اسکادا

آموزش نرم افزار اسکادا از صفر تا صد با 6 درس رایگان

folderسایر مقالات آموزشی
comments1 دیدگاه
اساطیر زبان

کنترل و نظارت بر کلیه فعالیت های صنعتی به صورت دستی غیرممکن است و به همین دلیل یک سری ابزار های خودکار مورد نیاز است تا بتواند کنترل و نظارت کند و داده ها را جمع آوری و آنالیز کرده و گزارش تهیه کند. اینجاست که سیستم SCADA یک راه حل منحصر به فرد برای برآورده کردن تمام این نیاز ها ارائه می کند.

word image 114

SCADA مخفف Supervisory Control and Data Acquisition و یک سیستم کنترل صنعتی است که در آن یک سیستم کامپیوتری نظارت و کنترل یک فرآیند را بر عهده دارد.

یک اصطلاح دیگر Distributed Control System ( DCS ) است که معمولا مفهومش با اسکادا اشتباه گرفته می شود.

سیستم اسکادا معمولا به سیستمی اشاره دارد که هماهنگ می کند اما فرآیند ها را در لحظه کنترل نمی کند؛ در صورتی که DCS این کار را می کند . سیستم های اسکادا اغلب اجزا DCS دارند.

اجزای سیستم اسکادا

1-رابط کاربری بین ماشین و انسان (HMI)  یک واسطه است که داده های فرایند را به اپراتور انسانی ارائه می دهد و از این طریق اپراتور انسانی فرایند را نظارت و کنترل می کند.

2- سیستم نظارتی (Supervisory System)  داده های مربوط به فرایند را جمع می کند و دستورات ( یا معیار ها ) را به فرایند ارسال می نماید .

3- واحد های پایانه کنترل از راه دور (RTU)  سنسور ها را در فرایند متصل می کند و سیگنال های سنسور را به داده های دیجیتال تبدیل می نماید و داده های دیجیتال را به سیستم نظارتی می فرستد.

4- کنترل گر منطقی برنامه ریز (PLC)  به عنوان دستگاه های میدانی استفاده می شود؛ زیرا آن ها اقتصادی تر، کاربردی تر، انعطاف پذیرتر و قابل تنظیم تر از RTU های تک منظوره هستند.

5- زیرساخت ارتباطی (Communication Infrastructure )  اتصال بین سیستم نظارتی با واحدهای پایانه کنترل از راه دور را تامین می کند.

مفهوم سیستم SCADA

اصطلاح SCADA معمولا به سیستم های متمرکز که سایت ها را کنترل و بر آن ها نظارت می کند و یا مجموعه ای از سیستم ها که در سر تا سر مناطق بزرگ پخش می شوند، اشاره دارد.

اکثر اقدامات کنترلی به طور خودکار توسط واحد های کنترل پایانه از راه دور یا کنترلگر های منطقی برنامه ریز انجام می شود.

یک نمونه سه بعدی کردن قطعه صنعتی در سالیدورک

توابع کنترل میزبان معمولا به کنترل اولیه یا مداخله در سطح نظارتی محدود می شوند . به طور مثال یک PLC ممکن است جریان آب خنک کننده را از طریق بخشی از یک فرایند صنعتی کنترل کند ؛ اما سیستم اسکادا ممکن است به اپراتور ها اجازه بدهد تا نقاط تنظیم برای جریان را تغییر دهند و امکان ضبط و نمایش شرایط هشدار مثل از دست دادن جریان و دمای بالا را فراهم کنند.

حلقه کنترل بازخورد از RTU به PLC رد می شود ضمن این که سیستم اسکادا عملکرد کلی حلقه را کنترل می کند.

نکته مهم: هر نرم افزاری که بخواهید آموزش رایگانش رو در سایت داریم. فقط روی آیکون ذره بین کلیک و سرچ کنید!!

ویدیوهای آموزشی رایگان

 

ویدیوهای آموزش اسکادا در اینجا  (کلیک کنید)

راهنمای استفاده از Revit MEP؛ نحوه جایگذاری اجزای مختلف

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد رضا اکرمی
  فروردین 10, 1402 1:37 ق.ظ

  سلام
  چگونه میتوانم سیستم اسکادا را آنلاین بخوانم و سند معتبر بدست بیارم
  لطفا کمک کنید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست