آموزش کار با نرم افزار VMware و نکات کاربردی

رتبه: 5 ار 1 رای SSSSS
VMware
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 11 دقیقه
Banner Image

هدف از ارائه این مقاله؛ پیدا کردن درک عمیقی نسبت به نرم افزار VMware است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر VMware

مجازی سازی در راس معماری هر دستگاه، برنامه و فضای ابری قرار دارد. این کار تنها و موثرترین راه برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و در عین حال افزایش کارایی و سرعت انتقال اطلاعات نه تنها برای شرکت های بزرگ، بلکه برای مشاغل کوچک و متوسط ​​است.

دانلود کنید: آموزش معماری کامپیوتر با 12 درس رایگان

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی یا Virtualization یک نوع فناوری نرم افزاری امتحان شده است که امکان اجرای همزمان چند سیستم عامل و برنامه را بر روی یک سرور فراهم می کند. این قابلیت دنیای فناوری اطلاعات را متحول می کند و نوع استفاده مردم از آن را واقعا تغییر می دهد. مسلما آسان ترین انتخاب گروه های فعال در حوزه فناوری اطلاعات که می‌خواهند با پیشرفته ترین ابزار های مدیریت و انتقال ماشین مجازی کار کنند، VMware خواهد بود.

سرور VMware

سرور VMware بر روی هر سیستم عامل میزبانی (چه لینوکس یا ویندوز) اجرا می شود. این سرور برای شروع گزینه خوبی است، زیرا می توانید از هر یک از سخت افزار های موجود به همراه سیستم عاملش استفاده کنید. سرور VMware از سیستم عامل میزبان و مهمان 64 بیتی هم پشتیبانی می کند.

VMware ESXi

VMware ESXi مبتنی بر معماری Hypervisor است. VMware ESXi بدون نیاز به سیستم عامل میزبان؛ مستقیما روی سخت افزار اجرا می شود و عملکرد بسیار خوبی هم دارد. این بهترین گزینه برای پیاده سازی VMware در پروژه های تولیدی و ساخت است.

ویژگی های کلیدی ماشین های مجازی

ماشین های مجازی یک سری ویژگی ها دارند که خیلی کاربردی اند:

 • پارتیشن بندی  می توانید چند سیستم عامل را روی یک ماشین فیزیکی اجرا کنید. منابع سیستم را بین ماشین های مجازی تقسیم کنید.
 • جداسازی  امکان جداسازی یا ایزولاسیون خطا و امنیت را در سطح سخت افزاری فراهم می شود. ادامه پیدا کردن عملیات با فرمان هایی از سمت منابعی که قبلا تهیه شده است.
 • کپسوله سازی  کل وضعیت یک ماشین مجازی را در فایل ها ذخیره کنید. به همان راحتی که فایل ها را کپی و جابجا می کنید، می توانید ماشین های مجازی را هم جابه جا و کپی کنید.
 • استقلال سخت افزاری  انتقال هر ماشین مجازی به هر سرور فیزیکی و ذخیره آن را ممکن می کند.

انواع مجازی سازی

مجازی سازی سرور

اکثر سرور ها با کم تر از 15 درصد ظرفیت کار می کنند که منجر به پیچیدگی و با زحمت کار کردن سرور می شود. مجازی ‌سازی سرور این مشکلات را با اجازه دادن به چند سیستم عامل برای اجرا بر روی یک سرور فیزیکی به عنوان ماشین ‌های مجازی که هر کدام به منابع محاسباتی سرور اصلی دسترسی دارند، برطرف می ‌کند. مجازی سازی سرور باعث انجام سریع تر کار ها، افزایش عملکرد برنامه و دسترسی بیشتر می شود. علاوه بر این با خودکار شدن عملیات، مدیریت اطلاعات ساده‌ تر می ‌شود و نگهداری و بهره ‌برداری آن هزینه کم تری خواهد داشت .

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه تولید مجدد و کامل یک شبکه فیزیکی در نرم افزار است. برنامه ها در شبکه مجازی مثل یک شبکه فیزیکی اجرا می شوند. با مجازی‌ سازی شبکه، دستگاه‌ ها و خدمات شبکه‌ سازی منطقی مثل پورت‌ های منطقی، سوئیچ‌ ها، روتر ها، فایروال ‌ها، تقسیم کننده های بار یا ترافیک، VPN‌ها و موارد دیگر به وظایفی که باید انجام شوند، اختصاص داده می شود. شبکه ‌های مجازی از همان ویژگی ‌ها و تعهدات یک شبکه فیزیکی برخوردارند و مزیت هایی برای کاربرد پذیری و استقلال سخت ‌افزاری مجازی ‌سازی دارند.

ذخیره سازی نرم افزاری محور

مجازی ‌سازی فضای ذخیره‌، دیسک ‌ها و درایو های فلش داخل سرور های شما را اشغال می کند، آن ها را با گروهی از دستگاه های ذخیره ‌سازی مشابه که کارایی بالایی دارند، ادغام می ‌کند و به عنوان نرم ‌افزار بیرون می ‌دهد. ذخیره سازی نرم افزار محور (SDS) یک رویکرد جدید برای ذخیره سازی است و یک مدل قابل استفاده و بسیار کارآمدتر را ارائه می دهد.

مجازی سازی دسکتاپ

جایگزین کردن کامپیوتر های دسکتاپ یا رومیزی به عنوان یک سرویس کنترل شده به شما این فرصت را می دهد که به سرعت به نیاز ها و فرصت های در حال تغییر پاسخ دهید. می ‌توانید با اختصاص دادن سریع و آسان دسکتاپ ‌ها و برنامه‌ های کاربردی که به صورت مجازی در آمده به شعبه ادارات، کارمندان دورکار و خارج از کشور از طریق تبلت ‌های اندورید و آیپد ها، هزینه ‌ها را کاهش داده و خدمات بیشتری ارائه بدهید.

مجازی سازی در حوزه های مختلف

داشتن زیر ساخت مجازی VMware می تواند به کسب و کار ها در تمام صنایع کمک کند تا منابعIT شان را بهینه کنند و امکان دسترسی بیشتری را فراهم کنند.

 • آموزش:  در حوزه آموزش می توانید به کمک مجازی سازی سریع تر آزمایشگاه ‌های جدید آماده کنید و کامپیوتر های دسکتاپ مجازی را به دانشجویان و اساتید راه دور ارائه دهید و در عین حال کنترل و امنیت را افزایش دهید.
 • خدمات مالی:  با راه‌حل ‌هایی برای محاسبات ابری، مدیریت فوری داده‌ ها و پشتیبانی از شعب دفاتر راه دور با مهارت و چابکی بیشتری کسب و کارتان را مدیریت می کنید.
 • دولت:  با کاهش سرمایه فناوری اطلاعات و هزینه های عملیاتی، سریع تر به نیاز های مؤسسات و آژانس ها پاسخ می دهید.
 • مراقبت های بهداشتی:  وقتی دسکتاپ را به عنوان سرویس در اختیار قرار می دهید، می توانید داده ها و اطلاعات بیمار را در یک مرکز داده به صورت ایمن و محافظت شده نگه دارید.
 • تولید:  امکان افزایش بهره وری از طریق همکاری به صورت بین المللی ضمن افزایش امنیت و انعطاف پذیری فراهم می شود.

مبانی VMware

VMware Virtual Infrastructure مکانیزمی نوآورانه برای سازماندهی و نظارت بر هر زیر ساخت مجازی بر اساس پلتفرم خودش را فراهم می کند. VI3 با ترکیب اجزای فیزیکی و منطقی، به طور موثر و کارآمد آن تصویری که VMware از زیر ساخت مجازی مدرن دارد را برآورده می کند.

سرور VirtualCenter VMware پیکربندی و تنظیمات مربوط به یک ساختار سازمانی سلسله مراتبی که عمدتا در دامنه مجازی قرار دارد را امکان پذیر می کند.

این قابلیت باعث می شود تا بتوانید سرور های فیزیکی VMware ESX و ماشین های مجازی را به راحتی پیکربندی کنید تا در گروه های منطقی که جوانب مختلف زیر ساخت مجازی مثل محل شیء فیزیکی، تخصیص منابع و تعیین محدودیت های برای ماشین های مجازی و تنظیمات مربوط به امکان دسترسی بالا برای اجزای فیزیکی و مجازی را تعیین می کنند، قرار بگیرند. برای مدیریت بهتر VMware، باید نقش ‌های مختلفی که اشیاء فیزیکی و مجازی مختلف در زیر ساخت کلی مجازی بازی می‌ کنند را درک کنیم. سرور VirtualCenter و سرورهای VMware ESX پایه فیزیکی برای زیر ساخت VI3 را فراهم می کنند.

ماشین ‌های مجازی برای مدیریت و نظارت، به عنوان اجزای مجازی طبقه ‌بندی می‌ شوند؛ حتی اگر ویژگی‌ های سیستم‌ های فیزیکی (مثل دسترسی مستقیم به شبکه و ذخیره‌ سازی) را داشته باشند . در هر زمان مشخص، یک ماشین مجازی باید در یک سرور VMware ESX قرار گیرد. سرور ESX خاصی که یک ماشین مجازی معین در آن قرار دارد ممکن است در مدتی که ماشین مجازی کار می کند، به خاطر استفاده از VMotion یا VMware High Availability (VMware HA) تغییر کند.

اشیاء فیزیکی

اشیاء فیزیکی در زیر ساخت مجازی VMware چیز هایی هستند که می توانید با آن ها تعامل فیزیکی داشته باشید. اجزای مجازی یا اشیایی که یک محیط مجازی را می سازند نمی توانند بدون اجزای فیزیکی زیربنایی و اصلی وجود داشته باشند . سرور VMware ESX نمونه ای از یک جزء فیزیکی است. هر سرور ESX که برای راه اندازی و مدیریت ماشین‌های مجازی استفاده می ‌شود، باید VirtualCenter Agent مدیریتش روی آن نصب شده باشد.

میزبان سرور ESX

یک میزبان سرور ESX یا همان تنها جزء فیزیکی مورد نیاز برای ایجاد یک زیر ساخت مجازی ، از یک معماری مبتنی بر Hypervisor به منظور کنترل و مدیریت منابع برای ماشین ‌های مجازی که بر روی آن اجرا می ‌شوند، استفاده می ‌کند. این میزبان، ماشین های مجازی در حال اجرا بر روی منابع اشتراکی میزبان را فراهم می کند. اگر منابع بیش از حد اختصاص داده شوند ، هایپروایزر ESX Server تعیین می ‌کند که (بر اساس تنظیمات ماشین مجازی دستی) کدام ماشین ‌های مجازی اولویت دسترسی به منابع مشترک را دارند و منابع موجود را بر این اساس توزیع می ‌کند.

سرور مرکز مجازی

با این که یک VirtualCenter Server از نظر فنی می تواند به عنوان یک ماشین مجازی وجود داشته باشد، اما در زیر ساخت مجازی VMware یک جزء فیزیکی به حساب می آید. VirtualCenter نرم افزاری است که محیط های مجازی وابسته به پلتفرم مجازی سازی VMware را مدیریت می کند. VirtualCenter یک ترکیب سلسله مراتبی از اشیاء مجازی به وجود می‌ آورد که به مدیران یا ادمین های سیستم اجازه می دهد تا تنظیمات زیر ساخت مجازی را به طور منطقی بچینند . VirtualCenter دسترسی به سایر قابلیت های VMware مثلDistributed Resource Scheduling (DRS) ، VMotion و High Availability‌ (HA) را هم میسر می کند. یک سرور VirtualCenter می ‌تواند تقریبا روی 100 سرور VMware ESX و 1500 ماشین مجازی قبل از این که مشکلات مربوط به اجرا عملکرد و مقیاس ‌پذیری نیاز به یک سرور مجازی دومی را به وجود بیاورد، نظارت کند.

اشیاء مجازی

اشیاء مجازی فقط می توانند در محدوده زیر ساخت مجازی وجود داشته باشند. اشیاء مجازی به جز ماشین های مجازی، منطقی هستند و برای سازماندهی سرور های VMware ESX و ماشین های مجازی، به صورت جغرافیایی یا بر اساس عملکرد به کار گرفته می شوند. علاوه بر این، اشیاء مجازی پیکربندی پیشرفته مدیریت منابع و تنظیمات مربوط به قابلیت دسترسی بالاتر را امکان پذیر می کنند.

ماشین های مجازی

به وجود آوردن ماشین های مجازی و استفاده از آن ها هدف اصلی ساخت و نگهداری زیر ساخت های مجازی است. ماشین های مجازی بسیاری از ویژگی های سیستم های فیزیکی (مثل ذخیره سازی و تعامل شبکه ای ) را در اختیارتان قرار می دهند. آن ها دسترسی مستقیم به سخت افزار قابل استفاده برای پردازش اطلاعات ندارند و در زیر ساخت مجازی، اجزای مجازی به حساب می آیند . ماشین های مجازی (VM) بیشتر از یک سیستم عامل مهمان مثل ویندوز را می پذیرند.

ماشین های مجازی از ساختمان خاصی مثل تعداد پردازنده ها و مقدار حافظه ای که می توانند استفاده کنند، تشکیل شده اند که به تشخیص شان کمک می کند. میزان استفاده از منبع برای هر ماشین مجازی در سرور VMware ESX از طریق هایپروایزر آن سرور برنامه ریزی می شود. ردیابی و آنالیز کارآمد زمان ‌بندی استفاده از منابع هم در سطح ماشین مجازی و هم در سطح میزبان سرور ESX حوزه ‌ای است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. در هر زمان مشخص یک VM باید روی یک سرور VMware ESX قرار بگیرد. با این حال، می توان VM را بدون توقف و با استفاده از VMotionروی سرور های فیزیکی ESX قرار داد.

۳ روش ساده تبدیل ویدیو به گیف

VMotion به طور پیوسته یک ماشین مجازی را از یک سرور ESX به سرور دیگر منتقل می ‌کند، و در عین حال از وقفه هایی که ممکن است در اثر اتفاقاتی مثل سرهم بندی یا Patching یک سرور میزبان فیزیکی ایجاد شود، جلوگیری می‌کند . VMotion همچنین به مدیران سیستم یک متد دستی برای متعادل کردن حجم کار هایی که ماشین مجازی انجام می دهد را بر اساس روند استفاده از منابع ارائه می دهد. VirtualCenter قابلیت های دیگری از جمله Distributed Resource Scheduling (DRS) برای خودکار کردن پروسه بالانس کردن میزان مصرف سرور EXS و High Availability ( HA ) برای جبران نقص میزبان در یک دسته یا Cluster دارد.

مزایای مجازی سازی

مجازی ‌سازی VMWare می ‌تواند تطبیق پذیری، انعطاف ‌پذیری و مقیاس ‌پذیری فناوری اطلاعات را افزایش دهد و در عین حال در هزینه‌ ها صرفه جویی کند. وظایف سریع تر انجام می شوند، کارایی و در دسترس بودن افزایش می یابد ، و عملیات خودکار می شوند و در نتیجه مدیریت داده های IT ساده تر و داشتن و بهره برداری کم هزینه تر است.

 • کاهش هزینه های اولیه و عملیاتی
 • دسترسی بالاتر
 • از بین بردن یا به حداقل رساندن زمان وقفه و از کار افتادگی
 • سرعت و ساده سازی برنامه و تامین منابع
 • کمک به تداوم کسب و کار و جبران فاجعه
 • امکان پذیر کردن مدیریت متمرکز
 • ساخت یک مرکز داده واقعی نرم افزار محور

پلتفرم VMware از هر نوع مدل مجازی سازی ، از مجازی سازی دسکتاپ و سرور گرفته تا یک مرکز داده کامل نرم افزار محور پشتیبانی می کند.

رقیب نرم افزاری: آموزش Anydesk از صفر تا صد با 5 درس رایگان

ویدیوی آموزشی

 

 

برچسب : VMware
profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

1 نظر درباره «آموزش کار با نرم افزار VMware و نکات کاربردی»

 • آرش
  آرش آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام چرا نمیشه دانلود کرد.. آموزش امنیت و وی ام ویر رو

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید