سبک های گرافیک (9 سبک اصلی تا به امروز)

رتبه: 5 ار 1 رای SSSSS
سبک های گرافیک
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 13 دقیقه
Banner Image

گرافیک رشته ای خلاقانه است که روز به روز گسترده تر و وسیع تر می شود. یک گرافیست توانمند کسی نیست که فقط در کار با برنامه ها و ابزارها مهارت داشته باشد، بلکه باید محقق خوب و دقیقی هم باشد. هر چه شما مطالعه و تحقیقی بیشتری درباره سبک‌ های معاصر یا تاریخی گرافیک داشته باشید، بهتر می توانید در این رشته فعالیت کنید. در واقع، دانش شما در این زمینه یکی از کلیدی ترین عناصر برای موفقیتتان محسوب می شود.

فرقی نمی کند بخواهید در خانه و برای خودتان کار کنید یا برای مشتری. به هر حال هر گرافیستی باید اطلاعات دقیقی از رشته خودش داشته باشد، چون این اطلاعات جزوی از فرایند طراحی شما خواهند شد.

سبک های گرافیکی مثل یک چرخه مدام در حال افول و ظهور بوده اند. در حال حاضر خیلی از هنرمندان در کارهایشان از سبک های قدیمی ایده و الهام می گیرند.

این مطلب مربوط به سبک های ثابت گرافیک است اما اگر دنبال ترندهای گرافیک هستید (یعنی سبک های زودگذر) این 18 ترند را نیز بخوانید (کلیک کنید)

سبک هایی که در این لیست به آنها اشاره می کنیم بر اساس عناصر و المان ها و یا طراحی های خاصشان از همدیگر متمایز می شوند. برخی از مولفه های کلیدی در هر سبک مخصوص و منحصر به فرد هستند مثل تایپوگرافی، استفاده بیشتر از عکسهای مصور یا عکسهای گرفته شده با دوربین و یا استفاده زیاد از گریدها. از طرف دیگر ممکن است این مولفه ها عمومی و کلی باشند مثل تمایل به عمق میدان مسطح در طراحی، انتخاب رنگ، برجسته بودن فضای منفی یا کیفیت خطوط استفاده شده در تصویر.

اگر دلتان می خواهد با تاریخچه مختصری از سبک های گرافیک، ویژگی های کلیدی و نحوه استفاده از آنها آشنا شوید تا با به کار گیری این سبک ها کارهای گرافیکی فوق العاده ای خلق کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با تاثیرگذارترین سبکهای گرافیک

1-سبک آرت نوو- Art Nouveau

سبک آرت نوو- Art Nouveau

آرت نوو یا هنر نو سبکی متشکل از معماری، هنر تزئینی و گرافیک است که در اواخر قرن نوزدهم در اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا مطرح شد. این سبک تا اوایل قرن بیستم پابرجا بود و در دهه 1920 به اوج خودش رسید.

از جمله ویژگی های این سبک می توان به خطوط برجسته و طرح های مسطح و در عین حال پیچیده و تصویرها و حروف با دست کشیده شده اشاره کرد. شخصیت ها و فرم های به تصویر کشیده شده در این سبک منحنی های سیال و پویایی دارند که نمایانگر اشکال منحصر به فرد موجود در طبیعت هستند. این سبک گرافیکی خیال انگیز، عاشقانه و بسیار فنی و تکنیکی است.

یکی از بهترین شخصیت های نمایانگر این سبک، پزشک، نقاش، تصویرگر و گرافیست معروف اهل چک آلفونس موشا (Alphonse Mucha) است. او نه تنها با استفاده از این سبک پوسترها و تبلیغات زیبایی خلق می کرد، بلکه آثارش تا الان نیز به عنوان جزو نقاشی ها و طرح های شیک و مجلل محسوب می شوند.

طرح های موشا هم به دلیل استفاده از سبک هنر نو معروفند و هم به خاطر استفاده مداوم او از فرم ها و اشکال زنانه در آثارش شناخته می شوند. اکثر آثار سبک هنر نو زنانی با لباس مجلل را به تصویر می‌ کشند که اغلب تاجی از گل بر سر دارند و در بین گیاهان و طبیعت زیبا قرار گرفته اند.

مشخصات سبک آرت نوو:

 • سبک تصویری پیچیده
 • خطوط پررنگ و برجسته
 • طراحی و رنگ آمیزی دستی
 • استفاده از اشکال طبیعی
 • استفاده از رنگ و پالت تن طبیعی
 • استفاده مکرر از شخصیت خانمها در طرحها

7 نرم افزار ویرایش حرفه ای عکس برای کامپیوتر+  دانلود

2- آرت دکو- Art Deco

آرت دکو- Art Deco

آرت دکو یا یا هنر تزیینی سبکی متشکل از طراحی، هنرهای تجسمی و معماری است که اولین بار قبل از جنگ جهانی اول و به عنوان سمبل تجمل، ثروت و پیچیدگی ظهور پیدا کرد. نام این سبک در واقع شکل مخفف Arts Décoratifs و برگرفته از نام نمایشگاه بین المللی هنرهای تزیینی و مدرن پاریس با عنوان”Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes ” است که در سال 1925 برپا شد. این نمایشگاه اولین جایی بود که آثاری با سبک آرت دکو را به نمایش میگذاشت.

از جمله ویژگی های این سبک می توان به منحنی های پررنگ، خطوط عمودی فراوان، حروف بزرگ انگلیسی، رنگهای متضاد، اشکال آیرودینامیک، استفاده از قلم بادی (Airbrush)، خطوط پویا و پردازش هندسی الگوها و سطوح اشاره کرد.

آرت دکو در دوران خودش به سبک محبوبی بدل شد که از آن در تبلیغات استفاده می کردند. از این سبک برای تبلیغ برندهای لوکس و مد استفاده می شد.

مشخصات سبک آرت دکو:

 • اشکال هندسی پررنگ
 • استفاده از خطوط عمودی و حرکتی
 • استفاده از حروف بزرگ انگلیسی
 • کنتراست بالای رنگها
 • عمق کم

3- سبک کیچ آمریکایی- American Kitsch

سبک کیچ آمریکایی- American Kitsch

تأثیر هنر دکو تا مدتها بعد از دهه 1930 ادامه داشت و الهام بخش خلق سبکهای جدیدی در گرافیک شد. یکی از این سبک های منحصر به فرد، سبک کیچ آمریکایی بود. این شیوه طراحی در دهه های 1940 تا 1960 در ایالات متحده به یک سبک محبوب با تصاویر کارتونی تبدیل شد که به خاطر فونت خاص و سبک تصویری نمایشی یا کاریکاتوری اش شهرت پیدا کرد.

سبک کیچ آمریکایی با خصوصیاتی مثل استفاده از شکلها و فرمهای غیر رسمی، رنگهای پررنگ و متضاد، طرحها و نقاشی های دستی و منحنی های دراماتیک شناخته می شد. برخی از پوسترهای تبلیغاتی فیلمها و به خصوص مواردی که در ژانرهای علمی تخیلی یا فانتری هستند، نمونه های خوبی از کاربرد سبک کیج به شمار می روند.

مشخصات سبک کیچ آمریکایی:

 • فونتها و تصاویر متضاد
 • تصویرگری های کارتونی
 • رنگهای تند و سرزنده
 • شخصیت های افرادی در حالت نمایشی
 • اشکال آیرودینامیکی

دانلود کنید: یادگیری کامل گرافیک با 20 درس رایگان +PDF

4- سبک سوییسی/ بین المللی- Swiss/International

سبک سوییسی/ بین المللی- Swiss/International

سبک سوئیسی که به آن “سبک بین المللی تایپوگرافی” یا “سبک بین المللی” هم گفته می شود در دهه 1940 و از کشور سوییس سرچشمه گرفت. این سبک بسیار تاثیر گذار، جرقه ای برای رشد جنبش ها و سبکهای دیگر در طول قرن بیستم بود.

عینیت، سادگی و خوانایی سرلوحه سبک سوییسی بودند و خیلی زود هنرمندان مدرسه هنر زوریخ (Zürich) و مدرسه طراحی بازل (Basel) شروع به استفاده از آن کردند. استفاده از تایپوگرافی و تصاویر عکاسی شده و همینطور اشکال رنگارنگ و هندسی به عنوان ویژگی های کلیدی این سبک شمرده می شوند.

سبک سوئیسی مستلزم فضای طراحی منسجم و تمیز است که فضای منفی قابل توجهی در میان عناصر آن به چشم می خورد. درست مثل سبک آرت دکو، از سبک سوئیسی هم به طور خاص در طراحی پوسترها استفاده می شد.

جوزف مولر بروکمان (Josef Müller-Brockmann) یکی از مشهورترین طراحان گرافیک قرن بیستم است که به عنوان نماینده سبک سوئیسی شناخته می شوند. او تحصیلاتش را در مدرسه زوریخ که یکی از کلیدی ترین خاستگاههای این سبک بود ادامه داد. آثار مولر بروکمان به خاطر طراحی های ساده و شبکه ای و حروف نویسی بدون تزئین و استفاده از فونت هایsans-serif مورد تحسین قرار می گیرند.

مشخصات سبک سوییسی/ بین المللی:

 • استفاده مداوم از فضای منفی
 • پالت های رنگی اشباع شده و مات
 • بسیار «تمیز» و ساده
 • استفاده بیشتر از فونت های sans-serif
 • چیدمان نامتقارن

5- سبک سایکدلیک- Psychedelic

سبک سایکدلیک- Psychedelic

سبک سایکدلیک در دهه های 1960 و 1970 در طراحی، هنر و موسیقی ظهور کرد. این سبک هم لباس، فلسفه، ادبیات و فرهنگ آن دوره را تحت تاثیر قرار داد و هم از آنها تاثیر گرفت. سبک سایکدلیک یا روانگردان به دنبال نشان دادن حال و هوای آن دوران یعنی مصرف مواد مخدر توهم زا و نمایش اکتشاف و نوآوری های فرهنگی آن زمان بود.

اکثر پوسترهای کنسرت ها و گروههای موسیقی دهه 1960 تا 1970 با این سبک طراحی می شدند. در آثار این سبک، استفاده از رنگهای روشن و متضاد، اشکال منحنی انتزاعی و یا تصویرسازی های سورئال یا متافیزیکی به چشم می خورد. سبک سایکدلیک بسیاری از خصوصیات سبک آرت نوو را در خودش جای داده و این را می توان از طراحی های دستی و استفاده مکرر از بانوان در طرحهای این سبک متوجه شد.

مشخصات سبک سایکدلیک:

 • تحت تأثیر تفکر و نظریات برگرفته از مواد مخدر روانگردان
 • استفاده از رنگهای تند و متضاد
 • تصاویری که از سبک آرت نوو الهام گرفته شده اند
 • دستخطهایی که به سختی خوانده می شوند یا کلا ناخوانا هستند
 • اشکال منحنی انتزاعی و عناصر آبستره

آموزش طراحی دیجیتال از صفر تا صد با 14 درس رایگان

6- سبک پانک- Punk

سبک پانک- Punk

تمام ابعاد و جنبه های سبک پانک تحت تاثیر تفکر DIY (مخفف Do it yourself or به معنی خودت انجام بده) قرار دارند. خام بودن این سبک گرافیکی از فرهنگی سرچشمه می گیرد که در اواخر دهه 1970 در جنبش موسیقی پانک خلق شد. اکثر دنبال کنندگان این سبک آموزشی ندیده بودند و پوسترها و آثارشان را بر اساس همان تفکر DIY و بدون نیاز به متخصص انجام می دادند.

این طراحان از وسایل محدود و کم مثل قیچی، دستگاه چاپ، دوربین و دستگاه فتوکپی برای خلق آثارشان استفاده می کردند. عناصر نمادین سبک طراحی پانک شامل دست نوشته ها و تکه های برش خورده تایپوگرافی ها هستند که به شکل درهم و برهم کلاژ می شدند. طراحان این عناصر را به شکلی تصادفی و بدون نظم مشخصی با هم ترکیب می کردند تا سبک پانک را اجرا کنند.

از سبک پانک هنوز هم در طراحی جلد آلبومها و پوسترها استفاده می شود. طراحان دنبال کننده این سبک، اغلب بدون صرف هیچ بودجه ای به شکل خلاقانه ای آثارشان را طراحی می کنند.

مشخصات سبک پانک:

 • استفاده از تصاویر با کیفیت پایین و چاپ شده با دستگاه فتوکپی
 • افکتهای چاپی مات
 • کلاژ کردن
 • استفاده از عکسهای با دوربین گرفته شده
 • استفاده از رنگهای تند و با کنتراست بالا
 • بافت نامنظم و خشن

معرفی ۱۱ نرم افزار برتر طراحی گرافیک و ویرایش عکس در دنیا

7- سبک گرانج- Grunge

سبک گرانج- Grunge

گرانج که نامش را از خرده فرهنگها و موسیقی دهه 90 گرفته یکی دیگر از سبکهای گرافیکی معروف است. این سبک نمادی از گروه موسیقی نیروانا (Nirvana) در سیاتل (Seattle) است که در آن دوره به شیوه سبک گرانج لباس می پوشیدند و باعث محبوبیت این سبک شدند. بافتهای درهم برهم و لایه ای، لبه های ناهموار و پاره عناصر و چینش نامنظم و شلخته همگی جزو ویژگی های کلیدی سبک گرانج هستند. این سبک شیوه خاصی در طراحی محسوب می شود که خصیصه های منحصر به فرد خودش را دارد.

فضای خاص موسیقی دهه 90 روی پایه های سبک گرانج سایه انداخت و آن را تحت تاثیر قرار داد. این شیوه خاص طراحی بسیاری از رویکردها و نظریات انتقادی را هم در خود جای داد. خطوط ناهموار، المان های کج، دست نوشته های بدخط و ناخوانا، لکه های کثیف و تصاویر پاره یا گرین دار، همگی منعکس کننده مفهوم سبک گرانج هستند.

از جمله کاربردهای معاصر و مشخص سبک گرانج می توان به برندسازی شرکت ها و مجلات اسکیت برد، پوستر کنسرتها و تبلیغات گروههای موسیقی، مد آلترناتیو، فرهنگ هنر خیابانی و مکانهای اجرای موسیقی اشاره کرد.

مشخصات سبک گرانج:

 • بافت ها و تصاویر پس زمینه کثیف
 • خطوط نامنظم و عناصر کج
 • لکه های کثیف مثل لکه قهوه یا مایعات پاشیده شده
 • تصاویر و لبه های پاره شده کاغذ
 • عناصر دست نویس و دست نگاشته

8- سبک مینیمالیست و مسطح- Minimalist and flat

Graphic Design Styles: Minimalist and Flat

سبک مینیمالیست که در حال حاضر هم بسیار رایج و محبوب است برای اولین بار در دهه 2010 مطرح شد. این سبک به خاطر کاربرد یک رنگ یا محدود کردن رنگها در طراحی، استفاده حداقلی از سایه ها، کار با خطوط پررنگ، تصاویر واضح و استفاده از تایپوگرافی sans serif معروف است. می توان گفت که سبک مینیمالیست اشتراکاتی با سبک سوییسی دارد؛ به عنوان مثال در این سبک هم مثل سبک سوئیسی از گریدها زیاد استفاده می شود؛ با این تفاوت که سبک مینیمال طراحی بسیار تمیز، خوانا و قابل فهمی دارد.

کاملا مشهود است که روز به روز بر محبوبیت و رواج سبک مینیمالیست اضافه می شود. از این سبک در طیف گسترده ای از زمینه ها، از برندینگ و بسته بندی گرفته تا طراحی های مربوط به اینفوگرافیک، طرحهای دیجیتالی و یا نشریات استفاده می شود. در واقع هر جا که چشم بیندازید سبک مینیمالیسم را خواهید دید، چون اگر این سبک به درستی پیاده شود، نتایج آن طرحهای بسیار تمیز، خوانا و شیکی هستند که می توان آنها را به فرمت های مختلف طراحی تبدیل کرد.

یکی از بهترین نمونه ها برای آشنایی با سبک مینیمالیست، طراحی های برند شرکت معروف Aesop است که در زمینه محصولات مراقبت از پوست فعالیت می کند. بطری های شیشه ای قهوه ای و بسته بندی های مینیمال و ساده این شرکت نمادی از سبک مینیمالیسم در سراسر دنیا محسوب می شوند.

یکی دیگر از نمونه های خوب معرفی کننده این سبک مجله هنری و مسافرتی Cereal است. جلدهای شیک و طرحهای مینیمال و کارآمد این نشریه به خوبی نمایانگر ویژگی های سبک مینیمالیست هستند. به طور کلی می توان گفت این سبک شیوه ای بسیار موثر و همه کاره برای ارتباط موثر و انتقال اطلاعات است.

مشخصات سبک مینیمالیست:

 • فاقد عمق میدان
 • فضای طراحی مینیمال
 • استفاده از رنگهای خنثی و رنگهای ثانویه
 • استفاده از المان های طراحی خطی
 • استفاده از فضای منفی

9- سبک سه بعدی- 3-Dimensional

سبک سه بعدی- 3-Dimensional

همزمان با پیشرفت فناوری و گسترش استفاده از آن، نوآوری و ابداع در سبکهای طراحی هم بیشتر می شود. با اینکه سبک سه بعدی رویکرد خیلی تازه و جدیدی نیست، اما کیفیت و واقع گرایی طراحی سه بعدی با ظهور برنامه های قدرتمند و پیشرفته بسیار افزایش یافته است.

از سبک سه بعدی در طیف وسیعی از فضاهای طراحی شده و به خصوص طراحی های برندهای بازی، آنلاین و دیجیتال استفاده می شود. در این سبک نه تنها شخصیت ها، لوگوها، آرمها و محتوای آنلاین به شیوه سه بعدی طراحی می شوند، بلکه ظاهر ساده عناصر اسکیومورفیک مثل دکمه ها، نمادها و سایر ویژگی های تعاملی هم به همین طریق سه بعدی می شوند. اکثر اواقات این عناصر به ظاهر ساده بسیار مورد توجه قرار می گیرند و اضافه کردن افزونه های سه بعدی ساده، ظاهر سنگیتر و واقعی تری به آنها می بخشد.

نکته مهم! ۷ وب سایت عالی برای طراحی رایگان لوگو جهت کسب و کار شما

برای اینکه به خوبی با مفهوم سبک سه بعدی آشنا شوید کافیست گوشی همراهتان را روشن و به آیکن اپلیکیشن های گوگل نگاه کنید. با دقت به نشانه هایی مثل عمق و نور می توان متوجه شد که طراحی خیلی از این آیکن ها سه بعدی است. اکثر آیکن های اپلیکیشن ها عناصر اسکومورفیک (skeuomorphic) هستند؛ یعنی طوری طراحی شده اند که وزن و نور آنها تداعی کننده اجسام سه بعدی باشد.

یکی دیگر از کاربردهای مهم این سبک گرافیکی که اتفاقا خیلی از طراحان هم مشتاق به ورود در این حوزه هستند، توانایی مدلسازی سریع طرحها به شکل دیجیتالی و وزن و جان دادن به اشیاء است. یک سایه زنی ساده و اعمال برخی تغییرات در طراحی می تواند به یک طرح کاملا خیالی جان بدهد و آن را از یک تصویر دیجیتالی مسطح به یک شئ باورپذیر و واقعی تر تبدیل کند.

مشخصات سبک سه بعدی:

 • ایجاد حس عمق و حجم واقعی و زنده در بیننده
 • استفاده از افکت های نورپردازی مختلف
 • استفاده از یک رنگ با تغییرات تونال رنگ برای سایه زنی و عمق دهی

جمع بندی

با اینکه لیست امروز ما همه سبکهای گرافیکی را در بر نمیگرفت، اما مطمئنا شما الان دیگر می توانید سبک های معروف را از هم تشخیص بدهید و ویژگی های مخصوص هر کدام را می دانید. هر چه بیشتر آگاهی و دانش خودتان را در زمینه سبک های طراحی افزایش بدهید، بیشتر و بهتر هم می توانید طرحی حرفه ای تر و موثرتر خلق کنید. (منبع اصلی)

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش صفر تا صد ایندیزاین سی سی
آموزش صفر تا صد ایندیزاین سی سی
قیمت محصول 105,000 تومان 110,000
ادامه مطلب
آموزش ایندیزاین InDesign CC 2020
آموزش ایندیزاین InDesign CC 2020
قیمت محصول 127,000 تومان 139,000
ادامه مطلب
آموزش کامل کرل دراو x8
آموزش کامل کرل دراو x8
قیمت محصول 230,000 تومان 250,000
ادامه مطلب

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

1 نظر درباره «سبک های گرافیک (9 سبک اصلی تا به امروز)»

 • ناشناس
  ناشناس آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  یکی رو می شناختم چهره نگاری گرافیکی انجام میداد و دیگری گرافیست (طراحی چهره کارتون) چه قدر دومی به دلم نشست

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید