کتیا چیست؟ ۱۲ کاربرد آن در مکانیک، عمران و صنعت (پاسخ به سوالات)

رتبه: 5 ار 2 رای SSSSS
کتیا
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 19 دقیقه
Banner Image

کتیا (CATIA) یک نرم افزار طراحی است که توسط شرکت داسو سیستمز (Dassault Systemes) ساخته و توسعه یافته است. داسو سیستمز یک شرکت نرم افزاری چند ملیتی در فرانسه است. نرم افزار کتیا به طور گسترده در طراحی های سه بعدی، راه حل های مهندسی به کمک کامپیوتر، PLM و راه های تولید به کمک کامپیوتر استفاده می شود. این نرم افزار معمولاً در صنایع تولیدی و سازنده قطعات اصلی (OEM) برای سرعت بخشیدن به روند طراحی، تحلیل و مدیریت محصولات جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

شناخت کتیا

نرم افزار کتیا به دلیل داشتن نماهای مختلف در مرحله ساخت طرح باعث می شود که طراحی محصول و تجربه کاربری آن بهتر شود و همچنین ابزارهای پیش فرض قسمت های مختلف در طی فرایند توسعه محصول تقویت می شوند. بنابراین به طراحان خلاق و صنعتی، معماران سیستم و مهندسان مکانیک بهترین خدمات را ارئه می دهد. کتیا دارای یک فضای طراحی سه بعدی با امکان اشتراک گذاری اجتماعی و آنلاین طراحی های محصول است و امکان همکاری در زمینه مدل سازی را فراهم می کند.

مدیریت چرخه تولید محصول (PLM) مجموعه ای از معیارهایی است که توسط صنایع مختلف برای کنترل تغییرات اساسی در مهندسی محصول و به حداقل رساندن هزینه های تولید استفاده می شود. به عنوان یک مبنا در مراحل مختلف چرخه تولید محصول شامل طراحی مفهوم، تعریف محصول، ساخت، شبیه سازی و شناخت بازاریابی استفاده می شود. همچنین در هر مرحله از چرخه تولید، داده های کلی و هندسی مرتبط با آن مرحله را فراهم می کند.

کتیا چگونه کار را آسان می کند؟

کتیا دارای یک رویکرد چند وجهی با یک پلتفرم توسعه میان رشته ای است. تجربه کاربری شگفت انگیز سه بعدی، جریان کار راحت و محیط طراحی اجتماعی آن کار را بسیار آسان و ساده می کند. این نرم افزار براساس ساختار مدل سازی سطح پیشرفته و طراحی رابطه ای شکست ناپذیر می باشد.

کاربران می توانند با استفاده از این نرم افزار، محصولات را مطابق با رفتارهای زندگی واقعی مدل سازی کنند. همچنین در طراحی سیستم های الکترونیکی، برقی و توزیع شده نیز کمک می کند. علاوه بر این ها، رابط کاربری گرافیکی آن در مقایسه با سایر برنامه های سه بعدی دیگر کاربر پسندتر است و ابزارها و دستورات در فضای کاری مشخص و به راحتی پیدا می شوند.

دانلود رایگان ۶ تا از بهترین جزوه های PDF آموزش کتیا

با کتیا چه کاری می توانید انجام دهید؟

کتیا در بیشتر سیستم های خودفرمان، تکنولوژی های طراحی و رندر، توسعه چند پلتفرمه، تطبیق بازار، دیدگاه های مهندسی و همکاری های فعال مورد استفاده قرار می گیرد. به طور گسترده در صنایع مختلف مانند؛ خودروسازی، هوا فضا، تجهیزات دفاعی و صنعتی، طراحی گیاهان، کالاهای بسته بندی مصرفی، معماری و ساخت و ساز، نفت و سایر خدمات کاربرد دارد.

کتیا در صنعت هوافضا در موارد زیر در حال استفاده است:

 • توسعه هواپیمای جنگنده سبک هند
 • شرکت ایرباس اروپا
 • سیستم های BAE
 • P3 Voith

کار با کتیا

کتیا نرم افزار قدرتمندی است و مدتی طول می کشه تا به این برنامه مسلط شوید. استفاده از یک برنامه بسیار بزرگ دشوار است اما در عین حال در بسیاری از کاربردها و اهداف به شما کمک خواهد کرد.

برخی از مزایای آن شامل –

 • طراحی و سبک دهی محصول: این برنامه برای طراحان صنعتی و ترابری، امکانات مدل سازی پیشرفه ای ارائه می دهد. ابزارهای نرم افزار به طراحان خلاق در پیدا کردن و کشف ایده های اساسی کمک می کند. و همچنین فناوری طراحی منحصر به فرد سه بعدی آن با پشتیبانی از ایمپورت طرح های دو بعدی کمک زیادی به طراحان می کند
 • فضای سه بعدی: این نرم افزار دارای یک محیط سه بعدی متقابل داخلی است که به کاربران امکان می دهد تا در هر زمانی با چدیت در روند طراحی مشارکت کنند. طراحی های محصولات از داشبوردهای سه بعدی قابل دسترس و قابل مشاهده است. می توان در همکاری با افراد مختلف در سراسر جهان کار ها را با یکدیگر به اشتراک گذاشت و طراحی ها را بهبود داد.
 • رویکرد چند وجهی: یک رویکرد چند وجهی و چند رشته ای برای طراحی و تولید محصول ارائه می دهد. این برنامه نیازهای خاص افراد با رشته های متفاوت را در به روزرسانی مفهوم، فرآیند و توسعه محصولات جدید برآورده می کند.
 • پذیرش بازار: مهندسین را با قوانین، اصول و تقاضاهای بازار سازگار می کند و همزمان هزینه توسعه محصول را کاهش می دهد.

مزایای استفاده از کتیا

برخی از مهمترین موارد مزایای کتیا عباتند از:

 • با استفاده از این نرم افزار در وقت و هزینه صرفه جویی می شود. قابلیت مدیریت اصلاح داخلی دارد که در به روز رسانی های خودکار کمک می کند و اثر تغییرات را در روند تولید کاهش می دهد. با انجام این به روزرسانی های خودکار در مرحله اول، کاربر بدون نیاز به راه اندازی مجدد کل فرآیند از ابتدا در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کند.
 • ویژگی های هندسی قطعات مرکب ساخت این قطعات را پیچیده تر می کند و ریسک خطاها را افرایش می دهد اما این نرم افزار به کاربر کمک می کند تا هندسه قطعات چند=قسمتی را کنترل کند.
 • رفتار قطعات با سطوح پیچیده را پیش بینی می کند و در صورت لزوم اصلاح می نماید.

در حال حاضر چه نسخه هایی از کتیا در دسترس هستند؟

اولین نسخه این نرم افزار در سال 1977 توسط شرکت Dassault Systèmes ارائه شد و همچنان در حال توسعه و به روز رسانی است. این نرم افزار در ابتدا برای طراحی جت جنگی Dassault Mirage به کار گرفته می شد.

در حال حاضر، نسخه 5 این نرم افزار بیش از سایر نسخه ها استفاده می شود، البته نسخه 4 هم در کنار این نسخه همچنان در بعضی از صنایع کاربرد دارد. کتیا در فاصله بین انتشار هر نسخه، تفاوت چشمگیری در روش استفاده و ظاهر برنامه ایجاد کرده است. هر نسخه جدید شامل قابلیت های عملکردی فوق العاده ای است. مثلاً در فاصله انتشار نسخه 4 تا نسخه 5، اصول پروسه طراحی توسعه یافت و حد فاصل بین ارائه نسخه 5 و نسخه 6، نحوه مدیریت دیتا تغییر و بهبود پیدا کرد. شرکت Dassault Systèmes همچنین پس از انتشار هر نسخه، آپدیت هایی برای آن ارائه می کند. این آپدیت ها معمولاً به صورت سالانه ارائه می شوند و شامل قابلیت های عملکردی جدید و رفع خطاهای نرم افزار می باشند.

نسخه 4 کتیا:

نسخه 4 کتیا

نسخه 5 کتیا (بهترین نسخه):

نسخه 5 کتیا (بهترین نسخه)

نسخه 6 کتیا:

نسخه 6 کتیا

کنترل و مدیریت حجم زیادی از اطلاعات و ارائه مجوز دسترسی اشتراک آنها به کاربران می تواند شرکت های بزرگ را با مشکل مواجه کند. اما این فرایند را می توان از طریق مدیریت محصولات به روش PLM (مدیریت چرخه عمر محصول) کنترل کرد.

نسخه پنجم کتیا هم به صورت مجزا و هم در کنار بسته های نرم افزاری دیگری که با روش PLM کار می کنند از قبیل ENOVIA یا SMARTEAM می تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته در نسخه 6 این نرم افزار، سیستم مدیریتی ENOVIA V6 هم گنجانده شده است. مهمترین مزایای استفاده از روش مدیریت محصول PLM، جلوگیری از اتلاف داده ها و کنترل محتوایی امن است.

نرم افزار CATIA 3DEXPERIENCE چیست؟

برنامه CATIA 3DEXPERIENCE در واقع یک بازنویسی از نسخه ششم نرم افزار کتیاست. این برنامه بر اساس سیستم های مدیریتی PDM (مدیریت داده های محصول) و PLM از طریق ENOVIA و با مشارکت سایر برندهای شرکت Dassault Systèmes از قبیل SIMULIA، DELMIA و چند برند دیگر طراحی شده است.

هدف این پلتفرم برقراری ارتباط بین سایر بخش های یک سازمان علاوه بر بخش مهندسی است. در این برنامه PLM تحت وب و کارآمدی وجود دارد که به کمک آن می توان مدل های مدنظر را بدون نصب اپلیکیشن اضافه ای مشاهده کرد. نرم افزارCATIA 3DEXPERIENCE علاوه بر ایجاد تحول در ساختار گرافیکی نرم افزار (GUI)، سهولت کار با برنامه را بهبود بخشیده و باعث تقویت لذت تجربه کلی استفاده از آن شده است.

نرم افزار CATIA 3DEXPERIENCE

ویژگی های نرم افزار کتیا چیست؟

مدل سازی قطعه (صنعتی)

میزکار حجم سازی

میزکار حجم سازی برای کاربران این امکان را فراهم می کند که طراحی های سه بعدی خیلی دقیقی از قطعات مکانیکی ایجاد کنند. اپلیکیشن طراحی قطعه حجم وسیعی از ملزومات طراحی، از طراحی مونتاژی دو بعدی گرفته تا طراحی جز به جز را در خود جای داده است.

مدل سازی مونتاژی (مجموعه قطعات)

میزکار طراحی مونتاژی

میزکار طراحی مونتاژی کاربران را قادر می سازد که بتوانند طراحی گروهی قطعات را با استفاده از اپلیکیشن های طراحی قطعه و نقشه کشی بنیادی (Generative Drafting) در پروژه های طراحی قابل ارتقای خود داشته باشند. ابزارهای متنوع تصویری این میزکار امکان انجام هر گونه طراحی سه بعدی برای مونتاژهای گسترده را فراهم کرده است.

مدل سازی سطح (سطح سازی)

میزکار طراحی سطوح بنیادی

این میزکار برای کاربران این امکان را فراهم می کند که بتوانند عناصر سازنده نمای خطی اجزای داخلی و طراحی قطعات مکانیکی مجهز موجود را با استفاده از ویژگی های wireframe (نمای خطی اجزای داخلی) و surface (سطح) ایجاد کنند.

تحلیل المان محدود

تحلیل ساختاری بنیادی

میزکار تحلیل ساختاری بنیادی امکان اجرای آنالیزهای مکانیکی مقدماتی برای سیستم های سه بعدی را به کاربران می دهد.

این میزکار شامل موارد زیر است:

 • تحلیل ساختاری قطعه بنیادی (GPS) برای به دست آوردن اطلاعات رفتار مکانیکی
 • تحلیل ساختاری ELFINI (EST) برای توسعه تحلیل مکانیکی
 • تحلیل ساختاری مونتاژ بنیادی (GAS) برای آنالیز رفتار مکانیکی یک مونتاژ کامل
 • تحلیل دینامیک بنیادی (GDY) برای کار در زمینه واکنش دینامیکی

طراحی قطعه ورق فلزی

طراحی ورق فلزی بنیادی

میزکار طراحی ورق فلزی بنیادی به کاربران این امکان را می دهد که بتوانند مدل سازی را بر اساس ویژگی های همبندی انجام دهند، این موضوع باعث می شود طراحی قطعات ورق فلزی در مهندسیِ هماهنگ، برای بازنمایی قطعه به صورت چین خورده یا چین نخورده قابل انجام باشد.

رندرینگ (پردازش)

میزکار رندرینگ لحظه ای

به کمک میزکار رندرینگ لحظه ای کاربران می توانند ویژگی های مواد را تعریف کنند که این ویژگی ها در تمام پروسه توسعه محصول، علاوه بر فرایند طراحی مواد به شکل قطعات و محصولات برای ایجاد رندرینگ های واقعی، به اشتراک گذاشته می شوند.

ایجاد نقشه های مهندسی

میزکار نقشه کشی بنیادی

میزکار نقشه کشی بنیادی کاربران را قادر می سازد که بتوانند نقشه های سه بعدی از قطعات و مفاهیم مونتاژی ایجاد کنند.

مهارت های لازم

کتیا یک برنامه تعاملی سه بعدی به کمک کامپیوتر است. دانش قبلی در زمینه های CAD، CAM، CAE برای کاربران مفید خواهد بود. همچنین بیستر مبتنی بر راه حل های نرم افزاری PLM است و داشتن دانش پایه درباره این موضوع حین یادگیری نرم افزار نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

چرا باید از کتیا استفاده کنیم؟

برخی از کاربردهای کتیا انحصاری هستند و در هیچ یک از نرم افزارهای سه بعدی دیگر نمی تونیم آن ها را پیدا کنیم. این کاربردها عبارتند از:

 • ابزارهای گسترده ای دارد که اگر کاربر لایسنس درست را نصب کرده باشد، می تواند هر کاری انجام دهد، مانند: طراحی صفحات فلزی، طراحی سطح ، طراحی مکانیکی یا مونتاژ.
 • قابلیت های پارامتری دارد که می توانند برای اصلاح طراحی ها استفاده شود.
 • طراحی محیطی آن برای ارتباط مدل ها و ساخت رابط ها با طراحی پیچیده استفاده می شود.
 • امکان تصویرسازی محصولات را به راحتی فراهم می کند.

سالیدورکز بهتر است یا کتیا؟ راهنمای کامل

محدوده کاربرد کتیا

کتیا به عنوان یک بسته نرم افزاری مدیریت چرخه تولید محصول سه بعدی نیز شناخته می شود. دامنه کاربرد زیادی در بسیاری از صنایع در سراسر جهان دارد. این نرم افزار به فرآیند توسعه محصول کمک می کند. این فرایند شامل توسعه، ساخت مفهوم، طراحی، مهندسی و نولید است. در مهندسی مکانیک، مهندسی سیستم، سیستم های الکتریکی و سیستم های سیال استفاده می شود.

چه کسی مخاطب مناسبی برای یادگیری کتیا است؟

کتیا یک برنامه بسیار بزرگ است و هر کسی که علاقه مند به طراحی محصول، طراحی سه بعدی، مدل سازی دیجیتال سه بعدی و یا کاربران علاقه مند به توسعه و ایجاد محصولات جدید می توانند آن را یاد بگیرند. این نرم افزار رویکردهای متفاوتی در طراحی و توسعه محصولات ارائه می دهد و کاربران می توانند از به روزرسانی ها و ابزارهای پیشرفته آن استفاده کنند. برای معماران سیستم، مهندسین و طراحان صنعتی نیز بسیار مفید است.

چگونه کتیا در رشد شغلی به شما کمک می کند؟

این فناوری از سایر نرم افزارها متفاوت است و ابزارها و دستورات پیشرفته اما ساده تری را ارائه می دهد. مهارت هایی که به کاربران یاد می دهد نه تنها برای کسب تجربه و دانش مفید هستند بلکه به آنها در پیشرفت شغلی شان نیز کمک خواهد کرد.

دانلود رایگان آموزش صفر تا صد نرم افزار کتیا (فیلم فارسی+ جزوه pdf)

پاسخ به سوالات رایج

1- نرم افزار کتیا در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

کتیا (نرم افزار تعاملی طراحی سه بعدی به کمک کامپیوتر) یک برنامه کاربردی چند پلتفرمی برای طراحی (سه بعدی)، مهندسی، ساخت و تولید و کنترل پروژه از طریق سیستم مدیریتی PLM به کمک کامپیوتر است.

2- آیا کتیا ارزش یادگیری دارد؟

نرم افزار کتیا یک سرمایه‌ گذاری عالی برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع بزرگ است، که شیب یادگیری آن تند است و اگر مطمئن هستید که می خواهید با این نرم افزار سال ها کار کنید، ارزش یادگیری را دارد. همچنین با کتیا می توانید با برنامه های سفارشی مخصوص در صنایع مختلف کار کنید.

3- چرا کتیا این قدر گران است؟

برنامه کتیا یک نرم افزار مبتنی برPLM با ماژول های بسیار تخصصی شبیه سازی،3D CAD ، CAM، FAE و غیره است که عمدتا در صنایع هوا فضا و خودرو استفاده می شود. در واقع کتیا به دلیل گستردگی و خاص بودن خدمات ارائه شده شرکت داسو در این نرم افزار، قیمت بسیار بالایی دارد.

4- کتیا یا اتوکد؟ کدام یک بهتر است؟

از بین این دو برنامه، اتوکد ترجیح داده می شود و بهترین انتخاب برای طراحی دو بعدی است. اما از آن جایی که کتیا یک برنامه قدرتمند و کاربردی برای مدل ‌سازی سه ‌بعدی و همچنین برنامه پرطرفداری در مدل سازی سطوح محسوب می شود، نسبت به اتوکد که مدل سازی سه بعدی آن بسیار ساده و ابتدایی است، برتری دارد.

یادگیری کتیا چقدر زمان می برد؟

در اینجا به دوره ها و مدت یادگیری برنامه کتیا اشاره می کنیم:

عناوین دوره

عناوین دوره آموزشی CATIA V5 طول دوره یادگیری خود گام یا مقدار زمانی که یک کاربر معمولی برای تکمیل درس ها و پروژه های آموزشی نیاز دارد.
مباحث اصلی (پیش نیازها) CATIA V5 برای کاربران 40 ساعت
مبانی CATIA V5 و رابط کاربری 8 ساعت
کتیا اسکچر یا محیط طراحی دو بعدی CATIA V5 8 ساعت

5- هزینه نرم افزار کتیا چقدر است؟

با توجه به این که هزینه نرم افزار کتیا بر اساس پیکربندی خاص آن متغیر است، لایسنس یک دوره کامل CATIA 3DEXPERIENCE را می‌توان به صورت یک جا با قیمت 11200 دلار و سرویس دهی سالانه 2000 دلاری خریداری کرد. همچنین هزینه اشتراک سه ماهه آن 1700 دلار و اشتراک سالانه اش 4500 دلار است. اما در ایران کاملا رایگان می باشد.

6- معنی کتیا چیست؟

کتیا مخفف عبارت «برنامه تعاملی طراحی سه بعدی به کمک کامپیوتر» است.

لیست ۳۰ تا از کاربردی ترین کلیدهای میانبر نرم افزار کتیا

7- کدام نسخه کتیا بهتر است؟

در حال حاضر نسخه 5 کتیا پرکاربردترین نسخه این نرم افزار در صنعت است. نسخه 5 کتیا که دارای ویژگی (OOTB) است، به کاربران CAD این توانایی را می دهد که نه تنها طراحی کنند، بلکه تجزیه و تحلیل اولیه FEA و ماشین کاری اولیه را بدون افزودن محصولات SIMULIA و DELMIA انجام دهند.

8- چه شرکت هایی از کتیا استفاده می کنند؟

بسیاری از شرکت های خودروسازی از کتیا برای کاربردهای مختلف در صنعت استفاده می کنند، از جمله این شرکت های بزرگ خودروسازی می توان به BMW، پورشه، دایملر کرایسلر، آئودی، فولکس واگن، شرکت بنتلی موتورز با مسئولیت محدود، ولوو، فیات، بنتلر AG، PSA پژو سیتروئن، رنو، تویوتا، فورد، اسکانیا، هیوندای، اشکودا خودرو، تسلا موتورز، پروتون، تاتا موتورز و شرکت ماهیندرا و ماهیندرا موتور با مسئولیت محدود اشاره کرد.

9- چه کسی کتیا را اختراع کرد؟

آویونز مارسل داسو

10- آیا کتیا بهتر از سالیدورک (Solidworks) است؟

کتیا به عنوان یک تکنولوژی در طراحی محصول، نرم افزار کاربردی پیشرو در جهان است. بسیاری از افراد سالیدورک را به دلیل قابلیت های زیاد ترجیح می دهند، اما شرکت ‌هایی که به دنبال ساخت و تولید محصولات و مدل ‌سازی سه بعدی هستند، کتیا را انتخاب می کنند. در این زمینه اغراق نمی کنیم اگر بگوییم که کتیا بهترین ابزارها و پیشرفته ترین امکانات را در زمینه خود ارائه می دهد.

11- آیا کتیا برای دانشجویان رایگان است؟

در حال حاضر، نسخه کتیا به مدت یک سال به نام CATIA STUDENT EDITION 1 YEAR FOR FREE به صورت رایگان در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشجویان می توانند CATIA Student Edition را به صورت رایگان با کد CATIA4FREE16 دانلود کنند. نسخه دانشجویی آباکوس نیز به نام Abaqus Student Edition برای استفاده شخصی و آموزشی به صورت رایگان در دسترس دانشجویان، مربیان و پژوهشگران قرار دارد.

12- چگونه کتیا را گام به گام یاد بگیریم؟

آموزش مقدماتی CATIA 5

 • مرحله 1: مقدمه. معرفی CAD:
 • مرحله 2: ماژول اسکچر ((Sketcher Module. محیط کاری اسکچر مجموعه ای از ابزارهایی است که به شما در ترسیم و محدود کردن طرح های هندسی دو بعدی کمک می کند.
 • مرحله 3: ماژول حجم سازی (Part Design Module)
 • مرحله 4: ماژول مونتاژ (Assembly Module)
 • مرحله 5: ماژول نقشه کشی (Drafting Module)

13- آیا می توانم کتیا را به تنهایی یاد بگیرم؟

شما می توانید این نرم افزار را خودتان به تنهایی یاد بگیرید، اما قیمت لایسنس برنامه کتیا خیلی گران است. تعداد نرم افزارهای اصلی CAD که به صورت رایگان در دسترس دانشجویان قرار دارد، خیلی کم است، که شما باید آنها را بررسی کنید. هنگامی که یک کپی لایسنس دریافت کردید، راهنماهای رایگان بسیار زیادی در youtube و سایر انجمن ها وجود دارند که خودتان می توانید در این زمینه متخصص شوید.

14- چگونه می توانم با کتیا طراحی کنم؟

طراحی پارامتریک در CATIA 5

 • مرحله 1: برای برخی از تنظیمات ضروری (مهم) این گزینه ها را انتخاب کنید.
 • مرحله 2: ایجاد پارامترها. ابتدا باید پارامترهای مورد نظر خود را بسازید.
 • مرحله 3: ایجاد پارامترها.
 • مرحله 4: ایجاد مدل.
 • مرحله 5: ویرایش فرمول.
 • مرحله 6: تکمیل طرح.
 • مرحله 7: ویرایش فرمول.
 • مرحله 8: تکمیل طراحی.

15- اسکچر در کتیا چیست؟

میز کار اسکچر THE SKETCHER WORKBENCH است. اکثر اجزای طراحی شده با استفاده از کتیا ترکیبی از ویژگی های ترسیم شده دو بعدی، ویژگی های جایگذاری و ویژگی های استنتاجی هستند. ویژگی های جایگذاری بدون ترسیم یک طرح ایجاد می شوند، در حالی که ویژگی های ترسیم شده به طرحی نیاز دارند که شکل ویژگی ترسیم شده را مشخص کند.

16- محدودیت های کتیا چیست؟

محدودیت‌های هندسی کتیا شامل موازی سازی، تقارن، تطابق، حالت مماس، نقطه میانی، حالت عمود، متحدالمرکز بودن و غیره است. محدودیت‌های هندسی معمولاً به‌ طور خودکار توسط نرم ‌افزار ارائه می شود، اما در جایی ممکن است نیاز باشد تا قیود هندسی یا یک محدودیت خاص ارائه دهیم.

17- از کجا می توانم کتیا را یاد بگیرم؟

کانال یوتیوب YouTube Manos EngineerCAD بهترین راه یادگیری کتیا برای مبتدیانی است که آموزش های ویدیویی را ترجیح می دهند. CG Online Tutorials نیز بهترین راه یادگیری کتیا برای مبتدیانی است که آموزش های مبتنی بر متن را ترجیح می دهند.

18- trim catia چیست؟

Trim عملیاتی است که در آن دو اِلمان به جای یکدیگر برش داده می شوند. با Trim می توان منحنی را با منحنی یا سطح را با سطح به جای هم برش زد. باید المان هایی که می خواهیم برش دهیم را انتخاب کنیم (آنها در قسمت Trimmed Elements نشان داده می شوند).

19- تریم سریع (quick trim) در کتیا کجاست؟

ابتدا Sketcher_01 را باز کنید. پوشه CATPart را باز کنید و مطمئن شوید که گزینه Geometrical Constraints فعال است: روی Quick Trim کلیک کنید. آپشن هایQuick Trim در جعبه ابزار Sketch نشان داده می شود.

20- تفاوت بین ابزار trim و ابزارsplit چیست؟

Trim: همانند برش است، اما می توانید با درگ کردن قسمت بریده شده، آن را سرجای قبلی خود برگردانید. Split: شما برش را در دو قسمت جدا می کنید. هر دو قسمت دست نخورده باقی می مانند، این قسمت ها فقط در جایی که آنها را برش می دهید از هم جدا می شوند.

21- تفاوت بینtrim و haircut چیست؟

تفاوت عمده بین haircut و hair trim در این است که trim ها بین haircut ها به عنوان راهی برای خلاص شدن از برش های انتهایی ((split ends و حفظ حالت فعلی استفاده می شوند. Trim ها شامل تغییر حالت hairstyle نمی شوند، در واقع آنها فقط به عنوان نوعی نگهدارنده hair عمل می کنند.

22- ابزار Trim چیست؟

با استفاده از ابزار Trim می توانید طول قسمت های مشخص شده یک رویداد را با قطع کردن انتها یا ابتدای آنها تغییر دهید. استفاده از ابزار Trim به معنای انتقال قسمت های مشخص یا نامشخص یک رویداد توسط ماوس به یک یا چند قسمت مشخص شده دیگر در موقعیت مورد نظر است.

23- ابزار trim در Windows Movie Maker چیست؟

ابزار Trim برای کوتاه ‌تر کردن کلیپ ‌های یک فیلم استفاده می‌شود. همچنین این ابزار به ویرایش کلیپ‌ ها کمک می‌کند.

24- آیا Windows Movie Maker رایگان است؟

بله، رایگان است. در واقع Windows Movie Maker یک نرم افزار رایگان ویرایش ویدیو است. البته می ‌توانید جایگزین های دیگری به جای Windows Movie Maker در اینترنت پیدا کنید، اما بیشتر آنها رایگان نیستند.

25- کاربرد ابزار Trim چیست؟

ابزار Trim از یک Trimming Line یا خط برش که توسط کاربر ترسیم شده است، برای برش LineString Features از نقطه ای که مختصات Feature خط برش را قطع می کنند، در سمت راست خط برش استفاده می کند.

26- چگونه می توان در Movie Maker برش زد؟

برای برش یا کوتاه کردن یک کلیپ ویدیویی مراحل زیر را دنبال می کنیم:

1-یک کلیپ را در پنل timeline انتخاب کنید. اگر آن را نمی بینید، روی Show Timeline کلیک کنید.

2- پلی هد (playhead) را در جایی که می خواهید کلیپ شما شروع شود، قرار دهید.

3- این مسیر را انتخاب کنید: Clip > Set Start Trim Point

4- پلی هد را در جایی که می خواهید کلیپ به پایان برسد، قرار دهید.

5- این مسیر را انتخاب کنید: Clip > Set End Trim Point

27- آیا ویندوز 10 ویرایشگر ویدیوی رایگان دارد؟

ویرایشگر ویدیوی رایگان Windows 10 Photos در دسترس است. اگر به دنبال یک نرم ‌افزار ویرایش ویدیوی رایگان داخلی برای ویندوز 10 هستید، خبر خوب این است که می‌توانید برنامه Microsoft Windows 10 Photos را که از قبل در ویندوز 10 رایانه شما قرار داده شده است، امتحان کنید، بنابراین لازم نیست که دوباره آن را دانلود کنید.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

2 نظر درباره «کتیا چیست؟ ۱۲ کاربرد آن در مکانیک، عمران و صنعت (پاسخ به سوالات)»

 • محمد
  محمد آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام من میخواستم کتیا یاد بگیرم
  میخواستم بدونم این نرم افزار فقط برای طراحی نمای محصولهذیا صفر تا صد محصول؟

  پاسخ
 • حمید زارعی
  حمید زارعی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام میخواستم بدونم کنیا در طراحی قطعات و محصولات صنعتی وادوات کشاورزی به تنهایی کافی است ؟

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید