word image 88088 1

کندل مورنینگ استار چیست؟

اساطیر زبان

یکی از الگوهای مهم در تحلیل تکنیکال، الگوی “کندل مورنینگ استار” (Morning Star) است. این الگو یکی از الگوهای نموداری است که معمولاً در طی ترندهای نزولی تشکیل می‌شود، و نشان‌دهنده احتمال تغییر جهت حرکت قیمت‌ها به سمت صعود می‌باشد. اگر به دنبال کسب اطلاع از این الگو هستید، ما را در این مقاله همراهی کنید. چرا که قصد داریم به بررسی و تبیین الگوی کندل مورنینگ استار و کاربردهای آن در تحلیل بازارهای مالی بپردازیم.

کندل مورنینگ استار چیست؟

کندل ستاره صبحگاهی (Morning Star) یک الگوی نموداری مبتنی بر کندل است که در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الگو در بازارهای مالی مخصوصاً در بازارهای سهام و بازار فارکس به کار می‌رود. الگوی کندل ستاره صبحگاهی نمایانگر تغییر جهت حرکت قیمت است و معمولاً در انتهای یک روند نزولی دیده می‌شود.

این الگو از سه کندل تشکیل شده است:

 1. یک کندل قرمز بزرگ (نمایانگر روند نزولی)
 2. یک کندل کوچک صعودی (رنگ آن فرقی ندارد)
 3. یک کندل روزانه صعودی بزرگ

الگوی کندل مورنینگ استار نمایانگر تغییر احتمالی در نمودار قیمتی است. این الگو به معنای این است که روند نزولی متوقف شده است و احتمال آغاز یک روند صعودی وجود دارد. با این حال، برای کسب نتایج بهتر همیشه باید آن را با سایر شاخص‌ها و الگوهای تحلیلی ترکیب کنیم.

قوانین کندل مورنینگ استار

word image 88088 2

 • حتما باید یک گپ (Gap) بین کندل اول و دوم وجود داشته باشد. این به معنای این است که قیمت باز کندل دوم باید بالاتر از قیمت بسته کندل اول باشد و بین آن‌ها یک فاصله خالی (گپ) وجود داشته باشد.
 • کندل روز دوم حتماً کندلی با بدنه کوچک (دوجی، چکش و …) است و صعودی یا نزولی بودنش مهم نیست. بدنه کندل دوم باید کوچکتر از بدنه کندل اول باشد.
 • کندل سوم صعودی و حداقل بیشتر از نصف بدنه کندل اول است. این کندل سوم به نمایانگر تقویت قدرت خریداران است و نشان‌دهنده تغییر جهت به سمت صعود در بازار است.
 • بهتر است حجم معاملات کندل سوم از روز اول بیشتر باشد. افزایش حجم معاملات نشان از تأیید نقشه راه الگوی ستاره صبحگاهی می‌دهد.
 • سایه کندل‌ها در به وجود آمدن این الگو چندان مهم نیست. اصولاً بدنه کندل‌ها و گپ بین آن‌ها مهمترین عناصر این الگو هستند.
 • این الگو در نمودار حالتی U شکل دارد که نشان از تغییر روند بازار از نزولی به صعودی می‌دهد.

البته باید توجه داشت که الگوی مورنینگ استار همچنین نیازمند تأیید از سوی نمادها است. این به این معناست که باید با سایر ابزارهای تحلیلی و نشانه‌های بازار مورد تأیید قرار گیرد تا به عنوان یک الگوی معتبر تلقی شود. با دانلود متاتریدر 4 نسخه اصلی می‌توانید سایر ابزارهای تحلیلی را آزمایش کنید.

اعتبار الگوی ستاره صبحگاهی

در این الگو سه کندل در یک نمودار قرار می‌گیرند تا نشان دهند که بازار ممکن است از تغییر جهت حرکت قیمت‌ها بهره‌برداری کند. الگوی ستاره صبحگاهی به شرح زیر عمل می‌کند:

 • ترکیب کندل‌ها: در این الگو، سه کندل مشاهده می‌شود. این کندل‌ها به ترتیب به عنوان کندل اول (نزولی)، کندل دوم (کوچک) و کندل سوم (صعودی) شناخته می‌شوند.
 • تغییر جهت: کندل اول نمایانگر روند نزولی در بازار است. این نمایانگر فشار فروش است که باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.
 • کندل دوم: کندل دوم کوچکتر از کندل اول است و ممکن است صعودی یا نزولی باشد. نباید اهمیتی به جهت حرکتی کندل دوم بدهیم.
 • گپ: وجود یک گپ بین کندل اول و دوم الزامی است، به این معنا که قیمت باز کندل دوم باید بالاتر از قیمت بسته کندل اول باشد.
 • کندل سوم: کندل سوم صعودی است و حداقل بیشتر از نصف کندل اول باید باشد. این نشانگر تقویت قدرت خریداران و تغییر جهت به سمت صعودی در بازار است.
 • حجم معاملات: همچنین می‌توانید به حجم معاملات هم توجه کنید. هر چه حجم معاملات کندل سوم از روز اول بیشتر باشد، اعتبار الگو بیشتر است.
 • سایه کندل دوم: اگر کندل دوم سایه داشته باشد، ممکن است شبیه الگوی چکش باشد. اما با تأیید وجود گپ بین کندل اول و دوم، مطمئن شوید که با الگوی ستاره صبحگاهی روبرو هستید.
 • کندل سوم مثل کندل دوم دوج باشد: اگر کندل سوم نیز مانند کندل دوم دوج باشد، باید احتیاط کنید و منتظر تأیید‌های بیشتر باشید.

الگوی ستاره صبحگاهی نشانگر تغییر جهت از نزولی به صعودی در بازار است. این الگو نشان می‌دهد که فشار فروش در روز اول تضعیف شده و بخشی از کنترل به خریداران تعلق گرفته است. تأیید این الگو به وسیله رویداد‌های بعدی بازار و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر اطلاعات صورت می‌گیرد.

نحوه معامله به کمک الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی

word image 88088 3

معامله به کمک الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی (Morning Star Candlestick Pattern) نیاز به توجه به الگوی کندل استیک، تأییدی مناسب و مدیریت ریسک دارد. در ادامه نحوه معامله با استفاده از این الگو را توضیح می‌دهم:

شناسایی الگو

ابتدا باید الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی را در نمودار‌های قیمتی شناسایی کنید. این الگو شامل سه کندل است: کندل اولی که نمایانگر روند نزولی است، کندل دومی که ممکن است صعودی یا نزولی باشد و کندل سوم که یک کندل صعودی است و حداقل بیشتر از نصف کندل اول باید باشد.

تأیید الگو:

استفاده از کندل مورنینگ استار به تنهایی کافی نیست و نیاز به تأیید دارد. این تأیید می‌تواند توسط کندل‌های بعدی یا شاخص‌های تکنیکال دیگر اتفاق بی‌افتد. به عنوان مثال، اگر پس از الگوی ستاره صبحگاهی یک کندل قوی صعودی دیگر دنبال شود، این می‌تواند مهر تأییدی بر الگو باشد.

ورود به معامله

پس از شناسایی الگو و تأیید آن، می‌توانید وارد معامله شوید. ورود به معامله ممکن است بازدهی بهتری داشته باشد اگر در انتظار تأییدی اضافی از سمت بازار باشید.

مهمترین بخش از معامله کردن با الگوهای کندل استیک، مدیریت ریسک است. باید نقطه ورود، زمان تأیید معامله و نقطه خروج از آن را تعیین کنید. تعیین سطح توقف ضرر(Stop Loss) و تعیین سطح سود (Take Profit) به شما کمک می‌کند زیان‌ها را کاهش دهید و به سودآوری بیشتری برسید.

سخن پایانی

کندل مورنینگ استار یکی از ابزارهای مهم و موثر تحلیل تکنیکال در دنیای مالی است که به سرمایه‌گذاران و تریدرها کمک می‌کند تا تغییرات حرکتی قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده و تصمیمات مالی بهتری بگیرند. با شناخت و درک این الگو و همچنین ترکیب آن با سایر ابزارها و اندیکاتورهای تحلیلی، می‌توان به نحو مؤثری در مدیریت ریسک و بهره‌برداری از فرصت‌های بازارهای مالی عمل کرد. در پایان، به تریدرهای تازه‌کار و حرفه‌ای توصیه می‌کنیم که که به یادگیری و تجزیه و تحلیل مستمر الگوهای تحلیل تکنیکال بپردازند تا به موفقیت در بازارهای مالی نزدیک‌تر شوند.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست