گیت هاب

گیت هاب چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

اساطیر زبان

گیت هاب (برای ورود کلیک کنید) یک منبع برنامه نویسی با محبوبیت روز افزون است که برای به اشتراک گذاری کدها استفاده می شود. گیت هاب در واقع یک سایت شبکه ای اجتماعی برای برنامه نویسان است که بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به منظور تسهیل مدیریت پروژه و همکاری و مشارکت با دیگران از آن استفاده می کنند. بر اساس داده های آماری جمع آوری شده در اکتبر 2020، گیت هاب با بیش از 60 میلیون مخزن جدید ایجاد شده در 2020 و همچنین بیش از 56 میلیون توسعه دهنده؛ در واقع برجسته ترین هاست کد منبع می باشد.

پیش از آنکه نگاهی دقیق به گیت هاب بیندازیم می خواهیم یک مورد استفاده از آن را بررسی کنیم و ارتباط آن را درک کنیم.

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

یک مورد عملی استفاده از گیت هاب

بیایید مورد دکتلون (Decathlon) را بررسی کنیم که بزرگترین برند خرده فروشی لوازم ورزشی در جهان به شمار می آید. این کمپانی بیشتر از 1600 فروشگاه در 57 کشور جهان و بیش از 87000 نفر کارمند دارد.

هر کمپانی صرف نظر از کوچک یا بزرگ بودن آن، بدون شک با چالش ها و موانعی رو به رو می شود. در ادامه می خواهیم مشکلات دکتلون را به بهترین شکل بیان کنیم:

1. چگونه جریان کار را به صورت قابل رویت حفظ کنیم و چگونه می توان در یک کمپانی با این نیروی کار بزرگ، از تعدیل نیرو جلوگیری کرد؟

2. شرکت چگونه توسعه دهندگان را برای موقعیت های مکانی مختلف استخدام می کند؟

راه نجات، گیت هاب است. گیت هاب نه تنها یک منبع مقرون به صرفه است، بلکه یک جامعه منبع باز فوق العاده نیز هست. از آنجایی که ابزاری مبتنی بر ابر می باشد، کد به راحتی در سرتاسر سازمان مشتری قابل رویت است و بدین ترتیب مشارکت هر شرکت کننده را تسهیل می کند.

گیت هاب مشارکت توسعه دهنده ها از سرتاسر جهان را امکان پذیر می کند. راه حل های منبع باز مانند گیت هاب توسعه دهندگان را قادر می سازد تا دانش خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و با جامعه جهانی همکاری کرده و از مزایای آن بهره مند شوند.

سیستم کنترل نسخه یا VCS عنصری در گیت است که برای برطرف کردن دو مشکل ذکر شده برای دکتلون بسیار مناسب می باشد. اکنون بیایید با نگاهی دقیق تر به سیستم کنترل نسخه اطلاعات خود را در مورد گیت هاب گسترش دهیم و ببینیم که چرا گیت هاب تا این اندازه تحول آفرین است؟

سیستم کنترل نسخه چیست؟

سیستم کنترل نسخه همان طور که از نامش مشخص است، سیستمی است که تمام تغییرات و اصلاحات ایجاد شده برای یک فایل یا مجموعه ای از داده ها را ثبت و ضبط می کند به طوری که بعداً در صورت نیاز، یک نسخه ویژه فراخوانی بشود. سیستم اطمینان حاصل می کند که تمام اعضای تیم بر روی آخرین نسخه فایل کار می کنند و همه می توانند به صورت همزمان روی همین پروژه کار بکنند.

پیش از آنکه بخواهیم عمیق تر به گیت هاب بپردازیم، باید ابتدا قسمت “گیت” را مورد بررسی قرار بدهیم.

گیت چیست؟

گیت یک سیستم کنترل نسخه است که برای ردیابی تغییرات فایل های کامپیوتری استفاده می شود به یکی از بهترین ابزارهای مورد استفاده برنامه نویسان در سراسر جهان تبدیل شده است. گیت می تواند پروژه ها در هر اندازه ای را مدیریت کند.

گیت برای هماهنگ سازی جریان کار بین اعضای تیم پروژه استفاده می شود و روند پیشرفت آنها را در طول زمان ردیابی می کند. گیت همچنین می تواند هم برای برنامه نویسان و هم برای کاربران معمولی مفید واقع شود زیرا می توانند فایل های پروژه خود را ردیابی کنند. گیت به چندین کاربر اجازه می دهد که باهم کار بکنند بدون که این که مزاحمتی برای کار یکدیگر بوجود آورند.

اکنون که گیت را به شما معرفی کرده ایم، اطلاعات اصلی مورد نیاز به درک بهتر گیت هاب را در اختیار دارید.

گیت هاب چیست؟

گیت هاب یک سرویس میزبانی مخزن گیت است که رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب به وجود می آورد. گیت هاب بزرگ ترین جامعه کد نویسی در دنیا است. قرار دادن یک کد یا پروژه درون گیت هاب باعث می شود که به طور گسترده در معرض دید قرار بگیرد. برنامه نویسان می توانند کد های سورس (منبع) را به زبان های متفاوت بسیاری پیدا کنند و از واسط خط فرمان و گیت استفاده کنند تا هر گونه تغییراتی را دنبال و ردیابی نمایند.

گیت هاب به تمامی اعضای تیم کمک می کند که از هر مکانی باهم روی یک پروژه کار بکنند، در عین حال همکاری و مشارکت را نیز تسهیل می کند. شما می توانید نسخه های پیشین که در زمان های قبلی ایجاد شده است را نیز بررسی و بازبینی کنید.

به این ترتیب اکنون می دانیم که گیت و گیت هاب چه هستند. زمان آن رسیده است که با بررسی ویژگی های آن، به درک بهتری از اهمیت و ارتباط آنها با یکدیگر برسیم.

ویژگی های گیت هاب

1. مدیریت پروژه ساده

گیت هاب مکانی است که در آن مدیران پروژه و توسعه دهندگان گرد هم می آیند تا با هماهنگی با یکدیگر بتوانند کار خودشان را ردیابی و به روز رسانی کنند به این ترتیب پروژه ها کاملاً شفاف هستند و طبق برنامه ریزی پیش می روند.

2. افزایش امنیت با پکیج ها

پکیج ها ممکن است به صورت شخصی درون تیم؛ یا به صورت عمومی و برای جامعه منبع باز منتشر بشوند. با دانلود کردن پکیج ها از گیت هاب می توان آن را مورد استفاده یا استفاده مجدد قرار داد.

3. مدیریت مؤثر تیم

گیت هاب به تمام اعضای تیم کمک می کند که در یک صفحه مشابه و سازماندهی شده باقی بمانند. ابزار متعادل سازی مانند Issue و Pull Request Locking به تیم کمک می کند که روی کد متمرکز باشند.

4. ارتقای کد نویسی

Pull request به سازمان ها کمک می کند تا با بازبینی کد جدید، آن را توسعه و پیشنهاد دهند. اعضای تیم می توانند پیاده سازی ها و پیشنهادها را از این طریق مورد بحث قرار دهند پیش از آن که کد سورس را تغییر بدهند.

5. ایمنی کد افزایش می یابد

گیت هاب از ابزار اختصاصی استفاده می کند تا آن دسته از آسیب پذیری هایی کد را که در ابزارهای دیگر نادیده گرفته می شود؛ تعیین و آنالیز کند. تیم های توسعه در هرجایی که باشند می توانند باهم کار کنند تا زنجیره تأمین نرم افزار را ایمن سازی کنند.

6. میزبانی ساده از کد

تمام کدها و مستندسازی ها در یک مکان قرار گرفته اند. میلیون ها مخزن روی گیت هاب وجود دارد؛ هر مخزن ابزار خودش را دارد که به شما کمک می کند کد را میزبانی و منتشر کنید.

اکنون که تا حدودی که با گیت هاب آشنا شدیم، اجازه دهید فضای رقابت را بررسی کنیم.

حتما بخوانید: دستورات گیت Git (34 دستور کاربردی که باید بدانید)

به این ترتیب، چگونه کار با گیت هاب را آغاز کنیم؟

کار کردن با گیت هاب ساده است. اگر تازه کار هستید، وارد سایت گیت هاب شوید و یک حساب کاربری بسازید. سپس، باید گیت را روی سیستم خود نصب کنید، به خصوص اگر می خواهید از کامپیوتر محلی خود استفاده کنید. سپس، باید نام کاربری خود را در هر مخزن تنظیم کنید، تا خود را به گیت بشناسانید. از این فرمان استفاده کنید:

git congig – global.user.name”<your_name_here>”

اطمیان حاصل کنید که پارامتر “your name here” نام مخصوص به خودتان باشد. هر نامی که دوست داشته باشید می توانید انتخاب کنید.

سپس آدرس ایمیل خود را با گیت به اشتراک بگذارید. این ایمیل باید همانی باشد که هنگام عضو شدن در گیت هاب وارد کرده اید.

git congig – global.user.emali”<your_email.com>”

اکنون می توانید از گیت استفاده کنید.

چگونه از گیت و گیت هاب استفاده کنیم؟

در اینجا یک نمای کلی از مراحلی آورده شده است که می توانید از گیت و گیت هاب هر دو استفاده کنید. می توانید جزئیات مربوط به فرمان های خاص و سینتکس را در لینک opensource.com مطالعه کنید.

1. حساب کاربری گیت هاب را ایجاد کنید، که البته به لطف قسمت قبل باید تا الان ایجاد شده باشد.

2. مخزن (ریپازیتوری) خود یا به اختصار “rop” را ایجاد کنید. در این قسمت است که کد خود را ذخیره می کنید.

3. یک فایل ایجاد کنید.

4. یک commit ایجاد کنید. هر جایی که شما یک فایل ایجاد کنید یا آن تغییر بدهید یک Git commit ایجاد کرده اید تا نسخه جدید را ذخیره بکنید.

5. با سیستم کامپیوتر خود به repo خودتان متصل شوید.

دوست دارین یادش بگیرید؟ آموزش گیت لب و گیت هاب از صفر تا صد رایگان 

رقبای گیت هاب

رقبا و جایگزین های بسیاری برای گیت هاب در بازار ارائه شده است. تا پایان 2020 ده تا از برترین رقبای گیت هاب به شرح زیر هستند:

  1. بیت باکت
  2. Cloud source repositories گوگل
  3. Phabricator
  4. GitLab
  5. Gogs
  6. Gitea
  7. SourceForge
  8. Apache Allura
  9. Launchpad
  10. AWE CodeCommit

ویدیوی آموزشی معرفی گیت هاب

 

حتما دانلود کنید: آموزش های صفر تا صد برنامه نویسی رایگان

خلاصه

امیدواریم این مقاله بتواند تا حدودی به شما کمک کند تا روابط در گیت هاب را بیاموزید و درک کنید. با مطالعه این مطلب می توانید مبنای سیستم کنترل نسخه را بیاموزید و بدانید که گیت چگونه کار می کند. ما دریافتیم که چرا ویژگی های گیت هاب آن را به یک منبع حیاتی تبدیل می کند و سپس مبحث را با برشمردن جایگزین ها و رقبای گیت هاب به پایان می رسانیم.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست