6 تا از بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان عربی (آیفون اندروید)

رتبه: 5 ار 4 رای SSSSS
اپلیکیشن های مختلف
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 14 دقیقه
Banner Image

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که عاشق واقعی زبان می باشید و به دنبال راهی برای رشد ذهن و به دست آوردن فرصت های شغلی بهتر هستید، یادگیری زبان عربی ممکن است مناسب تان باشد! بر اساس آخرین رتبه‌بندی و استناد به مطلب بهترین آموشگاه آیلتس در تهران برترین زبان ‌های رایج، این زبان بعد از اسپانیایی در جایگاه پنجم و قبل از فرانسوی که در حال حاضر در رتبه هفتم است، قرار دارد. این بدان معناست که بیش از 274 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان عربی صحبت می کنند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است.

زبان عربی منحصر به فرد و با قدمت است. با این که پرتغالی و اسپانیایی واژگان زیادی را از عربی اقتباس کرده اند، اما این زبان تأثیر قابل توجهی بر لاتین و یونانی داشته است. یادگیری زبان عربی یک کار دشوار است که البته تغییرات بزرگی در زندگی تان ایجاد می کند.

اگر برای شروع این سفر آماده اید، چند نکته ضروری هست که به شما کمک می کند تا شروع کنید و به نتایج شگفت انگیزی برسید.

نحوه یادگیری زبان عربی: چند نکته مقدماتی

قبل از این که خودتان را درگیر یادگیری جملات، واژگان و سایر بخش های این زبان کنید، اجازه بدهید تا نگاهی دقیق ‌تر به زبان عربی داشته باشیم. هر چه بیشتر درباره منشا و تاریخچه آن بدانید، درک بهتری در مورد بهترین راه یادگیری زبان عربی خواهید داشت.

زبان عربی متعلق به گروه زبان های آفریقایی- آسیایی است که بزرگ ترین زبان در شمال آفریقا به حساب می آید. عربی یک زبان کلان با 30 گونه متفاوت است. با این حال، دو نسخه اصلی دارد که بیشتر پذیرفته شده اند. عربی کلاسیک یک زبان رسمی و تحت اللفظی است که در مدارس و دانشگاه ها تدریس می شود. اما علاوه بر آن، عربی کلاسیک زبان دینی مسلمانان و کتاب مقدس اسلام یعنی قرآن است .

عربی استاندارد مدرن هم رشته زبانی است که جهان عرب را به هم متصل می کند. این زبان به طور گسترده در رسانه ها و ادبیات مدرن استفاده می شود. با این حال، شما فردی که با عربی استاندارد مدرن خالص صحبت کند را نخواهید دید، زیرا این زبان از گویش هایی از مناطق اصلی عرب زبان یعنی سوریه، مصر ، عراق و شمال آفریقا تشکیل شده است.

خانواده عرب زبان

پس، کدام را باید یاد بگیرید؟ همه چیز بستگی به دلایل شما برای یادگیری زبان عربی و کشور هایی دارد که قرار است به آن جا سفر یا در آن جا زندگی کنید. اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع را انتخاب کنید از سایت هایی مثل Preply کمک بگیرید. این پلتفرم ها کلاس های تک به تکی را با معلمان عربی بومی از سراسر جهان ارائه می دهد . این به این معناست که شما معلمی پیدا خواهید کرد که در گویش مورد نظر شما متخصص باشد. شما می توانید از طریق چت تصویری از هر مکانی در جهان به صورت آنلاین عربی یاد بگیرید. پس اگر معلم مناسب را پیدا کنید، خواهید دید که یادگیری این زبان چقدر می تواند آسان و منعطف باشد.

چرا زبان عربی را یاد بگیریم؟

جنبه های سیاسی و فرهنگی

از زمان امپراتوری اسلامی، زبان عربی نفوذش را بر بسیاری از زبان ‌ها، فرهنگ‌ ها و سیاست ها گسترش داده است و امروزه همچنان تقاضا و محبوبیت بالایی در دنیا دارد.

عربی در ادبیات

ظهور ادبیات عرب به قرن پنجم برمی گردد . اولین اثر مهم ادبی که به زبان عربی نوشته شد، قرآن بود. این کتاب آمیزه ای از نثر و شعر با ساختاری پیچیده است که 114 سوره و بیش از 6000 آیه دارد و زبان شناسان و دانشمندان را مجذوب خودش کرده است.

یکی دیگر از آثار بزرگ ادبی عربی، ” شب های عربی ” است که به عنوان عاشقانه منثور عربی شناخته می شود. این اثر مجموعه ای گسترده از داستان ها و افسانه ها مثل علاءالدین، علی بابا ، و سندباد دریانورد است که فولکلور غربی را شکل داده است. نویسندگان عرب هم با خلق اولین رمان ‌ها در این ژانر ها به توسعه آثار فلسفی و ادبیات علمی تخیلی کمک کردند .

نقش عربی در دین

زبان عربی نقش مهمی در شناخت اسلام و کتاب دینی اصلی عرب ها یعنی قرآن دارد. حتی پدیده ای مثل قرآن عربی هم وجود دارد. کسانی که می خواهند خودشان را در فرهنگ عربی غرق کنند ، شاید بد نباشید قرآن عربی را یاد بگیرند. این کتاب اشتراکات زیادی با عربی استاندارد مدرن و تفاوت های جزئی از نظر دستور زبان و نقطه گذاری دارد.

تأثیر عربی بر سیاست

عربی در بخش عمده ای از شبه جزیره عربستان ، بخش هایی از خاورمیانه و شمال آفریقا صحبت می شود. بنابراین، دانستن این زبان می تواند بینش عمیق تری از وضعیت سیاسی منطقه به شما بدهد. علاوه بر این یک امتیاز هم برای پیدا کردن شغل به حساب می آید، افق دیدتان شما را گسترش می کند و به شما کمک می کند تا آزادانه به خاورمیانه سفر کنید.

در حال یادگیری زبان عربی

آیا یادگیری عربی سخت است؟

زبان عربی اغلب در فهرست سخت ترین زبان ها از نظر یادگیری قرار دارد. اما آیا این زبان برای زبان آموزان واقعا چالش برانگیز است یا صرفا نظر عموم است؟ چند افسانه در این مورد وجود دارد که در حال حاضر از بین رفته، بنابراین می توانید بدون توجه به این حرف ها با اعتماد به نفس بیشتری زبان عربی را شروع کنید.

افسانه اول : تلفظ مشکل

به عنوان یک زبان آموز، احتمالا در مورد برخی از ابهاماتی که در تلفظ عربی وجود دارد، شنیده اید. اما فقط دو یا سه صدای عربی وجود دارد که برای غیر عرب زبان ها نا آشنا است. هنگامی که آن ها را یاد گرفتید، می توانید به سرعت بقیه مصوت های عربی یاد بگیرید زیرا همه کلمات همان طور که نوشته می شوند، خوانده می شوند.

افسانه دوم : صرف فعل دشوار

در مقایسه با انگلیسی، عربی افعال بی قاعده کمی دارد. در واقع، دسته ای از افعال بی قاعده هستند که به آن ها “ضعیف” می گویند. اما این ها فقط یک گروه کوچک از افعال اند که از یک الگوی منظم پیروی می کنند. به طور کلی ، افعال عربی در زمان های مختلف با توجه به فاعل، زمان و وجه صرف می شوند. حتی سرویس‌ های آنلاینی مثلACON ( صرف کننده فعل ) هستند که فرآیند صرف افعال را بسیار آسان ‌تر می ‌کند.

افسانه سوم: ترتیب کلمات برای درک مفهوم جمله بسیار مهم است

بر اساس اطلس جهانی ساختار های زبان، زبان عربی با ترتیب فعل- فاعل – مفعول در بین زبان های اقلیت (7%) قرار می گیرد. اما این ترتیب قابل تغییر است، بنابراین می توانید به راحتی آن را مثل انگلیسی تبدیل به فاعل – فعل – مفعول کنید طوری که به معنای جمله آسیبی نرسد.

افسانه چهارم : عربی دایره لغات بسیار گسترده ای دارد

عربی مثل سنگ بنا است. بیشتر کلمات حول یک ریشه مشترک ساخته شده اند. به طور کلی، این ریشه از چند صامت تشکیل شده است و اگر صدا های بیشتری در اطراف آن اضافه کنید، کلمه متفاوتی به وجود خواهد آمد.

یادگیری عربی چه قدر طول می کشد؟

تخمین این که یادگیری یک زبان خارجی چقدر زمان می برد، دشوار است. برخی از افراد سال ها زمان را در صرف رفتن به کلاس می کنند اما در نهایت حتی نمی توانند چند کلمه صحبت کنند. برخی دیگر هم ممکن است کلمات جدید، ساختار های دستور زبان و تلفظ را در چند ماه مطالعه اختصاصی یاد بگیرند . به هر حال، این به علاقه، تلاش و روش شما بستگی دارد.

چه طور عربی را سریع یاد بگیریم؟

اول از همه باید تصمیم بگیرید که چه نوع زبان عربی را می خواهید یاد بگیرید. اگر هدف تان یک منطقه خاص نباشد، عربی استاندارد مدرن انتخاب مناسبی است. این زبان با این که به محیط زبان رسمی مثل رسانه، آموزش، ادبیات و غیره محدود می شود، اما در اکثر کشور های عرب زبان استفاده می شود.

عربی کلاسیک حتی از عربی استاندارد مدرن کتابی تر است . بنابراین اگر قصد دارید در قرآن تحقیق کنید یا به مطالعات عصر طلایی عربی علاقه مند هستید، عربی کلاسیک برای شما مناسب تر است.

عربی محاوره ای شامل گونه ها و گویش های عربی بسیار متنوعی است. این همان چیزی است که برای برقراری ارتباط و زندگی در کشور های عربی به آن نیاز دارید. به طور مثال اگر اغلب به مصر سفر می کنید، باید عربی مصری را یاد بگیرید. اگر می‌خواهید کسب ‌و کاری در لبنان داشته باشید، عربی لبنانی را یاد بگیرید. اگر خیلی به اردن ، اسرائیل یا ترکیه می روید، عربی شامی را یاد بگیرید.

6 اپلیکیشن برتر آموزش زبان عربی: دقت کنید هیچکدام از اپلیکیشن ها، محیط و معنای فارسی ندارند بجز آنهایی که خریدنی هستند یعنی فقط 1 و 3 و 4 دارای محیط فارسی هستند

1-اپلیکیشن چرب زبان (بهترین- با محیط فارسی)

عربی چرب زبان

یک اپلیکیشن ساده، کارآمد و ارزان قیمت که همه مشکلات برنامه های مشابه را رفع کرده است برای فارسی زبانان که بدون عیب و ایراد ترین و قطعا بهترین گزینه پیشنهادی در حال حاضر می باشد.

این آموزش به طور کامل تصویری ست و همزمان با بیان کاربردی ترین کلمات و عبارات، متن و ترجمه آنها به صورت فارسی و عربی هم نمایش داده میشود. ضمنا همه مطالب همین سایت که اکثرا رایگان هستند (مثل واژگان، اصطلاحات، ترفندها و 100 درس صوتی رایگان) نیز در همین اپلیکیشن درج شده اند.

2-ماندلی Mondly

ماندلی Mondly

Mondly (ماندلی) اپلیکیشنی است که برای کمک به بهبود مهارت های زبان عربی و 12 زبان دیگر طراحی شده است. از فناوری تشخیص گفتار برای بازخورد در گفتار استفاده می کند. این اپلیکیشن در کلیپ های صوتی به زبان اصلی از زبان آموزان سوال می پرسد و لیستی از پاسخ های احتمالی را اپلیکیشنشان می دهد تا با میکروفون صحبت کنند.

اخیرا Mondly برای کاربرانی که با طرح های پولی کار می کنند، ابزاری معرفی کرده است که می توانند در خانه خود با گوینده های مجازی “ملاقات” کنند! همچنین یک ربات چت سرگرم کننده دارد که می توانید با آن مکالمه کرده و پیام ارسال و دریافت کنید.

3-اپلیکیشن ٥۰۰۰ عبارت

اپلیکیشن ٥۰۰۰ عبارت

اگر دنبال برنامه ای برای یادگیری واژگان و عبارات کاربردی زبان عربی هستید این اپلیکیشن با ترجمه فارسی و تلفظ یکی از بهترین ها برای شماست. کاملا رایگان است اما فقط برای گوشی های اندروید قابل دسترسی است.

عبارت های رایج برای مکالمه عربی را بیابید! • ٥۰۰۰ عبارت مفید برای مکالمه روشی خلاقانه برای تمرین مهارت های گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن. با لهجه عربستان صعودی.

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش صفر تا صد زبان عربی با 34 درس رایگان

4-اپلیکیشن نصرت

اپلیکیشن نصرت

یکی از اپلیکیشن های با محیط فارسی (مشابه چرب زبان) است که البته اخیرا ایرادات زیادی از جانب اساتید زبان عربی و موسسات به آن وارد شده و در کنار عیب و ایرادات نگارشی و معنایی، روش آن هم مورد تایید ما نیست اما اینجا آن را معرفی می کنیم. بیش از ۵۰ ساعت آموزش شامل محاوره ، آشنایی با لغات ، آموزش حروف اضافه ، آشنایی با جمله سازی دروس در این سیستم آموزشی به صورت فایلهای صوتی و یا تصویری آماده شده است و شما برای یادگیری آنها تنها و تنها نیاز به گوش دادن به این فایلهای صوتی دارید .در این آموزشها با تکرار هوشمندانه و برگشتی ،لهجه شما از ابتدا لهجه درستی شکل گرفته و به طور خودکار قواعد بیشمار زبان را در عمل فرا خواهید گرفت .

5-دولینگو Duolingo

دولینگو Duolingo

محیط آن فارسی نیست اما اکثرا زبان را به صورت تصویری و گویا آموزش می دهد. دولینگو محبوب ترین برنامه رایگان زبان است که زبان عربی را از طریق فعالیت های سرگرم کننده و بازی مانند آموزش می دهد.

همچنین می ‌توانید روند یادگیری تان را ردیابی کنید، یادآور هایی را برای تکمیل فعالیت ‌های روزانه تنظیم کنید و برای پشت سر گذاشتن مراحل مختلف جوایز درون ‌برنامه ای بگیرید. هم برای یادگیری واژگان و هم مکالمه عربی بسیار مناسب است.

می توانید از اینجا فیلم های عربی با زیرنویس عربی تماشا کنید

6-اپلیکیشن Memrise (بسیار پرطرفدار)

اپلیکیشن Memrise

محیط آن فارسی نیست اما تصویری و یادگیری با آن راحت است. این برنامه رایگان برای همه کسانی که در حال یادگیری زبان عربی هستند ، صرف نظر از جایی که در آن مشغول به تحصیل هستند، عالی است. برای هر سطحی چیزی دارد که دانش شما را محک می زند. به همین دلیل، Memrise چه فقط بخواهید برخی از زبان‌ ها را برای یادگیری در تعطیلات تان انتخاب کنید یا بخواهید سطح یادگیری تان را به سطح بالاتری ببرید، یکی از بهترین برنامه ‌ها برای یادگیری زبان عربی است.

5 مرحله یادگیری زبان عربی در سریع ترین زمان ممکن

حالا که در مورد نوع زبان عربی که می خواهید یاد بگیرید تصمیم گرفته اید ، زمان آن رسیده است تا با مراحل اصلی که باید برای یادگیری عربی طی کنید، آشنا شوید.

مرحله 1- با اصول شروع کنید: الفبای عربی را یاد بگیرید

درست مثل هر زبان دیگری، یادگیری عربی هم با الفبا شروع می شود . با این حال، این الفبا آن چیزی نیست که همه ما به آن عادت داریم. چند واقعیت در مورد الفبا عبارتست از:

 • هر حرف یک صامت یا یک مصوت بلند است.
 • مصوت های کوتاه با علامت های مصوت خاصی تعریف یا حذف می شوند.
 • بسیاری از حروف بسته به مکان شان در یک کلمه می گیرند، شکل شان تغییر می کند.
 • برخی از حروف همیشه هم در الفبای چاپی و هم در الفبای دست نویس به هم متصل می شوند.

از آن جایی که کاراکتر ها ممکن است به نظر نا آشنا باشند، همیشه زبان آموز وسوسه می شود که به جای یادگیری الفبا، اول با رونویسی کلمات شروع کند تا از مشقت یادگیری زبان عربی کم شود. اما این کار درست نیست . علاوه بر این، تنها 28 حرف در الفبای عربی وجود دارد، پس چرا خودتان را به چالش نکشید؟

مرحله 2 : شیوه خواندن عربی را بیاموزید

سخت ترین چیز در مورد خواندن عربی این است که به خاطر بسپارید که کدام حروف یک کلمه در موقعیت های مختلف تغییر شکل می دهند. تصویر زیر نشان می دهد که یک حرف در ابتدا، وسط و انتهای یک کلمه چه طور به نظر می رسد:

write Arabic

نکته جالب این است که این حرف به یک صورت هم تلفظ می شود. گیج کننده است، نه ؟ اما نگران نباشید! برای عادت کردن به سیستم نوشتاری و تلفظ عربی، می‌توانید به پادکست‌ های عربی گوش دهید و از اپلیکیشن های یادگیری زبان مثل Duolingo، Rosetta Stone و غیره استفاده کنید. کتاب های بسیار خوبی هم برای یادگیری عربی به صورت آنلاین در دسترس هستند.

مرحله 3 : نحوه نوشتن عربی را یاد بگیرید

خط عربی از راست به چپ با خط شکسته نوشته شده است . این بدان معنی است که تقریبا همه حروف به هم متصل هستند. با این که حروف بزرگ یا کوچک وجود ندارد، اما هر حرف چهار شکل دارد که بسته به موقعیتش در کلمه استفاده می شود. چند نکته کاربردی که به شما در درست نوشتن عربی کمک می کند، عبارتند از:

 • سعی کنید هنگام نوشتن خودکار را بلند نکنید ؛ یعنی قلم را به آرامی و بدون وقفه از یک حرف به حرف دیگر ببرید.
 • زیاد تمرین کنید. حرکات نوک انگشتان تان را کنترل کنید و هر حرف را بار ها و بار ها بنویسید و به کوچک ترین جزئیات توجه کنید.
 • نوشتن را از راست به چپ تمرین کنید تا حافظه عضلانی جدیدی در مغر تان ایجاد شود.

چالش برانگیز است ، نه؟ وقتی قلق کار دست تان آمد، خواهید دید که چقدر آسان است!

مرحله 4 : یاد بگیرید که چه طور به عربی صحبت کنید

برقراری ارتباط دلیل اصلی است که باعث می شود ما یک زبان را یاد بگیریم. حتی اگر دستور زبان تان کامل نبود و فقط چند کلمه بلد بودید ، از صحبت کردن به یک زبان خارجی نترسید . فقط اجازه دهید مغزتان آزادانه بدون فکر کردن به اشتباهات احتمالی کارش را انجام بدهد!

اگر دوست عرب زبان نداشته باشید، پیدا کردن یک شریک برای مکالمه سخت خواهد بود. اما به لطف وجود تکنولوژی مدرن، لازم نیست برای صحبت با یک بومی به خارج از کشور بروید . شما می‌توانید یک معلم آنلاین پیدا کنید تا به شما کمک کند به زبان عربی صحبت کنید و در مورد عملکرد تان نظر بدهد.

مرحله 5 : خودتان را در تمرین روزانه غرق کنید

هر چه بیشتر تمرین کنید، سریع تر یاد می گیرید. خوشبختانه ، ابزار و منابع زیادی برای مطالعه در دسترس شماست تا هر زمان که بخواهید مطالعه کنید. برای تقویت واژگان و دستور زبان تان هم اپلیکیشن هایی وجود دارند که می توانید در هر جا و مکانی در گوشی تان از آن ها استفاده کنید.

یکی دیگر از روش هایی که می توانید برای تمرین به عنوان یک مبتدی از آن استفاده کنید، تماشای برنامه های تلویزیونی کودکان است. وقتی به سطح بالا تری رسیدید، سعی کنید فیلم‌ های عربی یا ویدیو های یوتیوب را با زیرنویس فارسی تماشا کنید . با تمرین بیشتر، می ‌توانید زیرنویس ‌ها را غیرفعال کنید و هم چنان آن چه گفته می ‌شود را بفهمید.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

4 نظر درباره «6 تا از بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان عربی (آیفون اندروید)»

 • علیرضا محجوب
  علیرضا محجوب آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  دمتون گرم لیست عالی و کامل بود. من تقریبا همه برنامه ها رو تست کردم، چرب زبان یه سر و گردن بالاتره اما به تنهایی کافی نیست و بنظرم بهتره کتاب ۱۲۹ داستان کوتاه عربی – فارسی رو هم کنارش تهیه کنید. توی 3 ماه مثل بلبل عربی حرف می زنید!

  پاسخ
 • هاشمی
  هاشمی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  امکانش هست نرم افزار آموزش زبان عربی مثل چرب زبان برای ios معرفی کنید

  پاسخ
 • مهدی
  مهدی آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  با تشکر از مطالب خوب مطرح شده. البته به نظر می رسید که متن از سایتهای خارجی ترجمه شده، چون برای ما ایرانی ها که یادگیری الفبا معنی ندارد! یا این که کجا ب کوچک استفاده میشه یا ب بزرگ!!

  ایراد اصلی دولینگو و احتمالا بقیه اپ های خارجی همین است که وقت زیادی را برای آموزش الفبا و تلفظها هدر میدهند

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید