برنامه نویسی پاسکال

زبان برنامه نویسی پاسکال (معرفی و آموزش صفر تا صد با 15 درس)

اساطیر زبان

پاسکال (Pascal) نام یک زبان برنامه نویسی رویه ای (procedural programming) است که از برنامه نویسی ساخت یافته و ساختارهای داده برای برنامه نویسی استفاده می کند. زبان برنامه نویسی پاسکال در سال 1970 توسط نیکلاوس ویرث (Niklaus Wirth) ساخته شد و اسمش هم برگرفته از نام ریاضیدان مشهور فرانسوی بلز پاسکال (Blaise Pascal) است.

با اینکه پاسکال زبان برنامه نویسی کارآمد و قابل اعتمادی محسوب می شود؛ اما از آن بیشتر برای آموزش تکنیک های برنامه نویسی استفاده می شود. در واقع پاسکال اولین زبانیست که خیلی از برنامه نویسان یاد می گیرند. نسخه های پولی پاسکال هم وجود دارد که برخیها از آن استفاده می کنند، اما به طور کلی اکثر توسعه دهندگان طرفدار زبانهایی مثل جاوا (Java)، سی شارپ (C#)، سی (C)، سی پلاس پلاس (C++) و غیره هستند.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

قبل از هر چیز دقت کنید در همین سایت ما همه زبانهای برنامه نویسی را به صورت کاملا رایگان یاد می دهیم (اینجا کلیک کنید)

تعریف پاسکال طبق Techopedia

پاسکال از ساختارهای کنترلی با کلمات رزرو شده که شامل if، then، else، while و غیره است استفاده می کند. علاوه بر این، پاسکال از ساختارهای داده و انتزاعاتی مثل رکوردها، اشاره گرها، تعریف انواع، مجموعه ها و شمارش هم پشتیبانی می کند.

مثل هر زبان شئ گرای دیگری، پاسکال هم ساختارهای مخصوصی برای برنامه و دستورات کنترلی دارد. این ساختارها با کلمه کلیدی “program” شروع می شوند و بعد بلوک اصلی که حاوی دستورات شروع و پایان هستند را خواهیم داشت. انواع داده ها، محدوده ای از مقادیر که یک متغیر می تواند داشته باشد را مشخص می کنند. این انواع قابلیت ذخیره شدن و تعریف کردن مجموعه عملیاتی که می توان روی داده ها انجام داد را دارند.

حتما بخوانید: آموزش آنلاین برنامه نویسی (تنها 11 سایت رایگان)

انواع داده های از پیش تعریف شده که پاسکال از آنها پشتیبانی می کند شامل اعداد صحیح، اعداد واقعی، کاراکتر و اعداد بولین است. پاسکال انواع منحصر به فرد و خاصی از داده مثل مجموعه ها (set) دارد و داده های تعریف شده توسط کاربر با استفاده از اعلان نوع از انواع دیگر متمایز می شوند.

 

آموزش صفر تا صد با 15 جلسه رایگان

از پیج دکتر علیرضا محمدنیا:

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم (به زودی)

یادگیری کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟ (آپدیت 2022)

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست