لایه ها در فتوشاپ

آموزش جامع کار با لایه ها در فتوشاپ (تصویری و به زبان ساده)

اساطیر زبان

در ادامه سری آموزش های کاربردی نرم افزار فتوشاپ، باید بگوییم که لایه ها یکی از ویژگی های توانمند فتوشاپ هستند از آنجایی مانند تکه هایی که با کنارهم قرار گرفتن، یک عکس را تولید می کنند. شما میتوانید با لایه ها رسم کنید،ویرایش نمایید،بچسبانید و محتوارا جایگزاری کنید بدون اینکه برای دیگر اجزا اختلال ایجاد کنید. به زبان ساده این بخش به شما این امکان رو میده تا بدون ترس از خراب شدن بخش های دیگر تصویر، بتونید بر روی تصویر هر تغییری رو اعمال کنید و در نهایت اگر از تغییر اعمال شده رضایت نداشتید با پاک کردن اون لایه، اصل تصویر دست نخورده برای شما باقی خواهد ماند.

Stacked layers creating an image

این گرافیک نشان میدهد که لایه ها چگونه میتوانند انباشته شوند تا یک ترکیب را بوجود آورند. لایه ها هم اجزای شفاف و هم اجزای مات را شامل میشوند، بنابراین وقتی لایه ها را انباشته میکنید این را به خاطر بسپارید. مثلا در گرافیک بالا، عکس سمت راست از مجموع ۳ لایه سمت چپ تشکیل شده است. لایه بالایی همان نوشته “Photoshop till you DROP” است، لایه وسط همان آدمی است که افتاده و لایه زیرین هم همان تصویر رنگ آبی پس زمینه است.

 


فتوشاپ (پوستر هم تگ)

توی این پک فوق العاده، فتوشاپ رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با فتوشاپ کاری نیست نتونی انجام بدی. همه رو انگشت به دهان می کنی یا اصلا باهاش میتونی راحت پول در بیاری!


 

نکته مهم! حتما این آموزش را هم ببینید: آموزش کامل Layer style برای مدیریت بهتر لایه ها در فتوشاپ

سازماندهی و جابجایی لایه ها

word image 247

هدایت کردن و سازمان دهی کردن لایه ها

سازمان دهی لایه ها و توانایی هدایت کردن آنها فاکتور بسیار مهمی است وقتی روی لایه ها کار می کنیم. این بخش به شما نشان میدهد که چگونه لایه هارا انتخاب کنید، حرکت دهید،پوشه بسازید،جستجو کنید و سازمان دهی کنید.

انتخاب یک لایه

به منظور اینکه کارهای بیشتری در فتوشاپ اجرا کنید، شما حداقل به یک لایه انتخاب شده نیاز خواهید داشت.

 1. برای انتخاب لایه فقط روی Layers Palette کلیک کنید. لایه آبی خواهد شد تا مشخص شود انتخاب شده است
 2. برای انتخاب چندین لایه، کلید CMD یا CTRL را بروی صفحه کلید نگه دارید و روی هرکدام از لایه ها که میخواهید انتخاب کنید، کلید نمایید. برای انتخاب چندین لایه متوال، اولین لایه را انتخاب کنید و سپس کلید Shift را نگه دارید و لایه های بعدی را انتخاب کنید.

word image 115 word image 248

حتما دانلود کنید: آموزش کامل فتوشاپ با 40 درس رایگان

حرکت لایه ها

همانطور ک میدانیم،طبقه ای که لایه ها در ان انباشته میشوند باعث تغییر در ظاهر تصویر شما میشود. این خیلی مهم است که شما بدانید چگونه لایه هارا حرکت دهید که قادر باشید در صورت نیاز طبقه بندی انهارا تغییر دهید.

 1. لایه ای را که میخواهید حرکت دهید انتخاب کنید.
 2. کلیک کنید کنید و موس را نگهدارید و لایه را به محل مورد نظر بکشید. یک خط خیلی نازک بین لایه ها آشکار خواهد شد تا نشان دهد لایه کجا قرار میگیرد. شما لایه را درجایی ک میخواهید برده اید، موس را رها کنید، ولایه به جایگاه جدید انتقال خواهد یافت.

پیدا کردن لایه ها

اکثر هر صفحه فتوشاپ دارای چندین لایه هستند که میتوانند به سرعت روی هم پوشانده می شوند و پیدا کردن لایه ها سخت میشوند. خوشبختانه ابزار هایی وجود دارند که بتوان انواع مختلف لایه ها را پیدا کرد.

 1. روی Search Dropdown word image 249 کلیک کنید تا انتخاب کنید که آیا شما میخواهید براساس نوع، تام، افکت یا رنگ لایه را جستوجو کنید
 2. بعد از انتخاب نوع جستوجو ، برنامه قسمت راست Search Dropdown را به منظور ویژگی های بیشتری از نتایج جستوجو انتخاب کنید.

word image 116 word image 117

ایجاد گروه لایه ها

ویژگی دیگری که به شما کمک می کتد لایه ها را سازماندهی کتید ایحاد پوشه ها هستند که به عنوان گروه شناخته می شوند. شما می نوانید در گروه اضافه کنید و هر طوری که می خواهید سازماندهی کنید.

 1. یک پوشه جدید بسازید با کلیک روی Greate a new group در دکمهLayers palette
 2. لایه ها را داخل پوشه گروپ بکشید.
 3. روی group name در دکمه Layers palette دابل کلیک کنید و نام گروه را تغییر دهید.

word image 118 word image 119

انواع لایه ها

انواع مختلفی از لایه ها موجود می باشد . بعضی لایه ها بخشهائی از نصویر نهائی می باشند که شما داخل همدیگر می کشید ، بعضی از لایه ها شکل یا متن می باشند و بعضی لایه ها پرکننده و یا تنظیم کننده می باشند . لایه های پر کننده یا تنظیم کننده به شما احازه می دهند بدون اینکه تصویر اصلی را تغییر دهید ، با رنگها و افکنها بازی کنید . اگر نظرتان تغییر کرد می توانید لایه های پر کننده و تنظیم کننده را حذف کنید یا تغییر دهید .

لایه ی پشت زمینه-background layer

وقنی که شما ابتدا یک تصویر را در فنوشاپ باز می کنید ، لایه ی قراردادی که شامل آن تصویر می شودتصویر پشت زمینه نامیده می شود. تصویر پشت زمینه یک لایه ی خفاظتی می باشد و خیلی فیلتر ها و افکت ها در لایه ی پشن زمینه قابل اجرا نمی باشند.

لایه ی پشت زمینه همیشه Back ground نامیده می شودو همیشه قفل و یا خفاظت شده خواهد بود.

Background Layer

لایه ی تصویر- image layer

لایه ی تصویر لایه هائی هستند که شامل هر اطلاعات تصویری می باشند . هرگاه ما یک لایه ی جدید می سازیم ، بصورت قراردادی Image layer نامیده می شود.

Image Layer

لایه تنظیمات- Adjustment layer

لایه هماهنگ کننده که شامل تصاویری می باشند که فقط اطلاعات را همسان می کنند و می توانند در هر زمانی حذف شوند. لایه های هماهنگ کننده برای تصاویر شما پیشنهاد می شوند زیرا هیچ آسیبی به تصویر نمی رسانند .

Adjustment Layer

لایه های تایپی-Type layer

لایه های تایپی فقط شامل نوشتار زنده می باشند . آنها می توانند از طریق Type tool ایجاد و ویرایش شوند.

Text layer

لایه های پرکننده-Fill layer

لایه های پرکننده می توانند شامل رنگهای جامد ، سطح شیبدار و یا الگوها باشند می توانید با رفتن به Layer در منو و انتخاب Fill layer و انتخاب الگو ، رنگ جامد و . . . یک لایه پر کننده ایحاد کنید .

Fill Layer

لایه های شکل-Shape layer

لایه های شکلی شامل شکلهائی که با استفاده از Shape layer رسم می شوند ، می باشد. به منظور ویرایش لایه ی شکلی Layer را انتخاب کنید و از طریق Shape tool برای برنامه ها اقدام کنید.

Shape Layer

اجزای لایه

شناختن اجزای لایه ها به شما کمک خواهد کرد بهنر بفهمید لایه ها چگونه کار می کنند . لایه ها بیشتر از یک شیء خاص هستند . در زیر شکل یک لایه و توضیحات همه ی اجزای اصلی و ویژگیهای آن می باشد.

لایه ی بند انگشتی-Layer Thumbnail

این لایه کوچک نشان می دهد که اجزای این لایه ،یک لایه هماهنگ کننده میباشند.

نقاب لایه-Layer Mask

نقاب لایه مثل یک استنسیل برای لایه میباشد. نقاب لایه به ما اجازه میدهد که اجزای خاصی از لایه قابل نمایش یا مخفی باشند. قسمت های سفید در نقاب نمایش داده می شوند در حالی قسمت های مشکی مخفی هستند.

The parts of a layer broken down

layers palette with masked layer edited image with a masked layer

نام لایه-Layer Name

این نام لایه را نمایش میدهد.

تغییر نام لایه

با دو کلیک برروی نام لایه و تایپ نام جدید و فشار دادن دکمه اینتر نام لایه عوض میشود.

دکمه ی کنترل قابل مشاهده بودن- Visibility Toggle

این یک ویژگی دستی لایه است که اجازه میدهد یک بخش خاص لایه را بدون حذف کردن آن مخفی یا قابل مشاهده کنیم و با برداشتن علامت چشم، لایه در تصویر شما مخفی می شود.

layer visibility icons

لایه و لینک نقاب- Layer and Mask Link

این لینک وقتی ظاهر میشود که شما یک لایه نقاب را به لایه ها اضافه نمایید. این لینک word image 250 کمک میکند تا مطمئن شوید که همه ی تغییرات در لایه نقاب انجام شده است.

ویژگی های لایه ها

لایه ها بسیار توانمند هستند زیرا ویژگی ها و افکت های بسیاری دارند که در لایه ها قابل اجرا میباشند. یادگیری ویژگی های لایه ها به شما کمک میکند افکت های خلاقانه و یگانه ای برای تصاویر و ترکیب هایتان بسازید .

کدری(تیرگی) و پرکردن- Opacity and Fill

کدری و پرکردن به شما اجازه میدهد که کدری( یا روشنایی) لایه را تغییر دهید.

Layers Palette - Opacity and Fill 3 Circles with varying Fill and Opacity

اگر مبتدی یا متوسط هستید: اصول مقدماتی فتوشاپ را در کمتر از ۲۵ دقیقه یاد بگیرید! (آموزش تصویری)

مدل های ترکیبی- Blending Modes

مدل های ترکیبی در ظاهر لایه و چگونگی نمایش آن تاثیر میگذارند . مدل های ترکیبی در پنج گروه تقسیم میشوند که در تفاوت لایه ها تاثیر میگذارند . بهترین روش برای استفاده از مدل های ترکیبی ، ترکیب کردن و هماهنگ کردن انها و امتحان کردن آنها با انواع مختلف است.

Layers Palette - Blending Mode Dropdown List of Blending Modes

قفل کردن لایه ها- Locking Layers

قفل کردن لایه ها میتواند یک ابزار دستی باشد وقتی که با فتوشاپ کار می کنید. چنین راه برای قفل کردن لایه یا اجزای لایه وجود دارد.

layers Palette - Lock icons

ادغام کردن و پهن کردن لایه ها- Merging and Flattening

اگر شما نیاز داشته باشید چندین لایه را ترکیب کنید و یا تصویر نهایی پهن کنید میتوانید از دستور ادغام کردن و پهن کردن لایه ها استفاده کنید.

Layers Palette - Layers buttons

ترکیب کردن و یا ادغام کردن چندین لایه با انتخاب لایه ، و سپس راست کلیک روی نام لایه ی یکی از لایه های انتخابی Merge Selected را از منو انتخاب کنید سپس همه ی لایه های انتخابی در یکی از ترکیبات خواهند شد .

Flattening Options Right-click Layers menu

دکمه های لایه ها- Layer Buttons

word image 120

به ترتیب از چپ به راست:

 • لینک کردن لایه ها بهم (برای جابجایی همزمان دو یا چند لایه)
 • ایجاد یک Layer style یا افکت به لایه
 • ایجاد یک نقاب یا ماسک برای یک لایه
 • ایجاد یک تنظیمات برای یک لایه
 • ایجاد یک گروه لایه جدید
 • ایجاد یک لایه جدید
 • حذف یک لایه

با این بسته آموزشی فوق العاده، نرم افزار فتوشاپ را در کمتر از ۲ ماه بصورت حرفه ای یاد بگیرید! (بدون نیاز به کلاس)

اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا خیلی سریع و آسان به آن پاسخ دهیم.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in, , , , , , , , , ,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

20 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چطور میشه تغییر در یک لایه را به لایه های دیگر انتقال داد؟

  پاسخ
 • سلام. امکان چند لایه شدن اجزای یک لایه وجود داره؟

  پاسخ
 • تو فتوشاپ متن فارسی میذارم نقطه ها علامت سوال و… میره اول خط جابه جا میشن چیکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین. وقتی روی یه لایه یه عملی انجام میدم مثلا قسمتیش رو پاک میکنم بااینکه لایه ی زیرش رو قفل کردم اون هم پاک میشه. باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • لایه هاتون گروپ شدن. باید لایه زیرین رو بگیرید با موس بکشید بالای اون لایه ای که میخواین حذف بفرمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر چطور میشود فایل لایه بسته رو لایه هاش رو باز کنیم و بتونیم تغییراتی رو ، روی فایل ایجاد کنیم؟

  پاسخ
  • اگر یه لایه باشه نمیشه کاری ش کرد و فقط باید با زدن دکمه w و انتخاب بخشهایی از تصویر که می خواین جدا کنین و بعد هم چسباندن در یک لایه جدید پیش برین.

   پاسخ
 • سلام
  جداسازی لایه هایی که با کنترل e ترکیب شدند چطوری ممکنه؟

  پاسخ
 • اگر رنگ لایه قرمز شد و ایدیت نشه، چه باید کرد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  لایه های ایجاد شده برای من بجای صفحه ی سفید،شطرنجی هست.
  باید چیکار کنم درست بشه؟

  پاسخ
 • سلام ممنونم چطور میشه یک عکس ساده png رو به چند لایه ، تبدیل کرد که بشه از اون لایه ها که ازشون خروجی png میگیریم ، بتونیم در حالت parallax یا اختلاف منظر مثلا در وبسایت استفاده کنیم؟

  پاسخ
 • سپهر فروغ
  آبان 7, 1402 5:09 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.عذر میخوام در فتوشاپ اکسپرس در اندروید چطور لایه ها رو باز کنم؟

  پاسخ
  • همینطور که باهاش کار می کنید و عنصر جدیدی به عکس اضافه میشه، خودش لایه جدید واسش میسازه. اما اگه یه عکس وارد کنید، فقط یه لایه س و هیچ برنامه ای نمیتونه لایه بندی کنه یه عکس با فرمت معمولی رو

   پاسخ
 • میخوام دوتا تصویر رو ترکیب کنم چطوری؟

  پاسخ
 • من تازه شروع کردم، کارم با تغییرات اجام شده با پسوند psdذخیره کردم، موقعی که میخوام ادامه تغییرات انجام بدم لایه ها رو نمیبینم. چه کاری باید انجام بدم ؟ ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من میخواستم یه گیف رو ویرایش کنم وقتی گیف رو به فتوشاپ منتقل میکنم 27 لایه میشه این گیف رو میخوام یه پس زمینه ازش حذف کنم میخواستم بدونم امکان این وجود داره ک یکی از لایه ها ک پس زمینش رو پاک میکنم روی همه لایه ها اعمال بشه این امکان وجود داره یا نه ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست