اسکریپت

آموزش اسکریپت در متلب (به زبان ساده)

اساطیر زبان

ساده ترین نوع برنامه متلب اسکریپت نامیده می شود. اسکریپت فایلی است که شامل چندین خط متوالی دستورات متلب و فراخوانی تابع است. می توانید با وارد کردن نام آن در خط فرمان ، اسکریپت را اجرا کنید.

حتما بخوانید: ۷ درس کاربردی آموزش برنامه نویسی در متلب (فیلم+زبان فارسی)

اسکریپت ها

برای ایجاد یک اسکریپت ، از دستور edit استفاده کنید،

 


متلب

توی این پک فوق العاده، صفر تا صد متلب رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، سخت ترین پروژه هات رو در چند دقیقه با متلب انجام بده یا اصلا باهاش پول در بیار! 


 

edit mysphere

این دستور یک فایل خالی به نام mysphere.m را باز می کند. کدی را واردش کنید که یک کره ایجاد می کند، شعاع را دو برابر کرده و نتیجه را ترسیم کنید:

[x,y,z] = sphere;

r = 2;

surf(x*r,y*r,z*r)

axis equal

در مرحله ی بعد، کدی را اضافه کنید که مساحت و حجم یک کره را محاسبه کند:

A = 4*pi*r^2;

V = (4/3)*pi*r^3;

هر وقت کد می نویسید، افزودن نظراتی که کد را توضیح می دهد، کار خوبی است. نظرات یا کامنت ها دیگران را قادر می سازد تا کد شما را بفهمند و همچنین بعدا هنگام مرور آن ها را در ذهن خود دارید. نظرات را با استفاده از نماد درصد (٪) به کد اضافه کنید.

% Create and plot a sphere with radius r.

[x,y,z] = sphere; % Create a unit sphere.

r = 2;

surf(x*r,y*r,z*r) % Adjust each dimension and plot.

axis equal % Use the same scale for each axis.

% Find the surface area and volume.

A = 4*pi*r^2;

V = (4/3)*pi*r^3;

فایل را در پوشه فعلی ذخیره کنید. برای اجرای اسکریپت ، نام آن را در خط فرمان تایپ کنید:

mysphere

اسکریپت نویسی زنده

به جای نوشتن کد و نظرات با متن ساده، می توانید از گزینه های قالب بندی در اسکریپت های زنده برای تقویت کد خود استفاده کنید. اسکریپت های زنده به شما امکان مشاهده و تعامل با کد و خروجی را می دهند و می توانند شامل متن فرمت بندی شده، معادلات و تصاویر باشند.

به عنوان مثال، mysphere را با انتخاب گزینه Save و تغییر نوع فایل به فایل کد زنده در متلب (*.mlx) به یک اسکریپت زنده تبدیل کنید. سپس نظرات کد را با متن فرمت بندی شده جایگزین کنید. برای مثال:

  • خطوط نظر یا کامنت را به متن تبدیل کنید. هر خطی که با یک نماد درصد شروع می شود، انتخاب کنید و سپس Text C:\Users\Mr\Desktop\llll.jpg را انتخاب کنید. نمادهای درصد را حذف کنید.
  • متن را مجدداً بازنویسی کنید تا در انتهای خطوط کد، نظرات را جایگزین کنید. برای اعمال یک فونت برای نام تابع در متن، M را انتخاب کنید. برای افزودن معادله، در زبانه Insert، Equation را انتخاب کنید.

C:\Users\Mr\Desktop\www.jpg

برای ایجاد یک اسکریپت زنده جدید با استفاده از دستور edit، پسوند .mxl را با نام فایل درج کنید:

edit newfile.mlx

حلقه ها و عبارات شرطی

در هر اسکریپت، می توانید بخش هایی از کد را تعریف کنید که به صورت حلقه ای تکرار شوند یا به صورت عبارات شرطی اجرا شوند. حلقه ها از کلمه کلیدی for یا while و عبارات شرطی از if یا switch استفاده می کنند.

حتما بخوانید: دانلود رایگان ۱۳ فیلم کاربردی آموزش شبکه عصبی در متلب +pdf

حلقه ها برای ایجاد توالی، مفید هستند. به عنوان مثال، یک اسکریپت به نام fibseq بسازید که برای محاسبه ۱۰۰ عدد اول دنباله فیبوناچی از حلقه for استفاده می کند. در این دنباله، دو عدد اول ۱ است و هر عدد بعدی مجموع دو عدد قبلی است، Fn = Fn-1 + Fn-2.

N = 100;

f(1) = 1;

f(2) = 1;

for n = 3:N

f(n) = f(n-1) + f(n-2);

end

f(1:10)

هنگامی که اسکریپت را اجرا می کنید، عبارت for متغیری را به نام n تعریف می کند که از ۳ شروع می شود. سپس، حلقه به طور مکرر به f (n) اختصاص می یابد و در هر اجرا n تا زمانی که به ۱۰۰ برسد ادامه می یابد. آخرین دستور در اسکریپت،f(1:10) ، ده عنصر اول f را نمایش می دهد.

ans =

۱ ۱ ۲ ۳ ۵ ۸ ۱۳ ۲۱ ۳۴ ۵۵

عبارات شرطی فقط در صورت صحیح بودن، اجرا می شوند. به عنوان مثال، بسته به اندازه یک عدد تصادفی، یک مقدار را به یک متغیر اختصاص دهید: “low” ، “medium” یا “high”. در این حالت ، عدد تصادفی عدد صحیحی بین ۱ و ۱۰۰ است.

num = randi(100)

if num < 34

sz = ‘low’

elseif num < 67

sz = ‘medium’

else

sz = ‘high’

end

عبارت sz=”high” فقط وقتی اجرا می شود که عدد ۶۷ یا بیشتر از ۶۷ باشد.

حتما بخوانید: کجا و به چه دلیل باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم یا نکنیم؟

مکان اسکریپت

متلب در مکان های خاص به دنبال اسکریپت ها و فایل های دیگر می گردد. برای اجرای یک اسکریپت، فایل باید در پوشه فعلی یا یک پوشه در search path باشد.

به طور پیش فرض، پوشه متلب که نصب کننده متلب ایجاد می کند در search path است. اگر می خواهید برنامه ها را در یک پوشه دیگر ذخیره و اجرا کنید، آن را به search path اضافه کنید. پوشه موجود در مرورگر Current Folder را انتخاب کرده، راست کلیک کنید و سپس گزینه Add to Path را انتخاب کنید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست