SQLite

آموزش sqlite از صفر تا صد با 14 درس رایگان

اساطیر زبان

خلاصه: این مقاله یک نمای کلی از SQLite و ویژگی های متمایز SQLite که آن را به گسترده ترین پایگاه داده SQL تبدیل می کند ارائه می دهد. بعد از آن هم دروس آموزش دیتابیس اس کیو لایت را در اندروید آموزش می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید و از یادگیری لذت ببرید.

SQLite چیست؟

SQLite یک کتابخانه نرم افزاری است که یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای را ارائه می دهد.lite در SQLite به معنای سبک از نظر راه اندازی، مدیریت پایگاه داده و منابع مورد نیاز است.

 


مای اسکیو ال

توی این پک فوق العاده، My Sql رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! همراه با فایل های تمرینی، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

SQLite دارای ویژگی های قابل توجه زیر است:

self-contained, serverless, zero-configuration, transactional

Serverless

به طور معمول، یک RDBMS مانند MySQL، PostgreSQL، و غیره، برای کار کردن به یک سرور جداگانه نیاز دارد. برنامه هایی که می خواهند به سرور پایگاه داده دسترسی پیدا کنند از پروتکل TCP/IP برای ارسال و دریافت درخواست ها استفاده می کنند. به این معماری کلاینت/سرور می گویند.

نمودار زیر معماری کلاینت/ سرور RDBMS را نشان می دهد:

C:\Users\MSA\Desktop\RDBMS-Client-Server-Architecture.jpg

SQLite به این روش کار نمی کند.

SQLite برای اجرا به سرور نیاز ندارد.

پایگاه داده SQLite با برنامه ای که به پایگاه داده دسترسی دارد یکپارچه شده است. برنامه ها به طور مستقیم از فایل های پایگاه داده ذخیره شده روی دیسک می خوانند و می نویسند.

نمودار زیر معماری بدون سرور SQLite را نشان می دهد:

C:\Users\MSA\Desktop\What-is-SQLite.jpg

حتما دانلود کنید: آموزش صفر تا صد طراحی سایت در وردپرس

Self-Contained

SQLite مستقل است به این معنی که به حداقل پشتیبانی از سیستم عامل یا کتابخانه خارجی نیاز دارد. این باعث می شود SQLite در هر محیطی به خصوص در دستگاه هایی مانند آیفون، گوشی های اندروید، کنسول های بازی و غیره قابل استفاده باشد.

SQLite با استفاده از ANSI-C توسعه یافته است. کد منبع یک sqlite3.c بزرگ و فایل هدر آن sqlite3.h است. اگر می‌ خواهید برنامه ‌ای را توسعه دهید که از SQLite استفاده می‌ کند، کافی است این فایل‌ ها را در پروژه خود قرار دهید و آن را با کد خود کامپایل کنید.

Zero-configuration

با توجه به معماری بدون سرور، نیازی به نصب SQLite قبل از استفاده ندارید. هیچ فرآیند سروری وجود ندارد که نیاز به پیکربندی، شروع و توقف داشته باشد.

علاوه بر این، SQLite از هیچ فایل پیکربندی استفاده نمی کند.

دانلود کنید: آموزش همه زبانهای برنامه نویسی از صفر (کاملا رایگان)

Transactional

تمام تراکنش‌ها در SQLite کاملاً مطابق با ACID هستند.

به عبارت دیگر، همه تغییراتی که در یک تراکنش گنجانده شده اند یا به طور کامل اتفاق می افتند یا اصلاً انجام نمی ‌شوند، حتی زمانی که یک موقعیت غیرمنتظره مانند خرابی برنامه، قطع برق یا از کار افتادن سیستم عامل رخ دهد.

دروس آموزش کامل

  • برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. اگر اروری مشاهده کردید بخاطر روشن بودن وی پی ان است. بعد از پخش هر ویدیو، علامت دانلود روی آن نمایان می شود.
  • اگر روی دانلود کلیک کردید و ویدیو باز هم پخش شد، بعد از پخش ردن روی علامت سه نقطه پایینش کلیک و گزینه دانلود یا ذخیره را انتخاب کنید. از اینترنت دانلود منجر هم می توانید استفاده کنید. هر درسی مشکل داشت در نظرات اعلام کنید تا سریعا رفع شود یا به پیج منبع مراجعه کنید. ضمنا هر چند وقت یک بار احتمالا دروس به روز می شوند.

از پیج علی فتاحی:

درس 1 (کلیات)

درس 2 (ساخت پایگاه داده)

درس 3 (اینسرت و سلکت insert Select)

درس 4 (اختصاص دادن ID)

درس 5 (دریافت و نمایش اطلاعات به کاربر)

درس 6 (استفاده از مدل و کلاس برای تفکیک کد ها)

درس 7 (لیست-آپدیت-حذف)

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش پایگاه داده از صفر تا صد با 23 درس رایگان

ویژگی های متمایز SQLite

با توجه به اینکه SQLite از نوع داده‌ای پویا یاdynamic data type برای جداول بهره می‌برد شما می توانید هر مقدار را در هر ستون از جدول خود، صرف نظر از نوع داده، ذخیره کنید.

SQLite به یک پایگاه داده اجازه می دهد تا به چندین فایل پایگاه داده به طور همزمان دسترسی داشته باشد. این ویژگی بسیاری از ویژگی‌های خوب مانند پیوستن جداول در پایگاه‌های داده مختلف یا کپی کردن داده‌ها بین پایگاه‌های داده در یک دستور را به همراه خواهد داشت.

SQLite به شما اجازه می دهد به جای استفاده از سیستم فایل، پایگاه داده خود را در حافظه RAM سیستم ایجاد کنید که کار با آنها بسیار سریع است.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست