dcc

آموزش DCC، اجزای آن و اصطلاحاتی که باید بلد باشید

اساطیر زبان

با این که این مقاله سعی می‌ کند تا حد ممکن محتوا را ساده کند، اما برای یادگیری DCC وقتی وارد جزئیات می‌ شوید، همه چیز کمی پیچیده ‌تر خواهد شد، اما راه‌ اندازی یک سیستم پایه فقط چند مرحله بیشتر از راه ‌اندازی یک بسته برق آنالوگ سنتی طول می ‌کشد.

این مقاله نمی ‌تواند تک تک موقعیت ‌ها، برند ها یا مدل‌ ها را پوشش دهد، بنابراین باید مطلب را تعمیم بدهیم. جزئیات و اصول DCC کاملا فنی هستند زیرا شما با یک شبکه کامپیوتری سر و کار دارید! خوشبختانه برای این که DCC را بفهمید، نیازی به دانش کامپیوتری ندارید!

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

نگران نباشید اگر فورا مطلب را متوجه نشدید، ما آن را به روش ‌های مختلف ارائه می ‌کنیم به این امید که یکی از آن ها را درک کنید و کار خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

حتما دانلود کنید: آموزش مهندسی الکترونیک در 20 درس

مقایسه کلی کنترل فرمان آنالوگ و دیجیتال

یک سیستم کنترل در هر لحظه فقط به یک قطار در هر کابین / بلوک اجازه فعالیت می ‌دهد. یک سیستم کنترل فرمان دیجیتال (Digital Command Control) می ‌تواند یک بلوک الکتریکی باشد یعنی بسیاری از لوکوموتیو ها به صورت جداگانه با هم و به طور هم زمان کار کنند! یک نفر می ‌تواند هم زمان چندین لکوموتیو را براند، چند نفر می‌ توانند هر کدام در هر لحظه یک لوکوموتیو را برانند، یا چند نفر می توانند هر کدام چندین لوکوموتیو را در هر لحظه برانند.

word image 82397 2

گره شبکه چیست؟ انواع آن نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

مزیت کلیدی DCC نسبت به سیستم‌ های جریان مستقیم آنالوگ سنتی، حذف بلوک‌ های جداگانه برای کنترل قطار است . با DCC، بسیاری از قطار ها را می ‌توان به طور مستقل در یک بلوک الکتریکی کنترل کرد. قبل از DCC، کنترل سرعت و جهت مربوط به ولتاژ و قطبیت موجود در مسیر بود که توسط اپراتور با استفاده از یک پتانسیومتر (یا رئوستات) و یک سوئیچ جهت کنترل می ‌شد. دلیل آنالوگ نامیدن آن این است که سرعت و جهت لکوموتیو ارتباط مستقیمی با ولتاژ و قطبیت آن دارد.

اگر از قبل طرحی با کنترل بلوکی دارید و می ‌خواهید به کنترل فرمان دیجیتال تغییرش بدهید، می ‌توانید این تغییر را انجام بدهید.

نمیدونم ویدیوی زیر به دردتون بخوره یا نه اما در باره dcc هست:

 

Command Control چیست؟

Command Control یا کنترل فرمان روشی است که امکان کنترل چندین قطار را بدون سیم‌کشی ‌های پیچیده می ‌دهد. نمونه ‌های بسیاری در طول سال ‌ها اجرا شده ‌اند، اما هیچ وقت مورد استقبال همه قرار نگرفته‌ اند. ماهیت اختصاصی آن ها و گاهی اوقات فناوری محدود آن ها ایراد اصلی شان بوده است. اصطلاح دیگری که استفاده می ‌شده است، Carrier Control بود که به همین معنا است.

آموزش امنیت شبکه از صفر تا صد (فیلم+ جزوه PDF)

کنترل فرمان دیجیتالی چیست؟

کنترل دیجیتال فرمان دو جور تعریف می ‌‌‌شود:

  • روشی است که از سیگنال‌ های دیجیتال برای کنترل لکوموتیو های شما استفاده می ‌کند، ضمن این که امکان کنترل چندین لوکوموتیو بدون سیم ‌کشی پیچیده را فراهم خواهد کرد.
  • Digital Command Control یا DCC یک روش استاندارد سیگنالینگ و کنترل است. استاندارد های DCC برای رفع سردرگمی موجود در عرصه کنترل فرماندهی ، توسطNMRA توسعه داده شد. محصولاتی که دارای آرم NMRA DCC هستند با این استاندارد کار می ‌کنند و به محصولات تولید کنندگان مختلف اجازه می ‌دهند تا با هم کار کنند. استاندارد های NMRA باید برای شناسایی ویژگی ‌هایی که وجود ندارند مثل حالت های Speed step (که پشتیبانی نمی ‌شوند)، محصولی سازگار با NMRA DCC ارائه کنند. بنابراین می‌ توانید قبل از خرید تصمیم آگاهانه بگیرید.

word image 82397 3

به خاطر داشته باشید که حتی با وجود یک استاندارد برای کنترل فرمان، هنوز سیستم‌ هایی در بازار وجود دارند که اگر چه ماهیت دیجیتالی دارند، اما NMRA DCC نیستند و با استاندارد های NMRA DCC سازگار نیستند. آن ها ممکن است ویژگی ‌هایی داشته باشند که سیستم DCC معمولی فاقد آن ها باشد، اما از آن جایی که انحصاری هستند، پشتیبانی آن ها به سازنده‌ شان مربوط می ‌شود.

در کنار این مطلب پیشنهاد می شود: آموزش تحلیل شبکه با نرم افزار وایرشارک Wireshark

منظور این مقاله NMRA Digital Command Control است.

با نگاهی به تصاویر بالا، آیا باز هم فکر می ‌کنید که Digital Command Control پیچیده است ؟

کنترل فرمان دیجیتال دقیقا چیست؟

کنترل فرمان دیجیتال (DCC) شِمایی برای کنترل لکوموتیو ها در طرح کلی راه‌ آهن مدل است. DCC اجازه می ‌‌دهد تا بیش از یک لوکوموتیو یک بخش الکتریکی از مسیر را اشغال کند. به اپراتور های متعدد اجازه می ‌دهد تا چندین لوکوموتیو را حتی در یک بلوک ( تقسیم الکتریکی ) کنترل کنند که در حالت آنالوگ (یا توان DC)، اگر غیر ممکن نباشد دشوار است.

اگر لوکوموتیوی مجهز به DCC را به همراه مجموعه استارتِرش خریداری کرده ‌اید، می ‌توانید یک لوکوموتیو غیر DCC (آنالوگ) را به همراه لوکوموتیو هایDCC تان برانید.

اجزای DCC

ابتدایی‌ ترین سیستم کنترل فرمان دیجیتال (DCC) از چندین بخش تشکیل شده است : یک سوپاپ یا دریچه بخار، یک ایستگاه فرمان، یک تقویت کننده ، رمزگشا و یک منبع تغذیه. اکثر سیستم ‌ها از یک شبکه سوپاپ استفاده می ‌کنند که به چندین سوپاپ اجازه می ‌دهد تا با ایستگاه فرماندهی ارتباط برقرار کنند.

بیایید این سیستم را دقیق‌ تر بررسی کنیم.

word image 82397 4

1-شما از یک سوپاپ به عنوان ورودی استفاده می ‌کنید تا به سیستم بگویید که می ‌خواهید یک لوکوموتیو چه کاری انجام دهد.

  • سوپاپ درخواست شما را از طریق شبکه سوپاپ به ایستگاه فرماندهی ارسال می ‌کند.

2- ایستگاه فرمان یک بسته دیجیتالی ایجاد کرده و آن را به تقویت ‌کننده ارسال می ‌کند.

  • برخی از سیستم‌ ها یک ایستگاه فرماندهی و یک تقویت ‌کننده را در یک واحد با هم ترکیب می‌ کنند.

3- تقویت ‌کننده بسته داده دیجیتالی را از ایستگاه فرماندهی تقویت می ‌کند و آن را با استفاده از سیم‌ کشی مسیر به ریل ها، به نقشه اولیه راه‌آهن تان می ‌فرستد.

حتما دانلود کنید: آموزش رایگان شبکه کامپیوتر با 14 درس (صفر تا صد +جزوه PDF)

4- یک لوکوموتیو مجهز به DCC دارای یک رمزگشای چند منظوره در داخل است . هر رمزگشای چند منظوره ‌ای با یک آدرس منحصر به فرد برنامه‌ ریزی شده است. رمزگشا به هر بسته دیجیتالی که می ‌گذرد توجه می‌ کند. بررسی می ‌کند که آیا بسته معتبر است ( یعنی خراب نیست )، و آیا آدرس بسته با آدرس رمزگشا مطابقت دارد یا خیر . اگر رمزگشا یک بسته داده معتبر خطاب به خودش پیدا کند، عمل درخواستی را انجام می‌ دهد. اگر آدرس ‌ها مطابقت نداشته باشند، یا اگر بسته معتبر نباشد، رمزگشا بسته را نادیده می ‌گیرد و به کاری که قبلا انجام می ‌داد، ادامه می ‌دهد.

  • اگر رمزگشا اولین تلاش را نادیده گرفت، نگران نباشید . ایستگاه فرمان دائما تمام بسته ‌های داده فعلی را در صورتی که رمزگشا آن را دریافت نکرده باشد، می ‌فرستد. این یکی از دلایلی است که نشان می‌ دهد DCC قابل اعتماد است زیرا خطا را بررسی کرده و چند بسته ارسال می کند.

 

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست