چگونه تایپ سریع داشته باشیم؟ 8 ترفند و 4 ویدیو

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
تایپ سریع
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 12 دقیقه
Banner Image

خیلی ها این سوال را می پرسند که چطور می توانیم سرعت تایپ کردنمان را بیشتر کنیم؟ پاسخ این سوال داشتن تمرین زیاد است. اما آیا فقط با تمرین کردن می شود سرعت تایپمان را به 80 کلمه در دقیقه (WPM) برسانیم؟ احتمالا نه. تمرین کردن به تنهایی کافی نیست، شما باید درست تمرین کردن را هم یاد بگیرید. ما در این مطلب همه عوامل اصلی، جزئی و مهمی که روی تایپ کردن تاثیر می گذارند را با هم مرور می کنیم تا ببینیم چطور باید سرعت تایپمان را افزایش بدهیم.

چگونه سرعت تایپمان را بالا ببریم؟

با استفاده از تایپ ده انگشتی یا لمسی (touch typing) می توانید سرعت تایپ کردنتان را بیشتر کنید. این مورد اصلی ترین عاملیست که می تواند مهارت تایپ شما را بهبود ببخشد. روش های زیادی برای تایپ کردن وجود دارد که شما می توانید هر کدام از آنها را که می خواهید انتخاب کنید، اما روش تایپ ده انگشتی سریع ترین و دقیق ترین روش تایپ است.

در این روش، تایپیست موقع تایپ کردن به صفحه کلید نگاه نمی کند، بلکه صفحه کلید را حفظ می کنند. او جای کلیدها در صفحه کلید را به خاطر می سپارد و از آنجایی موقع تایپ کردن فقط روی منبع حروف تمرکز می کند، به طور خودکار سرعت تایپش بیشتر می شود.

البته دیگه تایپ قدیمی شده: 4 روش دقیق تبدیل گفتار به نوشتار فارسی

اگر مبتدی باشید، استفاده از روش لمسی برایتان کمی سخت خواهد بود. اما وقتی آن را به درستی یاد گرفتید و انگشتانتان را به درستی روی صفحه کلید قرار دادید، مطمئن باشید که از این روش خوشتان می آید.

با این حال اگر دلتان نمی خواهد روش تایپ لمسی را یاد بگیرید می توانید از روش تایپ شکار و نوک زدن (Hunt & Peck) یا روش هیربد (Hybrid) استفاده کنید. در این روش، تایپیست به صفحه کلید نگاه می کند تا جای هر حرف را پیدا کند و دکمه آن را بزند. این روش وقت گیر و طولانی است و برای همین نسبت به روش تایپ لمسی سرعت کمتری دارد.

جایگذاری انگشت ها روی کیبورد

مشکل دیگر روش شکار و نوک زدن (Hunt & Peck) این است که چون تایپیست موقع تایپ کردن مدام به صفحه کلید نگاه می کند، بنابراین اگر مشکلی در تایپ به وجود بیاید آن را نمی بیند یا خیلی دیر متوجهش می شود.

با توجه به این نکات، ممکن است ترجیح بدهید که برای افزایش مهارت تایپتان سراغ روش هیربد (Hybrid) بروید. روش هیربد در واقع تلفیقی از دو روش قبلی ذکر شده است. در این روش تایپیست جای کلیدهای صفحه کلید را حفظ می کند و به مانیتور نگاه می کند. او در این حالت دستهایش را ثابت نگه میدارد و فقط انگشتها را موقع تایپ کردن تکان می دهد. به این ترتیب سرعت تایپش افزایش پیدا می کند.

تایپ سریع گول زننده است، اجازه ندهید شما را به سمت خودش بکشد

همه دلشان می خواهد بتوانند خیلی سریع تایپ کنند و برای همین هم خیلی ها از همان ابتدای کار تمام فکر و ذکرشان را روی سریع تایپ کردن می گذارند. این اتفاق خیلی خطرناک است، چون وقتی سعی و تمرکزتان روی به سرعت تایپ کردن است ممکن است دچار اشتباهاتی شوید و بعد مجبور شوید برای اصلاح این اشتباهات زمان بیشتری صرف کنید.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که برای سریع تایپ کردن تلاش نکنید، بلکه وقتتان را فقط روی تمرین منظم و به شکل صحیح بگذارید. به این ترتیب سرعت تایپتان هم خودبخود افزایش پیدا می کند.

تایپ لمسی یا 10 انگشتی را تمرین کنید

یادتان باشد که تمرین کردن کلید موفقیت است. پس برنامه ریزی کنید تا حداقل یک ساعت در روز تمرین داشته باشید. بهتر است که صبحها تمرین کنید، چون صبحها ذهن ما باز و تازه است. ولی یادتان باشد که موقع تمرین تمام قوانین مربوط به تایپ را رعایت کنید؛ یعنی به صفحه کلید نگاه نکنید، سعی نکنید که سریع تایپ کنید و از همه انگشت هایتان برای تایپ کردن استفاده کنید. اگر بتوانید این نکات را در کارتان دنبال کنید، خیلی زود می توانید مهارت تایپ خودتان را افزایش بدهید و به آن سرعت ببخشید.

تایپ لمسی یا 10 انگشتی

استمرار و ثبات ستون های اصلی موفقیت هستند. یادتان باشد اگر امروز تمرین کنید و فردا تمرین کردن را فراموش کنید، هیچ وقت نمی توانید به مهارت سریع تایپ کردن دست پیدا کنید. پس حتما روی تمرین کردن درست تمرکز کنید و کاری که می کنید را دوست داشته باشید. علاوه بر تمرین کردن، شما باید روند پیشرفت خودتان را هم ارزیابی کنید تا بفهمید چه میزان جلو رفته اید.

بازیهای تایپی

بعضی وقتها در جریان تمرین کردن و بخصوص زمانهایی که برای مدت طولانی در حال تمرین هستید خسته می شوید. در چنین مواقع بازیهای مربوط به تایپ کردن می تواند راهگشا باشد. این بازیها برای کسانی که در حال یادگیری تایپ لمسی یا همان ده انگشتی هستند هم مفیدند.

بازیهای تایپی یکی از زیر مجموعه های کارهای مربوط به تنظیم انگشتها محسوب می شوند. پس هر وقت حوصله تان از تمرین کردن سر رفت و خسته شدید، بهتر است سراغ بازیهای تایپی بروید تا با یک تیر دو نشان بزنید، هم سرگرم شوید و هم تمرین کنید!

سایر عوامل موثر در روند بهبود مهارت تایپ

نکات و عوامل کوچک دیگری هم هستند که می توانند مانع از سرعت گرفتن تایپ شما بشوند. خیلی مهم است که این عوامل کوچک اما در عین حال مهم را جدی بگیرید. در این بخش به بررسی این عوامل می پردازیم.

تا به حال به این فکر کرده اید که زیاد تمرین می کنید، همه اصول و قوانین تایپ کردن را رعایت می کنید و خیلی هم در این مسیر انگیزه و اراده دارید ولی باز هم نمی توانید سرعت تایپتان را از یک حد خاصی بیشتر کنید؟ ممکن است پیش خودتان فکر کنید که این حداکثر سرعت تایپتان است و هیچ وقت از این سریعتر نمی توانید تایپ کنید ولی حق شما بیشتر از اینهاست!

تمرین کردن بخش اساسی و مهمی از روند رسیدن به موفقیت شما را در بر می گیرد، اما تنها عاملی نیست که روی سرعت تایپ شما اثر می گذارد. عوامل زیاد دیگری هم در این موضوع دخیل هستند. علاوه بر این، برای رسیدن به نتیجه، بسیار مهم است که شما به شکل صحیح و درست تمرین کنید.

بهترین راه برای تمرین تایپ و تقویت مهارت تایپ چیست؟

خب، جواب این سوال را نمی شود در یک خط گفت. اول از همه شما باید بفهمید که چرا نتوانستید سرعت تایپ خودتان را از یک محدوده مشخص (50 تا 55 کلمه در دقیقه) بالاتر ببرید.

دلیل این شکست این است که شما موقع تایپ کردن حواستان فقط به سرعت تایپتان است و عوامل دیگر را در نظر نمی گیرید. یعنی به همان اندازه که روی صفحه کلید متمرکز هستید و شش دانگ حواستان را جمع کرده اید که کدام کلید را بزنید، به سایر نکات مثل وضعیت دستها، حالت نشستن، حالت قرارگیری بازو و هماهنگی چشم و دست توجه نمی کنید و برخی ها هم فراموش می کنند که موقع تایپ از انگشتهای کوچک دستشان هم استفاده کنند.

تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که چرا دو کلید شیفت (shift) روی صفحه کلید وجود دارد؟ چرا صفحه کلیدتان 10 کلید اختصاصی برای اعداد دارد و چرا دکمه فاصله (space) انقدر بلند است؟

استفاده از کلید shift برای بزرگتر تایپ کردن یک کاراکتر (موقع تایپ انگلیسی) یا تایپ شکل دیگر موجود در کلید باعث سریعتر تایپ کردنتان میشود. موقع تایپ با دست چپ بهتر است از کلید شیفت در سمت راست و هنگام تایپ با دست راست از کلید شیفت سمت چپ استفاده کنید؛ مثلا اگر قرار است وسط تایپ کردن حرف “K” را بزرگ بنویسید، بهتر است کلید shift را با دست چپ و برای نوشتن حرف “D” این کلید را با دست راست فشار بدهید.

از طرف دیگر، با اینکه روی حروف کیبورد یک سری عدد هم وجود دارد، اما استفاده از مجموعه اعداد صفحه کلید که به طور مجزا کنار دستتان است سرعت تایپ شما را بیشتر می کند.

حالت ایده آل بدن موقع تایپ

حالت ایده آل بدن موقع تایپ

حالت ایده آل دستها موقع تایپ

حالت ایده آل دستها موقع تایپ

حالت دستها موقع تایپ

برای افزایش سرعت تایپ، داشتن حالت دست صحیح بسیار مهم است. موقع تایپ، شما باید صاف بنشینید و دستتان را به صورت حرف “L” نگه دارید. شاید فکر کنید این مساله خیلی مهم نیست ولی بدانید که تاثیر زیادی روی سرعت تایپ شما می گذارد. وقتی نشستن به این نحو را تمرین کردید متوجه تفاوت در سرعت تایپ خودتان می شوید.

حالت بازوها موقع تایپ

خیلی ها موقع تایپ کردن، بازوهایشان را در هوا رها می کنند؛ ولی این کار روش درستی برای تایپ کردن نیست. بهترین کار این است که وقتی پشت میز نشستید، بازوهایتان را روی میز قرار بدهید. فقط یادتان باشد که فاصله بازوها از صفحه کلید نباید خیلی زیاد باشد. وقتی بازوهای شما در حالت استراحت و روی میز قرار بگیرند، برای مدت طولانی تری می توانید تایپ کنید.

گاهی اوقات ممکن است موقع تایپ، کلیدها را اشتباهی فشار بدهید یا جای آنها را به خاطر نیاورید و گیج شوید. این اتفاق طبیعی است و ممکن است هر زمانی مخصوصا وقتی خسته هستید رخ بدهد. بهترین کار این است که موقع بروز این اتفاق دست از تایپ کردن بردارید و کمی استراحت کنید.

برای تایپ مهمه: آموزش صفر تا صد ورد

چند عامل دیگر هم وجود دارد که روی مهارت تایپ کردن شما تاثیر می گذارند مثل ارتفاع صندلی و مانیتور، فاصله بین شما و مانیتور، صفحه کلیدی که برای تایپ کردن استفاده می کنید، تکیه گاه دستتان و خیلی چیزهای کوچک دیگر.

این عوامل کوچک به نظر می رسند و ممکن است پیش خودتان فکر کنید چنین چیزهایی نمی توانند تاثیر زیادی روی روند تایپ کردن شما داشته باشند. ولی حقیقت این است که وقتی یک ساعت بی وقفه تایپ می کنید، همین عوامل کوچک تفاوت زیادی در کار شما ایجاد می کنند.

بررسی های ما روی این مساله نتایج جالبی را نشان می دهد. اگر فردی هر روز نیم ساعت تایپ کند و در صورت رعایت همه این نکات کوچک، می تواند سرعت تایپش را در عرض 30 رو 15 کلمه در دقیقه بیشتر از قبل کند.

صفحه کلید مورد استفاده برای تایپ

صفحه کلید یکی از ضروری ترین ابزارها برای تایپ کردن است. خیلی مهم است که از صفحه کلید مناسبی برای تایپ کردن استفاده کنید چون می تواند سرعت تایپ شما را خیلی بالا ببرد. منظور ما این نیست که باید یک صفحه کلید گرانقیمت داشته باشید، بلکه باید کیبورد استانداردی به کار ببرید که دکمه بک اسپیس (backspace) و اینتر (enter) آن به اندازه کافی بزرگ باشند.

علاوه بر این، یک صفحه کلید ایده آل برای تایپ اعداد باید بخش 10 کلیدی مخصوص اعداد را داشته باشد. ضمنا یادتان باشد که برای تمرین تایپ از کیبورد لپ تاپ یا کیبورد لیزری استفاده نکنید، چون ممکن است توانایی شما موقع تایپ را کاهش بدهند.

شما 10 انگشت دارید، پس از همه آنها استفاده کنید

هر کسی موقع یادگیری تایپ سریع با مشکلات متفاوتی روبرو می شود. بعضی ها تایپ لمسی یا همان ده انگشتی را یاد می گیرند، جای حروف روی کیبورد را هم حفظ می کنند، اما موقع تایپ کردن یادشان می رود از تمام انگشتهایشان استفاده کنند.

استفاده از همه انگشتها موقع تایپ خیلی مهم و ضروری است. فقط با استفاده از دو یا سه انگشتتان نمی توانید به سرعت تایپ کنید. پس از همه انگشتهایتان استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

دانلود کنید: آموزش تایپ 10 انگشتی از صفر تا صد با 6 درس

دانلود دروس آموزش تایپ سریع

  • برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. یا اینکه فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز شدن درس علامت سه نقطه پایین سمت راست را بزنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.
  • هر درسی کار نکرد حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شود

آموزش اول

از پیج فیزتک:

درس 1

 

درس 2

 

درس 3

 

درس 4 (آخر)

چطور ظرف 7 روز سرعت تایپمان را افزایش بدهیم؟

چیزی که در نهایت از همه مهتمتر است استمرار است. یادتان باشد هیچ راه میانبری برای افزایش سرعت تایپ در عرض یک هفته وجود ندارد. اگر تازه شروع به تایپ کردن کرده اید، ممکن است حتی بعد از تمرین زیاد هم کمترین پیشرفت را مشاهده کنید اما نباید ناامید شوید. باید بدانید که موفقیت جادو و جنبل نیست و به زمان و کار زیادی نیاز دارد. انتظار نداشته باشید سرعت تایپ شما بعد از دو هفته تمرین از 10 کلمه در دقیقه به 60 کلمه برسد.

شما باید بدون اینکه امید و انگیزه تان را از دست بدهید تمرین کردن را دنبال کنید. به قول معروف: “کار نیکو کردن از پر کردن است”. بنابراین اگر می خواهید یک تایپیست حرفه ای شوید، باید بیشتر و بیشتر تمرین کنید. هیچ راه میانبری برای این کار وجود ندارد.

عوامل موثر در افزایش سرعت تایپ

  • روش تایپ مورد استفاده
  • زمان بندی تمرین شما
  • صفحه کلید مورد استفاده
  • وضعیت دستها، بازوها و طرز نشستن شما

روشی که باید دنبال شود

برای اینکه سرعت تایپتان را بالا ببرید سعی کنید تایپ 10 انگشتی یا لمسی را یاد بگیرید. اگر فکر می کنید این روش برایتان سخت است می توانید از روش Hunt & Peck یا Hybrid استفاده کنید.

تمرین

برای تایپ کردنتان برنامه ریزی کنید و آن را دنبال کنید. هر روز به طور مداوم تمرین کنید و هیچ روزی تمرینتان را کنار نگذارید. سعی نکنید با سرعت تایپ کنید چون ممکن است باعث بروز اشتباهات تایپی شود. و اینکه موقع تایپ سعی کنید از هر 10 انگشت خودتان استفاده کنید.

بازی کنید

برای افزایش هماهنگی بین انگشت و چشمهایتان می توانید بازی های تایپی انجام بدهید. این بازیها نحوه تنظیم انگشتها روی صفحه کلید را تقویت می کنند.

برچسب : تایپ
profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «چگونه تایپ سریع داشته باشیم؟ 8 ترفند و 4 ویدیو»

    هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید