اساطیر زبان

تابع TRUNC یکی از توابع ریاضی و مثلثاتی در اکسل است. از این تابع برای حذف قسمت معینی از اعشار عدد استفاده می شود. تابع TRUNC عدد را گرد نمی کند بلکه آن را به اندازه معینی کوتاه می کند. در این آموزش، تابع TRUNC را معرفی خواهیم کرد و شیوه استفاده از آن را همراه با مثال بررسی می کنیم.

چه تفاوتی بین توابع TRUNC و Round وجود دارد؟ عدد ۵٫۶۷۸ را در نظر بگیرید، در صورت استفاده از تابع TRUNC نتیجه برابر با ۵٫۶۷ خواهد بود در حالیکه تابع Round مقدار ۵٫۶۸ را برمی گرداند. به این تفاوت دقت کنید، تابع Round عدد بزرگ بعدی را انتخاب می کند ولی تابع TRUNC برعکس عمل کرده و عدد کوچکتر قبلی را برمی گرداند.

دانلود فیلم های آموزش صفر تا صد اکسل +جزوه

تابع TRUNC

تابع TRUNC در اکسل دو آرگومان ورودی دارد. آرگومان اول، عددی است که رقم های اعشار آن به اندازه معینی حذف می شوند و آرگومان دوم، تعداد رقم های اعشار است. به عبارت ساده تر، تابع TRUNC یک عدد را به اندازه تعداد مشخصی از رقم های اعشار آن کوتاه می کند.

از تابع TRUNC می توانید در موارد زیر استفاده کنید:

 • تعیین تاریخ/ زمان: وقتی در یک سلول هر دو مقدار تاریخ و زمان را دارید، می توانید از TRUNC برای حذف زمان و استخراج داده ها استفاده کنید.
 • حذف اعشار: اگر فقط اعداد کامل را بدون اعشار می خواهید، آرگومان دوم تابع را حذف کنید.

ساختار تابع TRUNC :

TRUNC (number, [num_digits])

Trunc Function in Office Excel

آرگومان number: عددی است که کوتاه می شود. رقم های اعشار عدد به تعداد مشخصی حذف می شوند. این آرگومان می تواند نام یک سلول، فرمول یا تابع باشد. با این وجود اگر اکسل نتواند این آرگومان را به یک مقدار عددی حل و تبدیل کند، خطای !VALUE# رخ می دهد.

آرگومان [num_digits]: یک آرگومان اختیاری است که تعداد رقم های اعشار برای کوتاه کردن عدد را مشخص می کند. مقدار پیشفرض آن ۰ است. یعنی اگر حذف شود یا مقداری برای آن تعیین نشود، تابع همه رقم های اعشار عدد را حذف کرده و آن را به عدد صحیح بدون اعشار تبدیل می کند.

توجه داشته باشید که:

 • مقدار مثبت برای آرگومان [num_digits] تعداد رقم ها از سمت راست نقطه اعشار را مشخص می کند.
 • اگر [num_digits] برابر با ۰ باشد (یا تعیین نشده باشد)، عدد به عدد صحیح بدون اعشار کوتاه می شود.
 • مقدار منفی برای [num_digits] تعداد رقم ها از سمت چپ نقطه اعشار را مشخص می کند.

word image 52

در مثال بالا:

 • در تابع برای سلول A2 مقدار ۲ برای تعداد رقم های اعشار (آرگومان دوم تابع) تعیین شده است. بنابراین اکسل همه رقم های سمت راست اعشار از رقم دوم به بعد (صدم) را نادیده می گیرد. به یاد داشته باشید، تابع TRUNC گرد نمی کند بلکه کوتاه می کند. تابع عدد ۹۹٫۹۹ را بر می گرداند.
 • برای سلول A3 تعداد رقم ها مشخص نشده است بنابراین تعداد آن به طور پیش فرض صفر (۰) در نظر گرفته می شود و اکسل قسمت اعشاری عدد را به طور کامل حذف می کند. تابع عدد صحیح ۹۹ را بر می گرداند.
 • در تابع برای سلول A4 مقدار ۱- برای تعداد رقم ها تعیین شده است. وقتی “تعداد رقم ها” یک عدد منفی باشد، برش در سمت چپ نقطه اعشار صورت می گیرد. بنابراین تابع علاوه بر حذف کامل قسمت اعشاری عدد، اولین رقم از سمت راست نقطه اعشار را با صفر جایگزین می کند.

شیوه استفاده از تابع TRUNC در اکسل

در اینجا برای درک نحوه عملکرد تابع TRUNC در اکسل، یک مثال را به طور کامل و ساده توضیح می دهیم.

 • سلول مورد نظر برای وارد کردن فرمول را انتخاب کنید.
 • روی سلول دوبار کلیک کنید و سپس )TRUNC= را تایپ کنید.
 • بلافاصله بعد از نوشتن پرانتز باز می توانید یک سلول را انتخاب کنید. در این مثال C4 سلولی است که عدد در آن قرار دارد.
 • در ادامه آرگومان دوم تابع را وارد کنید. در این مثال ۲ نوشته شده است.
 • پرانتز را ببندید. فرمول کلی برابر است با: =TRUNC(C4, 2)
 • کلید Enter را بزنید.
 • اگر خطایی رخ ندهد، مقدار کوتاه شده عدد را مشاهده خواهید کرد.

word image 53

رقم ها مهم هستند

هنگام استفاده از تابع TRUNC نمی توانید تعداد رقم های مشابه برای همه اعداد اعمال کنید. به طور مثال اگر برای عددی که فقط یک رقم اعشار دارد، عدد ۳ را به عنوان آرگومان دوم و نعداد رقم ها در تابع تعیین کنید، تأثیری نخواهد داشت.

در مثال زیر، برای عدد۵۱٫۴ مقدار ۳ برای تعداد رقم ها در تابع نوشته شده است که این مقدار بیشتر از تعداد رقم های اعشار خود عدد می باشد، به همین دلیل عدد ثابت باقی مانده و تغییری نکرده است (عدد فقط یک رقم اعشار دارد.)

word image 54

تابع TRUNCبرای حذف زمان

با استفاده از تابع TRUNC می توانید زمان را از قالب زمان/ تاریخ حذف کنید. برای این کار از فرمول زیر استفاده می شود:

=TRUNC(A2)

word image 55

برای اعمال فرمول روی بقیه سلول ها، دسته به سمت پایین بکشید. در ادامه، سلول ها را به صورت قالب تاریخ به شکل زیر نشان دهید:

word image 56

مقایسه تابع TRUNC با تابع ROUNDDOWN

بین توابع TRUNC و ROUNDDOWN چه تفاوتی وجود دارد؟ همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است، تفاوت زیادی نیست. در این مثال، سلول A2 حاوی عدد -۵٫۲ است. هر دو فرمول TRUNC (A2)= و ROUNDDOWN(A2,0)= مقدار −۵٫۰ را برمی گردانند.

word image 57

تفاوت آنها در این است که تعیین تعداد رقم ها برای تابع ROUNDDOWN الزامی است اما برای تابع TRUNC لازم نیست و به طور پیشفرض موجود است. بنابراین اگر می خواهید فقط بخش اعشاری یک عدد را حذف کنید، TRUNC ساده ترین راه است.

مقایسه تابع TRUNC با تابع INT

در مورد اعداد مثبت، هر دو تابع TRUNC و INT قسمت اعشار عدد را از بین می برند و قسمت صحیح را باقی می گذارند. به عنوان مثال TRUNC (5.2)=  و  INT(5.2)= هر دو مقدار ۵٫۰ را برمی گردانند. اما برای اعداد منفی متفاوت عمل می کنند.

word image 58 .

سلول A2 حاوی مقدار −۵٫۲ است. تابع TRUNC مقدار −۵٫۰ را برمی گرداند اما تابع INT مقدار −۶٫۰را محاسبه می کند. برای اعداد منفی، تابع INT از صفر دور می شود. به طور کلی، تابع INT همیشه در محور اعداد به سمت چپ می چرخد.

لیست همه دروس کاربردی اکسل ما

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست