تصویر نورپردازی نهایی خورشید

آموزش نورپردازی در اتوکد (نور خورشید در روز)

اساطیر زبان

آیا فکر می کنید نورپردازی در اتوکد موقع رندرگیری اذیت تان کند؟ یا فکر می کنید برای راه اندازی تنظیمات نورپردازی کلی آزمون و خطا لازم است؟ نه واقعا ! در این آموزش، با چند ترفند نحوه نورپردازی به طوری که تست رندر هم سریع تر پیش برود را با هم یاد خواهید گرفت. در مورد نور خورشید (یا نور طبیعی) و نور مصنوعی به طور جداگانه بحث خواهیم کرد که البته نور خورشید حرف اول را می زند.

غیر فعال کردن متریال ها

تنظیم نور رندر می تواند زمان زیادی ببرد. باید چندین تست رندر انجام بدهید تا به آنچه می خواهید برسید. این که متریال شما از قبل تعریف شده باشد، رندر را کندتر می کند. به خصوص زمانی که متریال های صیقلی و شفاف زیادی دارید. بدون وجود متریال از قبل تعریف شده، رندر برای دریافت نور مناسب سریع تر خواهد بود. بهتر است بعد از این که نورپردازی تکمیل شد، متریال ها را تعریف کنیم.

 


اتوکد

توی این پک فوق العاده، اتوکد رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! اتوکد مادر نرم افزارهای مهندسیه، فقط توی 2 هفته قورتش بده، یه سر و گردن بالاتر از بقیه، یا اصلا پول دربیار!


 

اول باید متریال ها را غیر فعال کنیم . به زبانه Render و پنل Materials بروید. بررسی کنید که آیا گزینه Materials/ Textures off فعال است یا خیر. اگر هنوز On است آن را Off کنید.

material_off

این یک مدل بسیار ساده است. اگر مدل شما چندین پنجره یا روزنه دارد، می توانید کاری کنید که نور از منفذ و پنجره مورد نظرتان عبور کند . هدف ما دریافت نور خورشید از پنجره است و در این مدل فقط یک مورد داریم. پس بیایید لایه شیشه ای پنجره را غیر فعال کنیم. در این فایل، لایه 3D-GLAZ-GLAS خواهد بود.

چطور از موس در اتوکد به درستی بهره ببریم؟

لایه های بعدی که می خواهید غیرفعال کنید ؛ کاملا به خودتان بستگی دارد. در مدل های بسیار پیچیده، عاقلانه است اجسامی که در نورپردازی اهمیت زیادی ندارند را Off کنیم. اگر کامپیوتر قدرتمندی دارید و روی یک مدل نسبتا کوچک کار می کنید، ممکن است تفاوت را احساس نکنید. اما وقتی دستگاه کمی قدیمی و مدل اشکال هندسی زیادی داشته باشد، این کار کمک تان می کند. این مدل بسیار ساده است، اما اجازه دهید حداقل مبلمان را برای تنظیم وسایل روشنایی غیر فعال کنیم. لایه های دیوار، سقف و کف بگذارید On باشد.

موقعیت جغرافیایی

برای تعریف درست نور وابسته به خورشیدی ، باید موقعیت جغرافیایی را تعیین کنیم. روی Set Location در زبانه Sun & Location کلیک کنید.

set_location

اتوکد گزینه هایی را در اختیارتان قرار می دهد تا هر جور دوست دارید مکان را تعریف کنید. برای این آموزش، مقادیر مربوط به مکان را وارد کنید. ما یک کادر محاوره ای دیگر باز خواهیم کرد . با تایپ Latitude و Longitude می توانید مکان را تعیین کنید. یا راه ساده تر برای انجام آن استفاده از گزینه Use Map است.

geographic_location

مکان تان را انتخاب کنید و بعد؛ بر روی گزینه OK کلیک کنید تا زمانی که همه کادر ها بسته شوند. من Jakarta را به عنوان موقعیت مکانی ام انتخاب می کنم. اگر مکان دیگری را انتخاب کنید، نتیجه شما متفاوت خواهد بود. اما مهم نیست.

ویژگی های آسمان و خورشید

حالا بیایید گزینه آسمان یا Sky را on کنیم. اگر آن را فعال نکنیم، آسمان سیاه می شود که برای رندر در روز خیلی خوب نیست، درست است؟

sky_properties

بعد بگذارید خورشید را به حالت غروب در بیاوریم. روی نماد Sun Status کلیک کنید.

sun_status

وقتی برای اولین بار این کار را انجام می دهید، اتوکد گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد. غیرفعال کردن روشنایی پیش فرض یا Default Lighting را انتخاب کنید . نور پیش فرض خیلی جالب نیست. قرار است از نور طبیعی خورشید استفاده کنیم. بعد از Off کردن نور پیش فرض، نوار لغزنده Date و Time را On مشاهده کنید.

date_and_time_setting

سایه ها یا Shadows را فعال کنید. تنظیمات را از No Shadows به Full Shadows تغییر دهید.

shadows_setting

حالا سعی کنید تاریخ و زمان را تغییر دهید تا زمانی که بتوانید نور خورشید را از پنجره مشاهده کنید . این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کنید زاویه نور خوب است. در عکاسی ؛ نور خورشید صبح و بعد از ظهر به عنوان بهترین زمان در نظر گرفته می شود. در این حالت عمق نور بیشتری نصیب تان می شود و منطقه وسیع تری نسبت به زمانی که خورشید درست بالای سر شما قرار دارد ، پوشش داده می شود.

shadow_appearance

دانلود رایگان ۳ تا از بهترین کتابهای PDF آموزش اتوکد

تست رندر

ما قصد داریم تنظیمات نورمان را آزمایش کنیم، اما این هنوز رندر نهایی نیست. پس شما می توانید از کیفیت پایین تری برای رندر استفاده کنید . به شما پیشنهاد می کنم کیفیت متوسط ​​را امتحان کنید. رندر در حالت پیش فرض و با کیفیت پایین جلوه نور نادقیق و پرداخت نشده ای می دهد اما کیفیت متوسط ​​مناسب تر است. روی فلش کوچک در سمت راست پایین پنل رندر کلیک کنید تا تنظیمات رندر پیشرفته یا Advanced Render Settings باز شود.

advanced_render_setting

در تنظیمات رندر پیشرفته ، کیفیت رندر را به Medium ​​تغییر دهید. و گروه مربوط به روشنایی غیرمستقیم یا Indirect Illumination را در آن پالت پیدا کنید. روی لامپ حبابی کنار Global Illumination کلیک کنید تا فعال شود .

global_illumination

بدون روشنایی غیر مستقیم، اثر نور های جهشی را نخواهیم دید. با فعال کردن آن، رندر طولانی تر می شود. اگر با تجربه باشید، ممکن است بتوانید نتیجه نهایی را بدون فعال کردن این گزینه پیش بینی کنید. اما اجازه بدهید با روشنایی غیر مستقیم فعال امتحان کنیم. روی render کلیک کنید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید.

initial_render

من فکر می کنم خوب است. حالا اجازه بدهید نور دهی یا Exposure را تنظیم کنیم. این کاملا به خودتان بستگی دارد . احساس می کنم نتیجه رندر به اندازه کافی روشن نیست و کنتراست کافی ندارد. بنابراین آن ها را دستکاری می کنم . روی گزینه Adjust Exposure کلیک کنید تا کادر محاوره ای برای تان باز شود.

adjust_render_exposure

اتوکد یک کادر باز می کند. تنظیمات مختلفی وجود دارد که می توانید آن ها را تغییر دهید تا نتیجه رندر بهتر شود. می توانید روی فلش بالا و پایین کلیک کنید یا خیلی راحت مقدار جدید را تایپ کنید . به محض تغییر مقادیر، پنجره پیش نمایش آپدیت می شود. این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کنید همه چیز به قدر کافی خوب است.

adjust_rendered_exposure_dialog

حالا اجازه دهید رندر را دوباره امتحان کنیم. این نتیجه ای است که با آن رو به رو می شوم . بهتر شد، نه؟

after_adjust_render_exposure

یادتان باشد در تنظیمات رندر واقعی، ممکن است لازم باشد قبل از این که به نتیجه دلخواه تان برسید، چند تست دیگر انجام بدهید. و در نهایت بعد از این که احساس کردید به اندازه کافی خوب است، آن را با اشیاء تست کنید. خوب نشد ، نه؟

دانلود رایگان ۳۱ درس آموزش اتوکد دوبعدی و سه بعدی

ویدیوهای آموزش نورپردازی اتوکد

 

 

 

در ادامه بخوانید: مدلسازی (سه بعدی کردن) ساختمان در اتوکد 

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست