تایپ ده انگشتی

آموزش تایپ 10 انگشتی از صفر تا صد با 6 درس رایگان

اساطیر زبان

شاید شما هم در محل خود همکاری را دیده اید که سرعت تایپ بالایی دارد و این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه به این سطح مهارت رسیده است، تایپ ده انگشتی را میتوان یک مهارت شغلی مهم دانست که میتواند جایگاه شما را در موقعیت شغلیتان تغییر دهد. روش تایپ 10 انگشتی یک روش کاملاً ثابت شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید رایانه شماست و در واقع شما بدون نگاه کردن به صفحه کلید میتوانید با سرعتی بیش از 5برابر افراد عادی (180حرف در دقیقه) تایپ کنید. در این مقاله تایپ ده انگشتی را به شما آموزش خواهیم داد.

هدف از روش 10 انگشتی

هدف این است که استفاده از صفحه کلید را در ضمیر ناخودآگاه خود حک کنید. ناخودآگاه به شما کمک می کند تا در عرض چند ثانیه و به طور خودکار ، بتوانیم به آسانی و بدون نگاه کردن تایپ کنید.

نگاه کردن و تایپ کردن ، انرژی غیرضروری را مصرف می کند. اما با داشتن این مهارت شما میتوانید به راحتی بر محتوایی که تایپ میکنید تمرکز کنید و در نهایت مهارت های شما بهبود می یابد.

مزایای تایپ ده انگشتی

1- یک تایپیست به راحتی می تواند ۸۰-۷۵ کلمه در دقیقه را تایپ کند بنابراین یکی از مهمترین مزایای تایپ ده انگشتی افزایش سرعت و ذخیره زمان است.

2- با توجه به اینکه این روش کاملا اصولی است بنابراین دقت شما در تایپ بسیار زیاد خواهد شد.

3- تایپ کردن یک فعالیت ذهنی و فیزیکی است، بنابراین شما را خسته خواهد کرد. یادگیری تایپ صحیح و استاندارد به شما کمک خواهد کرد که بدون فکر کردن زیاد و از روی عادت تایپ حروف را انجام دهید.

4- با توجه به اینکه این روش اصولی و استاندارد است شما از همه انگشتان دستتان به یک اندازه استفاده خواهید کرد. بنابراین سلامت دستتان تهدید نمیشود.

5- هر باری که لازم باشد شما برای پیدا کردن حرفی رو کیبورد سر خود را خم کنید و با چشمانتان به دنبال حرف کلید مورد نظر بگردید، خواه این زمان کوتاه باشد یا بلند، تمرکز شما به صورت متوالی در حال بالا و پایین شدن است.

6- افزایش بهره وری به نوعی مدیریت زمان و مدیریت انرژی و هوش یک فرد در یک واحد زمانی خاص است. از آنجایی که در سیستم تایپ استاندارد، سرعت شما افزایش پیدا می کند، دقت شما زیاد می شود و تمرکز خود را بهتر در اختیار دارید، به طور اتوماتیک بهره وری شما افزایش یافته است

7- یکی از نکات قابل تامل در زمانی که از تایپ استاندارد استفاده می کنید این است که شما در لحظه می توانید خطاهای خود را ویرایش کنید. زیرا چشمان شما به صفحه نمایش نگاه می کند و نه به صفحه کلید.

8- شاید این مورد را بتوان جمعی از مزایایی دیگر باشد، افزایش تمرکز، بهروه وری و حتی انرژی شما میتواند بر موقعیت شغلی شما تاثیر بگذارد و برای شما یک امتیاز مثبت حساب شود.

word image 22

آموزش تایپ 10 انگشتی

مرحله اول

مرحله اول برای یادگیری تایپ 10 انگشتی، یادگیری قواعد و اصول است. شما باید موقعیت هر انگشت بر حروف را یاد بگیرید تا بتوانید با تمرین و تکرار آن را به حافظه بسپارید. در قدم اول شما باید موقعیت دو حرف شاخص یعنی “ت” و “ب” را بشناسید، همانگونه که در کیبورد خود مشاهده میکنید این دو حرف دارای برجستگی است که این کار شما را آسان خواهد کرد.

اگر انگشتان اشاره بر این حروف شاخص قرار بگیرد، سایر انگشتان کنار این دو حروف قرار میگیرد، انگشتان شست روی کلید space قرار خواهد گرفت. در تایپ 10 انگشتی هر انگشت مسئله زدن کلیدهای مشخصی است و همواره باید به یاد داشته باشید که کدام انگشت چه کلیدی را تایپ می‌کند. تمرین تایپ ده انگشتی به مرور این قوانین را در شما ایجاد می‌کند. شکل زیر موقعیت هر انگشت و حرف را نشان داده است:

word image 23

مرحله دوم

حال که قواعد را میدانید، باید تکرار و تمرین داشته باشید، این مهارت نیز مانند سایر مهارت ها نیازمند تمرین است. در این قسمت شما با استفاده از یک نرم افزار واژه پرداز مثل Notepad متنی را تایپ می‌کنید سپس در خط بعدی همان متن یا جمله را مجدد تایپ می‌کنید.

در این حالت سعی کنید فقط از حروف میانی صفحه کیبورد استفاده کنید؛ پس از اینکه این کار را انجام دادید جمله دیگری را انتخاب کرده و برای آن نیز همین فرآیند را انجام دهید با تکرار این تمرین به مرور این کار را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید. بعد از اینکه این روند را با حروف وسط صفحه‌ی کیبرد انجام دادید به سراغ ردیف پایینی و بالایی صفحه رفته و همین کار تمرین و تکرار کنید. برای تمرین کردن ردیف‌های پایینی، بالایی و میانی می‌توانید از تمرین‌های زیر استفاده کنید.

بهترین سایت های آموزش تایپ 10 انگشتی و تست سرعت تایپ

1- تایپایران : این سایت یکی از بهترین سایت های دارای آزمون تایپ می باشد. شما میتوانید سرعت تایپ خود را در این سایت بسنجید.

2- تایپو: سایت تایپو یکی دیگر از سایت هایی می باشد که امکان تست تایپ شما در دو زبان انگلیسی و فارسی را فراهم می کند. در کنار این مسائل، آموزش های لازم را هم در اختیار شما قرار می دهد. همچنین طرح های تشویقی دارد که شرکت کنندگان ترغیب به افزایش و بهبود سرعت تایپ خود شوند.

3- تاپیکده: سایت تایپکده هم از جمله بهترین سایت های تست سرعت تایپ است که می توانید برای تست سرعت تایپ خود به آن مراجعه کنید. این سایت علاوه بر آزمون تایپ، به آموزش تایپ ده انگشتی هم می پردازد. همچنین این سایت لیست نفرات برتر در حوزه تایپ را هم به شما نمایش می دهد.

دانلود دروس آموزش تایپ 10 انگشتی

 • برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. یا اینکه فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز شدن درس علامت سه نقطه پایین سمت راست را بزنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.
 • هر درسی کار نکرد حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شود
 • در زیر 2 نوع آموزش داریم. هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید (یا همه):

آموزش اول

از پیج فیزتک:

درس 1

 

درس 2

 

درس 3

 

درس 4 (آخر)

 

البته دیگه تایپ قدیمی شده: 4 روش دقیق تبدیل گفتار به نوشتار فارسی

آموزش دوم

از پیج امین:

درس1

 

درس2

 

میخوای با سرعت نور تایپ کنی؟ اونم بدون نگاه کردن به کیبورد و سریع تر از حرف زدن؟ پک حرفه ای زیر با کمترین قیمت ممکن یک بار برای همیشه و فقط با یک هفته وقت گذاشتن!!

آموزش جامع تصویری تایپ ۱۰ انگشتی

سوالات متداول

1- داشتن مهارت تایپ 10 انگشتی برای چه مشاغلی لازم است؟

این مهارت به شما کمک میکند تا علاوه بر افزایش سرعت، انرژی کمتری مصرف کنید بنابراین اگر شما نویسنده، استاد، تولید کننده محتوا و یا برنامه نویس هستید لازم است تا تایپ قوی داشته باشید. برای برنامه نویسی لازم است شما تایپ 10 انگشتی را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید در شغل خود موفق ظاهر شوید.

2- بازار کار تایپ ۱۰ انگشتی چگونه است؟

امروزه تقریبا در همه ی مشاغل نیاز به یک تایپیست حرفه ای وجود دارد. اما این موضوع به این معنی نیست که افراد زیادی این مهارت را دارند. سرعت بالا و رقابت زیاد در بازار کار افراد را بر این داشته تا هر چه سریعتر اطلاعات مکتوب روی برگه ها را به کامپیوتر ها منتقل کنند. این اتفاق هر چه سریعتر محقق شود، به همان نسبت منفعت بیشتری برای صاحبان کسب و کار دارد. در چنین شرایطی کسب و کارها به دنبال افراد تایپیست خواهند بود.

3- بهترین نرم افزارهای یادگیری تایپ 10 انگشتی کدامند؟

نرم افزارهایی مانند: Rapid Typing, KeyBlaze, Typing Trainer و… به شما کمک میکند تا علاوه بر تمرین تایپ 10 انگشتی سرگرم شوید و سرعت تایپ خود را بالا ببرید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من از شما هم بهتر بلدم خیلی تایپم تند با چشم بسته هم بلدم و بدون نگاه کردن به مانیتور اما جدول های بالا را کامل سیر تاپیاز بلد نیستم اونجا که جدول بکشی جدول بندی کنی کنارهای اون صاف و منظم بشه خودم یاد گرفتم کسی یادم نداده یا اینم بلد نیستم دور هر برگه حاشیه بدم همه را بلدم چیزهای شیک و تشریفاتی تایپ را که برگه آرایی کتاب و… انجام بدم بلد نیستم نرم افزار هم ناز می کنه دانلود نمیشه

  پاسخ
 • سلام. سرورای تایپکده خیلی متوقف میشن. آزاردهنده س.

  پاسخ
 • آقای حیدری پکهاتون خوبه قبول. اما چرا هر روز گرونترش می کنین اخه؟ واقعا چرااا؟ قیمت دوره های بقیه سایت ها که ثابته مثلا همین پک اموزش تایپ که تبلیغش هم توی همین مطلب دارین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست