7 بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان آلمانی برای فارسی زبانان

رتبه: 5 ار 3 رای SSSSS
یادگیری با اپلیکیشن
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 12 دقیقه
Banner Image

اگر برای تحصیل به آلمان می ‌روید، ممکن است که بخواهید برخی از مهارت‌ های پایه این زبان را یاد بگیرید. یاد گرفتن این زبان حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل می کنید زندگی تان در این کشور را راحت تر خواهد کرد. اگر چه بسیاری از آلمانی ‌ها انگلیسی صحبت می‌ کنند ، اما قرار نیست همه کسانی که می بینید به همین زبان صحبت ‌کنند. شما باید سعی کنید حداقل چند عبارت اساسی را در ذهن تان آماده داشته باشید تا بتوانید در تعاملات روزمره تان از آن ها استفاده کنید.

از طرفی هم مودبانه تر است که هنگام ملاقات با دوستان آلمانی جدید حداقل سعی کنید تا به زبان خودشان صحبت کنید!

یادگیری یک زبان جدید می تواند دشوار باشد، اما اگر به قدر کافی زمان و انرژی تان را صرف آن کنید، به هیچ وجه مشکلی نخواهید داشت !

در این راهنما، ما بهترین نکات در مورد چگونگی یادگیری سریع و آسان آلمانی و همچنین برخی از کلمات آلمانی مورد علاقه مان که فکر می کنیم همه باید بدانند را به اشتراک می گذاریم.

8 دلیل برای یادگیری زبان آلمانی

اگر قصد دارید که برای تحصیل به این کشور سفر کنید، بهتر است چند تا از مهم ترین دلایل یادگیری آلمانی را بدانید.

1-دسترسی به دانشگاه های آلمان

آلمان مبدا برخی از برترین دانشگاه های اروپا است . با یادگیری زبان آلمانی می توانید در این دانشگاه ها ثبت نام کنید و از مزایای تحصیلات عالیه برخوردار شوید.

بسیاری از دانشگاه ‌های آلمان هم دوره های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می ‌دهند، اما حتی اگر برای این دوره ها درخواست می ‌دهید، بهتر است زبان آلمانی را یاد بگیرید.

2- سهولت زندگی روزمره

شاید فکر کنید که یادگیری آلمانی اگر کلاس هایتان به زبان انگلیسی باشد و همه دوستان تان به زبان انگلیسی صحبت می کنند، خیلی مهم نیست اما این دیدگاه اشتباه است!

با این که شما در داخل دانشگاه انگلیسی صحبت می کنید، اما همه کسانی که در بیرون از این محیط می بینید، به همان زبان شما صحبت نمی کنند . اگر بتوانید با مردم آلمان به زبان خودشان صحبت کنید، زندگی روزمره برای تان بسیار آسان تر می شود.

حتی چیز هایی مثل برچسب‌ های روی کالا های سوپرمارکت ‌ها، منوی رستوران ‌ها یا نقشه ‌ها ممکن است به زبان انگلیسی نباشند؛ بنابراین بلد بودن زبان آلمانی حتی در حد پایه ، برقراری ارتباط با بقیه را برای شما آسان ‌تر می ‌کند.

دوست دارید فتوشاپ یاد بگیرید؟ دانلود آموزش صفر تا صد فتوشاپ (رایگان)

3- امکان معاشرت با افراد جدید

وقتی در خارج از کشور تحصیل می کنید، دوستی با سایر دانشجویان که از کشور های دیگر هستند بسیار آسان تر است ، اما دانشجویان آلمانی را هم فراموش نکنید!

برخی از دانشجویان آلمانی ممکن است در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی اعتماد به نفس نداشته باشند، بنابراین شما هم دقیقا به همین دلیل که نمی‌توانید به زبان آلمانی صحبت کنید ، می توانید با آن ها دوست شوید.

4- برای مواقعی که به کمک نیاز دارید

داشتن برخی از مهارت های اولیه زبان آلمانی، در شرایطی که می خواهید کمک بگیرید یا تکالیف ضروری مربوط به دروس دانشگاه تان را انجام دهید ، بسیار مفید خواهد بود.

به طور مثال یادگیری برخی عبارات اصلی به خاطر کاربردشان برای مواقعی که به یک سوپرمارکت می روید یا می خواهید آدرس تان را در فرم درخواست مجوز اقامت تان ثبت کنید، اهمیت دارد.

5- سفر در سراسر اتحادیه اروپا

آلمانی بعد از انگلیسی رایج ترین زبان در اتحادیه اروپا است، بنابراین تسلط روی برخی از مهارت های زبانی به این معناست که شما شانس بیشتری برای گفتگو با افرادی که در کشور های دیگر هستند و ممکن است قادر به صحبت به زبان انگلیسی نباشند ، دارید.

6- گرفتن فرصت های حرفه ای

اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیل تان در آلمان بمانید تا شغلی پیدا کنید، صحبت کردن به زبان آلمانی شما را حتی اگر برای کار در یک شرکت انگلیسی زبان درخواست می دهید ، از بقیه متمایز می کند.

فرصت های شغلی زیادی در آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و صحبت کردن به زبان آلمانی به شما امکان را می دهد تا از این فرصت ها استفاده کنید.

حتما دانلود کنید: آموزش اینترنت از صفر تا صد با 10 درس رایگان+ جزوه PDF

7- تحت تاثیر قرار دادن دیگران

وقتی نوبت به درخواست برای تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس یا کار در آلمان می رسد ، یادگیری آن زبان آن هم به صورت خودآموز ، باعث می شود تصور و حس خوبی نسبت به شما ایجاد شود.

با یادگیری یک زبان، بلند همتی و عزم تان که دقیقا همان چیزی است که دانشگاه ها و بسیاری از شرکت ها در متقاضیان به دنبال آن هستند را نشان می دهید.

8- آشنایی با فرهنگ آلمانی

آلمان به خاطر فرهنگ ادبی معروفش شناخته شده است و با این که می توانید آثار ترجمه شده نویسندگانی مثل یوهان ولفگانگ فون گوته ، هرمان هسه، فرانتس کافکا را بخوانید، اما بهتر است آن ها را به زبان مادری خودتان بخوانید.

کلاس زبان آلمانی

آیا یادگیری آلمانی سخت است؟

مثل یادگیری هر زبان دیگری، تسلط به زبان آلمانی به زمان و حوصله زیادی نیاز دارد.

زبان آلمانی می تواند دلهره آور باشد زیرا کاملا با انگلیسی متفاوت است و مونث، مذکر و خنثی بودن واژگان، کلمات ترکیبی و قواعد زبانی متفاوتی که باید به خاطر بسپارید ، ممکن است کار را برایتان دشوار کند. با این حال، آلمانی بسیار شبیه به سایر زبان های اروپایی مثل فرانسوی یا ایتالیایی است .

اگر اول روی اصول اولیه مسلط شوید و بعد به طور مستمر دانش تان را گسترش دهید، می توانید خیلی زود صحبت کرده و زبان آلمانی را متوجه شوید.

بهترین راه برای یادگیری زبان آلمانی ، ترکیب مطالعه، کمک گرفتن از معلم خصوصی یا آنلاین و تمرین واقعی است.

یادگیری آلمانی چقدر طول می کشد؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. زمان لازم برای یادگیری آلمانی برای هر فردی متفاوت است و عمدتا به دانش قبلی، زمان اختصاص داده شده به یادگیری ، میزان قرار گرفتن در معرض زبان، تمرینی که انجام می دهید و انگیزه تان بستگی دارد.

اکثر مردم متوجه می شوند که در عرض شش ماه می توانند مکالمه های کوتاه و گفتگو های روزمره و کار های آسانی مثل سفارش غذا، برقراری یک تماس تلفنی کوتاه و غیره را انجام دهند. آن ها در عرض 2 تا 3 سال بعد از تحصیل ، می توانند در محیطی با زبان آلمانی کار کنند.

برای تسلط به زبان آلمانی باید حداقل چند کلمه یاد بگیریم؟

هر وقت تقریبا 10000 کلمه را به زبان آلمانی بلد باشید ، یعنی شما به این زبان مسلط هستید.

الفبا و دستور زبان آلمانی

الفبای آلمانی و دستور زبان ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما زمانی که قوانین و نحوه استفاده از حروف را یاد بگیرید، یادگیری بسیار ساده و منطقی خواهد شد.

الفبای آلمانی مثل الفبای انگلیسی 26 حرف استاندارد است، اما یک حرف اضافی ، ‘ß’ و کلی حرف صدادار یا مصوت دارد.

این حروف صدادار زمانی استفاده می شود که یک املات (یک جفت نقطه) رویa ،o و u قرار می گیرد تا تبدیل به ä،ö وü شود.

نکته اصلی گرامر آلمانی این است که به همه اسم ها جنسیت مذکر، مونث و خنثی داده می شود . این جنسیت ها برای روشن تر کردن اینکه کلمات قبل و بعد چه طور باید بیایند، ایجاد شده اند.

همیشه باید در کنار یادگیری هر اسم جنسیتش را هم یاد بگیرید، بنابراین با یادگیری اسامی جدید آلمانی، یادگیری جنسیت هم اهمیت پیدا می کند.

برای تشخیص جنسیت یک اسم هنگام برقراری ارتباط ، از سه شکل der، die و das برای حرف تعریف استفاده می کنیم. به طور مثال :

 • der Stuhl: چارپایه (مذکر)
 • die Tabelle: میز (مونث)
 • das Messer: چاقو (خنثی)

اگر از جنسیت اسمی که یاد گرفته اید مطمئن نیستید ، می توانید با بررسی انتهای اسم آن را بفهمید. در جدول زیر برخی از پی بند های رایج برای جنسیت های مختلف اسم ها را معرفی خواهیم کرد:

پی بندهای رایج برای اسامی مذکر

پی بندهای رایج برای اسامی مونث

پی بندهای رایج برای اسامی خنثی

-er

-e -chen
-el -ie -o
-ing -heit -lein
-ich -ei -en
-ig -in -il
-ner -ik -ma
-ismus -keit -tel
-or -schaft -ment
-us -ung -nis
-eich -tät -tum
-ant -ur -um

7 بهترین اپلیکیشن های زبان آلمانی

اگر زمان یا پول لازم برای ثبت نام در کلاس های زبان را ندارید، دانلود یک اپلیکیشن زبان می تواند ایده خوبی برای کمک به یادگیری زبان آلمانی باشد.

با استفاده از اپلیکیشن ها می ‌توانید هر زبانی را در زمان مناسب و با استفاده از گوشی همراه تان یاد بگیرید.

برخی از بهترین برنامه ها برای یادگیری آلمانی عبارتند از:

1- اپلیکیشن چرب زبان (بهترین)

اپلیکیشن چرب زبان

بدون شک بهترین اپلیکیشن فارسی برای یادگیری زبان آلمانی است آنهم با اختلاف. حتما نام سایت چرب زبان را شنیده اید. منابع یادگیری زبان آلمانی را کاملا رایگان در سایت خود به اشتراک گذاشته اند و با همین سایت می توانید آلمانی را تا حد زیادی یاد بگیرید. اما در اپلیکیشن شان نه تنها کل سایت شان شامل تلفظ، واژه ترفند یادگیری، گرامر و … وجود دارد بلکه کاربردی ترین مکالمات روزمره زبان آلمانی به صورت تصویری آموزش داده شده است.

محیط برنامه کاملا فارسی است و همزمان با نمایش جملات آلمانی، تلفظ و معنای آنها را نیز می بینید. کمترین قیمت ممکن را دارد در مقایسه با اپلیکیشن های مشابه و متد آن یادگیری شما را تا 40 درصد سریعتر می کند. این اپلیکیشن را به شخصه چند ماه هست که دارم استفاده می کنم و برخلاف اپ های مشابه فارسی که پر از عیب و ایراد هستند، واقعا نقصی نداره!

2-دولینگو Duolingo

دولینگو Duolingo

دولینگو محبوب ترین برنامه رایگان زبان است که آلمانی را از طریق فعالیت های سرگرم کننده و بازی مانند آموزش می دهد.

همچنین می ‌توانید روند یادگیری تان را ردیابی کنید، یادآور هایی را برای تکمیل فعالیت ‌های روزانه تنظیم کنید و برای پشت سر گذاشتن مراحل مختلف جوایز درون ‌برنامه ای بگیرید.

3-اپلیکیشن Metalanguage (فقط برای سطح کاملا مبتدی)

اپلیکیشن Metalanguage

در بین اپلیکیشن های دارای محیط و ترجمه فارسی برای آموزش زبان آلمانی، جزو اپلیکیشن های خوب است اما فقط برای سطح کاملا مبتدی توصیه می شود ضمنا غلط غولوط هم دارد. تاکید آن بیشتر بر یادگیری واژگان و عبارات آلمانی ست و با توجه به رایگان بودن آن واقعا گزینه عالی برای یادگیری زبان آلمانی است که حتما باید روی گوشی نصب کنید. تنها مشکل آن این است که نسخه آیفون ندارد.

برای یادگیری زبان آلمانی کلیک کنید: آموزش صفر تا صد آلمانی با 40 درس

4- اپ Babbel

اپ Babbel

بابل از فعالیت های 10 تا 15 دقیقه ای برای کمک به یادگیری آلمانی استفاده می کند. همه فعالیت ها تعاملی هستند و شامل تصاویر، بازی ها و غیره می شوند که یادگیری زبان را سرگرم کننده می کند.

Babbel دارای قابلیت برقراری تماس است، بنابراین می ‌توانید با معلمان زبان تماس ویدیویی داشته باشید و در مورد آنچه آموخته ‌اید؛ بازخورد آنی دریافت کنید.

برای استفاده از Babbel هزینه اشتراک جزئی در حدود 12 یورو در ماه وجود دارد که هنوز بسیار کم تر از هزینه کلاس های زبان معمولی است.

5-اپلیکیشن نصرت

اپلیکیشن نصرت

نصرت هم جزو اپلیکیشن های آموزش زبان آلمانی است که محیط کاملا فارسی دارد و تاکید آن بر یادگیری مکالمه زبان است. کاربردی ترین مکالمات روزمره را به صورت تصویری یاد خواهید گرفت. همزمان که مکالمات رد و بدل می شوند می توانید متن را هم همراه با ترجمه در صفحه گوشی خود ببینید. نسخه اندروید و آیفون دارد اما رایگان نیست و باید خریداری نمایید.

6- اپ Bussu

اپ Bussu

بوسو یک برنامه رایگان و آسان کاربرد است که برای افراد پر مشغله عالی است؛ زیرا فقط باید 10 دقیقه در روز با آن کار کنید.

نکته مهم در مورد کار با بوسو، ثبات و تمرین است. ممکن است خیلی کُند یاد بگیرید، اما از این که چقدر در طی چند هفته چیز یاد خواهید گرفت ، شگفت زده خواهید شد.

7- اپ Memrise (بسیار محبوب)

اپ Memrise

این برنامه رایگان برای همه کسانی که در حال یادگیری زبان آلمانی هستند ، صرف نظر از جایی که در آن مشغول به تحصیل هستند، عالی است. برای هر سطحی چیزی دارد که دانش شما را محک می زند. به همین دلیل، Memrise چه فقط بخواهید برخی از زبان‌ ها را برای یادگیری در تعطیلات تان انتخاب کنید یا بخواهید سطح یادگیری تان را به سطح بالاتری ببرید، یکی از بهترین برنامه ‌ها برای یادگیری زبان آلمانی است. اگر زبان انگلیسی را بلد هستید حتما توصیه ما استفاده از این اپلیکیشن است.

کلمات پرکاربرد آلمانی و عبارات ابتدایی

اگر آلمانی نمی دانید، برخی از ابتدایی ترین عباراتی که به صورت روزانه هنگام زندگی در آلمان به آن ها نیاز خواهید داشت، را یاد بگیرید:

 • سلام : Hallo
 • خداحافظ: Tschüss
 • لطفا: Bitte 
 • متشکرم: Danke
 • ببخشید : Entschuldigung
 • حال تان چطور است: ?Wie geht’s
 • متاسفم:  Sorry
 • می توانی کمکم کنی ?Können Sie mir helfen (رسمی) / ?Kannst Du mir helfen (غیر رسمی)
 • آیا انگلیسی صحبت می کنی؟  ?Sprechen Sie English (رسمی) / ?Sprichst Du Englisch (غیر رسمی)

طولانی ترین کلمه آلمانی

طولانی ترین کلمه در آلمانی ، با 80 حرف بزرگ Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft است که اساسا به ” اتحادیه ادارات تابعه ساختمان اصلی تعمیر و نگهداری خدمات برق کشتیرانی بخار دانوب” ترجمه می شود. خیلی طولانی است!

برای یادگیری آنلاین آلمانی: 7 بهترین آموزشگاه های کلاس زبان آلمانی در تهران

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله تمام اطلاعات اولیه مورد نیاز برای شروع یادگیری زبان آلمانی را در اختیار شما قرار داده باشد. اگر فورا این زبان را یاد نگرفتید نگران نباشید ، یادگیری آلمانی اغلب به زمان و تلاش نیاز دارد، بنابراین اگر فکر می کنید کُند هستید، نباید نا امید شوید.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش سریع زبان چینی در سفر
آموزش سریع زبان چینی در سفر
قیمت محصول 30٪ 140,000 تومان 200,000
ادامه مطلب

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

3 نظر درباره «7 بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان آلمانی برای فارسی زبانان»

 • سارینا دو
  سارینا دو آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  ممنون از مقاله خوبتون. اپ چرب زبان خیییلی خفنه. دو هفتهس دارم استفاده می کنم خیلی فرق داره با بقیه اپ ها. قبلا از زبانشناس و بیاموز استفداه می کردم. اما این واااقعا کامل تره و متدش جوریه ادم کلمه و جمله یادش می مونه. اما کنار اپ حتما از کتاب هم استفاده کنید

  پاسخ
  • میلاد حیدری

   بله موافقم کتاب حتما نیازه. فقط یه کتاب واژه همین. یه اپ مثل چرب زبان یا دولینگو کولاک می کنن توی یادگیری

 • علیرضا
  علیرضا آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  من دیشب نصبش کردم اولش خیلی خوب بود بنظرم ولی بعدش ک با مترجم گوگل تستس کردم باهم فرق داشتن

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید