبی ندارد. مطمئن شوید که به طور همزمان بیشتر از ۲ ستون روی صفحه گوشی‌تان ظاهر نشود مگر اینکه از طراحی واکنش‌گرا استفاده کنید و قابلیت جمع شدن ستونها روی صفحات کوچکتر را ایجاد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صفحه‌آرایی مجلات دیجیتال به صورت واکنش‌گرا، در اینترنت جستجو کنید.

۷-طراحی واکنش‌گرا را در صفحه‌آرایی دیجیتالیتان لحاظ کنید

بهترین ویژگی که مجلات دیجیتال را از چاپی متمایز می‌کند اینست که امکان پیاده‌سازی طراحی واکنش‌گرا در مجلات دیجیتال ا فراهم است.

طراحی واکنش‌گرا یعنی به جای داشتن یک صفحه ثابت PDF مثل آنچه در مجلات چاپی دیده می‌شود، محتوایتان مطابق با دستگاهی که در آن مشاهده می‌شود، تنظیم ‌گردد. این یعنی محتوای شما می‌تواند روی هر دستگاه و در هر اندازه و جهتی دیده و خوانده شود! فوق‌العاده نیست؟ دیگر برای خواندن یک جمله نیازی به نیشگون گرفتن صفحه برای بزرگتر کردن آن نیست!

طراحی واکنش‌گرا را در صفحه‌آرایی دیجیتالیتان لحاظ کنید

با این حال ما احساس می‌کنیم که طراحی واکنش‌گرا هنگام تولید محتوای ناشران، نادیده گرفته می‌شود. احتمالا دلیل آن اینست که مردم بیشتر به طراحی چاپی عادت کرده‌اند. اما طراحی واکنش‌گرا چیزی است باید حتما در مجلات دیجیتال در نظر گرفته شود.

مثلا روی ویدئوی زیر کلیک کنید. شما می‌توانید به وضوح تفاوت بین محتوای PDF و واکنش‌گرا وقتی خوانندگان در حال مشاهده آن هستند را ببینید. شاید چیز مهمی به نظر نرسد اما وقتی بتوانید محتوایتان را به بهترین شکل ممکن بهینه کنید، حتما اهمیت دارد. همین نکات جزئی هستند که یک مجله عالی را از یک مجله عادی متمایز می‌کنند.

۸-بیش از حد از افکتها استفاده نکنید

با ابزارهایی که امروزه به ویژه برای تولید محتوای دیجیتال، در دسترس‌اند، روشهای بسیار زیادی برای اجرای ویجت‌های و افکتهای جالب وجود دارد. یادتان باشد بیش از حد از این افکتها استفاده نکنید، چون ممکن است به قدری غرق این کار شوید که از دستتان در برود!

وجود افکتهای بسیار زیاد در مجلات دیجیتال باعث می‌شود خوانندگانتان خیلی زود احساس خستگی کرده و احتمالا قبل از اتمام خواندن محتوا، مجله شما را ترک کنند.

مثلا افزودن یک افکت پارالاکس در محتوا تاثیر بسیار جزئی روی مخاطب دارد اما وقتی خوانندگانتان در صفحات شما می‌چرخند و اسکرول می‌کنند، حس خوبی به آنها دست می‌دهد. شما نیازی به یک افکت فوق‌العاده یا پر نقش و نگار ندارید تا نظر خوانندگانتان را جلب کنید، تنها چند افکت ظریف اما جالب شما را به نتیجه دلخواهتان می‌رساند!

۹-تصاویر اهمیت دارند

جمله “یک تصویر به اندازه هزار کلمه گویای مطلب است” شاید کلیشه‌ای باشد اما واقعا درست است. مجله شما بدون افزودن محتوای رسانه‌ای کامل نمی‌شود. اضافه کردن تصویر به مقالات مجله‌تان می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد و به رساندن پیامی که مد نظرتان است، کمک کند.

شما باید از بالا بودن کیفیت تصاویر مطمئن شوید. تصاویر اضافه شده در سرتاسر محتوایتان باید واضح، شفاف (یعنی تار و مات نباشند) و مرتبط با محتوایتان باشد.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید تصویری با اندازه ۵۰ مگابایت را روی مجله دیجیتالتان آپلود کنید. انجام این کار به سادگی اندازه این شماره از مجله‌تان را بسیار بزرگ خواهد کرد که این به معنای زمان دانلود و بارگذاری طولانی‌تر و اشغال حافظه بیشتر روی دستگاه خواننده است. تصاویری با DPI 72 تا ۱۱۰ به قدر کافی برای دیده شدن در دستگاههای دیجیتال خوب هستند. شما می‌توانید از ابزارهایی مثل TinyPNG هم برای فشرده‌سازی اندازه تصویر بهره بگیرید.

۱۰-سایر گزینه‌های چندرسانه‌ای را فراموش نکنید

مجله شما چه چاپی باشد و چه دیجیتال و چه هر دو، باید همیشه محتواهای چندرسانه‌ای را در مجله‌تان بگنجانید. برای صفحه‌آرایی مجلات دیجیتال، محدودیتی وجود ندارد.

آیا نمی‌دانید دقیقا چه چیزهایی را اضافه کنید؟ برای شروع ویدئو و صدا را اضافه کنید. SoundCloud یا لیست پخش موسیقی اضافه کنید که خوانندگانتان بتوانند حین خواندن محتوا، به موسیقی گوش دهند. ویدئوهای پرمحتوایی و ارزشمندی اضافه کنید که خوانندگانتان بتوانند آن را تماشا کنند.

همچنین می‌توانید GIFها، ویدئوهای پس زمینه، تصاویر پانوراما و حتی واقعیت افزوده را به مجله‌تان اضافه کنید. حالا آماده‌اید تا مجله دیجیتال فانتزی خودتان را بسازید و آن را برای انتشارات دیجیتال آماده کنید.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش صفر تا صد سالیدورکس
آموزش صفر تا صد سالیدورکس
قیمت محصول 10٪ 350,000 تومان 390,000
ادامه مطلب
پکیج آموزش پیشرفته سالیدورک
پکیج آموزش پیشرفته سالیدورک
قیمت محصول 230,000 تومان 250,000
ادامه مطلب

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «اصول صفحه آرایی مجله: نکات طراحی که باید بدانید!»

    هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید