آموزش نرم افزار Rockworks + کتاب آموزشی

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
RockWorks 1
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 10 دقیقه
Banner Image

RockWorks نرم افزار مخصوص صنایع نفتی، معدنی، محیط زیست و ژئوتکنیک برای تجسم داده ‌های سطحی و زیر سطحی است که ابزار های محبوبی مثل نقشه‌، گزارش روزانه، سطح مقطع، نمودار های سه بعدی، مدل‌ های سه بعدی و محاسبات حجم دارد. راک ورکز گزینه‌ های متعددی را برای تجزیه و تحلیل داده ‌های سطحی و زیر سطحی ارائه می ‌دهد و با انواع مختلفی از داده‌ های مرتبط با چینه ‌شناسی، سنگ ‌شناسی، ژئوشیمی درون چاهی، ژئوفیزیک، اندازه‌گیری ‌های ژئو تکنیکی، فواصل رنگ، شکستگی ‌ها و داده‌ های سفره های زیر زمینی سر و کار دارد.

راهنمای کلی نرم افزار

شما می توانید خروجی گرافیک RockWorks را در پنجره های نمایش یا ویرایش 2 بعدی و 3 بعدی داخلی خود نرم افزار نمایش دهید یا به CAD، Google Earth و سایر برنامه هایGIS بفرستید. از ماژول ReportWorks برای ایجاد صفحه بندی گزارش ‌ها و پوستر ها استفاده کنید.

RockWorks 2022 با سه سطح ویژگی ارائه می شود، بنابراین می توانید فقط ابزار های برنامه مورد نیازتان را خریداری کنید:

 • در سطح پایه، ابزار های پردازش چاه گمانه محدود به داده‌ های مورد مشاهده‌ است. نقشه‌ های موقعیت گمانه، نمودار های مربوط به نوار های دو بعدی و سه ‌بعدی، و سطوح مقطع عرضی و طولی از جمله امکانات این سطح از راکورکز است. پنل های هم بستگی ساده برای چینه شناسی، I-Data و P-Data در نمودار های بخش 2 بعدی ارائه شده است. کاربران اصلی می توانند لیست های پخش را با حداکثر 5 مورد ایجاد و سه خطای سه بعدی را مدیریت کنند.
 • در سطح استاندارد، همه ابزار های مدل ‌سازی چاه گمانه برای داده‌ های زیر سطحی ارائه شده در منو هایLithology ،Stratigraphy ، I-Data،T-Data ،P-Data ، Fractures، Aquifers و Vectors و همه نمودار های دو بعدی و سه بعدی و نقشه هایی که این منو ها دارند را دریافت می ‌کنید. کاربران سطح استاندارد می توانند لیست های پخش با حداکثر 5 مورد را هر کدام ایجاد و سه شکاف سه بعدی را مدیریت کنند.
 • در سطح پیشرفته، می ‌توانید به پایگاه داده SQL-Server در شبکه متصل شوید، لیست ‌های پخش با موارد نا محدود ایجاد کنید، اسکریپت ‌های دستوری RockWorks را برای اتوماسیون پیشرفته اجرا کنید، گسل های سه بعدی نامحدود را روی مدل‌ های سطحی و سه بعدی پیاده سازی نمایید . شما همچنین می توانید به ابزار های موجود در منوی Production دسترسی داشته باشید و شبکه‌ های زمینی تجاری PLSS را وارد این نرم افزار کنید.

RockWorks یک برنامه نرم افزاری جامع برای ایجاد نقشه های دو بعدی و سه بعدی، نمودار ها و سطح مقطع ها، مدل های زمین شناسی، گزارش های حجمی و نمودار های زمین شناسی عمومی برای صنایع زیست محیطی، ژئوتکنیک ، معدن و نفت است.

 نرم افزار Rockworks

حتما دانلود کنید: دانلود رایگان آموزش صفر تا صد نرم افزار آباکوس

ویژگی های جدید Rockworks

در RockWorks 2022 لیست های پخش، مدل سازی مبتنی بر زمان، به روز رسانی رابط کاربری و موارد دیگر از جمله ویژگی های جدید هستند.

سطوح ویژگی Rockworks با سه سطح ویژگی پایه، استاندارد و پیشرفته ارائه می شود.

Rockworks در صنعت انعطاف‌پذیری RockWorks آن را به یک برنامه نرم ‌افزاری محبوب برای تولید نقشه‌ ها، مدل ‌ها، سطح مقطع ها و نمودار ها در بسیاری از صنایع مرتبط با علوم زمینی تبدیل کرده است.

نقشه های Rockworks از RockWorks برای نشان دادن داده‌های تان با ده‌ ها نوع نقشه مختلف مثل نقشه مکان ها، خطوط تراز، مرز های بخش شهری، تصاویر، زمین ‌شناسی و بسیاری از نقشه ‌های تخصصی دیگر استفاده می شود.

سیاهه های مربوط به Rockworks، سطح مقطع ها و نقشه ها لاگ یا سیاهه های جداگانه یا سطح مقاطع و نقشه های چند نموداری را می توانید به صورت دو بعدی و سه بعدی ایجاد کنید. با استفاده از پنجره های طراحی تعاملی ، ستون های نموداری را مرتب کنید. چاه های عمودی و انحرافی یا شیب دار را نمایش دهید.

سطح مقطع های Rockworks سطح مقطع های 2 بعدی تک و چند صفحه ای از طریق مدل های مبتنی بر سطح و مجموعه داده های درون یابی شده برای سنگ شناسی، چینه شناسی، داده های ژئوشیمیایی یا ژئوفیزیکی، شکستگی ها، سفره های آب، رنگ ها و بردار ها بسازید.

نمودار نرده ای Rockworks برش ‌های سه ‌بعدی از طریق مدل ‌های سطحی و بلوکی داده ‌های درون ‌یابی شده سنگ ‌شناسی، چینه ‌شناسی، داده ‌های ژئو شیمیایی / ژئو فیزیکی، شکستگی ‌ها، سفره ‌های زیرزمینی، رنگ ‌ها و بردار ها ایجاد و سیاهه های مربوط، برچسب های مختصات و عنوان هم به آن ها اضافه کنید.

مدل های سه بعدی Rockworks از RockWorks برای درون‌یابی “مدل ‌های توپر یا سه بعدی” یا “مدل ‌های بلوکی” سه ‌بعدی پیوسته از نقاط ساده XYZG یا داده‌ های چاه گمانه زیرسطحی، برای نمایش به صورت سه ‌بعدی یا بریده شده به صورت مقطعی استفاده کنید.

ولومتریک های Rockworks گزارش ها و مدل های دقیق و همچنین نما های تعاملی از محاسبات حجمی سنگ معدنی یا خاک یا متریال سنگی یا آلاینده ها ایجاد کنید.

انواع داده های چاه گمانه Rockworks نمایش و مدل ‌سازی انواع مختلف داده‌ های درون چاهی مربوط به سنگ ‌شناسی، چینه‌ شناسی، سفره ‌های زیر زمینی، اندازه‌گیری ‌های کمی، شکستگی ‌ها، رنگ ‌ها و موارد دیگر هم امکان پذیر است.

خروجی های Earthapp و گوگل ارث Rockworks از داده ‌های منبع نقشه ‌های نقطه ‌ای، پل هوایی، خطوط خطوط از طریق Google Earth خروجی بگیرید. داده ها را از RockPlot2D و 3D نقشه ها، مدل ها، سطح مقطع ها به Google Earth بفرستید.

نمودار های هیدروشیمی و هیدرولوژی Rockworks نمودار هایPiper ، Stiff ، Durov و سایر نمودار های هیدروشیمی را ایجاد کنید و کاهش سطح آب را محاسبه و هیدروگراف تولید کنید .

ابزار های زمین شناسی ساختمانی Rockworks از RockWorks برای تولید نمودار های گل رز و استریونت ها به صورت جداگانه و در نمایش نقشه ها و همین طور نقشه های امتدادی و شیب، نقشه های ترسیم خط و موارد دیگر استفاده کنید.

قابلیت های ورودی و خروجی گرفتن Rockworks امکانات زیادی جهت ورودی و خروجی گرفتن برای داده ها، گرافیک ها، مدل های شبکه ای و مدل های سه بعدی ارائه می دهد تا امکان اتصال به سایر برنامه های نرم افزاری را فراهم کند.

ویژگی های جدید Rockworks

امکانات جدید RockWorks 2022

لیست های پخش، مدل سازی مبتنی بر زمان، به روز رسانی رابط و موارد دیگر از جمله این امکانات هستند.

ویژگی های رابط کاربری جدید

 • گزینه New Search برنامه هایی که حاوی عبارات جستجوی شما هستند را لیست می کند.
 • گزینه Favorites لیست منوی برنامه های پر استفاده تان را ایجاد می کند.
 • Dock / Undock زبانه های اصلی برنامه RockWorks را در هر پیکربندی مرتب می کند.
 • گزینه Full – Expand منوی اصلی RockWorks را در چندین صفحه نمایش می دهد.
 • Expanded Project Dimensions Summary اطلاعات بیشتر را در یک نگاه در اختیارتان قرار می دهد.
 • New Layout Options حداکثر 5 پیکربندی مختلف برای صفحه بندی منوی اصلی را ذخیره و بازیابی می کند.
 • با Consolidated Application Menu Ribbon دیگر نیازی به سوئیچ بین زبانه های برنامه نیست.
 • Borehole Manager Tab ویژگی های جدید از جمله مقایسه پایگاه داده را در اختیارتان قرار می دهد.
 • Playlist Tab چندین کار را به صورت تعاملی به صورت خودکار در می ‌آورد.
 • Tab Faults برای مدیریت تمام گسل ها به صورت سه بعدی به عنوان پایگاه داده ، دوباره طراحی شده است.
 • زبانه Execution History برای تشخیص مشکلات، تاریخچه برنامه را بررسی می کند.
 • در زبانه Videos به کل کتابخانه ویدیو های آموزشی RockWorks دسترسی پیدا می کنید.
 • در Application Descriptions با حرکت دادن مکان نما روی آیتم های موجود در منو های کشویی ، می توانید خلاصه برنامه را بخوانید.

برنامه کاربردی ویندوز

 • Nested Tab Menus درختان منوی باز و جمع شونده که به سختی خوانده می شوند را جایگزین می کند.
 • Expanded Spatial Filtering به بالای منو منتقل شده و حالا برای اکثر برنامه ها قابل استفاده است.
 • Expanded Time Filtering به بالای منو منتقل شده و حالا برای اکثر برنامه ها قابل استفاده است .
 • Instructions Checkbox پیام های راهنما را فعال یا غیرفعال می کند.
 • Playlist Button برنامه فعلی را به لیست پخش اضافه می کند.
 • Favorites Buttonبرنامه فعلی را به لیست علاقه مندی ها اضافه می کند.
 • Output Options از نمودار ها و گزارش ها مستقیما به صورت فرمت خروجی مورد نظر خروجی می گیرد.

قابلیت های کلی، داده ها، مدل سازی و نمایش

لیست پخش جدید RockWorks کار ها را راحت تر به صورت خودکار در می آورد، فقط کافی است که روی یک دکمه کلیک کنید تا برنامه ای را به Playlist فعلی اضافه نمایید . بعد روی یک دکمه کلیک کنید تا Playlistتان اجرا شود و مدل ها، نقشه ها، نمودار ها ساخته شوند. برای سطح پایه (5 قابلیت)، استاندارد (5 قابلیت) و پیشرفته ( قابلیت های نامحدودی ) در دسترس است.

لیست پخش دارای امکانات زیر است:

 • ابزار های آماده کار برای همکاران یا مشتریانی که نیاز به استفاده از قابلیت‌ های RockWorks دارند، بدون این که زمانی برای یادگیری نحوه استفاده از آن صرف شود.
 • یک حافظه کمکی برای پروژه هایی که گهگاهی دوباره دیده می شوند و دنباله ای برای ثبت کار های انجام شده و همه تنظیمات منوی مرتبط.
 • اتوماسیون پردازش داده ها که در آن داده های جدید به طور مداوم معرفی می شوند ( به طور مثال نمونه برداری مجدد و نظارت).
 • الگویی برای پردازش مجموعه‌ داده ها یا موقعیت های مختلف با استفاده از یک گردش کار ساده.

جزئیات

برای حذف مراحل اضافی در ترکیب و الحاق نمودار ها، جزئیاتی به برنامه هایی اضافه شده است که سطح مقطع های عرضی و طولی و مقاطع طراحی شده، نقشه ها، نمودار های سه بعدی و نمودار ها را به وجود می‌ آورد.

 • سطوح مقطع عرضی و طولی و بخش‌ های پیش‌بینی ‌شده لایه ‌های نمودار اضافی دارد که شامل حاشیه ‌نویسی محیطی، سطوح عرضی بیرونی، گسل ‌ها، زیر ساخت، حداکثر پنج پوشش گرافیکی دو بعدی، حاشیه ‌نویسی خارجی ( عناوین، بلوک‌ های عنوان، علائم و اختصارات و تصویر ) و یک حاشیه است.
 • جزئیات نقشه لایه‌ نقشه های اضافی دارد که شامل تصویر پس‌ زمینه، محور های برچسب ‌دار، پوشش‌ های نقشه، حداکثر پنج نمودار دو بعدی اضافی، حاشیه‌ نویسی پیرامونی (عناوین ، بلوک ‌های عنوان، علائم ، نوار مقیاس و تصویر ) و یک حاشیه است.
 • تزیینات نمودار سه بعدی لایه های سه بعدی اضافی دارد که شامل تصاویر پوشانده شده، تصاویر شناور، کره های نقطه کنترل، قفس محیطی ، علائم و اختصارات، زیرساخت های سه بعدی، گسل های سه بعدی و حداکثر پنج نمودار سه بعدی اضافی است.

امکان خروجی گرفتن پیشرفته تر

برنامه‌ های2D ،3D ، Google Earth و Reporting در حال حاضر شامل گزینه ‌های خروجی و صدور فایل هستند که مراحل بعد از پردازش را حذف و نوشتن مستمر فهرست پخش را راحت تر می کنند.

 • همه برنامه ‌هایی که نمودار های دو بعدی تولید می ‌کنند؛ در حال حاضر گزینه‌ هایی برای صدور هم زمان خروجی به صورت PDF ( به عنوان تصاویر رِستر ) و یا PNG دارند.
 • برگه خروجی سه بعدی جدید گزینه هایی برای صدور نمودار به صورت تصویر PNG با استفاده از انواع پارامتر های مخصوص کاربر را دارد.
 • زبانه جدید خروجی Google Earth گزینه هایی برای تعیین مکان اولیه بیننده و جهت مشاهده دارد.
 • برنامه هایی که گزارش در اختیارتان می گذارند؛ در حال حاضر گزینه هایی را برای خروجی مستقیم به صورت CSV ( اکسل )، Txt (نوت پد) یا RTF (ورد) ارائه می دهند.

حتما دانلود کنید: آموزش گوگل ارث از صفر تا صد

ویدیوهای آموزشی RockWorks

 

 

به کارتون میاد: آموزش کامل جی آی اس

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «آموزش نرم افزار Rockworks + کتاب آموزشی»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید