بازاریابی محتوا

آموزش بازاریابی محتوا از صفر تا صد با 8 درس رایگان

اساطیر زبان

امکان ندارد شما کاربر اینترنت یا شبکه های اجتماعی باشید و نام بازاریابی محتوا را نشنیده باشید. با گسترش دیجیتال مارکتینگ و تغییر استراتژی های کسب و کارها مفهوم بازاریابی محتوا جایگاه خود را ارتقا داد. در واقع این شیوه بازاریابی ، روشی موفق در سراسر دنیا است که محتواهای مفید به مخاطبان خود ارائه میدهد و با ارائه یک محتوای آموزشی، سرگرمی و یا ترفندهایی برای زندگی بهتر به مشتریان خود حق انتخاب میدهند. در این مقاله به طور جامع به بررسی مفهوم بازاریابی محتوا خواهیم پرداخت.

بازاریابی محتوا چیست؟

در واقع این روش نوعی از بازاریابی است که با تولید محتوا به دنبال مشتریان جدید خواهد رفت و مشتریان قبلی را در فروشگاه خود پایبند میکند. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد .در مبحث تخصصی تر این نوع از بازاریابی یکی از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ محسوب میشود که با تولید و توزیع محتوای مناسب، تعامل با کاربران را به بالاترین میزان خود میرساند و این تعامل کاربر محتوا را به مشتری تبدیل خواهد کرد.

اهمیت بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا مهم است نه فقط به این دلیل که برای ایجاد اعتماد، رهبری و رشد اعتماد در مشتری به کار می‌رود. بلکه به این دلیل است که از طرف مصرف‌کننده می‌تواند به یک عادت روزمره در زندگی تبدیل شود. این موضوع تاثیر زیادی در رشد سرمایه و پیشرفت آن برند یا کسب‌وکار دارد. قرن 21 ام را میتوان قرن رقابت کسب و کار با سرعت بالا دانست و بازاریابی به شیوه های قدیم، کسب و کارتان را عقب می اندازد.

اهداف بازاریابی محتوا

  • افزایش آگاهی از برند
  • افزایش آگاهی در مورد محصولات و خدمات
  • افزایش تعداد موقعیت‌های فروش بالقوه
  • ایجاد وفاداری در مخاطبان
  • افزایش فروش
  • مخاطبان مشتاق

7 گام استراتژی بازاریابی محتوا

1- تعیین اهداف

قبل از برنامه ریزی برای تولید محتوا اهداف خود را مشخص کنید. با تعیین هدف، بهترین استراتژی را خواهید شناخت. می‌توانید برای پی بردن به اهداف صحیح، الگوهای موجود در وبلاگ HubSpot را دانلود و مشاهده کنید.

2- تعیین مخاطبین

مخاطب خود را بشناسید، این گام را میتوان یکی از مهمترین گام ها بازاریابی محتوا دانست، مخاطب را به عنوان خریدار مشخص کنید و نیازسنجی کنید، با شناخت مخاطب خواهید دانست بهترین محتوا برای کسب و کارتان چه خواهد بود.

3- تعیین سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا در واقع وظیفه مدیریت ایجاد محتوا، انتشار و آنالیز را برعهده خواهد داشت. نرم‌افزارهای HubSpot، CoSchedule و WordPress از‌جمله سیستم ‌های مدیریت محتوا محسوب می‌شوند. وردپرس در بین ایرانیان بسیار پرطرفدار است.

4- استخدام نیروی کار

برای اینکه کسب و کارتان در زمینه تولید محتوا موفق ظاهر شود باید یک تیم متخصص داشته باشید. متخصصین زیر میتوانند در زمینه بازاریابی محتوا به شما کمک زیادی کنند.

1- وبلاگ‌ نویس (Blogger): وبلاگ نویسان در واقع وظیفه نوشتن مقاله را دارند و باید مهارت هایی همچون نوشتن، ویراستاری و آنالیز مسلط باشند.

2- مدیر شبکه‌های اجتماعی (Social Media Manager): این گروه از افراد، به دنبال افزایش تعداد فالوئرها در اینستاگرام، جذب آن‌ها به کسب‌وکار، تبدیل آن‌ها به مشتری هستند. خلاقیت بالا و روابط اجتماعی خوب، نظم و شناخت مخاطبین از مهارت هایی است که این افراد باید داشته باشند.

3- کارشناس سئو: (SEO Specialist) این گروه از افراد، مسئول بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند. این افراد باید از مهارت ویژه‌ای در کار با ابزارهای مختلف آنالیتیکس و کلیدواژه‌ها و روحیه تیمی بالا برای همکاری با وبلاگ نویسان برخوردار باشند.

4- طراح:(Designer) این دسته از افراد، مسئولیت بزرگی در برندسازی دارند. این گروه باید دارای خلاقیت بسیار بالایی باشند و با نویسندگان همکاری و تعامل خوبی داشته باشند.

5- ایده پردازی

برای ایجاد محتوای مناسب باید ایده پردازی کنید. شما برای ایده پردازی میتوانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

ابزار کاربرد
HubSpot’s Website Grader شناسایی موقعیت و عملکرد خود در مارکتینگ و بررسی وضعیت سئوی وب سایت
Blog idea generator کمک به ایده‌ پردازی پست‌های وبلاگ
Feedly پیدا کردن ایده‌های تولید محتوا
BuzzSumo بررسی میزان محبوبت محتوا و ایده ها
Blog Post Headline Analyzer آنالیز سرفصل ها و عناوین

6- تعیین نوع محتوا

محتوا ها را میتوان به سه دسته نوشتاری، بصری و صوتی تقسیم کرد. با ترکیب هر یک از این سه نوع محتوا، فرمت‌های جدید ایجاد می‌شود. پست‌ وبلاگ، ایبوک، اینفوگرافیک، ویدئو، فایل صوتی و … به وجود خواهد آمد. شما باید تعیین کنید نوع محتوای شما جز کدام دسته هستند.

آموزش طراحی سایت با وردپرس از صفر تا صد (رایگان)

7- انتشار و مدیریت محتوا

محتوای تولید‌شده را میتوانید در موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و یا در تبلیغات منتشر کنید. اما این پایان راه نیست شما باید محتوای خود را مدیریت و سازماندهی کنید. راه مدیریت بازاریابی محتوا، استفاده از تقویم محتوایی است. با استفاده از تقویم محتوایی، در مسیر درست بازاریابی محتوا قرار می‌گیرید. می‌توانید از تقویم رایگان موجود در بلاگ HubSpot استفاده کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای بازاریابی محتوا (اینفوگرافی)

word image 187

دانلود دروس آموزش بازاریابی محتوا

  • برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. یا اینکه فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز شدن درس علامت سه نقطه پایین سمت راست را بزنید و گزینه Save as را انتخاب نمایید.
  • هر درسی کار نکرد حتما در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شود؛
  • برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. ضمنا لینک دانلود هر ویدیویی روی خود ویدیو قرار دارد. بهتر است وی پی ان روشن نباشد.

برگرفته از پیج سلام برنامه:

درس 1

درس 2

درس3

درس 4

درس5

درس 6

درس7

درس 8

در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش کامل دیجیتال مارکتینگ با 20 درس رایگان+ جزوه PDF

سوالات متداول

1- چرا یک سایت باید sitemap خوانا داشته باشد؟

برای این‌که کاربران به‌راحتی بتوانند محتواهای موردنظرشان را پیدا کنند.

2- بهینه سازی robots.txt چه هدفی را دنبال میکند؟

چون جستجوگرهای اینترنتی بتوانند بهتر در سایت شما بخزند و مطالب را ایندکس کنند.

3- چرا باید از تگ‌های مناسب در جای مناسب استفاده کرد؟

برای این‌که بتوان محتوای سایت را به زیبایی مرتب کرد.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست