ccna

CCNA چیست؟ انواع، نکات کاربردی و آموزش کامل برای مبتدی ها

folderسایر مقالات آموزشی
comments1 دیدگاه
اساطیر زبان

CCNA یکی از محبوبترین گواهینامه ها در میان مهندسین شبکه های کامپیوتری است.مدرک این برنامه ی تحصیلی برای فارغ التحصیلان از همه ی گرایشات تحصیلی معتبر است ،همینطور برای مدیران ،مهندسان و متخصصان شبکه و مهندسان پشتیبان شبکه.CCNAدر سال 1998 راه اندازی شد و از آن سال تا به حال تخمین زده شده یک میلیون نفر متخصصین دارای این مدرک تحصیلی در دنیا وجود دارد.

بطور خلاصه باید گفت دوره CCNA ﻛﻪ ﺍﻭﻟﻴﻦ ﻭ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﭘﻴﺶ ﻧﻴﺎﺯ ﺳﺎﻳﺮ مدارک ﺳﻴﺴﻜﻮ ﺍﺳﺖ ، ﺷﺎﻣﻞ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﭘﺎﻳﻪ ﺍﻯ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﺒﻜﻪ LAN WAN ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﻧﺼﺐ ﻭ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯﻯ ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎ تا ﺳﻄﺢ کوچک ﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ.

مفهوم شبکه های کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری مجموعه ای از دستگاه ها یا سیستم های به هم پیوسته است که می توانند با استفاده از یک پروتکل استاندارد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Computer Network Image

 • در بالا مثال دو رایانه وجود دارد که با استفاده از کابل با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، این شبکه کوچک می تواند به تبادل اطلاعات بین دو سیستم/ماشین کمک کند.
 • پس از مشاهده مثال بالا ، تنها سؤالی که در ذهن همه ایجاد می شود این است که اگر چندین سیستم وجود داشته باشد ، چه می شود؟
 • اگر چندین سیستم وجود داشته باشد ، می توانیم از یک هاب ، یک طرح شبکه یا یک سوئیچ برای اتصال بیش از دو دستگاه استفاده کنیم.

Computer Network Image

اکنون هر دستگاهی در شبکه قادر به تعامل با یکدیگر خواهد بود.

گواهینامه CCNA

مدرک CCNA ، مخفف کلمه ی Cisco Certified Network Associate یک گواهینامه از مشهورترین شرکت جهان Cisco برای فروش و تولید تجهیزات شبکه است.

نحوه اخذ گواهینامه CCNA

لازمه ی اخذ گواهینامه CCNA تمرین مناسب و واجد شرایط بودن برای آزمون است. گزینه آموزشی در یکی از شرکت های همکار(حوزه یادگیری) سیسکو موجود است .ثبت نام در امتحان را می توان مستقیماً در Cisco یا با کمک قسمت یادگیری Cisco ترتیب داد.

شرکت های همکار سیسکو در آموزش و پرورش به دلیل آموزش عالی و بی نظیر و ارائه تجهیزات آموزشی با کیفیت به طور همزمان ، از جمله مدرسین معتبرو مشهور هستند و دوره های خوبی برای متقاضیان برگزار می کنند.

word image 23

نمراتی که در امتحان لازم دارید ممکن است متفاوت باشد و به طور معمول ، حدود 80 است. اخذ گواهینامه CCNA می تواند شانس اشتغال شما را به صورت حرفه ای به عنوان پشتیبانی کامپیوتر ، مشاور شبکه یا مدیر شبکه افزایش دهد.

گواهینامه CCNA تا سه سال معتبر است. بلافاصله برای تمدید گواهینامه خود ، باید قبل از لغو گواهینامه فعلی ، امتحان سطح حرفه ای دستیار یا دارای مجوز را بگذرانید. این امتحان، یادگیری پیشرفته را تضمین می کند و کارفرمارا متقاعد می کند که در دنیای دائماً در حال تحول فناوری اطلاعات (I.T ) آماده ی رقابت هستید.

اصول CCNA برای مبتدیان

اینها برخی از مبانی مهم و موضوعات متداول تحت مدلهای OSI (اتصال سیستم های باز ) دارای گواهینامه CCNA است.

 • مدل های OSI
 • آدرس دهی IP
 • مسیریابی IP
 • امنیت و مدیریت شبکه
 • WLAN و VLAN
 • پروتکل های مسیریابی و روترها
 • عیب یابی
 • امنیت دستگاه شبکه

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش صفر تا صد امنیت شبکه (رایگان)

مدل های OSI

OSI یک مدل سلسله مراتبی برای توضیح نحوه همکاری پروتکل ها ، برنامه ها و دستگاه های مختلف برای ایجاد یک شبکه است. سیستم باز ارتباطی یا OSI توسط IOS ( iPhone Operating System)ایجاد شد.

در مدل OSI هفت مدل مختلف وجود دارد.

word image 24

 • لایه 7: برنامه
 • لایه 6: ارائه
 • لایه 5: سشن
 • لایه 4: حمل و نقل
 • لایه 3: شبکه
 • لایه 2: انتقال داده
 • لایه 1: فیزیکی

لایه ی برنامه (Application layer): لایه برنامه جایی است که قوانین ، قواعد و خدمات ایجاد کننده برنامه شما جریان دارند. نمایشگر هر آنچه در اینجا واقع شده است Telnet , FTP,(پروتکل انتقال فایل) و SMTP (پروتکل انتقال ایمیل ساده) را نشان می دهد.

لایه ارائه (Presentation layer): لایه ارائه, اطلاعات لایه ی سشن را به لایه ی برنامه ارائه می دهد. هر چیزی که اینجا قرار دارد نشانگر رمزگذاری ، JPG و .ASCI میباشد

لایه سشن (Session layer): لایه سشن برای شروع و توقف ارتباطات شبکه است. نماد لایه سشن توابع RPC (Remote Procedure Call) هستند که شامل قسمت ورود به سشن SQL است.

لایه حمل و نقل (Transport Layer): عملیات UDP و TCP در لایه حمل و نقل انجام می شوند. TCP اطلاعات ما را به ترتیب توالی ، تصحیح خطا و پنجره بندی ارائه می دهد. علاوه بر این ، TCP در لایه انتقال شماره پورت مبدا و مقصد را که معمولاً با برنامه های کاربردی مرتبط است ، نمایش می دهد. به عنوان مثال ، پورت 25 TCP SMTP ، پورت23 Telnet ، پورت22 SSH ، پورت 80 HTTP و غیره است.

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش صفر تا صد هوش مصنوعی-رایگان

لایه ی شبکه (Network Layer): لایه شبکه در هر جایی که قسمت “I.P” از “TCP/IP” را نشان می دهد ،وجود دارد. “I.P”نشانگر علامت گذاری در شبکه است. چون I.P””در لایه 3 عمل می کند ، همچنین می توانید فرض کنید که مسیریابی و روترها در لایه 3 عمل می کنند. هرگونه اطلاعات در لایه سوم نیز به شکل بسته تعیین شده است.

لایه انتقال داده (Datalink Layer): اگر WAN را به خاطر می آورید ، چندین قانون در لایه دوم مانند Frame-Relay و PPP عمل می کنند. با این وجود ، اگر به سادگی در LAN مشاهده کنید ، قاعده معمول مرتبط با لایه دوم ،اترنت است. قوانین اترنت از رویکردهای MAC برای تشخیص ابزارهای منحصر به فرد در شبکه استفاده می کند. هر داده ای در لایه دوم یک فریم را فراخوانی کرده است.

لایه فیزیکی (Physical Layer): لایه فیزیکی ارتباط واقعی ،بین دستگاه ها ایجاد می کند. کابل های فیبر نوری و کابل های اترنت در لایه اول کار می کنند. داده ها از طریق نور یا برق از طریق کابل ها عبور می کنند. این اطلاعات بلافاصله به صورت صفر یا یک توصیف می شوند.

حلقه های مسیریابی

پروتکل مسیریابی از راه دور از پیام های پخش شده برای ارتقاء و مطالعه مسیرهای شبکه استفاده می کند.

یک روتر که از پروتکل مسیریابی بردار فاصله استفاده می کند ، به صورت دوره ای پیامهای پخش شده را از هر یک از رابط های فعلی خود آدرس می دهد. این اطلاعات پخش شده شامل کل پرونده مسیریابی روتر است.

در حالی که تعداد کمی از روترهای دیگر که پروتکل مسیریابی بردار مسافت مشابه را اجرا می کنند ، آن ارتباطات پخش شده را می پذیرند ، اما مسیرهای متمایزی را از پرونده مسیریابی پیشرفته به دست می آورند و آنها را به جدول مسیریابی خود متصل می کنند.

از این طریق ، همه روترهایی که از پروتکل مسیریابی بردار فاصله مشابه استفاده می کنند ، کل مسیرهای آن شبکه را مطالعه می کنند.

چرا از CCNA استفاده کنیم؟

 • CCNA به کاربران کمک می کند تا هر مشکلی را به راحتی حل کنند.
 • CCNA قابلیت پیکربندی ، درک ، عیب یابی و عملکرد شبکه های سوئیچ شده و مسیریابی شده را تأیید می کند.
 • این برنامه کاربران را برای ایجاد یک اتصال نقطه به نقطه راهنمایی می کند.
 • CCNA نحوه ایجاد آدرس شبکه را توضیح می دهد.
 • اگر فردی ،دارای گواهینامه CCNA هستید ، می توانید حقوق زیادی دریافت کنید.

مزایای گواهینامه: CCNA

 • شرکت ها اولویت را به افرادی که دارای گواهینامه CCNA هستند ، می دهند.
 • داشتن گواهینامه CCNA به عنوانپیش نیاز اصلی دوره دیگری از شبکه Cisco عمل می کند.
 • انتظارات جدیدی در راه است و فرصت های شغلی کاملاً جدیدی برای فردی ایجاد می شود که دوره ی تحصیلی گواهینامه CCNA را به پایان برساند. سران I.T. شرکتها مشتاقانه منتظر دادن مشاغل به متخصصان دارای مدرک CCNA هستند و همچنین انگیزه های زیادی را برای نگه داشتن آنها در این شغل به صورت طولانی مدت ایجاد می کنند.
 • رقیبان شما می توانند بر اساس نوع به روز شده اطلاعات ، از طرح های دیگر سیستم های مدیریتی ،پیشی بگیرند.

ویژگی های :CCNA

 • قابلیت اتصال I.P . : OSPFv2 ، مسیریابی I.P.
 • مبانی امنیتی: امنیت پورت ، VPN ، امنیت بی سیم.
 • خدمات I.P.: QOS, DCHP, SNMP, NTP.
 • اصول اولیه شبکه: TCP ,UDP: سوئیچ ها ، IPV4 و IPV6
 • دسترسی به شبکه: ترانکینگ ، Etherchannel ، VLAN ها.
 • قابلیت برنامه ریزی و اتوماسیون: Chef، SDN، REST APIs، Puppet

آدرس دهی I.P.:

یک I.P. آدرس ،نوعی آدرس است که برای تمایز یک دستگاه درسازماندهی های I.P استفاده می شود. این مکان(آدرس) شامل 32 بیت دودویی است که با کمک یک قالب زیر شبکه در قسمتی از سیستم و بخش میزبان قابل تشخیص هستند. 32 بیت دودویی به چهار اکتت تقسیم می شود که در آن یک اکتت = 8 بیت است.

آدرس دهی MAC:

به گفته ادوارد اسنودن ، آژانس امنیت ملی ایالات متحده، چارچوبی دارد که با مشاهده آدرس های MAC می تواند، تحولات تلفن های همراه در یک شهر را ردیابی کند. تصادفی سازی آدرس مکینتاش در طول فیلترینگ شامل اندروید از نسخه 6.0 ، ویندوز 10 و بیت 3.18 لینوکس بود.

تفاوت بین MAC و I.P.آدرس:

هر دو آدرس I.P. و مک برای مشخص کردن تفاوت یک دستگاه در وب استفاده می شود. سازنده کارت NIC آدرس MAC را می دهد ، سپس دوباره ارائه دهنده خدمات اینترنت یک آدرس I.P.. هم به دستگاه می دهد.

آدرس I.P. آدرس MAC
I.P. (internet protocol) آدرس مخفف پروتکل اینترنت است. MAC آدرس مخفف Media Access Control است.
در آدرس I.P دو آدرس متفاوت وجود دارد. آدرس 4 بیتی (IPV4) و آدرس شش بیتی (IPV6). این آدرس شش بیتی دارای شش بیت است.
برای افراد مبتدی پیدا کردن I.P بسیار ساده است. شخص ثالث نمی تواند آدرس MAC را به سادگی پیدا کند.
پروتکل RARP دستگاهی را که بهI.P آدرس متصل شده است بازیابی می کند. پروتکل ARP می تواند دستگاهی را که به آدرس MAC متصل شده است بازیابی کند.
ارائه دهنده خدمات اینترنت به I.P. آدرس کارت NIC آدرس MAC را نشان می دهد.
در لایه شبکه ، I.P. آدرس عمل می کند. آدرس MAC در لایه ی Data link عمل می کند.
آدرس منطقی کامپیوتر توسط I.P. آدرس داده می شود. آدرس MAC آدرس فیزیکی کامپیوتر را نشان می دهد.
ما می توانیم I.P آدرس را بر اساس محیط و زمان تغییر بدهیم. ما نمی توانیم آدرس MAC را بر اساس محیط و زمان تغییر دهیم.
ما می توانیم اتصال شبکه را با استفاده از I.P آدرس تشخیص دهیم. ما به سادگی می توانیم داده ها را با استفاده از آدرس MAC تشخیص دهیم.

انواع حافظه روتر:

چهار نوع مختلف حافظه روتر وجود دارد:

حافظه دسترسی غیر فرار به صورت تصادفی Non-Volatile Random Access Memory-(NVRAM)) :

ما می توانیم فایل پیکربندی را ذخیره کنیم. هرگاه روتر بوت شود ، IOS این فایل پیکربندی را می خواند. NVRAM حافظه بسیار سریعی است و هر زمان که روتر ،راه اندازی مجدد شود می تواند محتوای خود را حفظ و بازخوانی کند.

حافظه ی رام ROM

ROM مخفف حافظه فقط خواندنی است که در برد پردازنده روتر موجود است. نرم افزار راه اندازی بوت استرپ ((bootstrapکه روی روتر سیسکو کار می کند به طور کلی در ROM ذخیره می شود.

حافظه ی رم RAM

RAM یک حافظه سریع است که با بستن یا راه اندازی مجدد سوئیچ اطلاعات خود را از دست می دهد. در یک سوئیچ ، RAM برای به دست آوردن عملکرد سیستم عامل Cisco IOS ، جداول چارچوب IOS وهمچنین RAM برای ذخیره جداول فرمان ، رزرو ARP ، انجام بافر بسته نرم افزاری استفاده می شود.

حافظه ی فلش مموری Flash Memory

فلش مموری حافظه ای است که به وسیله آن می توانیم حافظه را مجدداً برنامه ریزی و پاک کنیم. حافظه فلش حاوی تصویر سیستم عامل کامل (سیستم عامل اینترنت) است. این به شما امکان می دهد O.S. را دوباره طراحی کنید بدون تخلیه تراشه ها ،حافظه Streak هر زمان که روتر خاموش یا راه اندازی مجدد شود ، محتوا را نگه می دارد.

کار در زمینه امنیت شبکه

لایه های مختلف دفاعی در امنیت شبکه که دارای ریسک هستند در داخل شبکه ادغام می شوند. هر لایه از امنیت شبکه ، کنترل ها و خط مشی هایی را اجرا می کند که مشتریان/کاربران معتبر می توانند به منابع شبکه دسترسی داشته باشند ، اما کاربران غیرمجاز بلافاصله مسدود می شوند.

انواع مختلف امنیت شبکه:

انواع مختلفی از امنیت شبکه وجود دارد که عبارتند از:

 • امنیت ایمیل ( Email Security )
 • دیوارهای آتش(Firewalls)
 • تقسیم بندی شبکه) Network Segmentation)
 • نرم افزار ضد ویروس( Anti-Virus Software)
 • کنترل دسترسی (Access control)

معایب CCNA

 • هر زمان که میزبان در شبکه شما درخواست خود را به یک وب از راه دور ارسال کند ، وب از راه دور ارتباطی را که از روتر NAT شما در حال انتقال است مشاهده می کند. تعداد کمی از میزبان با تأیید از میزبان دیگر ، سطح امنیت بسیاری از انجمن ها را اجرا می کنند و در صورت رسیدن به تعداد مشخص شده درخواست ها ، واکنشی نشان نمی دهند. این می تواند ارائه شبکه شما را بی ارزش کند.
 • انتهای به انتهای I.P. تشخیص نیز از بین می رود اگر مجبور باشید سیستم خود را از یک سایت دور افتاده بررسی کنید ، متوجه خواهید شد که به تدریج مشکل ساز و گاهی اوقات حتی غیر قابل تصور است.

آموزش ccna

برای یادگیری کامل سیسکو و CCNA حتما این 12 درس را هم دانلود کنید (کلیک کنید)

آموزش کامل در 8 جلسه

از پیج برنااندیشان:

برای مشاهده بهتر ویدیوها در موبایل، گوشی را افقی نگه دارید. ضمنا لینک دانلود هر ویدیویی روی خود ویدیو قرار دارد. بهتر است وی پی ان روشن نباشد.
درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس5

درس 6

درس 7

درس 8(آخر)

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست