آموزش زیمکس

آموزش نرم افزار زیمکس از صفر تا صد (و 5 نکته کاربردی)

folderسایر مقالات آموزشی
comments1 دیدگاه
اساطیر زبان

استفاده از تجهیزات اپتیکی آماده و در دسترس؛ در پروژه های بعدی تان مزایای بسیاری به همراه دارد. اگر محدودیت های بودجه یا زمانی امکان استفاده از ابزار اپتیکی سفارشی را از شما سلب می کنند، ابزار اپتیکی عادی عرضه می شوند که به راحتی با نیاز های شما مطابقت دارند. ما در این مقاله قصد داریم چند نکته برای آسان کردن طراحی با نرم افزار زیمکس را با شما به اشتراک بگذاریم تا کارتان آسان تر پیش برود.

1-کار را ساده کنید

روی کاغذ با طرح پیرامحوری شروع کنید و آن را به زیر سیستم های گروه های نوری جفت محدود و نامتناهی تقسیم کنید. قبل از این که در کدی مثل Zemax، Code V یا هر نرم افزار ردیابی پرتوی دیگری بهینه سازی را انجام بدهید، فواصل کانونی مورد نظر برای هر گروه را روی کاغذ تعیین کنید. وقتی که فواصل کانونی مورد نیاز را به دست آوردید، می توانید از معادلات پیرامحوری برای تعیین لنز های آماده که فواصل کانونی مورد نیاز را دارند، استفاده کنید. کد ردیابی پرتوی مورد نظر شما باید مجموعه ای از لنز های آماده را در خودش داشته باشد (شکل 1) که بتوانید از آن ها برای مدل سازی لنز های انتخابی و بهینه سازی فاصله بندی استفاده کنید. در غیر این صورت، معمولا اطلاعات ارائه شده توسط تامین کننده لنز ها باید وارد نرم افزار شوند.

Lens Catalog from Zemax

2- تک رنگ کار کنید

در صورت امکان، از یک منبع تک رنگ مثل LED یا لیزر استفاده کنید یا یک فیلتر نوری برای تک رنگ کردن سیستم تان به کار ببرید. استفاده از نور تک رنگ یا نوار باریک پیچیدگی طراحی را تا حد زیادی کاهش می دهد. به عنوان یک راهکار کلی، کاهش باند موج منبع به کم تر از 50 نانومتر؛ به طور کلی استفاده از تک رنگ ها را در طراحی برای تان ممکن می کند. انحراف کروماتیک هنگام ایجاد یک طرح مشکل ایجاد می کند، بنابراین اگر به منبع نور پهن باند نیاز نباشد، دست تان بازتر می شود.

رایگان دانلود کنید:

3- از زیرسیستم های آماده برای تصحیح انحراف اضافی استفاده کنید

با استفاده از اجزای آماده مثل عدسی های دوتایی آکروماتیک، عدسی شیئی میکروسکوپ، لنز های ماشین بینایی ، رله های چند عنصری یا بقیه زیرسیستم ها، معمولا می توانید برنامه تان را به چیز های مورد نیاز برای اصلاح دقیق فاکتور هایی مثل رنگ، زوایای میدان و دیافراگم های بزرگ مجهز کنید. در بسیاری از موارد، اگر نسخه ‌ها توسط تامین ‌کننده ارائه شوند؛ این زیرسیستم‌ ها حتی می ‌توانند در کد شما مدل ‌سازی شوند (شکل 2). حتی اگر نسخه در دسترس نباشد، می توان از یک سطح پیرامحوری برای تخمین زدن زیرسیستم استفاده کرد.

Prescription of EO Micro Video Lens

4- امکانات مربوط به سوار کردن لنز را در نظر بگیرید

چه در حال ساخت نمونه اولیه باشید و چه قصدتان این باشد که در زمان و هزینه های مربوط به خرید محفظه های سفارشی صرفه جویی کنید، گزینه های نصب آماده را مد نظر قرار دهید. سیستم‌ های قفس های نوری به شما این امکان را می ‌دهد که به راحتی اجزای اپتیکی تان را مونتاژ کنید و تنظیمات مربوط به فاصله بندی را با آزادی عمل بیشتری انجام بدهید. اکثر سیستم‌ های قفس آماده، نصب اجزای نوری در اندازه‌ های معمولی را ممکن می کنند و همچنین روش هایی برای نصب لنز های شیئی میکروسکوپیک، لنز های دوربین C – mount و سایر اجزای فرعی را در اختیارتان قرار می دهند.

5- از اجزا در جایی که کار می کنند، استفاده کنید

لنز های آماده مثلPlano – Convex (PCX) ،Plano-Concave (PCV) ، Double – Convex (DCX) ، Double -Concave (DCV) و آکرومات ها برای میدان های کوچک و دیافراگم های کوچک بهینه شده اند. این اجزا زمانی که در سیستم‌ هایی که زوایای پرتوی بسیار تند ندارند، ادغام شوند، بهترین عملکرد را دارند. به طور مثال بهتر است هنگام طراحی یک رله با بزرگنمایی بالا، از یک گروه چند عنصری پیچیده برای سمت روزنه عددی بالای رله و یک آکرومات برای سمت روزنه عددی پایین استفاده کنید.

word image 24

مثلا یک سیستم 15X ( شکل 3) متشکل از یک عدسی شئی جفت بی نهایت 20X در سمت شی و یک لنز آکروماتیک با فاصله کانونی 150 میلی متری در سمت تصویر ، سیستم بسیار خوبی را تشکیل می دهد.

به کارتون میاد: ۱۳ فیلم کاربردی آموزش شبکه عصبی در متلب

آموزش کامل زیمکس

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6

درس 7

درس 8 (به زودی)

دانلود کنید: ۱۱ نرم افزار برتر طراحی گرافیک و ویرایش عکس در دنیا

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام. آیا با نرم افزار زیمکس میتوان یک چیدمان اپتیکی را شبیه سازی کرد و مسیر پرتوها و دمای قطعات را به دست آورد؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست