دارک وب چیست

دارک وب چیست؟ اتفاقات در حال رخ دادن در آنجا (و نکات جالب)

اساطیر زبان

اینترنت به عنوان بزرگ ترین سیستم جهانی که اطلاعات مربوط به همه چیز (و تقریبا همه) را در اختیارمان قرار می دهد، در لایه ‌های قابل مشاهده، عمیق و دارک عرضه می ‌شود. برخی از لایه ها هم به طور تصاعدی داده های بیشتری نسبت به بقیه دارند.

اینترنت روز به روز پیچیده ‌تر می‌ شود، اما هم چنان ترسناک است. با وجود چیز هایی که نمی ‌دانیم و نمی ‌توانیم کنترل شان کنیم، طبیعی است که مضطرب شویم، مخصوصا زمانی که با اخبار و گزارش ‌هایی درباره دارک وب مواجه می ‌شویم. ناخودآگاه با شنیدن این نام یاد یک اتفاق تهدید آمیز می افتیم.

با این که برخی دوست دارند درباره Dark Web با عبارات رمزآلود صحبت کنند تا ترس را در همه بیشتر برانگیزند، اما ما با این مقاله از آنچه که در دارک وب اتفاق می ‌افتد و اینکه چه طور بر امنیت دیجیتال تان تأثیر می‌ گذارد، ابهام زدایی می ‌کنیم.

سرفیس وب چیست؟

اینترنت بسیار عمیق تر و گسترده تر از آن چیزی است که هر کدام از ما تصور می کنیم. به طور مثال وب سطحی یا Surface Web که ما آن را به عنوان وب جهانی می شناسیم، بر اساس تخمین ها فقط 10٪ از کل وب را تشکیل می دهد.

بنابراین، نزدیک به دو میلیارد وب ‌سایت عمومی از ویکی ‌پدیا گرفته تا وب‌سایت ‌های عمومی و خبری که می ‌توانید از طریق موتور های جستجو به آن ها دسترسی داشته باشید، فقط یک نمونه کوچک هستند. با این که این عدد در هر ثانیه تغییر می کند، اما اکثر صفحات وب در اینترنت از دید کاربران عادی روزانه پنهان می مانند.

آموزش ارز دیجیتال از صفر تا صد با 17 درس رایگان

اما چرا؟ زیرا تمام اطلاعاتی که به صورت آنلاین می توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم، مالکیت عمومی ندارند.

تعداد وبسایت های آنلاین از سال 1991 تا 2021

word image 80508 2

بنابراین اگر ما فقط 10 درصد از آنچه که واقعا در اینترنت است را می بینیم، پس بقیه کجا هستند؟

مقایسه دارک وب با دیپ وب: تفاوت در چیست؟

اکثر محتوای دیجیتال در جهان از طریق موتور های جستجوی وب قابل دسترسی نیست.

این حجم عظیم از اطلاعات در وب عمیق (Deep web) یا “وب پنهان” که تقریبا تمام فعالیت های آنلاین در آن انجام می شود، قرار دارند.

شما در واقع از دیپ وب به عنوان بخشی از برنامه روزانه تان استفاده می کنید. هر بار که وارد حساب ایمیل خود می شوید، جزئیات حساب تان را به صورت آنلاین بررسی می کنید یا از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید، در دیپ وب هستید.

حتما بخوانید: ۱۰ تا از عجیب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا تا به حال!

دیپ وب میزبان اطلاعاتی است که معمولا برای دسترسی به آن ها به دلایل امنیتی و مربوط به حریم خصوصی، به نام کاربری و رمز عبور نیاز است.

برخی از بخش های دیپ وب عبارتند از:

 • پایگاه های داده
 • برنامه های رسانه های اجتماعی
 • حسابهای بانکی آنلاین
 • پست الکترونیک
 • اینترانت ها
 • تالار های گفتگو یا فروم ها
 • محتوای قابل دسترسی از طریق ویژگی Paywall

بسیاری از فعالیت ‌ها در دیپ وب؛ شامل اطلاعات قابل شناسایی شخصی مثل اسناد پزشکی و حقوقی، سوابق مالی، تحقیقات دانشگاهی، مالکیت معنوی، داده ‌های تجاری محرمانه و غیره است.

با این که ممکن است از اصطلاح دیپ وب هر روز یا حتی هیچوقت استفاده نکنید، اما این نوع وب بخشی از زندگی شما است.

با این حال، دیپ وب همان دارک وبی نیست که احتمالا در موردش شنیده اید. دارک وب بخش دیگری از اینترنت است که نمی توان آن را با دیپ وب یکی دانست.

word image 80508 3

چرا دارک وب وجود دارد؟

با این که هیچ کسی نمی تواند منشأ دارک وب را مشخص کند، اما اخیرا در گفتگو های مربوط به امنیت فناوری و دیجیتال به عنوان منبع اصلی بسیاری از مسائل امنیتی، به آن اشاره می شود.

اساسا دارک وب از مجموعه ای از گره ها و شبکه ها به نام ” دارک نت ” استفاده می کند. دارک نت شامل شبکه های همتا به همتای کوچک و بزرگ، از جمله Tor و Freenet است که سازمان ها و افراد آن ها را اداره و از آن ها استفاده می کنند.

کسانی که می خواهند دارک وب را بررسی و از آن استفاده کنند؛ باید از نرم افزار های تخصصی مثل مرورگر Tor استفاده کنند. از آن جایی که فعالیت در این مرورگر بسیار زیاد است، باید بدانید کهTor چه طور کار می کند و چرا وجود دارد.

مرورگر Tor چیست؟

پروژه Tor که در اواسط دهه 1990 برای دور نگه داشتن ارتباطات اطلاعاتی ایالات متحده از چشمان افراد کنجکاو ایجاد شد، روش دلخواه برای دسترسی به محتوای دارک وب است.

Tor که مخفف The Onion Router است، از سه لایه رمزگذاری و مکانیزم مسیریابی ترافیک اینترنتی خاص برای اطمینان از ناشناس بودن استفاده می کند. این مرورگر لایه ‌های رمزگذاری محکمی را با قابلیت جهش تصادفی ترافیک اینترنت از طریق شبکه رله‌ های Tor ترکیب می ‌کند.

ممانعت از ورود به دارک وب برای محافظت از هویت، فعالیت ‌های آنلاین و مکان کاربران و ناشناس ماندن هویت آن ها است. با استفاده از مرورگرTor ، کاربران اینترنت می توانند برای برقراری ارتباط و اشتراک گذاری داده ها به صورت محرمانه به دارک وب دسترسی داشته باشند، بدون این که خطری هویت واقعی شان را تهدید کند. اکثر کاربران در دارک وب برای پنهان کردن بیشتر هویت شان وارد یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) می ‌شوند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کار و درآمدزایی

برخی افراد از پروژه Tor و Freenet به عنوان مترادفی برای دارک وب استفاده می کنند، اما این درست نیست. شبکه Tor و سایر شبکه ‌هایی که از مسیریابی مشابه استفاده می ‌کنند، به خاطر نیاز به محافظت از ارتباطات آنلاین و نه حمایت از اقدامات مجرمانه به وجود آمده اند.

افرادی که به دارک وب نیاز دارند تا بتوانند به انجام کار های خطرناک شان (البته نه لزوما غیرقانونی) ادامه بدهند، عبارتند از:

 • افشاگران و مخبران
 • مخالفان رژیم های ستمگر
 • فعالین حقوق مختلف
 • خبرنگارانی که باید از اطلاعاتشان محافظت کنند
 • مجریان قانون
 • سازمان های اطلاعاتی

همان طور که انتظار دارید، افراد گمراه یا کسانی که قصد مجرمانه آشکاری دارند راهی برای لو نرفتن هویت شان به منظور مخفی کردن فعالیت های غیرقانونی و تا حدی فرار از اجرای قانون پیدا کرده اند.

چرا وب دارک بسیار خطرناک است؟ چه چیزی می توان در آن جا پیدا کرد؟

مجرمان سایبری و سایر عوامل مخرب برای پیش برد اهداف غیر قانونی شان، کاملا به قابلیت های دارک وب متکی هستند. کانون ‌های فعال برای فعالیت ‌های غیر قانونی در دارک وب، بازار ها و انجمن ‌هایی هستند که در آن فروشندگان خلافکار محصولات و خدمات غیرقانونی را مبادله می ‌کنند که به اقتصاد زیرزمینی دامن می‌ زند. برخی از محصولات غیرقانونی که قانون شکن ها و کلاهبرداران در این بازار های سیاه می فروشند و می خرند؛ شامل داده های به سرقت رفته و جعلی است که انواع مختلفی دارد:

 • اطلاعات شخصی. ( PIIیا اطلاعات قابل شناسایی شخصی هم نامیده می شود) شامل نام کامل، آدرس خانه، شماره تلفن ، تاریخ تولد، کد ملی ، آدرس ایمیل هک شده و بسیاری جزئیات دیگر است که می تواند هویت شما را به عنوان یک فرد فاش کند.
 • داده های مالی. جزئیات کارت اعتباری دزدیده شده، نام‌ های کاربری و گذرواژه ‌های حساب بانکی آنلاین، اعتبار حساب‌ های ارز دیجیتال ، سوابق بانکی و بیمه و موارد دیگر.
 • اطلاعات ورود به حساب آنلاین. معمولا از ترکیب نام کاربری – گذر واژه تشکیل شده است که دسترسی به حساب ‌های مختلف از رسانه ‌های اجتماعی گرفته تا سرویس‌ های اشتراک ‌گذاری و پخش ویدیو تا خدمات حرفه ‌ای پولی از جمله آزمایش ژنتیک و حتی محصولات آنتی ویروس را فراهم می ‌کند.
 • داده های پزشکی (PHI یا اطلاعات سلامت شخصی هم نامیده می شود) تاریخچه پزشکی، نسخه ها، داده های بیومتریک شما (از جمله اثر انگشت و تصاویر صورت شما)، نتایج آزمایش، اطلاعات صورت حساب از مراکز پزشکی و سایر جزئیات حساس را پوشش می دهد. ممکن است از هویت پزشکی یا حتی هویت اثر انگشت تان هم سرقت شود.
 • داده های محرمانه. شامل اطلاعات طبقه بندی شده یک شرکت مثل مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، اطلاعات گردآوری شده از رقبا و سایر جزئیات عملیاتی است.
 • داده های جعلی. مهم ‌ترینِ آن ها گذرنامه ‌های جعلی، گواهینامه‌ های رانندگی و شناسنامه ‌های سرقت شده، حواله های بانکی و موارد دیگر هستند.

علاوه بر اطلاعات شخصی به دست آمده از نقض داده ها و انواع دیگر حملات سایبری و کلاهبرداری های آنلاین، این بازار های سیاه عرضه دارو های غیر قانونی، دسترسی به تهدید های امنیتی و ویروس های سایبری نوظهور و حتی استخدام آدم کش های حرفه ای را هم آسان می کنند.

بدنام ترین بازار های دارک وب، Silk Road بود که در اوج خودش، بیش از 100000 مشتری داشت. این وب سایت که توسط راس اولبریخت در سال 2011 تأسیس شد، به محبوب ترین بازار سیاه، به ویژه برای قاچاقچیان مواد مخدر تبدیل شد. FBI در سال 2013 Silk Road را تعطیل کرد، اما نسخه 2.0 آن قبل از این که مجریان قانون برای همیشه آن را متوقف کنند، برای مدت کوتاهی آنلاین شد.

مجرمان سایبری می توانند به چه نوع خدماتی در دارک وب دسترسی داشته باشند؟

با این که اطلاعات شخصی ممکن است برای شما ارزشمند به نظر برسد، اما مجرمان سایبری اطلاعات شخصی را تنها با چند دلار در بازار های سیاه موجود در دارک وب معامله می کنند.

جزئیات کارت های اعتباری با موجودی تا 1000 دلار به طور متوسط ​​150 دلار به فروش می رسد، در حالی که جزئیات ورود به سیستم بانکی آنلاین سرقت شده (برای حسابی با موجودی حداقل 100 دلار) فقط 40 دلار است.

یک حساب نتفلیکس با اشتراک یک ساله پولی، 44 دلار ارزش دارد. کالا های دور از دسترس دیگری مثل یک پاسپورت فرانسوی می تواند تا 4000 دلار قیمت داشته باشد.

word image 80508 4

بازار های موجود در دارک وب حتی سیستم های رتبه بندی و بررسی هم دارند، بنابراین خریداران بالقوه می توانند فروشندگان ” قابل اعتماد ” را شناسایی کنند. با توجه به شاخص قیمت دارک وب و با وجود این همه ویژگی و جذابیت مالی جرایم سایبری، جای تعجب نیست که این بازار های سیاه روز به روز محصولات بیشتری برای عرضه دارند.

مجرمان سایبری علاوه بر فروش داده های شخصی و حساب های در معرض خطر ، عناصر مورد نیاز برای انجام حملات سایبری، جاسوسی و سایر فعالیت های مخرب در دارک وب را هم مبادله می کنند و می فروشند:

 • اکسپلویت ‌های نرم ‌افزاری آماده (کیت‌ های اکپسلویت): ابزار هایی که مجرمان سایبری برای حمله به نقاط ضعف سیستم‌ ها استفاده می ‌کنند تا بتوانند بعدا بدافزار را در آن سیستم ها توزیع کنند.
 • نرم افزار مخرب آماده استفاده ( بدافزار ): باج افزار، دزد های اطلاعات، کلید نگار (برای ضبط هر کلیدی که روی یک دستگاه فشار داده می شود)، جاسوس افزار، ابزار های تبلیغاتی مزاحم، روت کیت ها (البته تشخیص و توقف آن ها دشوار است)، تروجان ها و کرم ها (با قابلیت تکثیر خودکار) از جمله این نرم افزار ها هستند.
 • بدافزار سرویس دهنده: مدلی اشتراک محور که نرم‌ افزار و سخت ‌افزارهایی که مجرمان سایبری برای انجام حملات نیاز دارند را به همراه نرم ‌افزارهای مخرب، شبکه توزیع و حتی پشتیبانی فنی و داشبورد شخصی برای مدیریت یک پروژه اجاره می دهد.
 • نقاط ضعف نرم افزاری : مجرمان سایبری می توانند از این نقص ها برای نفوذ به سازمان ها بدون شناسایی و از طریق حملات روز صفر استفاده کنند.
 • دسترسی به شبکه های دستگاه های در معرض خطر ( شبکه ربات ها ): منابع محاسباتی مورد نیاز هکر های مخرب برای انجام حملاتشان را تامین می کند.
 • حملات محروم سازی از سرویس (DDoS): از قدرت بات ‌نت ‌ها برای آفلاین کردن سیستم ‌های قربانیانی که ترافیک زیادی دارند، استفاده می‌ کند.
 • آموزش به مجرمان سایبری: از طریق آموزش ها، راهنما ها و محتوا های متنوع دیگر، باعث ارتقای مهارت این مجرمان در زمینه های مختلف می شود.
 • پولشویی: دارک نت کلاهبرداران را قادر می ‌سازد تا پول‌ هایی که می ‌دزدند، اخاذی می ‌کنند یا به‌ شیوه دیگری از قربانیان شان می ‌گیرند را جا به جا کرده و آن را به پول نقد بدون مشکل و غیرقابل ردیابی تبدیل کنند.

از آن جایی که این محصولات قابل عرضه بسیار گسترده و مقرون به صرفه است، بهانه خوبی برای ورود به دارک وب دست افراد می دهد. حتی هکر هایی که به دنبال کسب درآمد زیاد و سود از مردم و شرکت‌ های سر تا سر دنیا هستند هم؛ راهی برای انجام این کار به صورت سریع و در مقیاس بالا در دارک وب پیدا کرده ‌اند.

دارک وب و قابلیت محرمانه ماندن ارز های دیجیتال، محیطی را برای جنایات مختلف ایجاد کرد.

متأسفانه، احتمال این که حداقل برخی از داده‌ های شما قبلا در جایی در دارک وب و در یکی از وب‌سایت ‌ها، فروم ها، وبلاگ ‌ها و مخازن داده‌ های غیر قانونی که در گوشه پنهان اینترنت هستند، درز کرده باشد، وجود دارد.

چه طور مجرمان سایبری فعالیت های شان در دارک وب را به پول نقد تبدیل می کنند؟

 • استفاده از اطلاعات شخصی دزدیده شده برای انواع کلاهبرداری های مالی و سرقت هویت.
 • استفاده از اطلاعات محرمانه دزدیده شده برای اخاذی از شرکت ها و افراد، حتی تهدید به افشای آن در دارک وب.
 • استفاده از اطلاعات مالی به منظور پرداخت‌ های غیر مجاز برای کالا ها و خدمات، تخلیه حساب ‌های بانکی، گرفتن وام به نام قربانیان و کسب سایر مزایای پولی غیر قانونی.
 • استفاده از ترکیب نام کاربری – گذرواژه در حملات خودکار و بدون هدف و با نگرش Spray and pray تا به حساب های بیشتری دسترسی پیدا کرد. حتی می توان داده های بیشتری را به سرقت برد و بعد آن ها را برای کسب سود در دارک وب به فروش رساند.
 • آلوده کردن دستگاه ‌ها با نرم‌افزار های مخرب تا بتوان داده‌ های اضافی را جمع ‌آوری کرده، از آن ها در حملات بعدی استفاده و یا از قربانیان برای پول اخاذی کرد. این همان کاری است که باج‌ افزار انجام می‌دهد.
 • مختل کردن فعالیت ‌های سازمان ‌ها که باعث می شود اعتبارشان افت کند، شهرت شان خدشه دار شود و خطر آسیب ‌های طولانی ‌مدت پرهزینه را برای شان به دنبال خواهد داشت.
 • سرقت مالکیت معنوی سازمان ها و فروش آن به رقبا و یا گروگان گرفتن سیستم‌های شان تا زمانی که باج هنگفتی پرداخت کنند. این نوع کلاه برداری معمولا از طریق ایمیل تجاری انجام می شود.

تربیت و آموزش گروه های مجرم متخصص روز به روز در حال افزایش است؛ زیرا ترکیب داده های دزدیده شده با زیرساخت های آسیب دیده و بد افزار آسان تر از همیشه شده است. این یعنی حتی هکر های خرابکاری که خیلی ماهر نیستند هم می توانند حملات سایبری را انجام بدهند و یک تجارت غیرقانونی سود آور را راه اندازی کنند.

بسیاری از فعالیت ‌های مجرمانه در دارک وب اتفاق می ‌افتد، زیرا از خاصیت ناشناس بودن برخوردار است و به هکر ها و کلاهبرداران امکان می ‌دهد تا شناسایی نشوند.

آیا دارک وب غیرقانونی است؟

وب دارک علیرغم نام خطرناکش، فی نفسه غیر قانونی نیست و حتی دسترسی به آن هم غیرقانونی نیست. با این حال، واقعیت غیرقابل انکار این است که بیشتر فعالیت هایی که در دارک وب اتفاق می افتد مربوط به اقدامات مجرمانه است.

دارک وب چه خطراتی دارد؟

 • شما آزادی تان را به خطر می اندازید و ممکن است با پیامد های قانونی شدیدی روبرو شوید: اگر در حال خرید اسلحه گرم غیرمجاز یا مواد مخدر غیرقانونی گرفتار شوید، یا در حین گشتن در دارک وب وارد وب سایت پورنوگرافی کودکان شوید ، ممکن است با اقدامات قانونی شدیدی روبرو شوید.
 • نبود مقررات امنیتی: این بخش از اینترنت شامل مقررات امنیتی مثل مواردی که در شبکه جهانی وب به آن عادت دارید، نمی شود و هیچ محافظت داخلی در برابر وب سایت های مخرب در مرورگر شما صورت نمی گیرد. به عنوان مثال، کروم و فایرفاکس هر دو در مورد وب سایت های خطرناکی که داده های شما را در حملات فیشینگ می دزدند به شما هشدار می دهند. اما این اتفاق در مرورگر Tor نمی افتد.
 • خطر آلودگی دستگاه : اگر توسط یک سیستم امنیت سایبری منحصر به ‌فرد محافظت نمی ‌شوید، رفتن به دارک وب به این معنا است که دستگاه‌های تان را با بد افزار، باج ‌افزار و ویروس‌ های تروجان آلوده خواهید کرد.
 • کلاهبرداری های مالی: با توجه به ماهیت غیر قانونی مکالمات و تعاملات در دارک وب، ممکن است گرفتار یک کلاهبرداری یا شریک جرم شوید و حتی بدون این که متوجه باشید، تحت تعقیب قرار بگیرید.

برای تصور ضرری که جرایم سایبری بر قربانیانش وارد می کنند، اجازه بدهید آمار را بررسی کنیم.

خسارات گزارش شده جرایم سایبری فقط در سال 2020 به 4.2 میلیارد دلار افزایش یافته است. از آن جایی که فقط بخش بسیار کوچکی از حملات سایبری و حوادث واقعا گزارش می شود ، این آسیب بسیار گسترده تر از این حرف ها است.

word image 80508 5

برای سرکوب منشأ این مشکلات، مجریان قانون دائما دارک وب را زیر نظر دارند و عملیاتی را برای حذف شان سازماندهی می ‌کنند تا سازمان ‌های جنایی که تحت پوشش ناشناس، کسب ‌و کار های غیر قانونی راه می اندازند را از بین ببرند.

به طور مثال در ژانویه 2021، یوروپل اعلام کرد که DarkMarket(بزرگ ترین بازار غیر قانونی جهان در دارک وب) را از بین برده است. این بازار با داشتن نیم میلیون کاربر، بیش از 2400 فروشنده و 320000 تراکنش و دسترسی به بیش از 140 میلیون یورو، یکی از فعال ترین بازار های Dark Web در چند وقت اخیر بوده است.

در اکتبر 2021، مجریان قانون در 9 کشور عملیات Dark HunTOR را اجرا کردند که در آن یوروپل به طور هم زمان 150 مظنون را در اروپا و ایالات متحده دستگیر کرد.

در این عملیات بیش از 26.7 میلیون یورو ( 31 میلیون دلار ) پول نقد و ارز مجازی و همین طور 234 کیلوگرم مواد مخدر و 45 قبضه سلاح گرم کشف و ضبط شده است. مواد مخدر کشف شده شامل 152 کیلوگرم آمفتامین ، 27 کیلوگرم مواد افیونی و بیش از 25000 قرص اکستازی است.

ژان فیلیپ لکوف، معاون مدیر اجرایی یوروپل، از این فرصت استفاده کرد و به مجرمان یادآوری کرد که “مجریان قانون با کمک ابزار ها و مشارکت های جهانی نقاب از چهره این مجرمین به خاطر فعالیت های غیرقانونی شان حتی در دارک وب بر می دارند. ”

برخی از نفرت انگیزترین نمونه حملات سایبری که از تبادلات دارک وب سرچشمه می گیرند، عبارتند از:

 • به خطر انداختن جان بیماران هنگام آلوده شدن بیمارستان ها به باج افزار .
 • باعث تعطیلی مدارس شدن که کودکان، معلمان و خانواده های آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • مسدود کردن دسترسی به منابع دولتی محلی که اغلب بر افراد آسیب پذیر تأثیر می گذارد.
 • تحریک سازمان ها به قطع گاز و آب که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی بسیاری از افراد تأثیر می گذارد.
 • اختلال در سیستم های حمل و نقل و سایر عواقب که ایمنی و سلامت افراد را تهدید می کند.

آیا اطلاعات شخصی من را می توان در دارک وب پیدا کرد؟

شاید از خودتان بپرسید که آیا اطلاعات شخصی شما در دارک وب قرار دارد یا خیر. واقعیت این است تا زمانی که داده ‌های عینی را نبینید، متوجه نمی ‌شوید که افشای داده‌ های شخصی چه قدر رایج است.

فکر کردن به این که دیگران با اطلاعات خصوصی شما به عنوان یک کالا رفتار می کنند، ناراحت کننده است. حتی ممکن است خشمگین تر شوید اگر بفهمید فعالیت ‌های کارگزاران اطلاعات حتی غیر قانونی هم نیست، زیرا آن ها ادعا می ‌کنند از اطلاعاتی استفاده می ‌کنند که قبلا در حوزه عمومی وجود داشته است.

اگر برای آن ها قانونی است که داده های شما را به سایرین بفروشند، تصور کنید که مجرمان سایبری بی اعتنایی کاملی که نسبت به قوانین یا مقررات دارند، در دارک وب با اطلاعات شخصی دزدیده شده چه می کنند.

به همین دلیل است که حفاظت از سرقت هویت خانوادگی و محافظت در برابر کلاهبرداری مالی لایه‌ های امنیتی کلیدی هستند که برای ایمنی و امنیت شما مورد نیاز هستند.

هنگامی که اطلاعات شخصی شما به سرقت رفت و به بیرون درز کرد، در سراسر وب پراکنده می شود و حذف آن اطلاعات از اینترنت غیر ممکن می شود. با این حال، زمانی که فعالیت غیر مجاز در گزارشات اعتبار بانکی تان ظاهر می ‌شود، یا هر زمان که جزئیات شما در وب ‌سایت‌ های دارک وب، فهرست داده کارگزاران یا حتی در سوابق عمومی ظاهر می ‌شود، می ‌توانید هشدار دریافت کنید.

 

آیا می توان اطلاعات شخصی من را در دارک وب فروخت؟

اگر اطلاعات شخصی شما را می توان در موتور های جستجوی وب یافت، به احتمال زیاد در دارک وب هم در دسترس هستند.

به طور خلاصه، سه راه وجود دارد که باعث می شود افشای اطلاعات شخصی شما چه در وب جهانی قابل مشاهده، چه بخشی از وب عمیق و چه در وب دارک متوقف شود:

 • از طریق ردپای دیجیتال منفعل شما (متا دیتا). داده‌ هایی که هنگام استفاده از اینترنت به‌ طور ناخواسته به صورت آنلاین در می آیند. این داده ها شامل آدرس IP شما (که موقعیت فیزیکی شما را هم نشان می‌ دهد )، نوع دستگاهی که دارید، وب ‌سایت ‌هایی که بازدید می ‌کنید (سابقه مرور)، نوع مرورگر وب و موتور های جستجویی که استفاده می ‌کنید (کروم، فایرفاکس و . . .) و خیلی جزئیات دیگر می ‌شود.
 • از طریق ردپای دیجیتال فعال شما. شامل اطلاعاتی است که شما با میل به صورت آنلاین پست می‌ کنید؛ از عکس ‌ها گرفته تا پست ‌ها گرفته تا ویدیو ها، مقاله ‌ها و سایر جزئیاتی است که هنگام خرید آنلاین (آدرس منزل ، شماره تلفن و غیره) و هنگام تعامل با ارائه‌ دهندگان خدمات، دوستان و میزبان سایر نهاد ها افشا می ‌کنید.
 • از طریق اطلاعاتی که سایر نهاد ها درباره شما افشا می کنند. سازمان ‌های دولتی و شرکت ‌هایی هستند که گزارش ‌های اعتباری ارائه می ‌دهند، و کارگزاران داده که داده‌ های مربوط به شما را جمع ‌آوری و تفسیر می‌ کنند تا بتوانند اطلاعات پروفایل را به شرکت‌ هایی که می‌ خواهند شما را با تبلیغات شان هدف قرار بدهند، بفروشند.

آیا می توان هویت من را در دارک وب به سرقت برد؟

یک هکر یا کلاهبردار خرابکار از طریق یک آدرس ایمیل، مداوم می تواند جزئیات زیادی که ممکن است برای کلاهبرداری مالی، سرقت هویت و حملات سایبری دیگر مورد استفاده قرار بگیرد را حذف کند.

اگر اطلاعات شخصی من در دارک وب ظاهر شد، چه کنم؟

اگر تأیید شد که اطلاعات شخصی شما در دارک وب لو رفته است، معنایش این است که با خطر سرقت هویت و کلاهبرداری مالی روبرو هستید، بنابراین باید سریع عمل کنید تا خطر را به حداقل برسانید.

به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افراد خدمات حفاظت از سرقت هویتی را ترجیح می دهند که با خدمات محافظت از کلاهبرداری مالی و اعتباری ترکیب شده باشد.

آیا می توان اطلاعات شخصی من را از وب دارک حذف کرد؟

هیچ روش قابل اعتمادی برای حذف داده های حساس شما از دارک وب وجود ندارد. به همین دلیل است که دفاع بهترین حمله است ! ارزشش را دارد تا از سرویسی استفاده کنید که روی اطلاعات شخصی شما نظارت می کند.

یک از مؤثر ترین اقداماتی که می ‌توانید انجام بدهید؛ این است که کارت ‌های اعتباری، حساب ‌های بانکی و شناسه‌های تان را ایمن کنید تا از سرقت هویت یا کلاهبرداری جلوگیری شود.

بعد از این مرحله، باید بلافاصله نام کاربری و رمز عبورتان را تغییر بدهید.

حتما بخوانید: بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

علیه سرقت هویت اقدام کنید

برای درک مکانیزم دارک وب، لازم نیست متخصص امنیت سایبری شوید. همین که به دیگران توضیح بدهید که چه طور رمز عبور اشتراک شان در نتفلیکس، آن ها را در معرض کلاهبرداری قرار می ‌دهد، یا این که دارک وب فقط برای مجرمان نیست، کفایت می کند.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام بسیار جالب بود. من تصاویرو دیدن یاد ناخوداگاه و اینا افتادم
  موفق هستید!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست