عکس به متن

آموزش ۳ روش ساده تبدیل عکس به متن فارسی یا انگلیسی

اساطیر زبان

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید یک عکس را به متن یا فایل ورد تبدیل کنید. نرم افزارها و سایت های آنلاین هستند که این کار را تا حدی برای شما انجام می دهند. اما فقط بعضی از آنها از زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می کنند. بهترین آهنگ های تقویت زبان را هم دانلود کنید.

5 نکته مهم در زمینه تبدیل عکس به متن

 • نکته بسیار مهم ۱: اگر هیچ یک از ۳ روش زیر موثر نبود، هیچ راه دیگری نیز وجود نخواهد داشت و فقط برای تبدیل عکس به متن باید آن را تایپ کنید. وقت تان را از این جهت تلف نکنید!
 • نکته بسیار مهم ۲: عکس شما باید کاملا واضح باشد و تصاویر تار یا متن هایی که با دست نوشته شده اند به هیچ عنوان امکان تبدیل به متن را ندارند!
 • نکته بسیار مهم ۳: فرمت تصویر شما تاثیری در تبدیل یا عدم تبدیل به متن یا بهم ریختگی و کیفیت تبدیل ندارد!
 • نکته بسیار مهم 4: فقط ابزارهایی امکان تبدیل عکس به متن فارسی را دارند که از تکنولوژی OCR با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی بهره مند باشند. فقط 3 سرویس این چنینی وجود دارد که در همین صفحه معرفی شده اند.
 • نکته بسیار مهم 5: اگر می خواهید PDF را به متن تبدیل کنید این مطلب را بخوانید!

روش اول: استفاده از سایت آنلاین

1-استفاده از سایت الفبا

سایت الفبا

سایت الفبا جزو معدود سایت های فارسی ست که توسط متخصصان داخلی و کاملا با تکیه بر هوش مصنوعی و تکنولوژی ocr طراحی و ساخته شده است و برای تبدیل عکس به متن چه فارسی و چه انگلیسی یکی از دقیق ترین هاست. خیلی راحت ابتدا مثل بقیه سایت ها یک اکانت داخل سایت بسازید از اینجا یا اینکه با اکانت گوگل خود وارد سایت شوید. حالا میتوانید از خیلی از امکانات رایگان و همه امکانات پولی استفاده کنید. تعرفه ها کاملا مقرون به صرفه هستند و چند فایل پی دی اف که تست کردیم البته با زبان فارسی در هنگام تبدیل عکس به متن، ساختار سند کاملا حفظ شد؛ به عنوان مثال پاراگراف‌بندی‌ها را به همان شکلی که در متن ظاهر شده‌اند به متن تبدیل کرد و فوق العاده دقیق!

2-استفاده از سایت ایبو

یکی دیگر از وبسایت های عالی در زمینه تبدیل عکس به متن فارسی ست. کار کردن با آن مانند آنچه در تصویر زیر می بینید ساده است هر چند برخی ابزارها ممکن است پریمیوم باشند اما با قیمتی پایین. ضمنا ایبو یک اپلیکیشن رایگان برای این کار دارد که می توانید از اینجا نیز دانلود کنید.

سایت ایبو

3-استفاده از سایت متن یار

در حال حاضر تنها وبسایت در دنیا که از تبدیل عکس به متن فارسی پشتیبانی می کند متن یار است. روش کار نیز بسیار ساده می باشد. مطابق تصویر کافی ست ابتدا یک حساب کاربری در این سایت بسازید (۲ دقیقه وقت نیاز دارد!) و سپس عکس خود را در قسمت ارسال فایل بارگزاری کنید. به همین سادگی!

سایت عکس به متن فارسی

حتما در کنار این مطلب: روش کاهش 10 برابری حجم هر ویدیویی بدون افت کیفیت!

روش دوم: استفاده از نرم افزار و اپلیکیشن

1-نرم افزار Capture2Text برای ویندوز (تنها نرم افزار با پشتیبانی از زبان فارسی)

Capture2Text

تنها نرم افزاری که برای تبدیل عکس به متن از زبان فارسی نیز پشتیبانی می کند. نرم افزار Capture2Text میتواند تصاویر اسکن شده شما را به نسخه تایپ شده تبدیل کند. هنگامی که از یک سند، تصویر آن را در اختیار دارید و میخواهید آن را به متن تایپ شده تبدیل کنید نرم افزار Capture2Text میتواند به شما کمک کند. کار کردن با آن نیز بسیار راحت است. فقط کافیست عکس یا عکسهای خود را وارد پنجره نرم افزار کنید، بخش هایی از عکس که متن مدنظر شما در آن است را با موس انتخاب کنید و متن را کپی کنید و داخل فایل ورد بچسبانید. همین!

یه ترفند کاربردی دیگه: اضافه کردن متن یا زیرنویس به ویدیو

2-اپلیکیشن متن‌ یار (فقط برای اندروید)

اپلیکیشن

در واقع اپلیکیشن ساخته شده برای سایت اولی ست که در بالا معرفی شد. متن‌ یار یک تبدیل‌گر متن است که تصاویر دریافتی را پردازش نموده و متن موجود در آنها را استخراج می‌کند. در این برنامه، برای تبدیل عکس به متن، تکنولوژی او-سی-آر یا تشخیص حروف به کار رفته است که متن یار را تبدیل به یکی از دقیق ترین ابزارهای موجود در بازار برای متن فارسی نموده است.

3-اپلیکیشن ماکروسافت لنز (برای اندروید و آیفون)

ماکروسافت لنز

همانطور که در بالا هم گفتیم، جزو معدود اپلیکیشن هایی ست که از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند. اما اگر متن تان انگلیسی ست، این ابزار و ابزار گوگل درایو دقیق ترین روشهای موجود در تمام دنیای تکنولوژی هستند. وقتی این اپلیکیشن را روشن می کنید، می توانید اسناد مختلف را با آن اسکن کنید یا به متن تبدیل نمایید.

شرکت ما در حال حاضر از همین دو اپلیکیشن و اپلیکیشن Tap scanner که در ادامه معرفی می شود، سالهاست استفاده می کند و قابل قیاس با هیچ روش دیگری نیستند! یک ویژگی جالب این اپلیکیشن این است که اگر متنی روی عکس شما به صورت دست نویس هم باشد، با خطای اندکی قابل به خواندن و تبدیل به متن است! اما این ویژگی اش زبان فارسی را پشتیبانی نمی کند.

اسکن ماکروسافت لنز

حتما بخوانید: 3 روش کاهش حجم عکس تا ده برابر بدون افت کیفیت

نکته بسیار مهم: برای استفاده از قابلیت OCR یعنی تبدیل عکس و پی دی اف فارسی به متن یا ورد، حتما باید موقع استفاده از این اپلیکیشن ها، وی پی ان خود را روشن کنید تا قابلیت به درستی کار کند، زیرا این قابلیت نیاز به اتصال به سرویس ابری خود برنامه دارد و این سرویس ها آی پی های ایران را مسدود کرده اند!

4-اپلیکیشن Tap scanner (بیشتر برای اسکن از روی کاغذ و تبدیل به متن)

tap scanner

یک برنامه اسکن برای گوشی اندروید است که با تکنولوژی ocr قابلیت تبدیل عکس و پی دی اف به متن را دارد. در واقع یک اپلیکیشن بی نقص که بطور بی نظیری از زبان فارسی پشتیبانی می کند. بارها تست کردم و هر متن فارسی که روی یک کاغذ چاپ شده یا عکسی که متن روی آن نوشته شده به هر زبانی را به راحتی به متن تبدیل می کند! فوق العاده سریع است و رابط کاربری راحتی دارد.

اگر روشهای بالا به خوبی جواب نداد این آخرین روش ممکن است. هم می توانید یک کاغذ چاپ شده را با این برنامه اسکن کنید هم اگر عکسی از قبل دارید داخل گالری را وارد برنامه کنید و هم اینکه اگر پی دی اف دارید، آن را وارد برنامه کنید و سپس زبان Persian را انتخاب نموده گزینه img to txt را انتخاب کنید.

البته تبدیل عکس/پی دی اف به ورد یا متن کمی زمانبر است اما هم برای زبان فارسی هم انگلیسی دقت بالایی دارد و ارزش صبر کردن را دارد.

در کنار این مطلب بخوانید: روش تبدیل یک یا چند عکس به pdf با ترتیب دلخواه 

روش سوم: ویدیوی زیر (با کمک گوگل درایو)

استفاده از گوگل درایو برای فارسی، همراه با ماکروسافت لنز، دقیق ترین روشها هستند:

 

نکات تکمیلی و مهم

1-ممکن است کلمات متن با اینکه آنها را در ورد کپی کرده اید جابجا باشند یا کشیده و نامرتب باشند. در این موارد کافی ست کل متن را انتخاب کنید و سپس با روشن و خاموش کردن دو گزینه زیر (راست به چپ و جاستیفای) در ورد، به احتمال زیاد متن تان مرتب خواهد شد:

گزینه های راست به چپ و جاستیفای ورد

2-حتما عکس ها باید کیفیت کافی را داشته باشند

3-حاشیه عکسها را بهتر است حذف کنید

4-اگر متن نوشته شده داخل عکس هایتان دست نویس هستند، باید خوش خط باشند (بخصوص اگر زبان متن فارسی ست)

5-بهترین متن، متنی ست که چاپی باشد

از دست ندهید: آسان ترین روش تبدیل pdf به powerpoint و برعکس

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

26 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وعرض ادب خدمت شماعزیزان تازه باسایتتون اشنا شدم وخیلی خوشحالم عالیه خداقوت میگم بهتون انشالله سلامت باشید ودلتون خوش باشه .فقط یه چیزی قسمت مطالب مفید مثلا روش یادگیری زبان رو میزنم این پیام میاد که این پیج نمایش داده نمیشود.
  بقیه مطالبا هم همین پیامو میده میشه راهنمایی بفرمایید ؟

  پاسخ
 • ممنون بزرگوار مشکلم حل شد.

  پاسخ
 • دمتون گرم واقعا سایتی که انقد آموزش رایگان بذاره خیلی کم پیدا میشه

  پاسخ
 • عالی بودن
  خیلی ممنون از شما

  پاسخ
 • سلام دستتون درد نکنه عالی بود

  پاسخ
  • درود بر شما

   نرم‌افزار گوگل درایو را امتحان کردم. برخلاف ادعاها، اصلا اِعراب را نمی‌شناسد و کاملا هم دقیق نیست.
   حتما بقیه‌ی افراد این نکته را در نظر بگیرند.

   پاسخ
 • محمدمهدی عبدالعلیزاده
  اردیبهشت 9, 1400 2:06 ق.ظ

  1- با google translate گوشی می توانیم متن را از عکس خارج کرده و در word ذخیره کنیم.
  2- همچنین در مورد PDF می توانیم از صفحات PDF عکس بیندازیم (screen shot) و با برنامه google translate گوشی متن را از PDF خارج کرده و در word ذخیره کنیم.

  پاسخ
 • ممنون واقعا مفید بود

  پاسخ
 • عالی آقا دمتون گرم

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  به نظرم وب سایت ایبو از همشون بهتر این تبدیل رو انجام داد
  https://www.eboo.ir
  بدون بهم ریختگی پی دی اف ها رو به ورد و عکس رو به متن تبدیل میکنه.
  پشتیبانی آنلاینش هم حرف نداره. دمشون گرم

  پاسخ
 • حمیدرضا
  آذر 7, 1401 6:40 ق.ظ

  سلام بسیار ممنونم

  پاسخ
 • mammon wagon komak konande bood

  پاسخ
 • سلام بسیار مفید بود ممنونم

  پاسخ
 • سلام ، خیلی مفید و کاربردی بود . ممنون

  پاسخ
 • سلام من کارمند دادگاهم و باید رای ها رو تایپ کنم چطور میتونم عکس بگیرم و در سیستم که باهاش کار میکنم ذخیره کنم و تبدیل به word کنم و بابت تایپش اذیت نشم چون چشمام هم ضعیفه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • دمتون گرم 👏👏🙏🙏

  پاسخ
 • من همه ی این ها رو امروز (9 آبان 1402) تست کردم 🙂

  توی سایت های ایرانی:
  الفبا 20 صفحه رایگان میده، و متن یار 5 صفحه، اما تبدیل عکس به متن «ایبو» تو نرم افزارش رایگانه
  الفبا از همه گرون تره، بعدش ایبو ، و متن یار از همه ارزونتر
  عملکرد ایبو و الفبا توی تبدیل تقریبا یکسان بود اما بازم ایبو از الفبا یکمی بهتر بود
  ولی ایبو و الفبا خیلی بهتر از متن یار عمل کرد، مخصوصا تو پاراگراف بندی

  نرم افزار Capture2Text فارسی رو تقریبا تبدیل نمیکنه (یکسری حروف بی ربط از هم)
  در حالی که عربی رو تقریبا کامل تبدیل کرد!!!

  نرم افزار اندرویدی Microsoft Lens هم (تو این نسخه ای که من دانلود کردم) اصلا فارسی رو ساپورت نمی کرد!!!

  نرم افزار Tap scanner تبدیلش در حد 70 درصد بود و خیلی غلط داشت

  اما و اما و اما گوگل داک عالی بود (البته قبلا هم باهاش کار کرده بودم)

  پاسخ
 • سلام من یه PDF دارم که دست نوشته هست من میخوای اونو تایپ کنم کدوم برنامه رو پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
  • فونت دست نویس انگلیسی رو گوگل درایو دقیق تر میشناسه اما اگه فارسی هست هیچ روشی نمیتونه با دقت کامل تایپ ش کنه. البته سایت القبا رو تست نکردم تعریفش رو شنیدم ولی اما باز هم عرض می کنم فونت فارسی دست نویس اکثرا پشتیبانی نمیشه توی نرم افزارها

   پاسخ
 • ممنون

  پاسخ
 • احمد زرنگ
  آذر 30, 1402 7:48 ق.ظ

  سلام.
  یه راه راحت هم من دارم. با گوگل ترنسلیت توی گوشی از متن عکس بگیر و متن انگلیسیشو کپی کن برای خودت ایمیل کن. به همین راحتی عکس تبدیل به متن میشه خیلی هم دقیق. شب بخیر.

  پاسخ
 • اصغر عسگرزاده
  دی 10, 1402 9:45 ب.ظ

  با سلام.
  من با eboo کار کردم. فارسی و انگلیسی را دقیق تبدیل به word می کنه. هزینه اش هم مقرون به صرفه است.و مورد اطمینان هستن. من تلفنی هم با پشتیبان صحبت کردم. وجاهت علمی و فرهنگی دارن و کار بلد هستن

  پاسخ
 • سلام من ویدیوی برام ارسال شده به انگلیسی هست آیا میشه این رو به فارسی تبدیل کرد. نمی خوام زیر نویس بشه زبانش فارسی بشه.یا تعقییر صوت فارسی به انگلیسی باتشکر.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست